Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.03.2010, 14:15:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
In mod paradoxal, vederea lui Dumnezeu poate fi atat inceput cat si incununare a vietii duhovnicesti. Viziunea Sfantului Apostol Pavel, se inscrie in prima categorie. Ea l-a miscat profund aducandu-i convertirea la crestinism.

Pentru un isihast, vederea slavei dumnezeiesti reprezinta, asa cum spune Costel, un raspuns al lui Dumnezeu la iubirea omului. Si intr-un caz si in celalalt, vederea lui Dumnezeu reprezinta un dar. Nimeni nu ajunge la vederea Sa, pentru ca si-a propus acest lucru, ci pentru ca Dumnezeu binevoieste catre el.
Asta am inteles.
Dar comentariul tau nu este un raspuns la intrebarea "ce rost are?"
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.03.2010, 14:16:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
mai bine comentati topicul ca sunt sigura ca va puteati abtine de la comentarii, deci mi-a placut foarte mult povestea ..acum este mai clar?
daca aveti vreo poveste interesanta va astept s-o prezentati.
Era o intrebare intemeiata, caci nu cunosc cuvantul si nu imi spune nimic.
Marfa e ceea ce se cumpara si are un pret, dar nu poate fi adjectiv, adica sa arate insusirile cuiva. Pe viitor fii amabila si raspunde la intrebari, in loc sa vii cu asemena comentarii de prisos. Cand am ceva de spus, fii sigura ca nu intarzii sa scriu.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.03.2010, 14:18:03
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Sa ne vedem pacatele!

Mai degraba cred ca mai de folos ar fi sa ne vedem potrivnicul cum lupta in fiecare clipa cu noi,cu cata sarguinta unelteste impotriva noastra toate doar ca noi sa nu ne mantuim.
Foarte frumos se spune ca mai de folos este omului a-si vedea pacatele,decat a vede ingeri,minuni sau pe Dumnezeu.Inca nu v-ati prins ca acuma suntem la ora de examen abia la final se va arata cui i-am slujit si unde vom merge...
Dumnezeu in stare noastra pe langa firea pacatoasa trupeste suntem foarte limitati si tu vrei sa il vezi pe Dumnezeu,sa cuprinzi infinitul in calota asta mica in care sta un amarat de creier care 24/7 se gandeste numai la sine.Cei care au ajuns la vederea Lui Dumnezeu au atins un prag al desavarsiri,insa nici atuncea nu il pot vedea,dupa moarte toate ne vor fi dezvaluite,acuma sa ne vedem de lucrarea de control in continuare ca vrajmasul nu doarme si mereu ne arunca din mai rau in mai rau.
Sa ne vedem de pacatele noastre si sa nu ne irosim timpul atat de pretios daruit noua pentru a lucra porunca Lui Dumnezeu(ca doar Dumnezeu se ascunde in poruncile Sale).
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.03.2010, 14:23:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Era o intrebare intemeiata, caci nu cunosc cuvantul si nu imi spune nimic.
Marfa e ceea ce se cumpara si are un pret, dar nu poate fi adjectiv, adica sa arate insusirile cuiva. Pe viitor fii amabila si raspunde la intrebari, in loc sa vii cu asemena comentarii de prisos. Cand am ceva de spus, fii sigura ca nu intarzii sa scriu.
In argou, marfa joaca rolul de adjectiv si inseamna ceva de genul super tare, foarte bun, foarte frumos... Avand in vedere ca sunteti stabilita in strainatate, nu este, totusi, de mirare, ca nu cunoasteti semnificatia acestui cuvant din argou.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.03.2010, 14:23:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosul Vezi mesajul
Mai degraba cred ca mai de folos ar fi sa ne vedem potrivnicul cum lupta in fiecare clipa cu noi,cu cata sarguinta unelteste impotriva noastra toate doar ca noi sa nu ne mantuim.
Foarte frumos se spune ca mai de folos este omului a-si vedea pacatele,decat a vede ingeri,minuni sau pe Dumnezeu.Inca nu v-ati prins ca acuma suntem la ora de examen abia la final se va arata cui i-am slujit si unde vom merge...
Dumnezeu in stare noastra pe langa firea pacatoasa trupeste suntem foarte limitati si tu vrei sa il vezi pe Dumnezeu,sa cuprinzi infinitul in calota asta mica in care sta un amarat de creier care 24/7 se gandeste numai la sine.Cei care au ajuns la vederea Lui Dumnezeu au atins un prag al desavarsiri,insa nici atuncea nu il pot vedea,dupa moarte toate ne vor fi dezvaluite,acuma sa ne vedem de lucrarea de control in continuare ca vrajmasul nu doarme si mereu ne arunca din mai rau in mai rau.
Sa ne vedem de pacatele noastre si sa nu ne irosim timpul atat de pretios daruit noua pentru a lucra porunca Lui Dumnezeu(ca doar Dumnezeu se ascunde in poruncile Sale).
Consideri ca a avrea sa-L cunosti pe Dumnezeu este un lucru lipsit de importanta, poate chiar un pacat?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.03.2010, 14:58:29
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Nu cred ca vedem esentialul...

Dumitru cred ca ar trebui sa mai citesti o data postul meu si despre ce e vorba pe forum intrebarea a fost de ce nu il vedem pe Dumnezeu..am zis ca nu e important sa-l vedem pe Dumnezeu,sa ne vedem pacatele si noi nu il putem patrunde niciodata pe Dumnezeu in calota noastra nu incape infinitul....si am mai spus daca ai citit cumva si postul meu ca Dumnezeu se afla in poruncile Lui,pe masura ce le infaptuiesti El ti se descopera prin mila Lui,nu prin putinta noastra oricat am vrea...scopul nostru e mantuirea ,insa unii sunt total pe langa subiect si tot timpul uita viziunea Bisericii si a Sfintilor Parinti luand doar ce cred ca e important din religie...
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.03.2010, 14:59:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dar comentariul tau nu este un raspuns la intrebarea "ce rost are?"
Intr-un mod indirect am raspuns. Este clar ca pentru Sfantul Apostol Pavel, acest eveniment a avut un rol fundamental. Dintr-un persecutor, el avea sa devina cel mai fervent propovaduitor al invataturii crestine. Deci, nu a fost lipsit de rost.

Aratarile dumnezeiesti, teofaniile, reprezinta o constanta a Vechiului Testament si a Noului Testament. Dumnezeu S-a descoperit oamenilor, in momentele cheie ale istoriei mantuirii, dar si martirilor, cuviosilor, si chiar simplilor crestini care s-au invrednicit de aceasta.

Ce rost au? Ne stau tuturor inainte drept marturie a faptului ca in Biserica exista in mod real experiente dumnezeiesti. Vederea lui Dumnezeu reprezinta expresia suprema a intalnirii si comuniunii cu El in lumea aceasta, dar si in cea viitoare.

Nu cantam in zadar la fiecare Utrenie: "Dumnezeu este Domnul si S-a aratat noua ...". Aceasta este marturia Bisericii.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.03.2010, 23:10:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Irina Georgeta Vezi mesajul
Dar Dumnezeu deja ni se arată, numai că sub altă formă... Se arată prin tot ceea ce ne înconjoară, prin întreaga Sa creație, văzută și nevăzută. Tot ceea ce este în jurul dumneavoastră Îl reprezintă, oamenii cu toată ființa lor, natura cu frumusețea ei plină de mister și chiar propria persoană. Dumnezeu este pretutindeni, cu atât mai mult în inimile noastre. Ce poate fi mai justificabil ca faptul că te gândești că lumea întreagă a fost creată de Mâna Sa, de la cele mai mici la cele mai mari detalii? Până la Viața de Apoi, nimic nu poate fi mai doveditor și mai plin de prezența divină ca însăși lucrarea în sine. Când problemele mă apasă și simt că îmi pierd și nădejdea și puterea de concentrare, îmi aduc aminte că Dumnezeu așează totul într-o ordine bine pusă la punct - ciclul vieții, mișcarea planetelor, fenomenele naturii, semnele și faptele de zi cu zi - și mă liniștesc. Nu Îl văd fizic în fața mea atunci când mă rog, dar cu siguranță liniștea sufletească pe care o capăt după rugăciune este semn că este acolo. Dumnezeu este iubitor, afectuos și practic în același timp. Chiar și așa, se spune că timpul rezolvă totul. Nu este adevărat. Dumnezeu este cel care controlează timpul și lucrurile care se petrec simultan în acest timp. Chiar prin aceasta Îl vedem! Să nu uităm de Îngerul Păzitor și de blândețea Sfinților. Toate sunt prin El. Plus să nu vom putea admira Divinitatea în persoană până nu vom reuși să admirăm întâi ceea ce Îl reprezintă. Oare am putea noi să fim demni de a-L vedea pe Dumnezeu ca persoană prin cinstire și iubire când abia apreciem ceea ce vedem în jurul nostru? Oare nu înainte de toate trebuie să căutăm să apreciem ceea ce avem și mai apoi să cerem mai mult? Eu cred că întâi trebuie să ajungem să fim conștienți de ceea ce deja ne este la îndemână și să așteptăm, pentru că Dumnezeu știe cum să aranjeze totul, doar El a creat acest tot.

