Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2013, 14:02:46
loveromania1 loveromania1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2013
Mesaje: 2
Implicit promisuni

buna ziua. am o intrebare. daca cineva ii promite lui Dumnezeu ca va face ceva , va ajuta saracii, bolnavii etc, daca un dusman de-al lui va pati ceva rau, Dumnezeu va lua in seama astfel de rugaminte? fiindca cineva umbla sa imi faca rau am auzit-o spunand promit lui Dumnezeu ca daca te imbolnavesti merg si dau la biserica un an de zile bani. cum poti fi dezlegat de juramintele facute de o alta persoana la adresa ta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2013, 18:08:49
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Dumnezeu nu ne vrea raul! El ne ocroteste si ne iubeste pt ca suntem copii Lui.
Este o vorba in popor care zice ca cine sapa groapa altuia cade singur in ea.

Stiu de la un preot ca juramintele si blestemele nu ii afecteaza pe cei care se spovedesc si care au o viata crestineasca, dar dvs puteti merge la un preot sa discutati , si sa cititi rugaciunea Sf Ciprian. Nu trebuie sa va temeti , ci sa va rugati nu numai pt dvs dar si pt persoana care umbla cu asemenea amenintari. Doamne ajuta!

Rugaciunea Sfantului Ciprian:

Stapane Doamne lisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Creatorule si Chivernisitorule a toate, Sfant si slavit esti; imparatul imparatilor si Domnul domnilor, slava Tie. Tu Cel ce locuiesti in lumina cea nepatrunsa si neapropiata, pentru rugaciunea mea, a smeritului si nevrednicului robului Tau, departeaza demonii si stinge viclenia lor de la robii Tai; revarsa ploaie la buna vreme peste tot pamantul si fa-l sa-si dea roadele lui; copacii si viile sa-si dea deplin rodul lor; femeile sa fie dezlegate si eliberate de nerodirea pantecelui; acestea si toata lumea mai intai fiind dezlegate, dezleaga si toata zidirea de toate legaturile diavolesti. Si dezleaga pe robul Tau (numele) impreuna cu toate ale casei lui de toate legaturile satanei, ale magiei, ale farmecelor si ale puterilor potrivnice. impiedica Tu, Doamne Dumnezeul parintilor nostri toata lucrarea satanei, Tu Cel ce dai dezlegare de magie, de farmece, de vraji si de toate lucrarile satanicesti si de toate legaturile lui, si distruge toata lucrarea vicleana prin pomenirea Prea Sfantului Tau nume.

Asa, Doamne, Stapane a toate, auzi-ma pe mine nevrednicul slujitorul Tau si dezleaga pe robul Tau (numele) de toate legaturile satanei si daca este legat in cer, sau pe pamant, sau cu piele de animale necuvantatoare, sau cu fier, sau cu piatra, sau cu lemn, sau cu scriere, sau cu sange de om, sau cu al pasarilor sau cu al pestilor, sau prin necuratie, sau in alt chip s-au abatut asupra lui, sau daca din alta parte au venit, din mare, din fantani, din morminte, sau din orice alt loc, sau daca a venit prin unghii de om, de animal, sau gheare de pasare, sau prin serpi (vii sau morti), sau prin pamantul mortilor, sau daca a venit prin strapungere de ace, dezleaga-le pentru totdeauna, in ceasul acesta, Doamrie, cu puterea Ta cea mare.

Tu Doamne, Dumnezeul nostru, Care cunosti si stii toate, dezleaga, sfarama si distruge, acum, lucrarile magiei, iar pe robul Tau (numele) pazeste-l cu toti ai casei lui de toate uneltirile diavolesti.

Zdrobeste cu insemnarea cinstitei si de viata facatoarei Cruci toate puterile potrivnicilor. Pustieste, distruge si departeaza pentru totdeauna toate lucrarile magiei, vrajitoriei si fermecatoriei de la robul Tau (numele).

Asa, Doamne, auzi-ma pe mine pacatosul slujitorul Tau si pe robul Tau cu toti ai casei lui, si dezieaga-i de demonul de amiaza, de toata boala si de tot blestemul, de toata mania, nenorocirea, clevetirea, invidia, farmecele, nemilostivirea, lenea, lacomia, neputinta, prostia, neintelepciunea, mandria, cruzimea, nedreptatea, trufia, si de toate ratacirile si gresalele, stiute si nestiute, pentru sfant numele Tau, ca binecuvantat esti in veci. Amin.


http://www.crestinortodox.ro/acatist...ian-67118.html
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.09.2013, 20:21:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu nu e lampa lui Alladin, pe care sa o gaseasca oricine pe strada, sa o frece si sa ii porunceasca: Fa-mi, fa-mi ailalta, da-mi aia, da-mi ailalta, omoara-l pe ala ca iti dau o bombonica sau o acadea! Iar duhul lampii sa se plece si sa zica: Am inteles, stapane, porunca ti-e indeplinita!
Nu, Dumnezeu e atotputernic, atoatestiutor, drept si milostiv, iubitor de oameni, creatorul tuturor celor vazute si nevazute si nu e la cheremul oamenilor! Dumnezeu nu vrea raul oamenilor.

