Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2010, 19:28:12
AlinNNN
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ma indoesc

Am monente cand ma inoesc de credinta crestina,de evangelie,de spovedanie :adica dc trebue noi sa mergem la preot pentru ca sa ne spunem pacatele ,nu pot sa i le spun direct lui dumnezeu.Apoi religia mi se pare ceva inventat de preoti pentru ca sa aiba de castigat si sa ne manipuleze.Sau de unde sa fiu eu sigur ca biblia nu e inventata de cineva inteligent ca sa pacaleasca niste prosti.De unde sa stiu ca biblia este adevarata?Alta faza e ca biserica nu accepta stintele oculte cei care pe vremuri indrazneu sa citeasca o carte sau sa invete pe asa ceva erau asrsi pe rug si supusi celor mai aspre torturi.Despre mortile acestor oammeni si torturile la care au fost supusi de catre crestini nu se vorbeste dar despre viata lu nustu ce sfant care poate nici nu a existat se vrobeste dc?

Va rog lamuitima si pe mine!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2010, 20:02:20
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Nu sunt foarte priceput in chestiile astea, dar ash putea spune doua lucruri:
Cele spuse de tine mai mult se refera la biserica Catolica... Despre avutie shi arderile pe rug... Biserica Ortodoxa e cu totul alta chestie... Deseori multi acuza religia, de toate lucrurile care au fost facute numai de Catolici.

Nu shtiu cum in alte parti, dar pe aici pe la noi preotiii erau saraci... Familiile lor erau numeroase, shi se chinuiau sa ishi duca viata de zi cu zi, averea lor era o gaina care o mai aduce cate un satean la biserica...

La fel cu vrajitoare, eretici shi altii arshi pe rug, la fel majoritatea cazurilor erau la Catolici, principalele unelte pentru a impune frica in societate, shi ashi mentine puterea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2010, 20:17:54
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Exclamation Cunosterea inseamna iubire!

Spovedanie- majoritatea pacatelor le faci in fata oamenilor si nu ti se pare corect sa le marturisesti in fata omului si plus un slujitor a lui Dumnezeu care are har primit de la apostoli poate sa te ajute si sa-ti dea canonul ca tu sa indrepti ,un fel de avocat daca vrei...
Biblia inca uimeste oamenii de stiinta cu cata exactitate vorbeste corect istoric,moral,etic,psihologic extraordinar e primul si cel mai complex tratat de psihologie atat intelepciune,atat inteligenta crezi ca asa cv poate fi inventata de cineva peste noapte rapid si fara greseli?
Da in sistem sunt oamenii corupti ,pentru ca Dumnezeu l-a facut pe om liber sa aleaga raul sau binele, tu trebuie sa cauti care isi merita denumirea de slujitor al Domnului..
E norma sa ai indoieli,insa multe sunt puse de vrajmas roaga-te,nadajuduieste,intreaba,cunoaste si iubeste...CUNOASTEREA INSEAMNA IUBIREA!!!Credinta insemna dovedire faptelor nevazute...
Si pana la urma fa un pariu cu viata te indemn ,pariaza pe Biserica,caci nu ai nimik de pierdut ,ci multe suferinte de evitat si multe bucurii de adunat Legea e facuta sa protejee vei gasi multa bucurie in ea...
Nu uita ca BO are 11 milioane de martiri si cati au murit pentru credinta lor de ei nu vorbim,cata suferinta au suportat ca Biserica sa mearga mai departe,sa ajunga la noi,regimul ateist a facut toate astea de ei nu vorbim?...
Intr-adevar catolicismul a facut multe lucruri de regretat,insa oamenii au facut,nu biserica in sine,caci religia condamna lucrurile acelea si aceia vor plati cu varf si indesat nu-ti fa griji,Dumnezeu nu doarme..
Daca ai intrebari nu exita sa ma contactezi te voi ajuta din putin mea stiinta....Doamne ajuta!
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2010, 21:22:19
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosul Vezi mesajul
Biblia inca uimeste oamenii de stiinta cu cata exactitate vorbeste corect istoric,moral,etic,psihologic extraordinar e primul si cel mai complex tratat de psihologie atat intelepciune,atat inteligenta crezi ca asa cv poate fi inventata de cineva peste noapte rapid si fara greseli?
cine te-a mintit? Biblia uimeste eventual prin colectia de greseli, nu prin exactitate. Pana nu o veni D-zeu sa schimbe treburile p-aci, liliacu ramane mamifer si nu pasare cum scrie in Biblie. Daca vrei discutam si despre greselile din Biblie, istorice, morale, de care vrei.
Citat:
Da in sistem sunt oamenii corupti ,pentru ca Dumnezeu l-a facut pe om liber sa aleaga raul sau binele, tu trebuie sa cauti care isi merita denumirea de slujitor al Domnului..
Liber sa aleaga binele sau raul dar fara sa-i ofere vreun criteriu pe baza caruia s faca alegerea. Si uite asa ghici ce a facut saracu Adam?!
Citat:
Si pana la urma fa un pariu cu viata te indemn ,pariaza pe Biserica,caci nu ai nimik de pierdut
Decat niste bani, timp, si singura viata pe care o ai plus sansa sa nu te bazezi pe un prieten inexistent!
Religia voastra nu condamna jocurile de noroc? cum vii tu sa impingi in pacat un eventual candidat la mantuire?
Citat:
Nu uita ca BO are 11 milioane de martiri si cati au murit pentru credinta lor de ei nu vorbim,cata suferinta au suportat ca Biserica sa mearga mai departe,sa ajunga la noi,regimul ateist a facut toate astea de ei nu vorbim?...
1) biserica mai adevarata e aia care are mai multi martiri?
2) sistemul "ateist" a colaborat de minune cu religionarii dar nu de orice fel, ci doar cei ortodocsi! ciudat mod de actionare a unor "atei"!
Citat:
Intr-adevar catolicismul a facut multe lucruri de regretat
Stai linistit ca nici ortodocsii n-au fost usa de biserica!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.01.2010, 21:28:43
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Din pacate si eu am avut momente in care ma indoiam, credeam ca biserica este ca o afacere. Vedeam cum preotul din orasul meu care la inceput statea cu chirie si-a luat casa si masina straina si credeam ca uni preot, care Il slujeste pe Dumnezeu, nu are nevoie de lucruri materiale. Eram copil si lumea imi spunea sa ma fac preot pentru ca voi castiga o gramada de bani, dand drept exemplu pe preotul nostru. Incet incet am inceput sa il cunosc pe parinte si mi-am dat seama ca este pe langa un preot bun si un om deosebit. A fost si un profesor foarte bun de religie, in clasele primare, dar pentru o perioada scurta. Ne vorbea foarte frumos despre Dumnezeu si Iisus Hristos si ne-a invatat primele rugaciuni. Mi-am schimbat total parerea despre preoti de atunci. Are o familie frumoasa de intretinut si cred ca merita fiecare leu pe care la optinut slujind in biserica noastra.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.01.2010, 21:29:43
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinNNN Vezi mesajul
Am monente cand ma inoesc de credinta crestina,de evangelie,de spovedanie :adica dc trebue noi sa mergem la preot pentru ca sa ne spunem pacatele ,nu pot sa i le spun direct lui dumnezeu.Apoi religia mi se pare ceva inventat de preoti pentru ca sa aiba de castigat si sa ne manipuleze.Sau de unde sa fiu eu sigur ca biblia nu e inventata de cineva inteligent ca sa pacaleasca niste prosti.De unde sa stiu ca biblia este adevarata?Alta faza e ca biserica nu accepta stintele oculte cei care pe vremuri indrazneu sa citeasca o carte sau sa invete pe asa ceva erau asrsi pe rug si supusi celor mai aspre torturi.Despre mortile acestor oammeni si torturile la care au fost supusi de catre crestini nu se vorbeste dar despre viata lu nustu ce sfant care poate nici nu a existat se vrobeste dc?

