Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2007, 18:09:46
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Pt a nu va mai pune atatea intrebari retorice si absurde mai cautati si in traditie ca sa aflati de ce...ce si cum :

"14 februarie este sarbatoarea indragostitilor... de unde vine aceasta traditie?
Sfantul Valentin este patronul logodnicilor si apicultorilor. In timpul vietii, Sfantul Valentin a fost un medic, devenit mai apoi preot in Roma secolului 3. In aceasta perioada imparatul Romei este Claudiu II. In anul 268, constatand ca soldatii casatoriti au mai putina eficienta in armata, imparatul a abolit institutia mariajului.
Insa tinerii indragostiti continuau sa isi lege destinele in secret, sub binecuvantarea Sfantului Valentin. Descoperit fiind, preotul a fost arestat si trimis in inchisoare. Pe timpul incarcerarii, Sfantul Valentin s-a imprietenit cu Julia, o tanara oarba, care in mod miraculos si-a recapatat vederea. Chiar inainte de a fi executat, Sfantul Valentin i-a trimis acesteia o foaie in forma de inima cu mesajul: "...de la al tau Valentin"...
Decapitat in 270, Sfantul Valentin a devenit un martir ce apoi a fost sanctificat.
Pentru a-l onora, un mic orasel din centrul Frantei poarta numele sau, iar biserica este patronata de Sfantul Valentin."

Asta ar fi una din legendele legate de ziua indragostitilor...sunt multe iar daca vreti sa aflati cautati.
La romani exista Dragobetele despre care abia acum cativa ani de zile a inceput sa se auda si sa fie cat de cat mediatizat...pana acum doar in anumite zone din spatiu rural se practica aceasta traditie.


Danyel referitor la faptul ca Pastele si Craciunul si-au pierdut semnificatia...cred ca te inseli...sunt sarbatori CRESTINE(ortodoxe,catolice,protestante si neoprotestante) cu semnificatia religioasa de rigoare iar in plan profan cu traditiile specifice fiecarei tari.La noi ,la romani este o perioada bogata in traditii de o frumusete rara care vin din profan pt a incununa spiritualul.
Clausemi a zis "Danyel referitor la faptul ca Pastele si Craciunul si-au pierdut semnificatia...cred ca te inseli...sunt sarbatori CRESTINE(ortodoxe,catolice,protestante si neoprotestante) cu semnificatia religioasa de rigoare iar in plan profan cu traditiile specifice fiecarei tari.La noi ,la romani este o perioada bogata in traditii de o frumusete rara care vin din profan pt a incununa spiritualul."

Clausemii nu vorbesc de traditiile religioase(colinde, plugusor etc) ci de faptul ca s-a pierdut mesajul sarbatorilor, mai ales in cazul Craciunului si cred ca ti-e limpede lucrul asta din purtarea lumii de azi..sper ca ai inteles unde bat..ceva e putred!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2007, 18:57:18
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Nu stiu ce inteleg altii prin sarbatori,dar la mine sunt doar cele scrise in calendar!Nu alte nebunii,nu mos Craciun,mos Nicolae,Iepuras,ziua copilului,ziua muncii,festivalul berii,vinului sau alte prostii din import.


P.S. Fara a fi misogin;) va spun ca nu sunt de acord nici cu ziua femeii.O iubim,o respectam,dar nu ne inchinam la femeie...ci la Hristos!Cine iubeste femeia ii poate face cadouri oricand,nu-i trebuie o zi speciala...oricum dragostea nu consta in cadouri;),iar femeia nu trebuie sa se supere daca nu i se face atunci vreun cadou,pentru ca trebuie sa stie ca nu asta-i important...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2007, 11:19:33
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

din punctul meu de vedere, fiecare zi ar trebui sa fie o sarbatoare in primul rand pentru ca ti s-a dat sansa sa te mai trezesti inca o zi. :rolleyes: ,pentru ca sunt atatea lucruri minunate pe lumea asta si noi nu avem timp sa le vedem.este dragut sa fie o zi a indragostitilor, dar si mai dragut ar fi sa fie in fiecare zi, adica nu doar o zi sa primeasca femeia flori si atentii, ci mereu sa fie intelegere intre cei doi, vorbe dulci si gesturi tandre.
marius sunt de acord cu tine ca cine iubeste femeia ii poate face cadouri oricand, dar ca dragostea nu consta in cadouri.dar la fel iti spun din punctul meu de vedere, a femeii, ca dc primesc chiar si o zambila, sau un firisor de ghiocel abia cules, fara a fi o zi speciala, imi insenineaza ziua. de ce? pt ca sunt de parere ca lucrurile mici conteaza si daca am fi atenti la micile detalii ale vietii, am fi cu totii putin mai fericiti.
p.s. aceste mici atentii cred ca pot veni si din partea femeii de multe ori, nu doar a barbatului, asta ca sa nu facem discriminari:D:D:D
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.02.2009, 12:54:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Atitudine crestina fata de Valentin's day

Mai sunt cateva zile si din nou vor da navala peste noi declaratiile de dragoste. (14 februarie - Ziua indragostilor) Vom intalni persoane care vor spune ca e bine sa ne cunoastem si sa ne valorificam propriile traditii, altii vor spune ca aceasta sarbatoare e mai cool, dar vor fi si unii care vor spune ca orice celebrare a iubirii e bine venita, indiferent de origine. Eu sunt un om al traditiei. Eu stiu de Dragobete.

Valentin's day - Atitudine crestina fata de Valentin's day

O atitudine crestina fata de pervertirea sarbatorii crestine a Sfantului Valentin, asa cum se manifesta ea astazi atat in mass-media cat si in viata tinerilor, ne-a oferit-o parintele Emil Jurcan, prodecanul facultatii de Teologie ortodoxa din Alba Iulia:

"Iubite cititorule, astazi este o zi care ca multe altele a fost denaturata in tavalugul acesta empirist, hedonist, in tavalugul placerilor societatii contemporane. Mai precis observam pe zi ce trece ca multe din sarbatorile noastre sunt banalizate, sunt reduse la dimensiunea merculialului, ca din Pasti si din Craciun n-au ramas decat statistici ale magazinelor de produse, ale mall-urilor. La finalul lor se face o dare de seama in ce procent au crescut cumparaturile, ce produse au fost mai cautate in aceea perioada. Tot asa putem spune si despre ziua Sfantului Valentin care este un sfant crestin pe care atat Biserica Ortodoxa, dar mai ales cea Romano-Catolica il surprinde in calendarul ei pentru conotatia profunda a acestuia. Sfantul Valentin este sfantul casatoriei, iata cum l-am transformat in sfantul dezmatului, sau in ziua dezmatului si a desfraului.

Despre Sfantul Valentin se stie ca a trait in secolul II-III, in perioada imparatului Claudius al II-lea care la un moment dat a vazut ca soldatii necasatoriti sunt mai buni soldati, mai detasati de problemele casei decat cei cu familie care se gandeau si la problemele casniciei, ale copiilor, ale sotiilor. El a dat un decret prin care interzicea oficierea casatoriilor soldatilor, tocmai pentru ca sa isi rezerve o forta militara detasata de aceasta problema. Iar acest mucenic a desconsiderat decretul continuand pe mai departe sa ii casatoreasca pe crestini care urmau apoi sa fie inrolati si sa mearga la lupta. Cu alte cuvinte lupta impotriva desfraului si a dezmatului pe care inevitabil il impusese imparatul prin decretul sau, deci Sfantul Valentin este sfantul casatoriei, al lucrului cu randuiala, a legaturii binecuvantate de Dumnezeu.

Valentin's day

Ceea ce vedem acum in aceasta nebunie a societatii si a tinerilor nostri este o apelare nu la sfantul Valentin ci la vremurile precrestine, o reintoarcere la lumea pagana. Din pacate lumea aceasta pagana a insemnat elemente de valoare, cat si elemente de ne-valoare sau non-valoare. Iar ceea ce vedem in societatea noastra este o preluare a non-valorii. De fapt ce se intampla in societatea consumista occidentala de ziua sfantului este o incercare de reluare, de reiterare a elementului pagan din perioada lumi romane in luna februarie, pe la mijlocul ei se sarbatoreau lupercaliile. Acestea erau niste sarbatori in cinstea lui Lupercus sau Faunus, acea lupoaica ce era emblema Romei, cea care i-ar fi hranit si pe Romulus si Remus, care pentru perioada respectiva reprezenta un simbol al autenticitatii lumii romane. In aceea perioada pe 15 februarie era in lumea pagana un fel de pregatire, purificare. Februarie inseamna la randul sau purificare. O purificare a asa numitelor elemente feminine: ogoare, femei. Sarbatoare in care se aducea un caine si o capra jertfa lui Lupercus pe Palatin in Roma la asa Pestera a Lupului. Iar cei care formau Fratia Lupului, fratii lupului erau niste tineri preoti care apoi jupuiau animalul, capra. Taiau in fasii pielea ei si alergau apoi goi cu pielea aceea muiata in sange si loveau cu ele pamantul si pe femeile intalnite, considerand ca asa le vor face mai apte mai apte de dragoste si mai rodnice. Mai mult decat atat tot in aceasta perioada pe 13 februarie se bagau numele femeilor, se scriau pe biletele numele femeilor si burlacii din Roma trageau cate un bilet, urmand ca timp de un an sa petreaca cu aceea femeie al carui nume il scotea din urna si dupa un an de zile sa constate daca putea sa fie sau nu o casatorie.

Observam in ceea ce se intampla astazi o reluare a ideii precrestine cu conotatii foarte negative, pentru ca si astazi exista asemenea practici care justifica imoralitatea, desfraul dintre tineri, ideea de casatorie de proba sau de o zi, ideea de petrecere si nu ideea de jertfa, de bucurie, de familie intarita asa cum o vede sfantul Valentin.

Ziua indragostitilor sau ziua iubirii eu as vrea sa fie altfel, sa fie ziua adevaratei iubiri. Cea mai mare iubire nu este cea care se bucura de un moment, de un ceas de o zi, de cateva minute, ci este iubirea eterna. Eu as decreta aceasta zi si toate celelalte, incepand din aceasta zi, ziua iubirii ce se jertfeste din iubire ca sa reverse iubirea. Ziua familiei adevarate, ziua jertfei pentru familie, ziua dragostei curate dintre tineri, ziua in care Dumnezeu ne cheama sa ne privim cu ochii iubirii care sunt altfel decat ochii placerii, a senzualitatii, a clipei care trece. Ziua sfantului Valentin sa fie ziua frumusetii dintre oamenii in care sa poti oferii ceea ce este mai frumos din tine, in care sa vezi nu paganismul acela al dezmatului, pentru ca Dumnezeu si-a trimis pe Fiul Sau tocmai pentru ca sa ne scoata din dezmat si din aceasta disperata cautare a fericirii aici pe pamant.

Ziua sfantului Valentin, dupa modelul Sfantului Valentin, dupa modelul crestin, dupa modelul nostru autentic romanesc, dupa modelul lui Hristos este ziua in care sa poti oferi celor dragi expresia iubirii tale prin cuvant, prin rugaciune, prin privire si nicidecum prin pacat.

Sa traim aceste zile ale iubirii cate zile ne da Dumnezeu dupa modelul sfantului Valentin, care a murit aparand casatoria. Dumnezeu sa binecuvinteze legaturile frumoase si curate, casatoriile minunate, prieteniile sincere si Dumnezeu sa nu ingaduie dezmatul, ticalosia si murdaria sufleteasca!"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2010, 13:00:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL Vezi mesajul
Nu stiu ce inteleg altii prin sarbatori, dar la mine sunt doar cele scrise in calendar!
Nu alte nebunii, nu mos Craciun, mos Nicolae, Iepuras, ziua copilului, ziua muncii, festivalul berii, vinului sau alte prostii din import.
Da, si pe mine ma intristeaza aceasta folosire urata a cuvantului "sarbatoare".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.02.2010, 13:37:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Trist este ca multi dintre tinerii, care sunt in pas cu vremea, si tin aceasta "sarbatoare", nu au nici cea mai vaga idee despre viata Sfantului Valentin. Este si acesta un semn care arata ca latura spirituala a sarbatorii, se afla cu mult sub cea consumerist-comerciala.

