Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.07.2009, 13:49:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cinstirea sfintelor moaste a dainuit neintrerupt in Biserica, inca din primele secole pana astazi, iar acestea, reprezinta o binecuvatare dumnezeiasca si odoare de mare pret, pentru fiecare comunitate care le detine.

Atat prin icoana cat si prin moaste avem comuniune cu sfintii. Insa, nu pot spune ca cinstesc icoana sfantului, iar moastele sale, nu.

Personal, nu de fiecare data cand sarut o icoana sunt cuprins de fiori, dar cand sarut sfinte moaste, da. Este o evlavie mai profunda, data si de prezenta palpabila a acestui "vas ales al Sfantului Duh".

Last edited by Marius22; 16.07.2009 at 13:52:21.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.07.2009, 14:02:19
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ralluka Vezi mesajul
va multumesc pt. amabilitatea si rabdarea cu care mi ati raspuns.
cu siguranta trebuie sa ii urmez sfatul lui costel si sa intru mai des la biserica, astfel imi gasesc si eu linistea si impacarea sufleteasca.
sunt ortodoxa .. si ..DA, la icoane ma inchin..desi am acelasi gand ... cand intru in biserica prefer sa ma rog la Dumnezeu si atata...dar uite cum imi BAT CAP IN CAP ideile..pt. ca am o fetita de 1,6 ani pe care am tinut neaparat sa o botez cu un nume crestin. (Am ales Andreea)
asta este: TREBE NEAPARAT SA IMI FAC ORDINE IN prioritatile din viata mea.
Uneori- si de cand am copilul- parca tot mai des- ma bate un gand: Ca nu m am spovedit si poate mor.. ajung in iad si nu ma voi mai intalni cu fetita mea niciodata ... CE GAD MAI AM SI EU!!!!!
Sa-ti traiasca!!!

Copilul iti schimba multe prioritati in viata,

Sa-ti ajute Dumnezeu in tot ceea ce vrei sa faci

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.08.2009, 00:10:45
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Sunt convinsa ca daca Dumnezeu nu ar fi vrut sa cinstim sfintele moaste, le-as fi supus legii materiale si nu ar fi izvorat mir, nu ar fi ramas intregi, neputrezite. Tu ce crezi, Raluca?


Iar in privinta gandului pe care il ai, ca poti muri, este bine ca il ai. Parintii bisericii ne invata sa ne gandim la moarte astfel incat sa ne gaseasca pregatiti. Nimeni nu isi stie viitorul, deci mai bine sa fii spovedita si impartasita mereu...in timp vei si intelege de ce ai astfel de ganduri, care cu siguranta vin de la ingerul tau pazitor.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.08.2009, 14:45:22
ralluka ralluka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2007
Mesaje: 12
Implicit

va multumesc frumos pt. raspunsuri.
ce cred eu? pai sa va spun. eu ma consideram o credincioasa pt. ca ma inchinam in fata bisericii CAND TRECEAM PE LANGA EA sau la "problemele" mele spuneam un DOAMNE AJUTA!!!. dar de ceva timp(putin) am inceput sa merg si la biserica si sa citesc carti de specialitate. iar ideile mele abia acuma se formeaza :) Ce cred eu? Ca sunt o necredincioasa care are multe de invatat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.08.2009, 11:22:21
mititelu2
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Raluca, crezi ca noi ne facem chip cioplit prin cinstirea sfintelor moaste? Pai ce noi le-am facut nestricacioase? Sigur, orice protestant nu va intelege acesta minune.
Se pare ca nu numai protestantii nu au inteles aceasta minune, ci nici Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos. Nici ei nu s-au inchinat la moaste (cititi in intrtegime Noul Testament). De fapt, in Sfanta Scriptura, nu gasim nici un exemplu sau indemn de a ne inchina la oasele mortilor (sau de al le folosi ca mijoc de inchinare), indiferent cine ar fi ei.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.09.2009, 12:50:39
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oameni buni am o intrebare la care vreau sa-mi dati un raspuns pt ca tot suntem la capitolul asta. Am vazut opiniile si parerile dvs cu privire la sfintii parinti si la sf moaste, insa cum comentati ceeace spune Sf Apostol Ioan in Apocalipsa Capitolul 22 cu versetul 8 si 9?
Dupa ce Ingerul Gavril ii explica ce are sa se intample Sf. Ioan Apostolul cade la picioarele Ingerului ca sa se inchine, iar Ingerul Gavril il opreste si ii spune ca "..numai LUI DUMNEZEU sa te inchini..".
Intreb: daca Ingerul Sfant il opreste pe Sf Ioan sa se inchine lui, atunci de ce oare sa ne inchinam la moste si la sf parinti?
Ma surprinde faptul ca Ingerul Ii spune lui Ioan Apostolul sa se inchine DOAR LUI DUMNEZEU. Nu cumva avem o problema?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.09.2009, 14:21:55
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
Oameni buni am o intrebare la care vreau sa-mi dati un raspuns pt ca tot suntem la capitolul asta. Am vazut opiniile si parerile dvs cu privire la sfintii parinti si la sf moaste, insa cum comentati ceeace spune Sf Apostol Ioan in Apocalipsa Capitolul 22 cu versetul 8 si 9?
Dupa ce Ingerul Gavril ii explica ce are sa se intample Sf. Ioan Apostolul cade la picioarele Ingerului ca sa se inchine, iar Ingerul Gavril il opreste si ii spune ca "..numai LUI DUMNEZEU sa te inchini..".
Intreb: daca Ingerul Sfant il opreste pe Sf Ioan sa se inchine lui, atunci de ce oare sa ne inchinam la moste si la sf parinti?
Ma surprinde faptul ca Ingerul Ii spune lui Ioan Apostolul sa se inchine DOAR LUI DUMNEZEU. Nu cumva avem o problema?


Ingerul Gavril l-a oprit pe Sf. Ioan sa i se inchine din smerenie. Smerenia(opusul mandriei) reprezinta o caracteristica a ingerilor de lumina. Daca nu ar avea smerenie acestia nu ar mai fi ingeri de lumina ci ingeri cazuti asemena lui Lucifer si ingerilor lui(care au ajuns la aceasta stare datorita mandriei!). Sfintii in timpul vietii se straduie sa ajunga la smerenie ascunzandu-si virtutile si fugind de marirea oamenilor(prilej de mandrie). Unii sfinti chiar il rugau pe Dumnezeu datorita marii lor smerenii ca dupa moarte trupurile lor sa se descompuna in cel mai neplacut mod cu putinta(trupurile lor sa miroasa ingrozitor, si chiar si oasele dupa descompunere sa miroasa urat pentru a nu fi cinstiti de catre oameni nici dupa moarte). Sfintii sunt de fapt prieteni al lui Dumnezeu, care in viata acesta de pe pamant s-au straduit sa-i respecte poruncile. Sfintii sunt in acelasi timp si purtatori ai Duhului Sfant. Ei in aceasta calitate de prieteni ai lui Dumnezeu si de purtatori ai Duhului Sfant noi ne inchinam sfintilor rugand-ui sa mijloceasca pentru noi in fata Dreptului Judecator. Exista o multime de exemple in Biblie de oameni bineplacuti lui Dumnezeu, care au mijlocit in fata lui Dumnezeu pentru semenii lor(chiar pentru un popor intreg - unii dintre ei foarte departati de Dumnezeu). In acelasi timp in Biblie sunt prezentate situatii in care o persoana decedata fiind atinsa de oasele(moastele unui prooroc) a inviat din morti, sau "vezi cazul" cojocului lui Ilie. Nu cred ca ar trebui sa uitam nici numarul mare de minuni care au loc chiar si in zilele noastre la moastele unor sfinti(ex: Sf. Nectarie, Sf. Ioan Rusul... in Grecia, Sf. Parascheva, Sf. Filofteia... la noi....).

Last edited by ciprian85; 25.09.2009 at 14:40:07.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.09.2009, 00:08:37
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dl Ciprian am citit cu atentie ceeace dvs ati comentat, insa credeti-ma ca dincolo de interpretarea pe care dvs o dati, exista ceva ferm si limpede..mie cel putin imi este clar "..doar LUI DUMNEZEU..". Am citi de curand o alta traducere a bibliei (cred ca Gala Galaction sau King James) si acolo reiese mai clar acest fapt. Ingerul spune: "..fereste-te sa faci asa ceva..eu sunt impreuna slujitor cu tine..doar LUI DUMNEZEU sa te inchini.".
Consider ca daca un Inger sfant il opreste pe Ioan sa i se inchine, atunci din respect pt Dumnezeu ar trebui sa ne inchinam doar LUI.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.09.2009, 12:37:23
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
Dl Ciprian am citit cu atentie ceeace dvs ati comentat, insa credeti-ma ca dincolo de interpretarea pe care dvs o dati, exista ceva ferm si limpede..mie cel putin imi este clar "..doar LUI DUMNEZEU..". Am citi de curand o alta traducere a bibliei (cred ca Gala Galaction sau King James) si acolo reiese mai clar acest fapt. Ingerul spune: "..fereste-te sa faci asa ceva..eu sunt impreuna slujitor cu tine..doar LUI DUMNEZEU sa te inchini.".
Consider ca daca un Inger sfant il opreste pe Ioan sa i se inchine, atunci din respect pt Dumnezeu ar trebui sa ne inchinam doar LUI.



Draga Iustinian pentru a intelege citatul respectiv si ceea ce am scris eu in mesajul anterior ar trebui sa cunosti mai intai cu adevarat ce inseamna smerenia, eventual chiar sa o traiesti. Astfel nu ai mai interpreta intr-un mod sectar acest citat. Apropo, tu cum intelegi citatul: "Decat sa sminteasca cineva pe fratele sau mai bine si-ar lega o piatra de gat si s-ar arunca in mare"?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.09.2009, 12:42:17
Independent
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

decat sa-l inveti pe fratele tau nu stiu ce prostii mai bine te sinucizi ...

fain te invata religia ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MOASTE alexandra Moaste 25 21.01.2014 15:56:00
Moaste iRoDiOn Generalitati 3 04.04.2012 21:54:52
Sfinti cu moaste Seraphim7 Moaste 4 04.11.2011 19:22:06
Biserici cu moaste roman2010 Generalitati 11 22.12.2010 09:59:06
Păcătuiesc artiștii prin creațiile lor? Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 15 14.02.2009 22:03:30