Va rog lamuitima si pe mine!
Salut! Eu sunt ateu si as avea o intrebare pt tine. Cam ce te-ai astepta sa ti se raspunda pe acest forum? Crezi ca vei gasi o parere impartiala? (mda, au fost doua intrebari :D )
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.01.2010, 22:02:54
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinNNN Vezi mesajul
Am monente cand ma inoesc de credinta crestina,de evangelie,de spovedanie :adica dc trebue noi sa mergem la preot pentru ca sa ne spunem pacatele ,nu pot sa i le spun direct lui dumnezeu.Apoi religia mi se pare ceva inventat de preoti pentru ca sa aiba de castigat si sa ne manipuleze.Sau de unde sa fiu eu sigur ca biblia nu e inventata de cineva inteligent ca sa pacaleasca niste prosti.De unde sa stiu ca biblia este adevarata?Alta faza e ca biserica nu accepta stintele oculte cei care pe vremuri indrazneu sa citeasca o carte sau sa invete pe asa ceva erau asrsi pe rug si supusi celor mai aspre torturi.Despre mortile acestor oammeni si torturile la care au fost supusi de catre crestini nu se vorbeste dar despre viata lu nustu ce sfant care poate nici nu a existat se vrobeste dc?

Va rog lamuitima si pe mine!
si mie mi se mai intampla,dar am descoperit un remediu eficient(pe la langa Sfanta Scriptura-daca la tine nu functioneaza).Uite niste vorbe care pe mine ma linistesc intotdeauna:

"Prin ce chinuri groaznice am trecut, cât m-a costat și cât mă costă încă această sete de a crede, care e cu atât mai puternică în sufletul meu, cu cât se găsesc mai multe argumente potrivnice. Și cu toate acestea, Dumnezeu îmi trimite uneori momente în care sunt cu desăvârșire liniștit. În aceste momente eu îi iubesc pe alții și găsesc că și alții mă iubesc pe mine. În asemenea clipe mi-am alcătuit un simbol de credință în care totul pentru mine este limpede și sfânt. Acest simbol este foarte simplu.

Iată-l, cred că nu e nimic mai frumos, mai profund, mai simpatic, mai rațional, mai bărbătesc și mai desăvârșit decât Hristos. Și nu numai că nu este, ci mi-o spun cu dragoste geloasă, nici nu poate fi. Mai mult: dacă cineva mi-ar dovedi că Hristos este în afară de sfera adevărului, aș prefera să rămân mai bine cu Hristos decât cu adevărul."-Dostoievski
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2010, 13:25:59
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Post "Zis-a nebunul in inima sa:nu exista Dumnezeu."

"Zis-a nebunul in inima sa:nu exista Dumnezeu."
Draga doamnule ai2 interpretarea ta rationalo-orbeasca lasa de dorit...intai intreaba si apoi critica,intai cunoaste si apoi judeca...
Asa numite greseli de care tu vorbesti sunt interpretarea materialist-evolutionista a oamenilor mediocri de stiinta care nu ar putea niciodata sa accepte existenta unui Creator,caci atunci ar trebui sa-si aplece capul.Si asa zisele "greseli" sunt facute din cauza ca Biblia este interpretata ad-literarum cuvant cu cuvant si nu in intelesul ei.Se gasesc asa numitele anti-teze care toate au temei teologic si scripturistic.
Nu poti interpreta dupa cum vrei tu Biblia..da ma rog evolutionisti ar trebui sa-si vada de marile lipsuri si baza lor fara temei stiintific a celebrei teorii darwiniene sau sa vina Dumnezeu sa va ajute?
Stai tu linistit Adam si Eva stiau foarte bine ce inseamna binele si raul,cand au mancat din pomul cunoasterii binelui si raului,atuncia cele 2 au fost amestecate,discernamantul omului a avut de suferit si nemaistiind ce era bine si care era raul...
Eu vorbesc de un altfel de pariu diferit de la cel material,da asta e o consecinta a pacatului stramosesc numai distingem albul de negru si negru de alb ma rog...
Eu cand am vorbit de cei 11 milioane de martiri am facut referire ca si ei trebuie luati in seama,nu neg nenorcirile facute de inchizitie,dar si darwinismul si alte teori materialist-evolutioniste au adus haos si distrugere in sufletel si in casele oamenilor-comunismul-antisemitismul...nu te mai lua de religie pentru crimele provocate,caci religia condamna crimele si atrocitatile fata de orice om (proclama egalitate suprema intre orice fel de persoane),ci oamenii sunt cei care au facut-o....
Asa ca nici evolutionisti tai nu au fost usa de biserica uitate la cei mai mari criminali ai omenirii adepti fini ai darwinismului si a superioritatii rasei albe acuma spunem cine e de vina aici?Tot religia?
Religia sfinteste omul si societate,gandestete la o societate in care nu exista pedofili,violatori,criminali in serie,nu exista oameni perfizi si parveniti si nu spunem ca o societate ateista va reusi asta ?niciodata...ateismul este cea mai cumplita boala a omenirii care o duce la sapa de lemn plina de toate patimile si fara simtul valorii morale si umane,incapabile sa mai distinga negru de alb si totul facut pe interes propriu intr-un ocean egocentrist si lacom....
Timpul va raspunde la tot,insa poate va fi prea tarziu pentru unii atunci..
Domnul sa te binecuvinteze si sa te lumineze,caci intunecata e calea si plina de suferinte e cea pe care ai luat-o nu ma crezi,o sa simti pe pielea ta cum e sa fi in intunericul egocentrist,fara nici un sens,plin de neliniste si singuratate...
Te rog frumos fa-ti un bine si nu mai inerca sa convingi ortodoxi sa fie atei,lasa-i pe ei sa decida nu-i adu tu in intuneric,veziti de idolii tai,daca tu nu vrei sa vezi Adevarul-Adevarul ne va face liberi......
Doamne ajuta!
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.01.2010, 01:09:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinNNN Vezi mesajul
Am monente cand ma inoesc de credinta crestina,de evangelie,de spovedanie :adica dc trebue noi sa mergem la preot pentru ca sa ne spunem pacatele ,nu pot sa i le spun direct lui dumnezeu.Apoi religia mi se pare ceva inventat de preoti pentru ca sa aiba de castigat si sa ne manipuleze.Sau de unde sa fiu eu sigur ca biblia nu e inventata de cineva inteligent ca sa pacaleasca niste prosti.De unde sa stiu ca biblia este adevarata?Alta faza e ca biserica nu accepta stintele oculte cei care pe vremuri indrazneu sa citeasca o carte sau sa invete pe asa ceva erau asrsi pe rug si supusi celor mai aspre torturi.Despre mortile acestor oammeni si torturile la care au fost supusi de catre crestini nu se vorbeste dar despre viata lu nustu ce sfant care poate nici nu a existat se vrobeste dc?

Va rog lamuitima si pe mine!
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde