Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 25.05.2016, 02:44:27
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tocmai ai desris desfranarea pentru ca singurul scop al actului sexual este procrearea.
Privit prin prisma scopului, asa pare a fi.
Cum gasim daca ne gandim si ca o actiune e impinsa intotdeauna de cel putin un motiv?... Atunci lucrurile se schimba putin.
Pot fi mai multe motive pentru care doi oameni se pot uni trupeste, desi scopul de care vorbesti ramane, fara doar si poate, cel mai nobil si de dorit.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 25.05.2016, 02:54:09
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
... sa nu-i condamnam nici pe cei care au relatii intime intime intr-o relatie premargatoarea unei casnicii, si sa intelegem faptul ca totusi suntem oameni (si nu sfinti), si ca intr-o relatie stabila, care duce spe o casnicie, bazata pe respect, intelegere si sentimente autentice reciproce, si relatiile intime pot constitui o manifestare a apropierii si dragostei intre cei doi parteneri de sex opus.
Asa este, omeneste e de inteles. Omeneste, adica (psiho)biologic, dupa cultura celor (multi) care au un respect deosebit pentru fiziologia trupeasca.
Numai ca suntem creati, chemati si capabili de ceva mai mult de atat.
Aici apare problema, de care multi ne tot poticnim. Pentru ca Biserica nu insista degeaba pe acest subiect, ci pur si simplu raspandeste in lume Cuvantul lui Dumnezeu, spre folosul nostru. Domnul nu ne vrea condusi de trup, asta-i clar. Ne vrea traind dupa o randuiala, a carei taina tine de ratiunile dumnezeiesti, nu omenesti.
Asa incat ar fi bine sa ne silim sa ne tinem de cele sfinte, dupa puteri, iar nu sa rastalmacim cuvantul si sa inventam noi scuze si explicatii... Zic si eu, precum am inteles, sa fiu iertat!

P.S. Dar de ce zici Florine ca suntem oameni, nu sfinti?....:) Ca si cum sfintii nu ar fi si ei oameni..:)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 27.05.2016, 09:02:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da, intradevar, si sfintii au fost oameni, dar nu toti oamenii pot fi sfinti!

Acum este adevarat ca orice familie isi doreste sa aibă copii (un lucru absolut firesc), insa daca din motive medicale cei doi soti nu pot concepe copii (sau daca i-ar concepe i-ar concepe cu grave malformatii genetice, care i-ar impiedica sa aibă o viata normala), dar totusi- ca si sot si sotie- in mod normal doresc a aveea relatii intime (e adevarat ca intr-o casnicie sau relatie premargatoare unei casnicii sunt si alte aspecte care arata dragostea si apropierea- sprijinul reciproc, respectul, comunicarea, etc, dar o forma de manifestare a acestei a acestei apropieri si dragostei intre doi oameni maturi sunt si relatiile intime), atunci trebuie inteles acest lucru si acei oameni nu trebuie condamnati.

In aceste cazuri, se pot utiliza mijloace contraceptive (exceptând avortul, pe care-l consider egal cu crima si nu trebuie facut sub nici o forma).
Reply With Quote
  #84  
Vechi 27.05.2016, 13:43:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de katile Vezi mesajul
Si eu am o situatie asemanatoare. Urmeaza sa ma casatoresc peste 3 luni, si am vrea sa avem copii dar din motive medicale suntem nevoiti sa amanam conceperea unui copil cel putin un an. Problema este un tratament imunomodulator pe care il fac in prezent si pe care nu il pot intrerupe inca.
In situatia asta mi se pare exagerat sa mi se spuna dupa nunta ca desfranez cu sotul meu si ca trebuie sa traim ca frate si sora cel putin un an.
Si ce se intampla daca in timpul tratamentului asta ramai insarcinata?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 27.05.2016, 13:44:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In aceste cazuri, se pot utiliza mijloace contraceptive (exceptând avortul, pe care-l consider egal cu crima si nu trebuie facut sub nici o forma).
Dupa dogma lu' Florinache, nostalgicul dupa comunism, care are impresia ca poti taifasui cu musulmanii la o manea si un pahar de vin ? (poate si nste mici de porc).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.05.2016, 15:09:16
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In aceste cazuri, se pot utiliza mijloace contraceptive (exceptând avortul, pe care-l consider egal cu crima si nu trebuie facut sub nici o forma).
Pai mijloacele contraceptive (pasaricele le spun "pastila anti-bebe")
nu sunt departe de avort.
Atat avortul cat si anticonceptionalele sunt pacate impotriva Duhului Sfant(bine la avort se mai aduga si crima)
De fapt amandoua metodele au la baza ura fata de aproape dar ca patima
existenta dar neconstientizata.Iar cine are ura fata de aproape prin definitie
nu are iubire fata de aproape.Nevand iubire fata de aproape, nu se poate mantui pentru ca nu crede in jerfta lui Hristos ,implicit in Hristos.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, copii, fara copii, nu isi doreste

Thread Tools
Moduri de afișare