Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 12.02.2015, 12:06:05
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

da, aceia aleg calugaria. Bun. De acord, dar nu-mi zice ca aceia nu au niciodata ganduri despre partea lor sexuala cat timp sunt acolo (da, se spovedesc apoi) si ca devin imediat sfinti si li se sterg sentimente si ganduri. Imi suna putin a ipocrizie (da, presupun ca nu sunt multi, totusi). Eu personal nu am nimic cu homosexualii,chiar daca sunt in pacat (sunt oameni si pur si simplu aleg sa nu lupte impotriv acestui pacat si gata, eu ii accept asa cum sunt si nici nu ma apuc sa le tin prelegeri despre pacatosenia lor; stiu si eu asta), decat cu cei militanti AGRESIVI. Dar in general am o problema cu oamenii agresivi...


Carti sunt, am si dat peste unele, dar oare putem sti noi ca acele carti nu sunt scoase din imaginatie (schizofrenie, vise etc.)? Asta e un aspect in care eu sper sa raman ferma cate zile voi avea, indiferent in ce directie o iau cu viata duhovniceasca, si anume: Doar Dumnezeu stie cine merge in rai si iad si cum e acolo; restul e ... can-can.... De altfel, cred ca Dumnezeu va mantui si oameni care poate, la o prima observatie, nu ar merita; si invers... Are Dumnezeu masura lui de a judeca, masura pe care noi nu o vom avea niciodata.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #172  
Vechi 12.02.2015, 14:48:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Aia cu 50 - 50 e iar o ineptie. La fel ar putea scrie cineva despre oricare dintre voi, ca sunt 50% sanse sa fie curva sau hot sau mai stiu eu cum. Ce rost are sa scrii asemenea lucruri ?
  #173  
Vechi 12.02.2015, 15:38:32
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

50 - 50 in sensul ca putea fi hetero sau putea fi homo; nu te gandi ca ziceam ca 50 % din sfinti (sau hiar oamni) sunt homosexuali.

Exact la fel poti sa spui despre oricine intalnesti si nu sti prea multe despre el, cum zici tu de o tipa: 50 curva - 50 cumine; 50 hot - 50 cinstit....

Doar am dus speculatia mai departe si, e drept, am exagerat grosolan, recunosc asta, dar incercam prin asta sa arat ca nu putem sti 100 % nimic despre inlauntrul unui om... mi ales daca nu il cunoastem personal...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #174  
Vechi 12.02.2015, 21:08:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
50 - 50 in sensul ca putea fi hetero sau putea fi homo; nu te gandi ca ziceam ca 50 % din sfinti (sau hiar oamni) sunt homosexuali.

Exact la fel poti sa spui despre oricine intalnesti si nu sti prea multe despre el, cum zici tu de o tipa: 50 curva - 50 cumine; 50 hot - 50 cinstit....

Doar am dus speculatia mai departe si, e drept, am exagerat grosolan, recunosc asta, dar incercam prin asta sa arat ca nu putem sti 100 % nimic despre inlauntrul unui om... mi ales daca nu il cunoastem personal...
Nu ar trebui sa scriem asa ceva. Plecam de la prezumptia ca sunt oameni, nu le spunem ca e 50% posibil sa aiba bube. La fel si atunci cand ne referim la cei dragi anumitor persoane, fie ca vorbim despre parinti sau despre sfinti. Daca ii spui unuia ca e posibil 50 % ca maica-sa sa fie intr-un fel e ca si cum i-ai spune ca maica-sa e intr-un fel. E acelasi lucru.
  #175  
Vechi 13.02.2015, 09:08:23
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Imi pare rau, am recitat si chiar suna bizar de urat. Am sa editez daca pot. Siii, nu pot edita...