Acuma insa, daca aveti ceva pe constiinta, daca i-ati facut vreun rau acelei persoane si aceea v-a amenintat ca va pune la rugaciune, crestineste ar fi sa va cereti iertare si sa va impacati. Dumnezeu asculta rugaciunea dreptului, in sensul ca daca un crestin se roaga din inima pentru imblanzirea vrajmasilor, pentru luminarea mintii lor, rugaciunea lui va fi ascultata, cu siguranta. Insa daca se roaga pentru a cere raul lor, rugaciunea lui nu poate fi primita, pentru ca noua, crestinilor, ni s-a poruncit sa ne iertam dusmanii si sa ne rugam pentru ei.

Cat timp stiti ca nu i-ati facut niciun rau si sunteti prigoniti pe nedrept, nu aveti a va teme. Mai devreme sau mai tarziu, aceste "rugaciuni" se vor intoarce asupra ei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.09.2013, 22:39:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loveromania1 Vezi mesajul
buna ziua. am o intrebare. daca cineva ii promite lui Dumnezeu ca va face ceva , va ajuta saracii, bolnavii etc, daca un dusman de-al lui va pati ceva rau, Dumnezeu va lua in seama astfel de rugaminte? fiindca cineva umbla sa imi faca rau am auzit-o spunand promit lui Dumnezeu ca daca te imbolnavesti merg si dau la biserica un an de zile bani. cum poti fi dezlegat de juramintele facute de o alta persoana la adresa ta?
Pai ...e simplu, nu o sa-ti faca nicidecum si nicicand atata ra mergand la biserica, cat iti faci tu, neavand nici o legatura cu ea, din moment ce pui astfel de intrebari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.09.2013, 00:42:52
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loveromania1 Vezi mesajul
buna ziua. am o intrebare. daca cineva ii promite lui Dumnezeu ca va face ceva , va ajuta saracii, bolnavii etc, daca un dusman de-al lui va pati ceva rau, Dumnezeu va lua in seama astfel de rugaminte? fiindca cineva umbla sa imi faca rau am auzit-o spunand promit lui Dumnezeu ca daca te imbolnavesti merg si dau la biserica un an de zile bani. cum poti fi dezlegat de juramintele facute de o alta persoana la adresa ta?
Nu!
Cu siguranță Dumnezeu nu Se lasă manipulat!
Cu siguranță, El NU va lua în considerare acele promisiuni, El Care ne iubește atât de mult, încât S-a sacrificat pe cruce pentru noi!
Sf. Ioan Gură de Aur, în "Omiliile la Evanghelia după Matei", arată și argumentează foarte frumos că nu-I putem cere Legiuitorului să-Și încalce Propriile legi sfinte - - nu-I putem cere lui Dumnezeu, Care ne-a poruncit să ne rugăm pentru toți semenii noștri (inclusiv pentru cei care ne persecută) să le facă rău acestora.
El nu face rău niciodată!
Dumnezeu este absolut bun, Izvorul binelui și, în sens apofatic, mai presus de bunătate.
Așadar, nu vi se va întâmpla nimic, dar, așa cum vi s-a mai scris aici, pe topic, ar fi bine, creștinește, să faceți tot posibilul pentru a obține împăcarea cu persoana respectivă. Astfel, o veți feri și de păcatul de a se ruga împotriva dvs.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.09.2013, 00:11:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul

Așadar, nu vi se va întâmpla nimic...
Cu condiția să fie sfânt!
Dumnezeu nu protejează pe oricine, ci doar pe cei ce din principiu I se închină cu smerenie, nu doar ”din An în Paști”.

7. Când căile omului sunt plăcute înaintea Domnului, chiar și pe vrăjmașii lui îi silește la pace.(Pilde Solomon16,7)

”Cel ce binecuvântezi pe cei ce Te binecuvântează, Doamne, și sfințești pe cei ce nădăjduiesc întru Tine...”(Rugăciunea amvonului-Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
Răspunde