Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2012, 12:14:35
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit am revenit cu un nou subiect

Buna tuturor......Vreau sa va spun o marturisire pe care mi-a spus-o astazi cineva......A fost cu fetita la spital avand mari probleme cu ea...Nu manca racea mereu,i se facea rau etc.....A fost la spital si copilul a fost diagnosticat cu o boala foarte grea,,,,suspecta de leucemie.....A urmat o multime de analize sa gaseasca un raspuns sigur.Intre timp un preot a sfatuit pe mama copilului sa se roage Sf Stelian,,daca nu poate citi acatistul macar rugaciunea sau sa se roage cu propriile cuvinte,,Sf Stelian fiind ocrotitorul copiilor si al mamelor...iar mama chiar ii poarta numele.....Dupa mai multe rugaciuni din suflet catre Sf Stelian,,,,,au urmat analizele,si suppriza,,,,,de fapt minune...Fetita nu avea decat o pneumonie,o raceala mai puternica............Acum mama face ca TOMA NECREDINCIOSUL nu stie ce sa creada daca a fost o minune si Sfantul a ajutat-o datorita rugaciunii ei si datorita ca este Sfantul ei protector sau daca pur si simplu a fost o eroare medicala,,voi ce spuneti?Eu cred cu tarie ca a fost o minune.......SLAVA SF STELIAN..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2012, 12:26:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Acum mama face ca TOMA NECREDINCIOSUL nu stie ce sa creada daca a fost o minune si Sfantul a ajutat-o datorita rugaciunii ei si datorita ca este Sfantul ei protector sau daca pur si simplu a fost o eroare medicala,,voi ce spuneti?..
Medicii au fost "luminati" de cel de sus, daca au putut sa puna diagnosticul corect, deci rugaciunile ei au fost primite, iar fetita se insanatoseste urmand tratamentul. Dumnezeu lucreaza prin oameni.

Last edited by ioanna; 08.06.2012 at 12:31:22.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2012, 12:32:47
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
(...) SLAVA SF STELIAN..
Dam slava numai lui Dumnezeu, caruia trebuie sa-I multumim pentru toate lucrurile.

"El este slava ta, El este Dumnezeul tau. El a facut in mijlocul tau aceste lucruri mari si grozave pe care ti le-au vazut ochii." (Deut.10:21)

"A Ta este, Doamne, marirea, puterea si maretia, vesnicia si slava, caci tot ce este in cer si pe pamant este al Tau; a Ta, Doamne, este domnia, caci Tu Te inalti ca un stapan mai presus de orice!" (1Cron.29:1)

"...si nu ne duce in ispita, ci izbaveste-ne de cel rau. Caci a Ta este Imparatia si puterea si slava in veci. Amin!" (Mat.6:13)

...

Insanatosire grabnica! Slava Domnului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2012, 12:34:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Doamna Patricia, scuzati-l pe Ucenic, el nu face parte din Biserica Ortodoxa si stiti cum sunt cei care vin pe forum sa ne dea "sfaturi" ponegrind si denigrand invatatura crestin-ortodoxa, pentru ca pe acest forum li se permite. Stiti cum sunt np, au o gandire limitata si nu fac deosebirea intre cinstirea Sfintilor si slava lui Dumnezeu.

Legat de cazul fetitei, nu a fost eroare medicala din moment ce au spus „suspect de leucemie” , nu ca ar avea leucemie. Era firesc sa-i faca investigatii sa inlature banuiala.

Last edited by ioanna; 08.06.2012 at 12:38:00.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2012, 12:39:11
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Doamna Patricia, scuzati-l pe Ucenic, el nu face parte din Biserica Ortodoxa si stiti cum sunt cei care vin pe forum sa ne dea "sfaturi" ponegrind si denigrand invatatura crestin-ortodoxa.
In afara de "Insanatosire grabnica!" si "Slava Domnului" eu nu am spus nimic.

A, ca a vorbit Cuvantul... lasa Ioana, ca poate cei ce inca nu Il cunosc se vor comporta mai intelept dupa ce vor vedea ceea ce este scris, decat cei ce Il cunosc dar Il ignora.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.06.2012, 12:40:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Buna tuturor......Vreau sa va spun o marturisire pe care mi-a spus-o astazi cineva......A fost cu fetita la spital avand mari probleme cu ea...Nu manca racea mereu,i se facea rau etc.....A fost la spital si copilul a fost diagnosticat cu o boala foarte grea,,,,suspecta de leucemie.....A urmat o multime de analize sa gaseasca un raspuns sigur.Intre timp un preot a sfatuit pe mama copilului sa se roage Sf Stelian,,daca nu poate citi acatistul macar rugaciunea sau sa se roage cu propriile cuvinte,,Sf Stelian fiind ocrotitorul copiilor si al mamelor...iar mama chiar ii poarta numele.....Dupa mai multe rugaciuni din suflet catre Sf Stelian,,,,,au urmat analizele,si suppriza,,,,,de fapt minune...Fetita nu avea decat o pneumonie,o raceala mai puternica............Acum mama face ca TOMA NECREDINCIOSUL nu stie ce sa creada daca a fost o minune si Sfantul a ajutat-o datorita rugaciunii ei si datorita ca este Sfantul ei protector sau daca pur si simplu a fost o eroare medicala,,voi ce spuneti?Eu cred cu tarie ca a fost o minune.......SLAVA SF STELIAN..

Hm, vedeti ?!
De aceea am spus de multe ori : pt. cei ce cred , nu este nevoie de dovezi, iar pt. cei ce nu cred , dovezile sunt de prisos .
Asa de repede se autoincadreaza omul in una din cele 2 categorii incit te lasa fara cuvinte ! Nici nu sta pe ginduri sa faca preum de 2000 de ani au lansat evreii : ce dovezi clare, indubitabile, poti sa ne dai Hrisrtoase ? Dar indubitabile si mai ales dovezi palpabile !

Fericiti cei ce nu au vazut dar au crezut ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.06.2012, 12:41:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
In afara de "Insanatosire grabnica!" si "Slava Domnului" eu nu am spus nimic.

A, ca a vorbit Cuvantul... lasa Ioana, ca poate cei ce inca nu Il cunosc se vor comporta mai intelept dupa ce vor vedea ceea ce este scris, decat cei ce Il cunosc dar il ignora.
Sa-ti fie rusine domnule penticostal ca te bagi in discutii care nu te privesc! Trebuie sa-ti cer tie voie domnule penticostal sa ma rog? Luminate, penticostal, nu pot sa pun o intrebare fratilor ortodocsi legat de rugaciunile ortodoxe si cultul sfintilor din ortodoxie ca intri dumneata sa ne spui altceva? De Acatistele Maicii Domnului te-ai legat, le-ai facut erezii si blasfemii, stiind ca multi ortodocsi le spun.

Spune-ne, luminate penticostal, putem sa existam si noi pe forum sa intrebam ceva legat de ortodoxie fara ca dumneata sa te bagi in practicile cultului ortodox ce nu te privesc personal? Daca un om se roaga unui Sfant, nu vad care e problema ta, ca daca ai avea macar curiozitatea sa citesti o rugaciune adresata unui Sfant, n-ai mai comenta prostii. Nu te forteaza nimeni pe dumneata sa te rogi Maicii Domnului nici Sfintilor lui Dumnezeu, dar lasa-ne pe noi in amarul nostru.

Last edited by ioanna; 08.06.2012 at 12:46:53.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.06.2012, 12:45:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Spune-ne, luminate penticostal, putem sa existam si noi pe forum sa intreb ceva legat de ortodoxie fara ca dumneata sa te bagi
..ca musca-n...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.06.2012, 12:47:35
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Buna tuturor......Vreau sa va spun o marturisire pe care mi-a spus-o astazi cineva......A fost cu fetita la spital avand mari probleme cu ea...Nu manca racea mereu,i se facea rau etc.....A fost la spital si copilul a fost diagnosticat cu o boala foarte grea,,,,suspecta de leucemie.....A urmat o multime de analize sa gaseasca un raspuns sigur.Intre timp un preot a sfatuit pe mama copilului sa se roage Sf Stelian,,daca nu poate citi acatistul macar rugaciunea sau sa se roage cu propriile cuvinte,,Sf Stelian fiind ocrotitorul copiilor si al mamelor...iar mama chiar ii poarta numele.....Dupa mai multe rugaciuni din suflet catre Sf Stelian,,,,,au urmat analizele,si suppriza,,,,,de fapt minune...Fetita nu avea decat o pneumonie,o raceala mai puternica............Acum mama face ca TOMA NECREDINCIOSUL nu stie ce sa creada daca a fost o minune si Sfantul a ajutat-o datorita rugaciunii ei si datorita ca este Sfantul ei protector sau daca pur si simplu a fost o eroare medicala,,voi ce spuneti?Eu cred cu tarie ca a fost o minune.......SLAVA SF STELIAN..
Fiica a Sfintei Biserici Ortodoxe,tu sa-ti tii sufletul curat si mintea in invatatura Bisericii lui Hristos,sa ai incredere in ce a randuit parintele si nu te indoiesti de grabnic ajutorul Sfantului Stelian.Uite sa citesti mai multe despre Sfant ca sa-ti intaresti credinta in dragostea lui Dumnezeu aratata prin Sfintii Sai.Doamne ajuta!+

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 08.06.2012 at 12:50:29.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.06.2012, 12:58:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
..ca musca-n...
Mai bine si-ar deschide un topic de critica la adresa credintei crestin-ortodoxe si sa spuna acolo tot ce are pe suflet, ca n-ai voi sa te rogi Sfantului Stelian , n-ai voie sa cinstesti icoane s.a.m.d, dar topicul de “rugaciuni” sa ramana rugaciuni, nu dezbateri si polemici. Sau sa aiba bunul simt sa ne intrebe cum intelegem noi versetele alea, nu sa ne spuna cu aroganta ca le ignoram, iar el a venit sa ne lumineze!

Noi aducem lauda lui Dumnezeu, in mod direct, dar si in mod indirect, prin cinstirea sfintilor, adica acei cu dreapta credinta: Prin sfinții care sînt pe pămîntul Lui, minunată a făcut Domnul toată voia întru dînșii (Psalm 15, 3). Sfintii sunt sfintii lui Dumnezeu si cinstindu-i pe ei, cinstim pe Dumnezeu insusi, care este minunat intre sfinti.

Last edited by ioanna; 08.06.2012 at 13:20:43.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
RAELIENII. Un subiect de actualitate, incitant! Eutifievv_emi Generalitati 8 17.11.2009 13:28:45
subiect de GANDIRE moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 62 04.06.2009 11:29:10
Va rog sa-mi recomandati filme cu subiect religios pacatoasa Generalitati 20 26.09.2008 15:23:59
Noul subiect OTV mihai07 Generalitati 20 28.08.2008 13:04:45
Maturitatea cu care alegem un subiect de discutie. LERIM Biserica Ortodoxa Romana 9 07.07.2007 14:00:44