Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 03.12.2009, 19:28:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
1. De ce e falsa ?
Pentru că nu e conformă cu punctul 2 din numerotația ta...

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
2. Ba da, de cum va botezati vi se spune ca sunteti mantuiti, iar White spunea ca numai cei din aceasta confesiune se mantuiesc!!!! E fals ceea ce spun???
Definitiv fals! Se vede că ai o înțelegere deformată a adventismului. Contrazice-mă, dând un citat din White. Dacă mi-aș propune, aș găsi citate care vorbesc cam așa: "simpla înscriere în registrul comunității nu asigură mântuirea cuiva", însă nu-mi popun

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
3. Si constiinta mormonilor le spune ca al lor cult este cel adevarat, a iehovistilor la fel, a penticostalilor ca sunt daruiti in masa, a evanghelistilor la fel, a raelienilor la fel....de ce este constiinta ta mai buna decat a lor?
Eu nu am treabă cu cultele, pe mine mă intereseză relația mea cu Dumnezeul Scripturii, or Scriptura contrazice multe puncte de doctrină ortodoxă. Ca să nu par exclusivist, îți pot spune că am găsit contradicții și în doctrina mormonilor și martorilor (mă limitez doar la aceste două exemple). Și ce vină am eu că în doctrina adventistă nu am găsit contradicții vis a vis de Scriptură?

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
4. Si atunci cum se explica incercarile repetate ( pacatele grave) savarsite de Miller si White de a pretinde ca au avut profetii conform carora cunoasteau venirea a 2 a a Mantuitorului?


Hai să spunem lucrurilor pe nume (e în favoarea ta, altfel vei părea mincinoasă):
1. Câte "încercări repetate" ai numărat la Miller? Eu știu doar de anul 1844.
2. Miller nu "a pretins că a avut profeții", el doar a interpretat (e adevărat greșit) ce citit în Scriptură.
3. White nu a avut nici o profeție cu privire la anul venirii lui Hristos.

A doua oară când mai repeți aceste greșeli, te acuz de reavoință. Lucrurile acestea au mai fost explicate pe forum, de ce nu vreți să luați aminte? Sau măcar să ne contraziceți aducând documente, că har Domnului aveți de unde - sunt zeci de mii de pagini scrise de White, toate disponibile pe internet.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
...deci ei nu citeau Biblia asa cum trebuie , nu au inteles-o, au pacatuit foarte tare...iar tu esti urmasul lor.


Interpretarea unei profeții o numești păcat grav, cum ai numi atunci călcarea continuă a unor porunci divine? Ca să vezi cât de subiectiv poate fi omul...

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
White a instituit cinstirea Sabatului dupa 19 secole, si este aceeasi persoana care pretindea ca avea profetii si a gresit de multe ori, multi adepti au inceput sa o suspecteze de minciuna, s-a dovedit ca era o mincinoasa...dar tu crezi acum in Sabat, de ce?
Nu White a instituit cinstirea Sabatului, ci Dumnezeu (vezi porunca a 4-a din Decalog). Dacă folosești acest termen de "instituire" cu privire la ziua de odihnă în dreptul unui om, Constantin cel Mare este omul. Nici măcar Moise nu a instituit, el doar a repetat ce a pouncit Dumnezeu.
Că White a "greșit de multe ori" și că a mințit găsești doar pe saituri denigratoare (găsești și răspunsurile la aceste acuzații pe saitul oficial azș), dar nici nu mă interesează la urma urmei, eu păzec Sabatul pentru că poruncește Dumnezeu nu White. Acest lucru ar trebui să fie suficient pentru orice creștin... în caz că se consideră copil ascultător al Tatălui Ceresc.


Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Daca un om a gresit atat de mult si este exact singurul fondator al acestui cult Adventist (fost adept al lui Miller care a gresit si el la randul lui nepermis de mult, inducand oameni in erezie) ...De ce mai exista acest cult?????
Văd că ai multe semne de întrebare Poate există o rațiune în faptul că n-a dispărut această "sectă". Poate are un mesaj de transmis creștinătății. Uite, eu am înțeles mesajul baptiștilor și al penticostalilor și cred ca Dumnezeu are a ne transmite ceva prin existența lor.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
[b]Dar tu??? Toata lumea stie cine a fost Ellen White, ce cult a fondat,
Ai vrea tu să devii chiar atât de universală... din fericire nu ”toată lumea” cunoaște atât de distorsionat adventismul și pe White.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 03.12.2009, 19:30:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaoara Vezi mesajul
care coincide cu Invierea lui Hristos; adica Duminica.
Dacă ești chiar atât de "pe din afară", du-te de întreabă un preot. Îți va confirma că ziua Învierii e prima zi a săptămânii (duminica), nu a șaptea.

Citat:
În prealabil postat de anaoara Vezi mesajul
insa ap Petru spune (in 2 Petru 1:20) ca Scriptura nu este data pentru o interpretare personala (a se vedea textul grecesc sau traducerea KJV) ca sa nu se ajunga la ce s-a ajuns de fapt: sute si sute de denominatii np cu sute de invataturi diferite intre ele.
Tocmai de aceea să nu ne luăm după interpretări personale (sfinți părinți bunici și nepoți), ci consecvenți principiului Sola Scriptura, acceptăm doar interpretarea dată de Hristos și apostoli. Scriptura est ipsius interpres.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 03.12.2009, 19:34:04
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
tricesimusquintus , cum ati ajuns voi conectati sau legati la ziua de odihna a lui Dumnezeu?
Via Hristos și apostoli (dacă era să fie doar prin White, fi sigur că ai fi întâlnit astăzi mulți adventiști duminicali).
Reply With Quote
  #94  
Vechi 03.12.2009, 19:47:28
hoinarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
[b]

2. Ba da, de cum va botezati vi se spune ca sunteti mantuiti, iar White spunea ca numai cei din aceasta confesiune se mantuiesc!!!! E fals ceea ce spun???
Cat se poate de fals ce spui (ca, de altfel, multe altele spuse de tine).

Iti citez din "Manualul doctrinelor biblice azs":

"Adventistii de ziua a saptea nu sustin ca ei ar fi singurii credinciosi sinceri de pe pamant. ..cred ca Dumnezeu mai are si alte oi pe care le recunoaste ca apartinand poporului Sau, suflete sincere..." (pag. 170)

"In jurul nostru mai sunt suflete sincere, care traiesc conform luminii primite de ei din Cuvant, si neavand ocazia sa cunoasca mai mult, Domnul - in harul Sau - ii recunoaste ca apartinand de poporul Lui." (pag. 173)

Astfel de afirmatii a facut si Ellene White (nu le redau).
Reply With Quote
  #95  
Vechi 03.12.2009, 20:00:01
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Tocmai de aceea să nu ne luăm după interpretări personale (sfinți părinți bunici și nepoți), ci consecvenți principiului Sola Scriptura, acceptăm doar interpretarea dată de Hristos și apostoli. Scriptura est ipsius interpres.
Scrierile Sfintilor Parinti nu sunt interpretari personale ci reprezinta credinta transmisa de Sfintii Apostoli. Avem scrieri ale Sfintilor Parinti din secolul I si secolul II, ceea ce inseamna generatia Sfintilor Apostoli sau generatia imediat dupa.
Aceste invataturi sunt cuprinse in Sfanta Traditie, aceasta explicandu-ne Sfanta Scriptura. Sfanta Scriptura nu se explica pe sine.

Ca de exemplu, aflam din Sfanta Traditie modul in care se face botezul. Cautand in Scriptura nu gasim nicaieri modul in care se face botezul, ci doar aflam despre el.

Sfanta Traditie, a nu fi confundata cu traditiile populare, babesti, sa dai 7 farfurii la parastas, o gaina pe sub sicriu si nu mai stiu ce.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.

Last edited by gabriela_iagar; 03.12.2009 at 20:03:08.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 03.12.2009, 20:35:27
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
Scrierile Sfintilor Parinti nu sunt interpretari personale ci reprezinta credinta transmisa de Sfintii Apostoli. Avem scrieri ale Sfintilor Parinti din secolul I si secolul II, ceea ce inseamna generatia Sfintilor Apostoli sau generatia imediat dupa.
Foarte bine. Subscriem la acele scrieri ce concordă întru totul cu scrierile apostolilor și mai ales cu cuvintele Mântuitorului. Dar dacă concordă, de ce să nu dăm credit total Scripturii, sursa primară? Și uite așa ajungem iarăși la principiul Sola Scriptura...



Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
Sfanta Scriptura nu se explica pe sine.
Să nu-mi spui că se contrazice pe sine. Dacă nu se contrazice, înseamnă că concordă. Ce e mai limpede și mai frumos de exemplu decât o parabolă a lui Hristos, explicată de El Însuși câteva versete mai jos? Sau o lămurire a unui profet (în unele cazuri profetul fiind chiar Hristos) când face referire la un alt profet din vechime?

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
Ca de exemplu, aflam din Sfanta Traditie modul in care se face botezul. Cautand in Scriptura nu gasim nicaieri modul in care se face botezul, ci doar aflam despre el.
Lucrurile esențiale le aflăm din Scriptură (botez prin imersiune și la vârta la care poate fi învățat și poate crede) totuși. Ce culoare trebuie să aibă hainele și ce temperatură să aibă apa sun amănunte neesențiale, de care nici nu depinde mântuirea noastră.

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
Sfanta Traditie, a nu fi confundata cu traditiile populare, babesti, sa dai 7 farfurii la parastas, o gaina pe sub sicriu si nu mai stiu ce.
Ar fi de dorit ca aceste tradiții populare nefaste să fie amendate și chiar interzise de conducătorii religioși. Lucru care nu este făcut (chiar ortodocși deplâng această stare de fapt).
Reply With Quote
  #97  
Vechi 03.12.2009, 20:37:38
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ciudata abordare a ideii de mantuire. Pe ce se bazeaza? Daca dam Biblia la o parte, ramane doar o religie dupa ureche, fara indicatiile prezente in Cuvantul lui Dumnezeu.
Dar daca respectam si Sfanta Traditie( asa cum e normal sa fie)...se vede cine e dupa ureche si la furat!!!!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 03.12.2009, 20:39:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Deci, ce facem? Aruncam Cuvantul Domnului si Il inlocuim cu traditia?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #99  
Vechi 03.12.2009, 20:43:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Foarte bine. Subscriem la acele scrieri ce concordă întru totul cu scrierile apostolilor și mai ales cu cuvintele Mântuitorului. Dar dacă concordă, de ce să nu dăm credit total Scripturii, sursa primară? Și uite așa ajungem iarăși la principiul Sola Scriptura...
Ba nu ajungi decat tu la principiul ala, pentru asa esti invatat! Ar trebui sa ajungem si la Sfanta Traditie...stii tu, ca aveti si voi o traditie pe care o respectati, din cauza lui White!!!

[COLOR=maroon]"Multe avand a va scrie, n-am voit sa le scriu pe hartie si cu cerneala, ci nadajduiesc sa vin la voi si sa vorbesc gura catre gura, ca bucuria noastra sa fie deplina” (II Ioan 1,12).

[/COLOR]
[COLOR=maroon]„Dar sunt si alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus, si care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca nici lumea aceasta n-ar fi cuprins cartile ce s-ar fi scris” (Ioan 21, 25).

"
[/COLOR][COLOR=maroon][/COLOR][COLOR=maroon]Sfanta Traditie sau Sf. Predanie este invatatura data de Dumnezeu prin viu grai Bisericii si din care o parte s-a fixat in scris mai tarziu. Ca si Sf. Scriptura, Sf. Traditie cuprinde Descoperirea dumnezeiasca trebuitoare mantuirii noastre. Ea este viata Bisericii in Duhul Sfant, sau permanenta prezenta a Duhului Sfant in viata Bisericii[/COLOR][COLOR=maroon]"[/COLOR]
Reply With Quote
  #100  
Vechi 03.12.2009, 20:44:04
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deci, ce facem? Aruncam Cuvantul Domnului si Il inlocuim cu traditia?
Cum adica sa le inlocuim????? Traditia inseamna Istorie...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05