Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.05.2014, 03:11:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Lasa-ma pe mine cu mandria ta, tu sa fii baiat cuminte in continuare, da?
Caz in care, nu te mai deranjez, dar cred ca nici nu o sa mai fie foarte distractiv pentru tine asa, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.05.2014, 03:19:45
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

E distractiv, nu-i asa, mori de ras ...

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
După Sfântul Ioan Casian, formele desfrânării, sunt:

- actul sexual împreunarea cu un partener;

- masturbația și scurgerea nocturnă, descrise eufemistic ca (desfrânare) fără a atinge o femeie și denumite și necurăție;

- desfrânarea în minte și în inimă.

Atunci când unirea sexuală se produce în afara contextului ei spiritual și se practică numai pentru desfătarea simțurilor, inevitabil ea îl mutilează pe om, pervertind profund ordinea firească a raportului său cu Dumnezeu, cu sine însuși și cu aproapele.

O formă a desfrânării este lucrarea ei în cadrul unirii dintre cele două sexe, fie că este vorba despre o legătură de acest gen înainte sau în afara căsătoriei, fie în cadrul familiei, și aceasta când unirea dintre cei doi soți nu respectă o disciplină duhovnicească, prin această disciplină înțelegându-se perioadele de post rânduite de Biserică, dar și scopul esențial - o expresie a iubirii mult mai adânci decât o atracție trupească - iubirea duhovnicească, și un mod de concretizare a acestei iubiri prin nașterea și creșterea copiilor.

Înainte și în afara căsătoriei, cele care lovesc grav viața intimă sunt auto-erotismul (masturbarea), căsătoria de probă sau concubinajul, iar în cadrul familiei, căutarea exclusivă a plăcerii erotice, nerespectarea scopului sau a finalității conjugale sau abuzul de sex, nerespectarea unei discipline trupești și conjugale, deviații și comportamente bizare, patologice, pervertite, culminând în crima premeditată a avortului, adulterul sau infidelitatea și divorțul, care sunt moarte sufletească și încălcare gravă a caracterelor căsătoriei: unitatea și indestructibilitatea.
AlinB, daca si asta-i un subiect distractiv pentru tine, ce sa-ti mai zic, noapte buna!

___________________
Suprema intelepciune este sa pricepi ceea ce citesti si sa taci cand nu ai nimic de zis.

Last edited by AlbertX; 19.05.2014 at 04:15:06.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.05.2014, 16:25:13
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Puteai macar daca ti-ai facut cont nou, sa nu reiterezi exact cele doua vechi obsesii stiinta/gravitatia si desfranarea.
Desfranarea, este stiinta gravitatiei spre pacat. :D
sau
Desfranarea este stiinta caderei omului in camp gravitional, spre pacat :D

PS:Aline iti recomand sa-ti incarci bateriile ca sa fii pregatit cand o sa revina nenea "madeBy Osho".Chiar azi am vazut pe antena 3 cum o editura facea reclame la cartile lui Oshica asta. :D

Last edited by oaie_cugetatoare; 19.05.2014 at 16:38:09.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.05.2014, 18:25:59
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Desfranarea, este stiinta gravitatiei spre pacat. :D
sau
Desfranarea este stiinta caderei omului in camp gravitional, spre pacat :D
sau

Desfranarea este efectul rezultat in urma actiunii gravitatiei asupra moralitatii unui crestin ortodox!

Last edited by AlbertX; 19.05.2014 at 18:40:45.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.05.2014, 09:39:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
PS:Aline iti recomand sa-ti incarci bateriile ca sa fii pregatit cand o sa revina nenea "madeBy Osho".Chiar azi am vazut pe antena 3 cum o editura facea reclame la cartile lui Oshica asta. :D
Da, nenea Mandea77 cu desfranarea lui, e mic copil pe langa ala :)
Dar desi pentru Mandea o facut dl. admin o exceptie, pentru ala nu cred ca face/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.05.2014, 12:18:45
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Insa e foarte dificil de interpretat un text alegoric (n.n.: se refera la Facerea din Sfanta Scriptura) mai ales cand il citesti intr-o traducere de la mana a treia incolo.
Am inteles ca din pacte tratati alegoric atat pacatul mandriei cat si pe cel al desfranarii ? Interesant ...
Sunteti catolic sau protestant cumva ? E bine de stiut ...

Last edited by AlbertX; 21.05.2014 at 12:25:13.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.05.2014, 13:16:02
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Corinusha nu vrea sa vada padurea ca tocmai a gasit un copacel de care sa se lege ca nu are scoarta bine placuta la atingere :)
Alin, daca vrei sa imi zici ceva, zi-o pe sleau, nu a lua cu paduri si copaci, bine? Poate-s mai proasta de fel si nu integeg. Sau, nu mai zi nimic.
Da, stiu, e mai usor sa ne ascundem dupa deget decat sa zicem in fata ce avem de zis, stiu asta...

Zi, Alin, tot nu imi pare rau si nici nu imi va area pentru ca amavut relatii intime cu sotul inainte sa fim casatoriti; de altfel, e singurul cu care am avut relatii intime. De ce mi-ar parea rau? Stiam ca ne casatorim, stiam ca ne iubim, eram dja impreuna d catia ani, asa ca, care e problema?? Daa era asa mare pacat sigur DUmnezeu nu imi ingaduia sa a casatoresc cu el, tocmai ca sa imi dauseama ca am gresit. In plus, lucrul o data acut, nu-l mai potischimba. I, daca as zice a imi pare rau ca amavut relatii cu el inantede casatorie ar fi a si daa as zice ca acum imi pare rau ca am relatii cu el. E tot acelasi el. Pacat sau nu, acum sunt casatorita cu el, atat la sarea civila, cat si la Biserica.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.05.2014, 13:41:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta se intampla cand relatia ta e centrata pe celalalt si nu pe relatia cu Dumnezeu.
Pur si simplu nu poti pricepe anumite lucruri, nici daca iti sunt puse in fatza alb pe negru.

Despre dez-avantajele acestei perspectivei, le gasesti pe topicul acela cu "sotul m-a parasit pentru o alta femeie".
Nu se stie daca peste cativa ani, n-ai sa deschizi si tu unul asemanator.

Apropo, nu ne-ai spus, al tau cum sta cu credinta? Ca tine, mai bine,. mai rau, ateu..?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.05.2014, 14:24:01
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Despre dez-avantajele acestei perspectivei, le gasesti pe topicul acela cu "sotul m-a parasit pentru o alta femeie".
Nu se stie daca peste cativa ani, n-ai sa deschizi si tu unul asemanator.

Apropo, nu ne-ai spus, al tau cum sta cu credinta? Ca tine, mai bine,. mai rau, ateu..?
Un atac la persoana mai abject ca asta nu am vazut pana acum ...

AlinB, in sfarsit ti-ai dat arama pe fata, sa-ti fie rusine !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.05.2014, 21:29:21
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul

Zi, Alin, tot nu imi pare rau si nici nu imi va area pentru ca amavut relatii intime cu sotul inainte sa fim casatoriti; de altfel, e singurul cu care am avut relatii intime. De ce mi-ar parea rau?
Si ce te face sa crezi ca ai dreptate? Cu exceptia parerii personale bazate pe orgoliu, egoism si autoidolatrizare (l-ai facut pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea ta).

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Daa era asa mare pacat sigur DUmnezeu nu imi ingaduia sa a casatoresc cu el, tocmai ca sa imi dauseama ca am gresit.
Nu ai nici cele mai elementare cunostinte despre credinta (nu ca ar fi vreo surpriza pentru cineva). E ca si cum ai spune ca daca Dumnezeu exista de ce nu ii trazneste pe atei ca sa vada ca de fapt exista. De libertate ai auzit?

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
In plus, lucrul o data acut, nu-l mai potischimba.
Dar il poti regreta. Poti sa nu mai sustii ca nu ai gresit. Poti sa nu ii mai inveti pe altii ca u este gresit sa procedeze asa. Vezi? Poti face multe.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde