Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2013, 20:04:01
cora24 cora24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 4
Implicit farmece, invidie, blestem? un sfat

Deschid acest subiect si impartasesc cu voi problemele cu care ma confrunt in speranta ca cineva poate sa ma ajute cu un sfat. Nu doresc sa fiu ironizata, sunt constienta de o parte de raspunsurile pe care le voi primi dar simt nevoia ca cineva din exterior sa isi dea cu parerea.

Simtind ca in ultima perioada imi merge f rau am stat putin si am meditat si m-am gandit ca poate ceva se intamplat la un alt nivel la care am refuzat sa ma gandesc din necredinta: blesteme, invidie. Lucrurile sunt mai greu de povestit in detaliu pt ca in toti acesti ani s-au adunat multe si cred ca totul a inceput inca din liceu. Am sa incerc sa fiu mai concisa si in alte mesaje am sa detaliez.

Dupa liceu am intrat la facultate dar nu am putut sa ma tin de ea si dupa 2 ani am renuntat. M-am inscris la alta facultate, totul a fost bine pana in ultimul an, am adunat restante pe care , ca un facut, nu am reusit sa le iau si nu am putut sa dau licenta. De atunci incerc sa imi caut de munca, nu-i bai ca nu am diploma de licenta, stiu care au functii inalte si au abia facultatea in curs. Nimic, dar nimic nu imi iese de cand am terminat liceul. Job-urile pe care le gasesc sunt slabute, contracte neserioase sau dupa un anumit timp postul e restructurat. Am patit asa de 3 ori cand, dupa aprox.3-6 luni din senin firma s-a inchis sau postul meu a disparut...chiar am glumit pe seama asta pana cand anul trecut am deschis eu si viitorul sot o mica afacere care, bineinteles, acum dupa 6 luni suntem nevoiti sa o inchidem.

De ce imi pun acum intrebarea daca nu cumva ceva se intampla cu mine, numai cu mine: nu am reusit sa am un loc de munca stabil, nu reusesc sa imi gasesc de munca desi aplic in fiecare zi la multe joburi, nu reusesc sa imi intemeiez o familie desi am o relatie de 10 ani si abia anul acesta avem in plan sa ne casatorim. Certuri cu parintii mei au fost tot timpul, in special cu tatal meu, acum au aparut certuri si cu viitorul meu sot. De aprximativ 1 an simt ca sunt blocata pe toate caile, degeaba bat la usi canu mi se deschid. Toti din jurul meu merg inainte, au slujbe frumoase, unii promoveaza.
Sunt multe de povestit, din ce cauza cred ca mi se intampla ceva. Nu am gasit din cate imi amintesc nimic suspect, sau poate ca nu am crezut pana acum in asa ceva nu am dat importanta. In liceu am avut ceva probleme si am fost la biserica unde dupa slujba mi s-a citit o rugaciune, dar relatia mea cu viitorul sot a fost privita cu ciuda si multa invidie de la inceput (asta ar trebui detaliat, de acolo cred ca mi se trage). Sunt curioasa daca se poate lega ceva doar prin invidie puternica sau doar prin vorbe aruncate la suparare.

La blestem ma gandeam ca poate mi se trage din partea mamei. Cand bunicul era tanar s-a despartit de bunica pentru o perioada de 2 ani. S-a dus cu alte femeie si a luat-o si pe matusa mea cu el. Cand s-a intors la bunica a spus ca nu stie ce s-a intamplat, de ce a placat cu femeia aia. Bunica mea a murit cand eu aveam 7 ani, asta o stiu de la mama mea dar nu a mentionat vreodata ca ar fi legat femeia aia ceva. Cert este ca matusa nu s-a impacat niciodata cu bunica, ea i-a tinut partea femeii aleia, si mai stiu ca bunica odata a blestemat-o pe matusa-mea. Nici matusa nu a avut viata fericita, nu e aporpiata de copii, sot alcoolic...si nici mama nu a a vut noroc. De vreo cativa ani buni tatal meu a cazut rau de tot in patima alcoolului. Matusa mea are 3 copii, 2 baieti si o fata. Verisoara mea este mai mare ca mine dar nici ea nu a a vut noroc prea mult. A luat viata in piept de mica, nu are familie, nu are copii si acum e plecata in Spania.

Imi cer scuze daca nu am fost coerenta in cele exprimate dar promit sa revin cu mai multe detalii. Ma grabesc pt ca trebuie sa vina sotul si nu vreau sa afle depre ce scriu aici pentru ca el nu prea crede, nici in biserica si nici in farmece.
Reply With Quote