Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 29.09.2015, 14:42:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
O vorba din popor: Frumos da' gaunos.
Asta cam sună a struguri acri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #142  
Vechi 29.09.2015, 14:54:09
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Asta cam sună a struguri acri.
:) Nu suna a striguri acri.
Continuam cu ce spunea Corinusha, frumusetea se stinge in fata unui caracter deficitar.
De asemenea am observat ca sunt unii baieti care au o parere de sine de autosuficienta, isi inchipuie ca daca au credinta si merg la biserica sunt buni de insuratoare si restul nu mai conteaza (caracter, mod de gandire, pregatire profesionala etc.) si asteapta luati la pachet. Si apoi se mira ca de ce sunt respinsi.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 29.09.2015, 15:36:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Vroiam sa zic prin postrea mea ca nu ne putem alege partenerul de viata doar dupa acea atractie fizica. Adica putem, dar nu e deloc recomandat.

De multe ori, cand faceam cunostinta cu un baiat, care fizic era frumos tare, dar daca nu corespundea deloc felul lui de a fi si gandi cu al meu, automat acea tractie fizica palea.

O combinatie dintre cele doua ar fi perfecta.
Ei, stii cum e, dorinta inlatura ratiunea si lasa loc liber imaginatiei..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 29.09.2015, 21:34:59
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta cu atractia e ca si cu mancarea.
Poate sa-ti placa fastfood -ul la nebunie, dar daca iubesti viata si mai ales o viata sanatoasa, o sa-ti placa mai mult fasolea cu varza murata.
Splendid zis!
Reply With Quote
  #145  
Vechi 29.09.2015, 21:48:13
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
frumusetea se stinge in fata unui caracter deficitar.
.
100 % se stinge si nu mai poate fi reaprinsa :)
Iar caracterul potrivit, completeaza fizicul mai putin atragator
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 30.09.2015, 00:17:35
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Ma bag un pic ca musca sau ca oaia ratacita, peste dialogul vostru. Expozitiunea: De cateva luni particip adesea la slujbe intr-o alta parohie decat cea din care fac parte; am gasit aici o comunitate placuta si calda, cu persoane de diferite varste, impreuna cu care merg uneori in pelerinaje. Biserica aceasta abunda de tineri si tinere, credinciosi pe care-i intalnesc de fiecare data acolo. Deci, la biserica intalnesti baieti credinciosi dar cred ca important e sa-l gasesti pe cel potrivit, cu care sa rezonezi in toate cele.
Intriga si desfasurarea actiunii la un loc: Acum, cred ca urmeaza sa-mi descarc trepidatiile sufletesti si sper sa nu se supere nimeni ca o fac aici, dar se potriveste cu subiectul. Nici nu prea stiu cum sa formulez deoarece e hilar si pueril pt varsta din buletinul meu...E vorba despre un tanar domn de la biserica; de cateva saptamani intre noi se petrece o idila muta. Il stiam din vedere, ca ii simteam privirea adeseori, insa l-am remarcat cu adevarat dupa ce s-a izbit accidental de mine intr-un loc larg, si-a cerut scuze dar tolomaca de mine n-a fost in stare sa articuleze niciun cuvant de raspuns. Ne privim pe furis, imi zambeste, la icoane sa ne inchinam mergem unul dupa altul, la plecare iesim in acelas timp, imi zambeste ca de ramas bun iar eu nu am suficienta prezenta de spirit sa pot avea vreo reactie. Ma simt exact ca la 14 ani. Nici macar numele lui nu-l stiu, dar mi-e deajuns ca-i stiu privirea blanda si surasul cald... Si nu stiu ce ar fi potrivit sa fac sau ce s-ar cuveni, am impresia ca mingea e la mine in fileu dar nu prea stiu ce sa fac cu ea. Mai mult, toate simtamintele acestea ale mele se ivesc in perioada in care intrebarile mele pentru Dumnezeu se refera la viata monahala. O fi situatia aceasta un raspuns de la El, o fi o incercare pentru mine...cu rugaciune si rabdare voi afla; si poate cu o doza de prezenta de spirit la momentul potrivit.
Punctul culminant si deznodamantul...in desfasurare.
Domnilor, voi ce ati astepta intr-o situatie similara? Domnisoarelor, voi cum ati proceda?
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 30.09.2015, 00:24:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Probabil si el e la fel de timid/fricos ca si tine, probabil incearca un fel de aprobare din partea ta pentru o abordare mai directe.

Ai putea sa incepi prin a-i zambi, atunci probabil va incerca ceva mai mult.

Acum depinde si din ce motive te bate gandul spre viata monahala..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 30.09.2015, 00:29:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Domnilor, voi ce ati astepta intr-o situatie similara? Domnisoarelor, voi cum ati proceda?
Eu zic să pui la cale și tu o ciocnire întâmplătoare într-un loc larg.... dacă, deocamdată, în limbajul coliziunilor comunicați...!!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 30.09.2015, 00:32:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Buna remarca. Dupa atata planificare trebuie sa-l fi descurajat serios lipsa de reactie :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 30.09.2015, 01:00:34
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Alin, cu siguranta el asteapta acea aprobare; dar asta ziceam, ca-s tolomaca la fazele astea si-mi ia mult sa fiu pe faza.
De ce viata monahala? Nu exista anume motive, e o chemare launtrica; si e ceva amplu de descris. Pe scurt, pana in prezent doar in perioadele de asceza m-am simtit implinita si cu adevarat fericita.
Mihail, de-as fi o buna regizoare...n-as fi doar spectator la viata mea.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
Răspunde