Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.12.2009, 22:24:56
damian79 damian79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2009
Mesaje: 14
Implicit

Dumnezeu si Maica Domnului sa aiba grija de tine si sa te faca sa constientizezi cele scrise mai sus de geo.nektarios. Invata sa-ti cunosti puterile si dupa aia pleaca la razboi.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.02.2010, 22:09:11
IACOBANPETRU IACOBANPETRU is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 1
Implicit molivtele lui sf vasile cel mare

aceste rugaciuni le citeste preotul Adrian Lacatus de la Suceava.Vine multa lume acolo www.bisericasfantulciprian.ro
Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.07.2010, 15:24:08
deedee deedee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Mesaje: 1
Implicit moliftele

dar daca macar te uiti peste ele superficial sau de curiozitate are ceva??
ca eu am vrut doar sa vad ce scrie da nu m-am apucat sa le citesc pe toate sau sa le zic eu cu voce tare!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.07.2010, 17:43:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu se intampla nimic daca doar te uiti peste ele. Ceea ce nu trebuie sa faci, este sa nu inlocuiesti preotul, sa crezi ca esti si tu asemeni lui si ca le poti rosti precum le rosteste el. Daca ar fi fost asa, atunci cu siguranta Parintii le-ar fi trecut in rugaciunile de seara sau de dimineata. Iar de vreme ce ele nu sunt prezente, se cuvine sa respectam cele predate noua de Parinti si anume sa le primim de la preoti.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.08.2010, 16:54:36
luciamanta luciamanta is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Am auzit ca sunt foarte periculoase si ca numai un preot cu har le poate citi, si asta in anumite conditii.De ce?De ce nu poate sa le citeasca si un crestin oarecare?Ce se poate intampla?Am auzit ca nici sa le citim nu avem voie.Puteti, va rog, sa ma lamuriti?
Eu, una, stiu din proprie experienta, ca daca te indruma un preot sa participi la Molifetele Sf. Vasile cel Mare, este de folos.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.08.2010, 21:35:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciamanta Vezi mesajul
Eu, una, stiu din proprie experienta, ca daca te indruma un preot sa participi la Molifetele Sf. Vasile cel Mare, este de folos.
Pe 1 ianuarie orice credincios are "obligatia " si este bine venit la slujba de pomenire a Sf. Vasile cand se citesc Moliftele ! Prima zi din an , prima zi de " lupta " impotriva raului , a diavolului ! Sa ne ajute pe toti , Bunul Dumnezeu sa ne intareasca impotriva tuturor ispitelor ce navalesc asupra noastra , ca sa putem duce cu demnitate Crucea pan la sfarsitul nostru din asta viata .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.08.2010, 22:17:14
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Exista frumosul obicei, in unele biserici, ca la trecerea dintre ani , credinciosii sa participe la Te Deum- acea slujba de multumire pentru darurile anului care a trecut si invocarea puterii lui Dumnezeu pentru anul ce vine.
Ziua se continua cu Sf. Liturghie a Sf. Vasile cel Mare si cu moliftele Sfantului mai inainte pomenit. Se spune - cred ca ma repet- ca aceste Molifte, in timpul anului, sunt eficiente doar daca mergi in aceasta zi la Biserica si participi la slujbe.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.08.2010, 22:19:38
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pe 1 ianuarie orice credincios are "obligatia " si este bine venit la slujba de pomenire a Sf. Vasile cand se citesc Moliftele ! Prima zi din an , prima zi de " lupta " impotriva raului , a diavolului ! Sa ne ajute pe toti , Bunul Dumnezeu sa ne intareasca impotriva tuturor ispitelor ce navalesc asupra noastra , ca sa putem duce cu demnitate Crucea pan la sfarsitul nostru din asta viata .
Le zici din suflet si le zici bine, cu multa traire. Sa te auda bunul Dumnezeu si asa sa ne ajute!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.08.2010, 22:18:45
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Doamne ajuta!
Molitfele Sfantului Vasile cel Mare sau cele ale Sfantului Ioan Gura de Aur, dupa cum s-a mai explicat, sunt rugaciuni speciale, cu scop bine definit, puse la indemana Bisericii nu oricum ci printr-o randuiala speciala. As mentiona insa ca specificul deosebit al randuielii citirii acestor rugaciuni vine din doua necesitati: pe de o parte necesitatea ce apare uneori, a luptei, ele constituind o "declaratie de razboi" din partea savarsitorului acestora catre diavol, care este blestemat si alungat din starea (lucrarea) in care se afla in acel moment, iar pe de alta parte din necesitatea (obligatia, chiar) de a nu sustine, in cadrul vietii Bisericii, ideea ca orice rau ce ni se intampla este o actiune independenta de noi, autorul acesteia fiind un diavol ce trebuie scos obligatoriu printr-o exorcizare extraordinara.
Voi incerca sa detaliez putin fiecare situatie in parte, dar voi merge in ordinea inversa prezentarii de mai sus. Astfel, este stiut ca incepatorul oricarei rautati este diavolul, dar de cele mai multe ori lucrarea lui se foloseste de cooperarea la care subscriem noi prin patimile noastre. Aceste patimi lucreaza chiar si singure fara vreun sprijin din partea ispititorului. De aceea tratarea fiecarei situatii trebuie sa fie bazata pe rezolvarea problemelor duhovnicesti (chiar psihilogice), deci interioare persoanei umane. Este gresit sa intretii o credinta ce spune: "eu nu am nici o vina, diavolul m-a ispitit, el a facut cutare sau cutare, hai sa-l dam afara prin ritualuri de exorcizare!". Crestinul modern, grabit, fals (virtual), cere, cu nerusinare uneori, solutii la problemele lui grave dar care sa nu-l includa pe el. Daca nu vrei sa fii stapanit de rau, fa binele! Ce este binele? Aici este problema; mergi la duhovnic, cauta sa iti schimbi viata nu dupa duhul lumii ci dupa Duhul lui Dumnezeu, insasi personalitatea ta sa emane in orice situatie dorinta dupa mantuirea sufletului in Iisus Hristos prin Biserica Sa si vei vedea ca nu vei avea nevoie, in plan strict personal, de Molitfele Sfantului Vasile. O solutie cu iz de "medicament universal" poate fi atragatoare doar pentru speculantii spirituali. Concluzia la aceasta prima stare: daca implinesti cu traire cele ce Biserica iti pune la indemana zi de zi spre cresterea si intretinerea ta duhovniceasca, nu vei avea nevoie de terapii de soc, de operatii de urgenta.
In a doua situatie (prezentata la inceput ca prima), declaratia de razboi pe care o facem diavolului ne aseaza instantaneu, pe toti cei care participam la aceste slujbe, savarsitori sau primitori, in stare de razboi, cu tot ce decurge de aici. Problema nu se pune insa la fel pentru cel ce primeste ca pentru cel ce savarseste rugaciunile. Cel ce primeste rugaciunea nu este (de cele mai multe ori) un soldat pregatit pentru razboi si de aceea el trebuie "supus" unei caliri premergatoare prin rugaciune si post (credinta si fapta deci!) si aici doar duhovnicul are dreptul sa se pronunte. Cu savarsitorul lucrurile sunt mai simple: preotul este antrenat spre lupta cu puterile intunericului; daca nu este (deci daca nu poate savarsi Molitfele, spune el) atunci cum indrazneste sa savarseasca Sfanta Liturghie? Iar fara savarsirea Sfintei Liturghii preotia este nelucratoare, deci preotul nu este!!! Accept faptul ca preotul sa nu savarseasca Molitfele acestea decat in zilele cand a savarsit Sfanta Liturghie, dar ca nu orice preot poate sa-l blesteme pe diavol, ci numai unii "cu har special" asta nu prea pot sa o accept. "Voi sunteti lumina lumii" spunea Mantuitorul apostolilor! Oare lumina se teme de intuneric? Sau poate "lumina" ESTE intuneric? Daca lumina din preot este intuneric si Duhul curajului este inlocuit cu duhul temerii de necazurile ce-i pot veni de la diavol pentru ca-l blesteama, atunci acel preot sa lase epitrahilul si sa faca multa rugaciune pentru el caci este orb si orb pe orb nu poate calauzi! Degeaba cunosti drumul prin hatisul padurii foarte bine, daca iti este frica de serpi si de paianjeni si de lupi si de albine si de mistreti si de toate fiarele salbatice, poti fi sigur ca nu ajungi cu grupul tau pana la marginea cealalta a padurii; vei lesina de frica undeva pe drum sau vei fi parasit de oamenii tai care vor vedea slabiciunea ta. Concluzia la aceasta stare este: toti preotii trebuie sa aiba curajul sa citeasca Molitfele Sfantului Vasile deoarece pentru asta este suficient Harul Preotiei; momentul cand le citeste si selectia celor carora li se vor citi tine de intelepciunea preotului insa (nu de curajul sau vreun har special).
Ca o concluzie generala vreau sa subliniez ca nu am dorit sa prezint decat acea stare daunatoare aparuta in Biserica prin care se cauta tot mai des solutii rapide, care nu implica efort din partea credinciosului, pe de o parte si intretinerea ideii ca a citi "Molitfele" este mai important ca savarsirea Sfintei Liturghii care este cununa cultului ortodox si pentru preot si pentru enorias, pe de alta parte. Molitfele Sfantului Vasile sunt o parte dintr-un intreg, au o forma, o esenta si o lucrare speciala, dar nu in afara trairii de zi cu zi in Biserica. Totodata, nu vreau sa cad in pacatul "sablonizarii" si de aceea trebuie sa mentionez ca fiecare caz in pastoratie este unul strict individual, deci duhovnicul este cel care stie cel mai bine ce are de facut.
Personal, consider ca "Molitfele" trebuiesc citite atunci cand este prevazut de tipic (ex.: 1 Ianuarie), in anumite cazuri de exorcizari particulare (aici intra si vrajile, farmecele etc.), in biserica, atunci cand preotul simte ca in parohia lui diavolul incepe sa atace comunitatea intr-un mod agresiv, sau de preot acasa, in canonul lui, cu binecuvantarea si sprijinul duhovnicului lui, atunci cand diavolul devine nerusinat fatis si loveste in preotia si persoana preotului. In toate situatiile, citirea Molitfelor Sfantului Vasile trebuie sa fie insotita de Sfanta Liturghie.
Iertati-ma si rugati-va si pentru mine, fratilor!

Last edited by Pr.Gheorghe; 18.08.2010 at 22:48:57.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 18.08.2010, 22:21:01
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Dumnezeu sa va binecuvinteze, parinte!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 16:33:56
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 21:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 12:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 18:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 14:16:52