p.s.: Îmi cer iertare pentru îndrăzneală dar vă fac o mică observație printr-o rugăminte, aceea de a nu mai scrie prescurtat numele Domnului. Totuși, nu este d-nul prof și nici dr.ing., ci Dumnezeu.
Foarte adevarat cele scrise de tine aici , si te rog sa-mi permiti a reaminti unul din Acatistele mele preferate " Slava lui Dumnezeu pentru toate " in care se aduce lauda lui Dumnezeu tocmai pentru cele in care este El prezent si care de multe ori noi le cam uitam : in raza soarelui ce apune , in ceasul inserarii , in miile de fapturi create ,in frumusetea universuluin , in sarbatoarea vietii , in frumusetea florilor , in desteptare noastra , in ospitalitate intrgii firi , in genialitatea oamenilor de stiinta , a savantilor , a scriitorilor , a oamenilor de arta ,etc . N-ar tebui sa fie nimeni ce sa nu citeasca , macar o data pe luna Acatistul de multumire " SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE " . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.03.2010, 01:06:23
molyon
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Salut!

Eu te cred. Pe mine m-a ajutat Dumnezeu,Maica Domnului si Sfantul Antonie Cel Mare fffffoarte mult. As fi o mare cretina daca nu as credein Ei si in MINUNILE LOR...
Pot sa spun ca la inceput nici eu nu L-am cunoscut, desii mi s-a aratat prin fapte si mi-a indeplinit toate rugaciunile dar tot nu am putut sa cred pentru ca mintea noastra este pamanteneasca, nu poate sa creada MINUNILE MANTUITORULUI dar m-am rugat mult si mi-a dat intelepciune sa inteleg ce voia sa imi arate de fapt. Nu vreau sa supar pe nimeni,nu ma cred sfanta.....eu sunt cea mai pacatoasa dintre toti. Am vrut sa spun ce am invatat de la Dumnezeu,sunt fapte reale....ar fi mai mult de povestit dar nu vreau sa va plictisesc....
DOAMNE AJUTA SA AVEM MULTA MULTA INTELEPCIUNE DE LA DANSUL.....
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.03.2010, 23:32:08
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit De ce nu ni se arata Dumnezeu

,,Cei care vor sa se invredniceasca cercetarii dumnezeiesti,trebuie sa aiba in mintea lor urmatoarele:

-conditiile Botezului,Lepadarea de Satana,pazirea poruncilor lui Dumnezeu
-urmarea lui Hristos prin dobandirea virtutilor trupesti si sufletesti
-credinta,care alunga orice grija si munta muntii
-pocainta desavarsita si sfintitoare care tine departe orice lucru,cuvant si cuget viclean
-zdrobirea inimii cu lacrimi si metanii
-intristarea sufletului pricinuita de simtamantul pacatoseniei
-curatirea inimii de cugete viclene
-milostenia din bunurile noastre,facuta celor care sunt lipsiti de cele materiale
-blandetea fata de toti care ne face asemeni cu Dumnezeu
-infranarea cuprinzatoare ,care tine in frau orice madular al trupului si orice vointa
-rabdarea,ce indura tot felul de mahniri,prin care Dumnezeu ia aminte la noi
-multumirea pentru toate fie ca e ceva placut fie ca e ceva neplacut
-rugaciunea neincetata care ne tine uniti cu Dumnezeu
-cugetarea la moarte,prin care ne dam seama ca suntem pribegi si calatori pe acest pamant
-lacrimite pentru pacatele noastre
-cugetarea la Dumnezeu ,care pazeste sufletul de cursele vrajmasului
-barbatia,care indura suferintele si care ii razboieste pe vrajmasi
-intreaga-intelepciune,care tine departe orice lucru neplacut lui Dumnezeu
-dreptatea ,care imparte la fel fiecaruia
-smerenia prin care crestinul se prihaneste mereu pe sine insusisi alearga dupa patimile lui Hristos,recunoscandu-si neputinta si necunoastereaa
-dragostea desavarsita ce pricinuieste intotdeauna pacea care covarseste toata mintea,dragoste care se revarsa si asupra vrajmasilor si prin care crestinul va deveni fiu al lui Dumnezeu.,,
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
diavolul cica cere permisiunea lui Dzeu annajanette Generalitati 24 18.05.2011 23:11:46
l-am iubit pe dzeu dar acum simt manie ingerul_pazitor Generalitati 106 07.12.2010 20:47:20
Daca fumezi, Dzeu nu te ajuta? annajanette Generalitati 12 22.06.2010 02:16:23
Minunile facute de Dzeu annajanette Generalitati 58 18.02.2010 21:43:57