Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.01.2014, 13:10:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Din cate am citit traiesti asta pe propria-ti piele. Cum functioneaza casnicia ta?
Multumesc de intrebare! dupa cum se poate vedea...

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Pentru mine Craciunul reprezinta doar o zi de concediu, poate ceva mai interesanta decat media pentru ca practic toata lumea are liber si au loc tot felul de petreceri, intalniri cu prietenii, familia, etc. In afara de oferirea/primirea de cadouri nu respect decat poate intamplator sau prin forta imprejurarilor vreo alta traditie asociata cu aceasta sarbatoare.
Nu pot sa vorbesc despre cum ar functiona o casnicie, dar am avut o relatie relativ de lunga durata cu o persoana oarecum credincioasa. Nu era chiar practicanta, dar cred ca frecventa biserica mai des decat multi auto-intitulati ortodocsi. Pur si simplu eu nu mergeam niciodata cu ea la biserica, in afara de paste, cand a insistat de vreo doua ori, pe urma renuntand fiindca a vazut clar ca nu-mi face nici o placere sa fiu acolo. In rest, subiectul religie practic nu exista, nu a constituit niciodata un motiv de nemultumire sau cearta.
Foarte tare! felicitari! Insa nu am inteles ce s-a intamplat in anii urmatori cand, de pasti, nu ati vrut sa mai mergeti la Inviere cu prietena; s-a dus singura, sau a tamas acasa cu dvs? Sau in duminicile cand ar fi vrut sa mearga la biserica, daca ati avut alte planuri (cumparaturi, plimabare, vizite, treburi casnice), ati fii acceptat sa le amanati? Daca ar fi vrut sa tina post, sau se impartaseasca ( tinand cont de faptul ca pt asta trebuie macar cateva zile de abstinenta), i-ati fii permis acest lucru? Daca va hotarati sa va casatoriti si ar fi insistat s afaceti cununie religioasa, ati fii acceptat, de asemeni si botezul copiilor? Ma rog, astea le accepta aproape toata lumea, pana la urma, dar daca ar fii insistat apoi sa impartaseasca copiii in fiecare duminica? De asemeni, sa cheme preotul acasa pt sfestanie, sau sa solicite sa duceti masina la sfintit, cand o cumparati, sau o scoateti din service, sau plecati ntr-o calatorie? Intrebarile sunt valabile si pt Dumitru 73, daca se va casatori cu o credincioasa.

Last edited by fallen; 04.01.2014 at 13:19:34.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.01.2014, 13:30:37
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
...in primul rand esti ignorant total.
Hint1:care e diferenta de varsta intre Hristos si Ioan?
Hint2oti sa afli data exacta a nasterii lui Ioan? are legatura cu anuntul ingerului facut exact cand Zaharia intrase in Sfanta Sfintelor?se stie exact data cand se intra de arhiereu singura data pe an?

deci rezulta ca:..si in al 2-lea rand esti ignorant total...
Cu grija, cu grija... nu facem din calendar o dogma.
Biserica nu sustine ca Hristos S-a nascut pe 25 decembrie. Este o data aleasa conventional. Ca nasterea a avut loc in perioada aceasta este una, sa spui 25 decembrie este alta.
Pana la urma noi nu serbam Pastele fix la data la care a inviat Hristos. Data este stabilita printr-o conventie, si asa s-a nascut canonul stabilirii datei Pastelui in fiecare an. Nu data este importanta ci comemorarea si trairea evenimentului.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.01.2014, 13:33:44
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu cred ca e corect ce faci, draga mea. Dumnezeu are rabdare cu fiecare asa cum a avut cu tine...

De multe ori se intampla ca cei de pe urma sa ajunga (prin mila lui Dumnezeu), printre cei dintai. Daca traim cu impresia ca noi, cei ce ne dam cu presupusul, suntem altceva decat neghina in ogorul in care Dumnezeu a semanat grau curat, ne inselam crunt. Trist este ca, desi Dumnezeu ne ajuta sa devenim si noi grau curat, suntem extrem de ranchiunosi pe cealalta neghina de langa noi...
Sa-mi fie cu iertare, va rog! Nu sunt ranchiunoasa, decat cel mult pentru faptul ca vor sa ma traga inapoi, si ca imi reproseaza ca am fost candva pacatoasa si acum insist sa ma schimb, si ma considera ipocrita. Cum spuneam, nu am fost chiar la petreceri deocheate, niciodata, nici de sarbatori, nici in post, poate doar de anul nou, dar nici atunci nu am fost in locuri unde se faceau lucruri iesite din comun, decat se manca, se bea, se fuma, se dansa, iar cei care erau impreuna se pupau, sau poate chiar cine stie unii se si retrageau pe undeva in intimitate, unii se mai si imbatau, altii se "combinau" la fata locului, deh, oameni si oameni. ..Dar n-am ajuns niciodata cu cineva cunoscut la petrecere direct in pat, Doamne fereste. S-a intamplat, desigur, sa ma imprietenesc la petreceri si sa mai vorbim sau nu dupa aceea, insa am avut doar cateva relatii stabile si de lunga durata. Iar prin desfrau am vrut sa zic relatii inafara (inaintea, mai exact, ca inafara poate sa insemne si 'pe langa") casatoriei, si/sau in momente nepotrivite (zile de post sau de sarbatoare).

Last edited by fallen; 04.01.2014 at 13:36:14.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.01.2014, 13:40:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu pot să mă abțin să nu întreb: ce semnificație are sărbătoarea Crăciunului pentru atei?
1. O zi în care nu te duci la muncă, stai acasă, te odihnești, mănânci, bei, te simți bine; sau
2. O zi în care nu te duci la muncă, și profiți pt a-ți face treburile personale, cel puțin pe cele casnice (curățenie, reparații, etc) pt că cele publice evident nu funcționează...???
Daca ma gandesc in general, Craciunul nu este sarbatorit prea diferit de crestini, musulmani sau atei. Si nici nu se sarbatoreste Nasterea Domnului. Exista un procent, nu insignifiant, de "crestini" care nu stiu ce se sarbatoreste de Craciun. De fapt stiu: este satbatoarea lui Mos Craciun. Nu cred ca poate cineva sa ma contrazica atunci cand spun ca imaginea lui Mos Craciun in aceasta perioada este muuuuulta mai prezenta decat imaginea Pruncului Iisus. Pentru toata lumea Mos Craciun este "real". Toata lumea de gandeste la cadouri. S-o gandi toata lumea la Nasterea lui Hristos? Macar o clipa in perioada Craciunului sa "vizualizeze" imaginea Creatorului nascut intr-o iesle umila?

Si mai am o chestie care mi se pare relevanta pentru societatea moderna: o reclama de acum cativa ani la cafea (nu mai stiu ce marca) unde "protagonista" spunea ca pentru ea Craciunul inseamna sa se intalneasca cu prietenele si sa stea de vorba la o cafea. Evident inducand reclama si o stare sentimentalista.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.01.2014, 08:44:05
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu pot să mă abțin să nu întreb: ce semnificație are sărbătoarea Crăciunului pentru atei?
1. O zi în care nu te duci la muncă, stai acasă, te odihnești, mănânci, bei, te simți bine; sau
2. O zi în care nu te duci la muncă, și profiți pt a-ți face treburile personale, cel puțin pe cele casnice (curățenie, reparații, etc) pt că cele publice evident nu funcționează...???

Și încă o curiozitate am: ce șanse sunt ca o căsnicie "mixtă" să funcționeze??? Afară desigur de varianta în care persoana "credincioasă" renunță la obiceiurile ei? Cum funcționează o soluție de compromis, o săptămână crezi, cealaltă nu, o dumincă mergi la biserică alta nu, dc te duci anul ăsta de Crăciun la anul te duci de Paști, sau cum??? Un copil îl botezi, altul nu, când moare cineva din familie îi faci parastas, dar la următorul nu-i mai faci?
Doamne ajută!
"ce șanse sunt ca o căsnicie "mixtă" să funcționeze?"
Cred că depinde de respectul fiecăruia dintre parteneri pentru convingerile celuilalt - respect care provine din iubire.
"Afară desigur de varianta în care persoana "credincioasă" renunță la obiceiurile ei"
???...
"Cum funcționează o soluție de compromis..."
În mod dramatic pentru conștiința amândurora.
"o săptămână crezi, cealaltă nu..."
Vorbiți serios???
Credeți că o persoană incapabilă de a-și accepta partenerul/ partenera cu convingerile sale cu tot îl/ o iubește??? Cum m-ar iubi o persoană care ar încerca să-mi încalce tot ceea ce am eu mai sfânt, scump și drag?!...
Îmi place să cred că sunt o persoană foarte tolerantă, dar într-o astfel de situație aș adopta o atitudine radicală:
îmi respectă credința, atunci foarte bine;
nu-mi respectă credința, altul la rând. :)
Numai bine!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde