Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 29.01.2010, 16:03:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Satutare si tie!
Cu parerea cui esti de acord, Alexandra? S-au exprimat mai multe pareri pe aici.
Nu 'se' urmareste nici o unire a religiilor. De altfel este vorba de rugaciunea crestinilor de diverse confesiuni, nu a crestinilor cu budistii si hindusii etc.
Cei, care nu se informeaza despre intentiile ecumenismului, ar face bine sa o faca pentru binele lor. Altfel, s-ar putea ca in curand - Doamne apara si pazeste! - sa constate spre surprinderea lor, ca au sustinut ceva ce nici nu-si imaginau. Si exista destui astfel de ecumenisti "bine intentionati si sustinatori ai dialogului". Acest lucru arata insa lipsa lor de preocupare sau indiferenta a ceea ce e de fapt ecumenismul. Cauza poate fi si alta, una fizica... o surditate acceptata.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 29.01.2010, 21:36:16
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pana una-alta mi se cere "sa nu accept BOR cu toate pacatele ei". Ei bine, ticalosul de mine, imi permit sa accept BOR, cu toate pacatele ei sau mai ales cu acelea. Altceva?
Reply With Quote
  #193  
Vechi 30.01.2010, 10:28:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Pana una-alta mi se cere "sa nu accept BOR cu toate pacatele ei". Ei bine, ticalosul de mine, imi permit sa accept BOR, cu toate pacatele ei sau mai ales cu acelea. Altceva?
Bine faci! Altfel, risti sa dai peste mai rau!
;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 30.01.2010, 21:03:50
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Pana una-alta mi se cere "sa nu accept BOR cu toate pacatele ei". Ei bine, ticalosul de mine, imi permit sa accept BOR, cu toate pacatele ei sau mai ales cu acelea. Altceva?
Poate... Multa Sanatate?!
Reply With Quote
  #195  
Vechi 31.01.2010, 01:05:01
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu, hai sa-ti mai adaug eu. Cum se imbratiseaza vreun vladica roman din Romania cu unul roman din Basarabia, cum apar racnete sfasietoare pe net ca "ratacita BOR" strica ortodoxia. Cum face Romania un pas mai la vest, cum apar profetii ca UE e sluga antihristului. Trademark "ortodoxia" cu secera si ciocan combinate cu vulturi bicefali tzaristi pe sub sutane. Cu cate citate din nu stiu ce sfinti isi impodobesc fatarnicia este absolut irelevant. O sa cred pe cuvant un ortodox rus din asta cand o sa-mi puneti aici lista cu cati vladici au venit desculti, in camasa de sac si cu cenusa in cap la mormintele martirilor si cu cati si-au dezavuat politrucii spunandu-le sa inceteze cu rapirea pamantului altora si cu uciderile pentru indoparea poporului cu mitologie imperiala si pan-slavista. Altfel AMBELE BISERICI ale rusilor sau cate duzini o sa-si mai faca sunt in apostazie de la ortodoxie prin complacenta la crima. Ca aia tzarista e complacenta la crime mai vechi e o simpla nuanta. DA-MI LISTA "DREPTCREDINCIOSILOR" IERARHI CARE AU ABORDAT FATA DE PUTERNICII ZILEI LA EI ACASA PROBLEMELE PACTULUI RIEBENTROPP-MOLOTOV SI ALE CIORDELII TEZAURULUI, CA ALEA SUNT ZECIUIALA ADEVARATA, NU CHIMENUL SI UNTARITZA CU "NOI APARAM ORTODOXIA MAI ALES CAND PATRIARHUL VOSTRU IMPINGE BASARABIA LA ADAPOST DE PAPUCUL VLADICII DE LA MOSCOVA". De aparat calendarul observ ca le convine foarte tare. De pocainta autentica n-am auzit. Ortodoxie d-asta selectiva la pocainta sa-si tina si ei si slugile lor acasa. Sper ca am fost clar ce cred eu despre "ipocrizia care-l tamaia pe generalul Suvorov chipurile certata cu ortodoxia care-l tamaiaza pe Volodea Putin dar care AMANDOUA intr-un cuget slujesc imperiul si pe cezarul de la Moscova si in cel mai fericit caz nu le osandesc nelegiuirile, asta cand nu le stropesc cu aghiasma". Cu ce vor sa ne indrepte? Cu calendarul? Cu "sa nu slujim cu papistasii"? Dar zbirii rusi au facut ortodocsi si din evrei si din papistasi si din protestanti si posibil si din mahomedani varsandu-le sangele. Sau tu crezi ca Hristos apara numai sangele nevinovat al cui stie de calendarul tau?

Last edited by inorog; 31.01.2010 at 01:11:04.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 02.02.2010, 12:50:29
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.ortodoxie-ecumenism.com/2...ie-aghioratul/
"„Odată, povestește Starețul, au venit la coliba mea doi catolici. Unul dintre ei mi-a spus:
- Hai să spunem „Tatăl nostru”!
- Ca să spunem împreună, trebuie mai întâi să avem aceeași învățătură. Dar între noi și voi este o prăpastie mare.
Apoi mi-a spus:
- Dar ce, numai ortodocșii sunt aproape de Dumnezeu și numai ei se vor mântui? Dumnezeu este cu toată lumea.
- Bine, dar tu poți să-mi spui câtă lume este aproape de Dumnezeu? Așadar, există diferențe între noi. Firește, suntem copiii legitimi ai unui singur Părinte, dar unii locuiesc în casă, iar alții rătăcesc pe afară.
- Să arătăm dragoste, mi-a spus după aceea.
- Astăzi dragostea pătimașă [păcatul] a devenit modă, le-am zis.
- Și asta este cuprins în dragoste, mi-au spus iarăși.
- Toți vorbesc despre dragoste, pace și armonie, dar toți aceștia sunt dezbinați, atât în ei înșiși, cât și în relațiile cu ceilalți. De aceea pregătesc bombe din ce în ce mai mari.”"
Reply With Quote
  #197  
Vechi 02.02.2010, 12:52:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.ortodoxie-ecumenism.com/2...-moscova-1948/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Comentariu rugaciune "Cuvine-se cu adevarat" Ludescu Despre Biserica Ortodoxa in general 17 26.05.2011 04:17:42
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42