Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2011, 13:28:50
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit Caderea lui Adam si Eva

Din ce pricina au cazut Adam si Eva si de ce suntem noi pedepsiti pentru asta? de ce suferim pentru ceva ce nu am facut? Care e faza cu caderea omului, suferinta din lume si pacatul stramosesc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2011, 14:04:42
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Din pricină că n-au făcut ascultare și că s-au făcut semeți, au mâncat ca să fie ca Dumnezeu, că așa le-a spus șarpele că se va-ntâmpla. Cu siguranță, dacă nu toți, măcar majoritatea am fi făcut același lucru. Pe mine cred că nu m-ar fi lăsat curiozitatea să nu mănânc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2011, 14:23:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Din ce pricina au cazut Adam si Eva si de ce suntem noi pedepsiti pentru asta? de ce suferim pentru ceva ce nu am facut? Care e faza cu caderea omului, suferinta din lume si pacatul stramosesc?
http://www.catehism.ro/cb_Lectia05.htm Citiți în special răspunsul la întrebarea 45.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2011, 14:25:17
daniel83 daniel83 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2011
Mesaje: 8
Implicit Nu e reala

Povestea cu Adam si Eva este o legenda, un mit, nu cred ca are vreo legatura realitatea. Hai sa fim seriosi, cine mai crede in 2011 in serpi vorbitori, in marul intelgientei, inmultirea unei specii dintr-o singura pereche umana ??? Imaginati-va ca in loc de Greuceanu, Harap-Alb si alte povesti le-ati povesti copiilor aceasta poveste. Nu ar fi nicio diferenta, nu ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2011, 14:32:52
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
cine mai crede in 2011 in serpi vorbitori, in marul intelgientei, inmultirea unei specii dintr-o singura pereche umana ???
Eu cred în toate cele expuse.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2011, 14:36:58
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Povestea cu Adam si Eva este o legenda, un mit, nu cred ca are vreo legatura realitatea. Hai sa fim seriosi, cine mai crede in 2011 in serpi vorbitori, in marul intelgientei, inmultirea unei specii dintr-o singura pereche umana ??? Imaginati-va ca in loc de Greuceanu, Harap-Alb si alte povesti le-ati povesti copiilor aceasta poveste. Nu ar fi nicio diferenta, nu ?
Ba ar fi o diferenta...Mare!!
Le-ai spune copiilor despre primii oameni si firea noastra, a tuturor,de a cadea in pacat.Ca toti suntem inclinati spre asta.
In ceea ce priveste basmele...e doar lupta binelui impotriva raului,cand binele e reprezentat de un Fat-Frumos cu sabie,iar personajele negative sunt zmei...nici macar narativ nu seamana intamplarile.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2011, 15:00:22
tailgunner4A
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cartile Vechiului Testament, inclusiv Geneza, au fost scrise ca povesti pline de pilde. Ele au dobandit semnificatie religioasa mult mai tarziu. Dobandind insemnatate religioasa si devenind sfinte, credinciosii au trebuit sa le ia ad litteram si sa nege ca Facerea, Potopul etc sunt altceva decat simboluri si metafore. Odata cu dezvoltarea stiintei, pozitia aceasta devine tot mai evident absurda, incat chiar si Biserica Catolica incepe sa o respinga. Din cate stiu, Biserica Ortodoxa nu are (inca) o pozitie oficiala.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2011, 15:07:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tailgunner4A Vezi mesajul
Cartile Vechiului Testament, inclusiv Geneza, au fost scrise ca povesti pline de pilde. Ele au dobandit semnificatie religioasa mult mai tarziu. Dobandind insemnatate religioasa si devenind sfinte, credinciosii au trebuit sa le ia ad litteram si sa nege ca Facerea, Potopul etc sunt altceva decat simboluri si metafore. Odata cu dezvoltarea stiintei, pozitia aceasta devine tot mai evident absurda, incat chiar si Biserica Catolica incepe sa o respinga. Din cate stiu, Biserica Ortodoxa nu are (inca) o pozitie oficiala.
Dimpotriva, stiinta confirma incetul cu incetul ceea ce era deja scris in Biblie si infirm aberatiile nascute din miturile unor popoare si preluate de o pseudo-stiinta. Dar asta stiti din topicul la care ati participat si dvs. Adica doar ce am scris acolo.
Cateva mici exemple: s-a descoperit ca toti avem un stramos comun. Ba chiar si o Eva comuna. S-au descoperit relatari despre un potop la multe popoare vechi, in parti diferite ale globului.
Genetica arata ca speciile superioare nu pot suferi mutatii decat pana la o anumita limita, dupa aceasta limita exemplarul nu mai poate vietui.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2011, 15:30:14
tailgunner4A
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
[...]s-a descoperit ca toti avem un stramos comun. Ba chiar si o Eva comuna. S-au descoperit relatari despre un potop la multe popoare vechi, in parti diferite ale globului.
S-a descoperit ca a fost femeie si o chema Eva? Interesant argument!

In legatura cu potopul, erau cumva acele "popoare vechi" urmasii lui Noe? Fiindca altfel nu ar fi putut afla si duce mai departe legenda Potopului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2011, 16:56:11
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
serpi vorbitori
Măi, o mică clarificare să facem. Șerpii nu vorbesc, niciodată nu au vorbit, sunt biete animale. A vorbit satana din șarpe, nu altcineva.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
caderea lui a & e, pacatul originar

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caderea Constantinopolului cozia Stiri, actualitati, anunturi 13 03.01.2018 17:22:00
200 de ani de la Caderea Bastiliei - 14 iulie LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 43 16.07.2009 03:22:27
Atotstiinta Lui Dumnezeu vs. Crearea si caderea omului Florin-Ionut Generalitati 10 06.07.2009 17:25:52
LUPTA CU CADEREA IN IMAGINATIE cozia Teologie si Stiinta 9 10.12.2007 13:07:37