Ma cutremur insa cand constat cat de mult deformam lucrurile: Sfantul Valentin, ca unul din a carui viata aflam, ca a luptat impotriva desfraului, cununand pe acei ostasi, este luat astazi drept garant al multor placeri usoare...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.02.2010, 13:42:10
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
De unde Sfantul Valentin?Noi sarbatorim doar Ziua indragostitilor!Si-atat!Am mai adoptat si noi o zi de bucurie ,in care sa ne amintim si sa ne spunem unul altuia ca ne iubim !
Dar voi va spuneti numai in anumite zile ca va iubiti?
Si bag de seama ca nu erau de ajuns si ati mai adoptat una... :))
"Sa ne amintim" - sper ca expresia asta n-o s-o auda niciodata iubita ta, ca s-ar putea s ate intrebe: Da cum? Tu uiti ca ma iubesti?
Pai eu o pup pe nevastamea in fiecare dimineata cand plec la lucru si ii spun ca o iubesc. Nu uit sa fac asta, ma induioseaza asa linistita, ca dimineata e somnul mai dulce. Si atunci ce zi in plus imi mai trebuie??
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.02.2010, 13:50:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Dar voi va spuneti numai in anumite zile ca va iubiti?
Si bag de seama ca nu erau de ajuns si ati mai adoptat una... :))
"Sa ne amintim" - sper ca expresia asta n-o s-o auda niciodata iubita ta, ca s-ar putea s ate intrebe: Da cum? Tu uiti ca ma iubesti?
Pai eu o pup pe nevastamea in fiecare dimineata cand plec la lucru si ii spun ca o iubesc. Nu uit sa fac asta, ma induioseaza asa linistita, ca dimineata e somnul mai dulce. Si atunci ce zi in plus imi mai trebuie??
Hi hi...ce dragut, asa procedeaza si sotul meu.

Si totusi nu inteleg de ce nu are voie tot omul sa sarbatoreasca ce vrea, cand vrea, cand mai mult si cand mai putin...ce treaba avem noi, fiecare sarbatoreste ce crede ca vrea sa sarbatoreasca, ne obliga cineva...poate ne sugereaza, ca de fapt tot la latitudinea noastra ramane en fin!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.02.2010, 18:27:51
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi Vezi mesajul
Draga mea maya..iti multumesc ca tii sa ma anunti ca dragobetele exista si se practica de secole la tara...dar daca citeai mai atenta asta am spus si eu
"La romani exista Dragobetele despre care abia acum cativa ani de zile a inceput sa se auda si sa fie cat de cat mediatizat...pana acum doar in anumite zone din spatiu rural se practica aceasta traditie"

Oricum este bine venita completarea ta,tocmai pt ca traditiile romanesti indiferent de sarbatoarea de care sunt legate,sunt extrem de frumoase.
ai dreptate esti bine informat dar pierzi din vedere ideea principala a unei sarbatori f mediatizata si economica in acelasi timp ,care nu face bine decit comerciantilor fara sens si substanta decit ca foloseste numele unui martir si sfant .Noi romanii avem traditii si obiceiuri pt toate asectele vietii dar care au fost incarcate cu traire crestineasca chiar daca isi au originea in neguri arhaice pagine la marile sarbatori paste si craciun etc dar timp de 50 de ani ateisti care au interzis manifestarile acestea sau pierdut .astazi suntem tributarii acestei educatii care sau pierdut, unele f frumoase ,poate definitiv pt ca acum se madiatizeaza mai mult sarbatorile acestea importante cind se discrediteaza institutia casatoriei pentru relatii trupesti fara angajamente pe viata doar de o zi sau o noapte si tineretul este atras in asta daindui falsa impresie ca e bine "la sfarsitul veacurilor oamenii isi vor lua invatatori dupa poftele inimiii lor lasand invataturile cele sanatoase"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.02.2011, 11:59:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am primit astazi pe mail un material din care reiesea ca Ieromonahul Dimitri, seful Departamentului de Tineret, din filiala de Informare si Publicitate din Rusia, se bucura ca exista zile de acest gen. El le vede ca pe niste noi posibilitati de a le vorbi oamenilor despre iubire.

Mie imi pare ca tare mult am saracit, daca asteptam zile de acest gen ca sa le putem vorbim tinerilor despre dragoste. Cred ca daca nu o facem in celelalte zile, nu vom reusi nici in zile de acest gen.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Natura necompusa a ultimei realitati florin.oltean75 Generalitati 0 25.07.2011 20:55:44
Ganduri de Sfantul Valentin prodaniela Intrebari utilizatori 0 14.02.2011 08:02:14
A început pervertirea celor sfinte! colaps Generalitati 21 07.07.2010 03:58:13
Moastele Sfantului Valentin ionica Stiri, actualitati, anunturi 0 23.04.2007 15:29:20
moaste Sf Valentin de la Biserica Delea Noua,Buc ionica Moaste 0 23.04.2007 10:09:12