Multumesc iuliu ca mi-ai deschis ochii prin explicatia ta.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #176  
Vechi 13.02.2015, 19:14:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Alin, animalele nu se imperecheaza din placere (decat delfinii), ci din perpetuarea si conservarea speciei, chestie ce tine de instinct.
Gresit, din placere. Pentru ca placerea este cea care determina instinctul, pricepi?

Citat:
si, antonia, asa usor vorbesti de iad si rai de parca ai fi fost in vizita prin acele locuri si sti cu siguranta ce fel de oameni sunt in iad si ce fal deoameni sunt in rai. Nu ai cum sa sti aceste lucruri, pentru ca Dumnezeu nu ne-a scris ca TOTI homosexualii merg in iad, ca TOTI criminalii merg in iad, ca TOTI crestinii practicanti merg in rai si nici nu stim cati dintre cei pecare ii numim sfinti sunt in rai. N-ai decat sa o iei ca blasfemie; nu asta este; e doar un fapt... nu poti sti cine merge in rai si cine merge in iad; nu dupa judecata noastra, asta-i sigur; poate Dumnezeu e mai milos, poate nu; poate vor intra in rai si unii cu pacate mai mici sau mi mari din cauza ca au facut ceva f bun la viata lor, fie acel bun si o singura fapta; si invers.
Ideea este ca daca mori cu o patima grava fara sa te pocaiesti/lupti cu ea (su unele de mai sus sunt patimi grave) sansele de mantuire sunt minime.
Aici nu e loc de discutie.

Si nu esti homosexual doar pentru ca potential ti-ar place sexul cu o persoana de acelasi sex (multora ar putea sa le placa dar nu stiu).
Homosexualutatea se defineste prin a avea fantezii in acest sens si a le pune in aplicare.

Si homosexualitatea nu stiu daca e o problema in sine.
Nu stiu cum ar putea argumenta cineva teologic contrariul, dar asa cum vad eu lucrurile, homosexualitatea este o problema pentru ca se leaga de ne-procreere.

Ori, sunt cred destule cupluri homosexuale care sunt tot atat de infertile (cu voia lor) desi fac sex.

Nu stiu daca un cuplu homosexual e mai condamnabil decat unul heterosexual care evita de a face copii (desi fac sex).

Mai mult, pentru primul caz exista circumstante atenuante - probleme de ordin psihic, social, etc.
In al doilea caz e vorba de o decizie voluntara luata de cele mai multe ori din considerante de comoditate si plafonare spirituala.

In ambele cazuri exista o doza de comportament sexual deviant care se opune cursului natural al lucrurilor.

In ambele cazuri, dependenta de sex (sau mai bine zis un anumit fel de sex, in primul caz cu o persoana de acelasi sex in al doilea ne-reprodutiv) dicteaza un anumit comportament deviant.

Sigur, s-a mai argumentat ca in al doilea caz (heterosexuali voluntar infertili) lucrurile se pot schimba pe parcursul vietii si asta ii face mai putin vinovati.

Partial adevarat, de cele mai multe ori dupa 1-2 copii nu se mai schimba niciodata.

In plus, si in cazul unui cuplu homosexual, teoretic cei doi la un moment dat isi pot schimba decizia si intemeia o familie in adevaratul sens al cuvantului - practic, nu se intampla prea des (sau nu se vorbeste despre asta).

Insa asta nu face prezentul mai putin vinovat - in ambele cazuri.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #177  
Vechi 13.02.2015, 19:15:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci homosexualii ar trebui sa devina calugari toti?

Interesanta idee. Ma intreb cati o sa fie de acord cu ea.
Nu neaparat, ar putea cauta cauzele comportamentului deviant si repara.

Doar daca nu e vorba de probleme psihice grave de genul unei schizofrenii avansate sau retard sever cum avea saracul baiat de la noi care a facut schimbare de sex din baiat fata si acum vrea invers) si e mai mult chestiune de medicamentatie.

http://stirileprotv.ro/stiri/social/...anssexual.html

Citat:
Sorina, sau Sorin, dupa cum stau acum lucrurile, recunoaste ca ce-a facut a fost un capriciu al tineretii. Arata insa cu degetul spre medicii care au facut operatia si pe care ii acuza ca s-au folosit de el ca de un cobai.
Are 34 de ani acum si regreta ca s-a transformat in femeie pe cand avea 19 ani: ,,Nu sunt femeie! Eu sunt barbat. Mananc ca un barbat si arat ca un barbat si mie imi plac fetele. Femeile frumoase imi plac mie."
"Inainte ma chema Sorin, eram copil si nu m-am gandit cum o sa fiu. Eu am fost un fel de cobai. Am facut-o din curiozitate! N-am vrut sa ... Nu doream sa fiu chestia aia, sa fac schimbare de sex. Imi pare rau de ce am facut!"
Acum vrea sa isi schimbe din nou sexul. O operatie nu doar extrem de complicata ci si foarte costisitoare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.02.2015 at 19:26:12.
  #178  
Vechi 13.02.2015, 19:28:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarcelEmil Vezi mesajul
Este dreptul oricui să credă orice. Nimeni nu contestă asta.

Când cineva susține despre comportamentul homosexual că "este rau si distructiv pentru fiinta umana" ar trebui să poată produce și dovezi în fața instanței. Astfel de dovezi nu pot fi produse pentru simplul motiv că susținerea nu este adevărată. Credința religioasă și scrierile sfinte nu sunt dovezi în fața instanței și, în plus, am mai îndoieli că prin ele s-ar găsi așa ceva. Ele vorbesc despre ce s-ar întâmpla sufletului în viața viitoare iar sufletul este altceva decât ființa umană. Conform DEX: "Suflet [...] 3. (În filozofia idealistă și în concepția religioasă) Substanță spirituală care dă omului viață și care este socotită de origine divină și cu esență veșnică."

Rele și distructive pentru ființa umană sunt unele dintre manifestările homofobiei iar asta se poate dovedi.
E o chestiune care tine de bucataria interna a Bisericii.

Necredinciosii pot fi si zoofili si pedofili si homosexuali, practic orice ingaduie legea care e schimbatoare precum vremurile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #179  
Vechi 13.02.2015, 19:31:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarcelEmil Vezi mesajul
N-o să poți da nici un exemplu de persoană care a avut de suferit pentru că nu ar fi acceptat că compotamentul homosexual ar fi normal.

Nu-mi da exemple de condamări (de la mustrări până la amenzi) pentru disciminări, îndemnuri la violență și calomnii. Pe acestea le știu și în cazul lor s-a trecut mult dincolo de simpla acceptare sau neaccaptare a ceea ce fac alte persoane.
Haha, deci calomnii - ce intra aici?

Daca spui ca in fatza lui Dumnezeu comportamentul homosexual este un problema majora, e o calomnie si merita pedepsita?

Daca spui ca o familie normala trebuie sa aiba mama si tata nu doua persoane de acelasi sex iarasi e calomnie sau discriminare si merita pedepsita?

Ca sa vezi, saracele victime, ajunse peste noapte persecutori, ce rasturnare stralucita de situatie, nu-i asa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #180  
Vechi 13.02.2015, 19:34:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarcelEmil Vezi mesajul
Ca o ironie a sorții, homosexualii religioși (dacă nu sunt călugări) au o viață mult mai chinuită decât ateii. Nebănuite sunt căile Domnului, inclusiv în a-și arăta mânia!
Orice om care se lupta cu patima sexualitatii (indiferent de care) au o viata destul de chinuita.
Dar nu inseamna ca ceea ce e comod si usor e bine.

Comod si usor este sa nu lupti si sa te lasi in voia instinctelor, de orice natura.

Dar dpdv al mantuiriii, este un comportament districtuiv.
A lupta dimpotriva, este constructiv pentru fiinta ta spirituala.

Sigur, cand n-ai repere crestine, poti sa crezi orice altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis