Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.07.2010, 09:11:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristi - nu e chiar asa.
Scopul manastirii nu este munca, ci rugaciunea.
Mai in jos, pe alt fir, am primit lectii cum ca monahii se leapada de lume si se roaga, se roaga, se roaga pentru oameni. Brusc nu mai sunt valabile?
Pai daca stau numai la munca, atunci unde ramane rugaciunea, comunicarea cu Hristos, studiatul? Cand isi scriu cartile cu invataturi?
Am vazut si eu la manastire ca se munceste, dar timpul de rugaciune este respectat.
Rugaciunea/slujbe de noapte nu stiu sa fie, poate ca nu peste tot. Unde am fost eu nu erau, era parca una f.devreme dimineata (5-6), dar in rest n u mai stiu.
Si sa muncesti toata ziua, pana la 1 noaptea, probabil si fara hrana...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.07.2010, 23:13:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristi - nu e chiar asa.
Scopul manastirii nu este munca, ci rugaciunea.
Mai in jos, pe alt fir, am primit lectii cum ca monahii se leapada de lume si se roaga, se roaga, se roaga pentru oameni. Brusc nu mai sunt valabile?
Pai daca stau numai la munca, atunci unde ramane rugaciunea, comunicarea cu Hristos, studiatul? Cand isi scriu cartile cu invataturi?
Am vazut si eu la manastire ca se munceste, dar timpul de rugaciune este respectat.
Rugaciunea/slujbe de noapte nu stiu sa fie, poate ca nu peste tot. Unde am fost eu nu erau, era parca una f.devreme dimineata (5-6), dar in rest n u mai stiu.
Si sa muncesti toata ziua, pana la 1 noaptea, probabil si fara hrana...
sophia,cum vezi tu acel timp pentru rugaciune?
Concret.Sa stea calugarul in chilia sa ?Dar intervine lenea,gandurile,patimile.Nu cred ca e un loc bun acolo.Sa se roage in incinta bisericii? Cum ? Sa ia un vraf de carti de rugaciune , si sa inceapa sa le citeasca ?Ce este aceea stare de rugaciune interioara ,care ne inchipuim noi ca ar avea-o caluagrii? Eu cred ca nimeni nu o are asa,de la sine.,asa ca nici ei nu cred ca sunt privilegiati.
Asa ca,terapia asta prin munca,ascultare,si epuizare mi se pare foarte potrivita ca sa obtina efectiv rezultate cu bolnavii sufleteste care suntem.
Daca am fi lasati sa ne rugam de unii singuri,eu as fi la fel de lenes cum sunt si in viata mea irosita din oras.
Un singur amendament.Rugaciunea colectiva,adica slujbele,cred ca trebuie sa aiba prioritate maxima si trebuie tinute mai mult decat munca.
Caci daca singuri nu putem face nimic,impreuna unii cu altii putem sa regasim duhul din noi
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.07.2010, 21:18:27
adela toaca adela toaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Mesaje: 3
Implicit Gresesti amarnic

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
O problema actuala, este dorinta multor persoane de sex masculin de a deveni miresele lui Hristos. Cu ei ce te faci?
Faci discriminare?
La una din bisericile unde mai merg exista un barbat crestin, botezat care se imbraca si se comporta ca o femeie si este sincer in dorinta sa, lui de ce sa i se i-a dreptul de a fi mireasa Lui?
Hristos nu a mentionat nici o acuza impotriva lor.
Eu cred ca ar trebui sa dam conotatii sexuale spiritualitatii crestine. A fi mireasa lui Hristos nu inseamna nunta fizica a lui Hristos cu mireasa sa. Inseamna ca mireasa lui Hristos va ramane virgina intru Hristos. Daca acel om este virgin intru Hristos atunci de ce nu toate fi mireasa. Chiar daca e barbat.
Daca tu crezi rugaciunea unui barbat intr-o manastire de femei nu se face auzita, ce fel de crestin mai esti?
Bineinteles intervine problema cand are aceasta mireasa intru Hristos perioada de necuratie cand nu poate intra in biserica sau daca poate intra in altar pentru ca a fost barbat initial. Dar

Last edited by adela toaca; 30.07.2010 at 21:19:20. Motiv: nu am terminat
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.07.2010, 21:32:33
adela toaca adela toaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Mesaje: 3
Implicit Continuare

Daca acel barbat poarta haine de femeie nu inseamna ca e mai putin crestin decat tine.Si reciproc.
Sa stii ca Biserica ne indeamna sa fim toleranti. Chiar cu cei care se imbraca in haine de femeie pentru ca trebuie sa ne ferim de falsii profeti care vin imbracati in haine de lup si sa privim in dedesubturi. Si tu asta faci.

