Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.11.2009, 23:14:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu cred ca sunt in tabara in care vreau sa fiu. Dar ma straduiesc.
Tu?
Mai, iti spun cu mina pe inima ca simt ca ma apropii tot mai mult de crestinism. Este incredibil cum mi se contureaza locul in care se afla fiinta mea, iar interactiunea cu tine ma edifica si mai mult
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.11.2009, 23:19:19
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit Frate

Frate De-ti este sufletul zdrobit de cumplitele sarcinii vietii si nimeni nu se apropie de tine,pentru ca sa ti le ridice,intra in biserica Domnului si cere de la El izbavire prin Rugaciune. De-ti simti inima pustiee de orice adevarata bucurie,in mijlocul tuturor inselaciunilor lumei acestei,vino inaintea altarului,cazi in genunchi si te roaga. Esti apucat napraznic de valul deznajduirii din princina rautatii oamenilor,care din toate partile te inconjoara,tu nu sta nici o clipa cu sufletul nelucrator, ci TE Roaga. .. Tot,tot ce te striveste,pacatul tau sau al altora,slabiciunea,ispita,,boala sau saracia,numai cu un suflet puternic luminat prin rugaciune,poate fi inlaturat. DECI TE ROAGA.. Rugaciunea este pentru sufletul tau aceea ce este respirarea pentru trup,aerul si aripile pentru pasari,apa pentru pesti. FARA O RUGACIUNE FERBINTE,SMERITA SI STARUITOARE,NU ESTE CU PUTINTA SA SA TRAIM SI SA BIRUIM DURERILE IN MIJLOCUL LUMII.,ATATA TRAIM CAT NE RUGAM. De aceea ,iubite frate oricate ori treci pasii tai pe dinaintea unei Biserici deschise,nu trece nepasator mai departe si nici nu te multumi numai cu o singura cruce mecanica,facuta pe chipul tau,ci intra inauntrul ei,aprinde o lumanare smerit in fata Altarului si cazi in genunchipentru o clipa in fata indurarii Domnului care locuieste intransul si vei vedea cum pe data te vei ridica Luminat si Mantuit,de ajutorul Celui care este DUMNEZEUL TAU.. ASA FRATE NU UITA CA TOATA INTELEPCIUNEA VIETII STA CUPRINSA TRAINIC IN ACESTE TREi CUVINTE... ROAGA-TE,, ROAGA-TE, ROAGA-TE.Si munceste cu spor si cinstit ori de cate ori vei fii randuit.Noi rugam pe Dumnezeu sa te binecuvanteze cu sanatate trupeasca si sufleteasca cu belsug si pace.[/quote][/quote][/quote] MuNASTIREA TISMANA
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.11.2009, 15:13:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Topcat, tu nu ai ajuns la adevarata masura a ateismului daca nu consideri ca unii oameni sunt mai buni decat altii. Este inevitabil ca un ateu sa nu creada asta cu toata fiinta!
Este prelungirea evolutionismului in viata sociala.. eu am gene mai bune, educatia le pune minunat in valoare, este firesc sa ma afirm fata de altii, iar daca altii sufera.. deh, este LEGEA NATURII.
Ba chiar se poate concepe ca fiintele care sunt superioare (dpdv genetic, al educatiei, whatever..) au mai multe drepturi deoarece este o lege fireasca sa se impuna. Nimic imoral.
Si tot asa!
(Paranteza: nu ai habar cat de multe invataturi au in comun ateii si satanistii.. De ex. pentru satanisti prostia este considerata PACAT.. Pentru atei: inteligenta lor este cel mai valoros lucru, ceea ce-i defineste si ii desparte de.. hmm, verisoara maimuta)


Dimpotriva, in crestinism inveti ca trebuie sa iubimi TOTI OAMENII LA FEL. Nu sunt permise diferentieri.
Nu vad ce asemanare este totusi intre atei si satanisti, daca unii spun ca un lucru e valoros nu inseamna in mod necesar ca alt lucru e pacat.
Drepturile omului sint un rezultat al omului laic si nu religios si ele se pastreaza in virtutea asemanarilor in cadrul speciei si nu al deosebirilor.
Te-as ruga sa imi exemplifici cum anume crestinismul invata crestinii sa iubesca dusmanii sai ca pe propriul copil si cu ce rezultate.
Ateul considera ca evolutia se poate astfel dirija pentru ca efectele sale oarbe (si imorale, pina la urma, pentru ca sint dureroase, desi ea a dat nastere moralei) pot fi schimbate. Ateul nu sustine necesitatea continuarii cu orice pret al evolutiei naturale, vede evolutia naturala ca un fapt care nu poate fi negat.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.11.2009, 15:16:09
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Deoarece mie personal imi plac alegerile pe care le-a facut viata pentru mine, cu micul aport pe ici colo si din partea mea( dar nesemnificativ) vorbesc serios
Si daca nu iti placeau alegerile ce ai fi facut?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.11.2009, 15:36:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu vad ce asemanare este totusi intre atei si satanisti, daca unii spun ca un lucru e valoros nu inseamna in mod necesar ca alt lucru e pacat.
Drepturile omului sint un rezultat al omului laic si nu religios si ele se pastreaza in virtutea asemanarilor in cadrul speciei si nu al deosebirilor.
Te-as ruga sa imi exemplifici cum anume crestinismul invata crestinii sa iubesca dusmanii sai ca pe propriul copil si cu ce rezultate.
Ateul considera ca evolutia se poate astfel dirija pentru ca efectele sale oarbe (si imorale, pina la urma, pentru ca sint dureroase, desi ea a dat nastere moralei) pot fi schimbate. Ateul nu sustine necesitatea continuarii cu orice pret al evolutiei naturale, vede evolutia naturala ca un fapt care nu poate fi negat.
Pai eu nu am zis ca ateul vrea sa continue cu orice pret evolutia naturala. Ci ca o vede peste tot. Inclusiv in societate (un om mai adaptat va transmite mai departe materialul genetic.. unul mai putin adaptat, nu. Sau da? Pai nu-i firesc, spune ateul - si atunci vine Francis Galton, ruda cu Darwin, si spune ca trebuie stimulata (material) reproducerea celor cu material genetic bun etc. a promovat eugenia moderna. Aceasta nu mi se pare o idee "morala").
Eu nu vorbesc din imaginatie, chiar mi-am omorat timpul vizionand interviuri ale lui Dawkins, Arthur Miller.. Ma intereseaza cum si de ce..
Iar cu satanistii, nu vreau sa te simti jignit, dar trecand peste partea lor religioasa, peste felul in care explica lumea.. societatea pe care o promoveaza ei, legile si "morala"lor (ca au si ei o morala) seamana izbitor cu ceea ce promoveaza ateii. (Repet, ignorand toata partea de cult si reprezentare a lumii.) Uneori am vrut sa fac o paralela intre invatatura lor "morala" si cea a ateilor, dar am o repulsie organica sa citesc documentele lor, imi este foarte greu.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.11.2009, 17:29:17
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Adica sintem marionete?
ai citit despre Voltaire,despre cum a trait si ce a cerut inainte de moarte?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.11.2009, 17:30:32
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pai eu nu am zis ca ateul vrea sa continue cu orice pret evolutia naturala. Ci ca o vede peste tot. Inclusiv in societate (un om mai adaptat va transmite mai departe materialul genetic.. unul mai putin adaptat, nu. Sau da? Pai nu-i firesc, spune ateul - si atunci vine Francis Galton, ruda cu Darwin, si spune ca trebuie stimulata (material) reproducerea celor cu material genetic bun etc. a promovat eugenia moderna. Aceasta nu mi se pare o idee "morala").
Eu nu vorbesc din imaginatie, chiar mi-am omorat timpul vizionand interviuri ale lui Dawkins, Arthur Miller.. Ma intereseaza cum si de ce..
Iar cu satanistii, nu vreau sa te simti jignit, dar trecand peste partea lor religioasa, peste felul in care explica lumea.. societatea pe care o promoveaza ei, legile si "morala"lor (ca au si ei o morala) seamana izbitor cu ceea ce promoveaza ateii. (Repet, ignorand toata partea de cult si reprezentare a lumii.) Uneori am vrut sa fac o paralela intre invatatura lor "morala" si cea a ateilor, dar am o repulsie organica sa citesc documentele lor, imi este foarte greu.
Poti privi un pic simbolic avatarul meu?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.11.2009, 17:33:22
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

si daca tot veni vorba de maimute,poti privi un pic simbolic avatarul meu?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 13.11.2009, 17:34:10
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

mesajul e pentru topcat.ma scuzati
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.11.2009, 19:58:54
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

nu cred ca-i greu de raspuns la intrebarea "cine poate trai fara Dumnezeu?" = ateii
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ignatie Briancianinov ! Nu se mai poate fara el ! ionion Mari Duhovnici si predicile lor 18 05.01.2014 02:52:55
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
Fuge de lumina, dar nu poate trai fara ea. Ce-i? amatyyy Generalitati 5 20.11.2009 00:34:06
Poate exista biserica fara canoane? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 13 20.11.2009 00:31:57
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09