Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 11.02.2015, 13:37:33
MarcelEmil MarcelEmil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Homosexuali religiosi nu exista. Joaca teatru, crezand ca-l pacalesc ei si pe Dumnezeu!
Scrii despre ceea ce nu știi. Habar n-ai ce înseamnă "homosexual".

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E plin iadul chiar si de calugari care au cazut in diverse pacate. Nu o spun eu.
N-o spui, o scrii și o faci cu atâta siguranță de parcă acum te-ai întors din iad.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa-mi arati un homosexual sfant. Dobandirea Duhului Sfant nu e posibila daca facem pacate.
Dacă ar fi să mă iau după psihanaliști (nu mă întreba ce-i cu ei) atunci, cel mai sfânt dintre sfinți, Sf. Ap. Pavel, a fost homosexual.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa nu facem propaganda homosexuala pe acest forum ortodox, totusi!
Ce-i aceea propagandă homosexuală?

Întreb pentru că părerile pe care le-am auzit sunt atât de diverse încât chiar nu știu. Ele merg de la a considera că propaganda homosexuală se reduce la îndemnurile de a întreține acte homosexuale și până la a considera că spunerea adevărului despre homosexuali și homosexualitate sau orice informație pozitivă despre un homosexual (chiar dacă este adevărată) este propagandă homosexuală. În Rusia dacă spui că Ceaikovski sau Șostavovici (Shostakovich) au fost homosexuali ești acuzabil de propagandă homosexuală.

Last edited by MarcelEmil; 11.02.2015 at 13:39:41.
  #132  
Vechi 11.02.2015, 13:41:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Alta acum, Pavel a fost si el homosexual pentru ca asa spun psihanalistii lu peste. E rau cand ne lipseste simtul masurii.
  #133  
Vechi 11.02.2015, 13:48:44
MarcelEmil MarcelEmil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Alta acum, Pavel a fost si el homosexual pentru ca asa spun psihanalistii lu peste. E rau cand ne lipseste simtul masurii.
Am scris aici, acum câteva ore, că din punctul meu de vedere psihanaliza este o pseudoștiință.
  #134  
Vechi 11.02.2015, 13:53:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai si atunci ce rost avea sa scrii acest lucru ?
Cu homosexualitatea e simplu - dpdv crestin, comportamentul homosexual este un pacat. Nici nu avem ce discuta. Oricum romanii ortodocsi sunt asa de comozi incat nu or sa le bata la usa homosexualilor niciodata incercand sa-i schimbe. Se pare ca mai curand lucrurile functioneaza invers.
  #135  
Vechi 11.02.2015, 14:16:39
MarcelEmil MarcelEmil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sa inteleaga ca toti ceilalti au dreptul sa creada ca acest comportament este rau si distructiv pentru fiinta umana si sa incerce sa evite conflictele cu acestia. Dar vezi tu, homosexualul militant nu se multumeste cu asta, el vrea ca toata lumea sa accepte ca acest comportament este normal. Si cine nu accepta ar trebui sa plateasca amenda, sau sa intre la parnaie, sau trimis la reeducare...pana cand accepta.
N-o să poți da nici un exemplu de persoană care a avut de suferit pentru că nu ar fi acceptat că compotamentul homosexual ar fi normal.

Nu-mi da exemple de condamări (de la mustrări până la amenzi) pentru disciminări, îndemnuri la violență și calomnii. Pe acestea le știu și în cazul lor s-a trecut mult dincolo de simpla acceptare sau neaccaptare a ceea ce fac alte persoane.
  #136  
Vechi 11.02.2015, 14:20:54
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sa inteleaga ca toti ceilalti au dreptul sa creada ca acest comportament este rau si distructiv pentru fiinta umana si sa incerce sa evite conflictele cu acestia.
Drumul acesta nu este unul cu sens unic. Si noi, heterosexualii, trebuie sa intelegem ca toti ceilalti au dreptul sa creada ca acest comportament nu este rau si distructiv pentru fiinta umana si sa incercam sa evitam conflictele cu acestia.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar vezi tu, homosexualul militant nu se multumeste cu asta, el vrea ca toata lumea sa accepte ca acest comportament este normal.
Nu cred ca isi doresc neaparat sa acceptam ca acest comportament este unul normal (si-ar dori, dar asta nu reprezinta un scop in sine), ci ca pun societatea in pozitia de a justifica rational motivul pentru care nu pot beneficia de aceleasi drepturi cu ale heterosexualilor. ...Iar o societate laica are dificultati in a forumla o astfel de justificare. "Este pacat" nu constituie un argument rational. Argumentele de care partile aflate in conflict se pot folosi trebuie sa fie de ordin stiintific (social, psihologic, economic etc.) ...nu teologic - pseudostiintific.

Stiu ca s-a negat aceasta idee, ca Romania ar fi stat laic. Pai daca Romania nu era stat laic argumentul "asa spune Dumnezeu!" era cel mai solid cu putinta si nu lasa loc de nicio negociere. Sigur, puteti nega in continuare daca tineti la denumiri, insa realitatea arata cu totul altceva.

Fac o alta paranteza: din ce am vazut, in lupta impotriva avortului, de cele mai multe ori dezbaterile nu parasesc sfera rational-stiintifica, chiar daca sunt purtate de catre oameni religiosi. Atunci cand se dezbate subiectul homosexualitatii, in schimb, aceastea au dificulati in a pastra aceste limite sau carentele logice sunt evidente.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si cine nu accepta ar trebui sa plateasca amenda, sau sa intre la parnaie, sau trimis la reeducare...pana cand accepta.
Ce inseamna "nu accepta"? Sper ca nu ceri o liberalizare a discriminarii. Pentru ganduri nu trebuie sa ne facem nicio grija ...momentan. Spun momentan pentru ca legi precum cele legate de negarea holocaustului imi repugna si ma fac sa cred ca se poate merge si mai departe. Ma voi impotrivi intotdeauna legilor care stabilesc limite intelectuale si decreteaza adevaruri.

In incheiere, nu uitati ce a spus Iisus: "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti, dar asta numai daca este heterosexual!"
  #137  
Vechi 11.02.2015, 14:24:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai tocmai asta arata legile antidiscriminare. Ca toti trebuie sa acceptam ca acest comportament este normal. E precum culoarea pielii, te nasti cu ea.

Si ce face militantul homofil ? Ii vaneaza pe oamenii care nu aproba comportamentul homosexual. In loc sa se duca la aia 10 care fac rochii de mireasa pentru gay, se duce la ala unul care refuza asta pentru ca are anumite convingeri religioase. Si ii inchide afacerea, ba ii ruineaza si viata.
  #138  
Vechi 11.02.2015, 14:34:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Sau cauta un fotograf pentru nunta - la fel. Nu aleg unul dispus sa faca asta ci il vaneaza pe cel care refuza sa participe pe baza propriilor convingeri religioase. Si iar omul are de suferit. Pentru simplul motiv ca propriile convingeri sunt in conflict cu ceea ce inginerii sociali vor sa acceptam. Libertatea de gandire e un moft. Libertatea de a te orienta cum vrei tu este baza societatii.
  #139  
Vechi 11.02.2015, 14:37:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul



Nu cred ca isi doresc neaparat sa acceptam ca acest comportament este unul normal (si-ar dori, dar asta nu reprezinta un scop in sine), ci ca pun societatea in pozitia de a justifica rational motivul pentru care nu pot beneficia de aceleasi drepturi cu ale heterosexualilor.
Ce drepturi nu are persoana homosexuala ? Nu poate intemeia o familie ? Maine daca se duce in fata primarului cu o persoana de sex opus, poate face acest lucru. Deci nu e vorba de un drept incalcat ci de redefinirea unor concepte. Deci inginerie sociala.
  #140  
Vechi 11.02.2015, 15:00:39
MarcelEmil MarcelEmil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sa inteleaga ca toti ceilalti au dreptul sa creada ca acest comportament este rau si distructiv pentru fiinta umana si sa incerce sa evite conflictele cu acestia.
Este dreptul oricui să credă orice. Nimeni nu contestă asta.

Când cineva susține despre comportamentul homosexual că "este rau si distructiv pentru fiinta umana" ar trebui să poată produce și dovezi în fața instanței. Astfel de dovezi nu pot fi produse pentru simplul motiv că susținerea nu este adevărată. Credința religioasă și scrierile sfinte nu sunt dovezi în fața instanței și, în plus, am mai îndoieli că prin ele s-ar găsi așa ceva. Ele vorbesc despre ce s-ar întâmpla sufletului în viața viitoare iar sufletul este altceva decât ființa umană. Conform DEX: "Suflet [...] 3. (În filozofia idealistă și în concepția religioasă) Substanță spirituală care dă omului viață și care este socotită de origine divină și cu esență veșnică."

Rele și distructive pentru ființa umană sunt unele dintre manifestările homofobiei iar asta se poate dovedi.
Subiect închis