Este pacat ca tu care nu imbraci haine de femeie il judeci pe cel care imbraca haina de femeie. E doar o haina. Dar tu manat de diavol te gandesi la necuratii. Si ii judeci intentia de a se calugari a acestei femei doar pentru ca nu a fost daruita cu perioade de necuratie.
E pacat.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.07.2010, 21:34:08
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adela toaca Vezi mesajul
Daca acel barbat poarta haine de femeie nu inseamna ca e mai putin crestin decat tine.Si reciproc.
Sa stii ca Biserica ne indeamna sa fim toleranti. Chiar cu cei care se imbraca in haine de femeie pentru ca trebuie sa ne ferim de falsii profeti care vin imbracati in haine de lup si sa privim in dedesubturi. Si tu asta faci.

Este pacat ca tu care nu imbraci haine de femeie il judeci pe cel care imbraca haina de femeie. E doar o haina. Dar tu manat de diavol te gandesi la necuratii. Si ii judeci intentia de a se calugari a acestei femei doar pentru ca nu a fost daruita cu perioade de necuratie.
E pacat.
Femeia să nu poarte îmbrăcăminte bărbătească, și bărbatul să nu se îmbrace cu haine femeiești; căci oricine face lucrurile acestea este o urâciune înaintea Domnului Dumnezeului tău. (Deuteronom 22:5)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.07.2010, 23:06:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Femeia să nu poarte îmbrăcăminte bărbătească, și bărbatul să nu se îmbrace cu haine femeiești; căci oricine face lucrurile acestea este o urâciune înaintea Domnului Dumnezeului tău. (Deuteronom 22:5)
Asta-i parte din crezul tau?
Tu care vii din tara femeilor in blugi si in sacouri ce-ai sa faci?..intri in depresie considerindu-le pe toate dracoice?
Tu porti numai fuste?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.07.2010, 23:08:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adela toaca Vezi mesajul
Eu cred ca ar trebui sa dam conotatii sexuale spiritualitatii crestine. A fi mireasa lui Hristos nu inseamna nunta fizica a lui Hristos cu mireasa sa. Inseamna ca mireasa lui Hristos va ramane virgina intru Hristos. Daca acel om este virgin intru Hristos atunci de ce nu toate fi mireasa. Chiar daca e barbat.
Daca tu crezi rugaciunea unui barbat intr-o manastire de femei nu se face auzita, ce fel de crestin mai esti?
Bineinteles intervine problema cand are aceasta mireasa intru Hristos perioada de necuratie cand nu poate intra in biserica sau daca poate intra in altar pentru ca a fost barbat initial. Dar
Ce-ai Adelo, nu stii sa citesti, trezeste-te!
Eu ii iau apararea, nu o/il acuz...tu cu cine vorbesti?

Deasemenea, miresele lui Hristos, fie ele femei sau barbati nu trebuie neaparat sa fie virgine/virgini. Hristos nu cere acest lucru si oricum ii schimba El daca doreste acest lucru.

Last edited by andreicozia; 30.07.2010 at 23:10:59.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.07.2010, 23:09:59
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asta-i parte din crezul tau?
Tu care vii din tara femeilor in blugi si in sacouri ce-ai sa faci?..intri in depresie considerindu-le pe toate dracoice?
Tu porti numai fuste?
Scria cumva la referinte in loc de Deuteronom (Jane Says 12,7) sau....
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.07.2010, 23:12:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Scria cumva la referinte in loc de Deuteronom (Jane Says 12,7) sau....
Atunci de ce il dai ca exemplu daca tu nu crezi in asa ceva..ai grija ca suna stii tu a ce!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.07.2010, 23:16:58
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Atunci de ce il dai ca exemplu daca tu nu crezi in asa ceva..ai grija ca suna stii tu a ce!
Pai cred. Nu intru in depresie ca nu ma intereseaza ce fac altele.
Si port pantaloni mult mai rar decat o faceam inainte si mult mai self-conscious ca stiu ca nu-s cu totul in regula (in sensul ca ar fi trebuit sa port fusta).
Dar una e sa faci asta pur si simplu si alta e sa-ti ridici cross-dressingul la rang de arta, cabaret si histrionism, distractie si restul chestiilor misto si de show si perversiune.

__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa invete sa impleteasca matanii,serafim Sebastiana Stiri, actualitati, anunturi 26 08.04.2017 18:48:21
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 13:22:21
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 14:04:00
Cine vrea sa ma ajute!?! podolski_2 Generalitati 0 04.01.2010 21:38:00