Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.06.2013, 20:32:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De când am ajuns să stabilim noi gravitatea păcatelor săvârșite?
Stimata MANDRIE , toate le hotaraste si cu toate se falasete in desteptaciunea ei !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.06.2013, 21:14:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Buna intrebarea. Prin orice pacat facem noi, sintem un exemplu pentru aproapele nostru ca el sa pacatuiasca (un exemplu rau prin care putem sminti).
Prin orice pacat pe care il facem il ranim pe aproapele nostru, iar rana lui doar Dumnezeu o poate vindeca, chiar daca aproapele ne iarta. Consecintele (asupra aproapelui si asupra celorlalti raman). Ca si cand daca rupi mana cuiva, chiar daca acel om te iarta, consecinta ramane - el va trebui sa traiasca toata viata fara o mana, iar tu va trebui sa traiesti cu aceasta realitate - ca pt aproapele tau mutilat prin pacatul tau consecintele raman, slabiciunea/handicapul sau va ramane - doar Dumnezeu poate sa faca la loc sau sa-i dea o proteza. Cam ce sentimente generam in aproapele nostru intr-o asemenea situatie, in care poate pt agresiunea initiala a pacatului nostru ne-a iertat si uitat, dar in fiecare dimineata cand se trezeste constata mutilarea consecintei pacatului/raului nostru poate (poate chiar neintentionat, dar nu mai putin facut, savarsit), de ex in fiecare dimineata constata ca va trebui sa traiasca fara o mana (zic si eu asa, dar poate ca la nivel sufletesc sau psihologic poate ca e mult mai rau raul facut). Apropo - oare nu ar trebui ca noi sa ne rugam zilnic ca Dumnezeu sa faca sa vindece inapoi consecintele pacatelor/relelor noastre (chiar neintentionate) pe care le-am facut (chiar si neintentionat) asupra aproapelui nostru?
Prin orice pacat pe care il facem de fapt sufera intreaga creatie a Lui Dumnezeu - sufera toti, si cei nevinovati - asa cum atunci cand te lovesti la deget (parintele Rafail Noica dadea exemplul acesta) sufera toate si la distanta: vezi stele verzi, te doare capul (simti durerea cu capul tau), lacrimezi, etc (poate te indoi de durere, etc), sufera toate madularele trupului de fapt, asa cand un madular al Bisericii (un om) face un pacat, sufera toate madularele Bisericii (toti crestinii) pt pacatul lui.
Un alt parinte dadea exemplul unui tablou prin analogie cu lumea creata de Dumnezeu: daca intr-o parte doar (si o parte mica) cineva strica ceva la un tablou (da cu pensula si sterge ceva dintr-un tablou sau il mazgaleste), atunci se strica armonia intregului tablou, practic strica intregul tablou - asa si pacatele noastre, nu ne strica doar pe noi ci intreaga creatie a lui Dumnezeu (intreaga lume creata). Este o realitate duhovniceasca de care poate ca noi nici nu ne dam seama, dar asta nu o face mai putin reala si nici nu inseamna ca daca nu o constientizam, am fi mai putin responsabili de ea, sau ca nu vom da seama cu toata responsabilitatea la momemntul judecatii noastre de aceste aspecte.
Cred ca ar fi o idee cat se poate de buna sa ne rugam zilnic pentru cei pe care i-am ranit in vreun fel cu voie sau fara voie.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.02.2024, 19:02:43
legendarul27 legendarul27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2024
Mesaje: 33
Implicit Dan

cand eram mic eram numai pe jocuri acum numai pe filme, daca va plac filmele va recomand https://filmflix.ro/ cel mai bun
Reply With Quote
Răspunde