Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 19.09.2014, 00:04:18
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
In orice caz, ideea care s-a vehiculat era aceea ca Constamtin cel Mare ar fi eliberat crestinii nu din mila, ci pt a a castiga sustinerea lor dpdv politic;
E complicata treaba cu Constantin, desi personal cred ca a fost ca presedintele crestin al Taiwanului, care a pus Ziua Constitutiei pe 25 decembrie.
Atat convingere personala, cat si o treaba unficatoare.
Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
tot el ar fi ost cel care a cenzurat scripturile si doctrinele, ideologiile existente pana atunci, si chiar sunt voci, pareri care sustin ca Sf evangelie in forma de ai mu e cuvantul Domnului,ci al sinodului I sau cat a fost, de la Niceea sau wherever, cinstituit de Ctin cel mare...
Astea-s aiureli care pana si unii atei zic ca sunt tampenii.
Avem atat Scripturi vechi(vezi Codex Sinaiticus), copii ale marii majoritati ale apocrifelor exista pana in ziua de azi(http://www.sacred-texts.com/chr/index.htm), si avem copii ale scrisorilor episcopilor care au intocmit incet, incet, canonul inainte si DUPA Niceea.
Dar, ma rog, face parte din greseala mult mai mare si mai raspandita de a considera crestinismul ca fiind limitat la Imperiul Roman.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Eu personal cred ca poate era mai bine ca crestinii sa ramana in ilegalitate si sa ie in continuare persecutati, pt ca atunci cand au ajuns de partea puterii au inceput ei la randul lor sa persecute masele....iar acum, desi sunt " la putere", in stat, nu mai sintem persecutati de istem, ci de catre popor, care in vremurile de acum are o influenta mult mai mare, fiind state democratice, si nu dictatoriale, acum poporil persecuta conucatorii, nu invers...nu vedeti reactiile poporului la construirea de biserici? Sistemul aproba, iar poporul picheteza, face manifestatii, nu e de acord ...
Pai i revenind, nu era mai in spiritul oiginal al crestiniamului, sa fim de partea celor multi si napastuiti, ai impotriva unui sistem rau si hain? Niciodata ideea de crestinism nu ar fi trebuit sa se alature puterii de stat, care e intodeauna urata de popor....
Este oare in spiritul crestinismului sa se construiasca biserici de milioane de lei sau euro, si sa nu se dea alocatii la copii, si asistenta meficala, pensii, etc?
Este ok ca lumea, poporul, care moare de foame, sa ajunga sa urasca pe Cristos pt ca este reptezentat pe lumea asta de niste oameni haini si lacomi, si perversi?
Eu nu sunt de acord cu viziunea asta masochista in care "mai bine ne torturau in continuare". Nu ajuta, si e romantizat doar de cei care nu au simtit acele vremuri.
Crestinii ca persecutori e chiar rezultatul acelor prigoane.
A fost demonstrat in studii ca atunci cand un grup oprimat ajunge in pozitia celorlalti, se comporta mai crud fata de fostii oprimatori.
Si eu sunt de acord ca Biserica si Statul trebuie sa ramana separate.

Si referitor la Iisus ca rebel anti-roman, pana si Scripturile arata ca, desi sacrificiul hristic e in prim plan, romanii l-au crucificat pentru ca il considerau un pericol.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 19.09.2014, 11:02:18
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Romanii, ca si mai marii evrei, puteau invoca orice motiv, pretext pt a-l condamna pe Iisus sau pe orice altcineva, pt ei nu era o persoana asa importanta incat sa se justifice in fata poporului si a lumii....
Ceea ce invoca insa ateii este ca Christos nu s-ar fi sacrificat ca asa a vrut el, ci ca nu prea a avut incotro...
La fel cum spun si despre Brancoveanu si altimartiri, ca chiar daca s-ar fi rugat ei pt indurare, si ar fi fost dispusi la orice compromis, tot nu li s-a acordat.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 20.09.2014, 23:35:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
....
Ceea ce invoca insa ateii este ca Christos nu s-ar fi sacrificat ca asa a vrut el, ci ca nu prea a avut incotro...
Sigur ca n-a avut incotro fiindca S-a supus Voii Tatalui.


42. Zicând: Părinte, de voiești, treacă de la Mine acest pahar. Dar nu voia Mea, ci voia Ta să se facă.(Lc22,42)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.09.2014, 19:52:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Asta asa e, dar din pacate pe asta o credem doar noi... dusmanii Lui cred ca ar fi vrut sa scape dar n-a mai putut ca nu l-au lasat ei...
Intrebare : oare pe dusmanii lui Dumnezeu putem sa-i trimitem ( adica sa le sugeram sa se duca ) la naiba?
Sau sa le uram ceva referitor la idolii lor, si la sarbatorile lor, asacum ne ureaza si ei noua?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 06.10.2014, 03:00:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Asta asa e, dar din pacate pe asta o credem doar noi... dusmanii Lui cred ca ar fi vrut sa scape dar n-a mai putut ca nu l-au lasat ei...
Intrebare : oare pe dusmanii lui Dumnezeu putem sa-i trimitem ( adica sa le sugeram sa se duca ) la naiba?
Sau sa le uram ceva referitor la idolii lor, si la sarbatorile lor, asacum ne ureaza si ei noua?
Nu trebuie să le urăm fiindcă ei oricum tot acolo se duc din moment ce se îndepărtează de Dumnezeu.

Adevărul este că Iisus Hristos a vrut să Se supună voii lui Dumnezeu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.10.2014, 12:28:19
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Question Intrebare

Daca un om rau, fara sa constientizeze asta ( ca faca rau), incearca tot posibilul sa ii indeparteze si pe altii ( ai lui, apropiati) de la credinta, si ulterior moare si ajunge in iad, cum ii va fi mai " bine": daca a reusit sa traga si pe altii dupa el, diavolul ii va fi cumva recunoscator, in vreun fel, dandu-i osanda mai usoara, sau mai grea daca nu reuseste? Sau diavolul nu-i face nimic, depinde doar de el cum considera: se bucura ca l-au urmat si ai lui si sufera imreuna cu el, sau sufera mai rau din cauza asta? Ar suferi mai mult sau mai putin daca ei nu l-ar fi urmat, si acum ar fi ei in sanul lui Avraam, si intre el si ei o prapastie de netrecut? Sau poate pentru el chiar numai conteaza asta, unde ii sunt cei dragi, pentru ca nu este sigur cat de autentice au fost sentimentele lui de iubire pentru ei? Daca ar fi fost asa cum trebuie, sigur s-ar bucura mai mult daca macar ei ar ajunge bine, iar durerea i-ar fi sporita daca ar suferi si ei, insa ma gandesc ca daca ar fi capabil de atare sentimente, poate nu ar mai ajunge nici el in iad...iar daca ar fi un om cu suflet rau care sa-si merite osanda, probabil s-ar bucura ca a tras si pe altii dupa el, sau i-ar pizmui daca nu l-ar urma si s-ar salva...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare