Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 22.01.2012, 16:38:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

@Theodor,mi-a placut mesajul tau,ma bucur ca ai inteles foarte bine problema. Sincer si mie imi plac acei caini blanzi si inofensivi,insa pe cei agresivi (fara niciun motiv) i-as eutanasia fara nicio ezitare (daca tot nu se ofera nimeni sa-i ia).

@Yasmina,de ce zici tu ca nu am facut nimic?? Eu am un animal,il ingrijesc,mi-l tin in casa,nu-i dau drumul pe strazi sa deranjeze pe mai stiu eu cine. Asa sa faca fiecare iubitor de patrupede,sa-i tina acasa!

@heaven,ce frumos si simplu e sa vorbesti,nu? As putea si eu sa povestesc pana dimineata despre orice subiect si ai sa vezi ce frumos o sa sune. Lasa-ne cu povestile,intamplarile tale si mai stiu eu ce. Nu ne intereseaza si NU-i ajuta cu nimic pe cei mutilati sau morti! Acel japonez care a murit in Bucuresti muscat de caine,crezi ca a avut vreo treaba cu patrupedul?? NU. A fost omorat pur si simplu! Micutul asta de 6 ani crezi ca se credea el asa zmeu sa se ia de o haita de caini? NU. L-au devorat din senin! Acum doua saptamani cand mergeam printre blocuri,si fara sa banuiesc macar ca ar fi vreun caine prin zona,un dulau insotit de alti doi a sarit si m-a muscat de picior. I-am facut eu ceva?? Repet,nici nu banuiam ca ar putea fi vreun patruped dupa acel gard viu! Intr-o secunda a sarit,asa din senin,si m-a atacat. Daca nu aveam sprayul paralizant probabil ii tineam de urat lu' ala micu' de 6 ani! Era frumos? De mine iti era mila? Ca daca ma duc si-i rup spatele la javra aia ordinara sariti repede sa ma criticati! Termina cu imbecilitatile astea,cum ca tot oamenii sunt vinovati,ca mai bine le-am da sa manance (dupa aia sa nu mai scapam de ei),ca ar trebui sa le vorbim frumos etc. Scuza-ma,n-am altceva mai bun de facut decat sa fac pe "smeritul" in fata unui caine?? Get a life! De cele mai multe ori iti zic eu ca nu tine! Garantat! Vrei sa te convingi? Te astept in Bucuresti cand vrei sa facem testul,fac si pariu cu tine daca vrei si te incalzeste! Intelege ca nu ma intereseaza povestile,sau sa vad care e cauza. Mai de "moment" e efectul,care chiar se vede! Vreau sa-i vad starpiti. Dupa aia mai vedem unde e de lucrat,dar pana atunci...

Ti-am zis,sa te vad cum o sa vorbesti daca vei fi tu sfasiata sau iti vei vedea copilul (fie de 6 ani sa mai mic/mare) sfasiat de caini. Sa vezi ce o sa ma pricep si eu sa te iau la sentiment,sa spun ca de fapt copilasul tau a fost un prost,ca bietele patrupede sunt nevinovate bla bla bla. Nu stiu cum vei reactiona. Adica stiu,insa pacat ca tu nu vrei sa recunosti! O zi frumoasa!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 22.01.2012, 17:01:00
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit e revoltator !!!

e revoltator cazul recent intamplat a copilasului aproape ucis de caini !!!

Cum se poate intampla asa ceva intr-o tara normala ???

Din pacate, DA,cand tara e plina cu o minoritate de oameni anormali- acesti pretinsi aparatori ai cainilor- care sunt,si devin direct responsabili moral, de toate tragediile intamplate in trecut sau in viitor !!!

Datorita acestor oameni fara cap,legea maidanezilor a fost respinsa, si datorita activitatii furibunde a unor ong- uri straine, culmea a ipocriziei ( vin la noi sa sustina maidanezii, cand in tarile lor, nu e picior de maidanez pe strada !!!)

Deci tot Basescu, a vrut la un moment dat sa ne salveze ce caini, insa si atunci,ca si acum, lumea i s-a pus de-a curmezisul !

DA SUNTEM UN POPOR DE VIERMI !!! SI NE MARITAM SOARTA, DE A FI SI UCISI DE CAINI ACUMA, SI APOI DE DOCTORI IN SPITALE...
Reply With Quote
  #113  
Vechi 22.01.2012, 17:35:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Raul,eu discutam despre cazul de mai sus,cu copilul sfasiat de caini langa o ferma,iar cainii care au facut acel atac asupra copilului erau animale CU stapan,asa ca toata melodrama de mai sus,e pe langa subiect,avand ca scop,probabil,manipularea in favoarea sustinerii propriilor convingeri.
Sa inteleg ce anume din postarile tale,ca ar trebui sa "starpim" cum spui cu atata patima toti cainii,inclusiv ca au stapan sau nu?Sa inteleg ca acel om,in grija caruia se aflau nu este responsabil,ci animalele pe care le-a lasat libere?
Paradoxal cu tot ceea ce sustii,Raul,se pare ca nu ai o parere prea buna despre semenii tai si probabil ii consideri mai slabi de minte si mai iresponsabili decat niste animale...:)
Sau prin deductie logica,poate ajungem la rationamentul ca daca prin absurd tu faci vreo prostioara de ordin penal,legiuitorii sa il traga eventual la raspundere pe catelul tau,pentru ca are mai mult discernamant decat tine! :))
Sa fim seriosi,Raul,nu ti se pare ca te duci putin in ridicol si ca uneori esti asa de agatat de propriile idei,incat te autosabotezi?
Si inca ceva...eu cred ca tine de maturitate si educatie sa poti vorbi civilizat si cu calm si atunci cand nu impartasesti opinia cuiva.Nu imi aduc aminte sa te fi atacat,jignit sau ofensat cu ceva vreodata,indiferent de ideile pe care le-am impartasit sau nu cu tine,iar faptul ca ai astfel de reactii visavi de un om doar pentru ca nu se afla in asentimentul tau,imi arata destul de limpede ca tentativa unui dialog este lipsita de sens,prin urmare va fi si ultima data cand ma voi adresa persoanei tale.Ma ierti daca te-am deranjat cu ceva si o seara frumoasa si tie!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #114  
Vechi 22.01.2012, 17:35:33
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
e revoltator cazul recent intamplat a copilasului aproape ucis de caini !!!

Cum se poate intampla asa ceva intr-o tara normala ???

Din pacate, DA,cand tara e plina cu o minoritate de oameni anormali- acesti pretinsi aparatori ai cainilor- care sunt,si devin direct responsabili moral, de toate tragediile intamplate in trecut sau in viitor !!!

Datorita acestor oameni fara cap,legea maidanezilor a fost respinsa, si datorita activitatii furibunde a unor ong- uri straine, culmea a ipocriziei ( vin la noi sa sustina maidanezii, cand in tarile lor, nu e picior de maidanez pe strada !!!)

Deci tot Basescu, a vrut la un moment dat sa ne salveze ce caini, insa si atunci,ca si acum, lumea i s-a pus de-a curmezisul !

DA SUNTEM UN POPOR DE VIERMI !!! SI NE MARITAM SOARTA, DE A FI SI UCISI DE CAINI ACUMA, SI APOI DE DOCTORI IN SPITALE...
Tu inca nu ai priceput ca in cazul tragic al copilului nu a fost vorba de caini maidanezi? A fost vorba de niste tarani prosti care si'au crescut cainii sa fie agresivi si apoi i'au lasat liberi, sa ucida pe cine au chef. Ce e greu de inteles?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 22.01.2012, 17:39:50
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

@heaven,ce usor de eschivezi... Raspunde celor muscati de caini sau familiilor celor morti,nu mie! Nu cer EU explicatii. Si zi-mi unde te-am jignit,vreau sa vad citatul. Si m-am mai legat de ideile tale cu datu mancare si vorbitul frumos cu ei. Ti-am zis,cand facem o proba live sa-mi demonstrezi si mie ca metoda asta merge? Si daca nu merge,la ce o mai zici?? Deci vreau raspunsuri la obiect.

@Anna,si sa inteleg ca trebuie sa-i omoram pe stapani?? Acei caini au stapan doar teoretic,ca au "culcusul" in sediul unei firme din ce am inteles. Dar sunt de fapt maidanezi puri,ti-o garantez!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 22.01.2012, 19:32:13
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
@Anna,si sa inteleg ca trebuie sa-i omoram pe stapani?? Acei caini au stapan doar teoretic,ca au "culcusul" in sediul unei firme din ce am inteles. Dar sunt de fapt maidanezi puri,ti-o garantez!
Baiete, tu esti normal? De ce trebuie, de fapt, sa omoram pe cineva? Observ ca la tine asta'i rezolvarea la orice: hai sa omoram, hai sa dam cu paru, hai sa'i dam in cap! Du'te fa'ti niste analize, ceva e stricat rau la tine'n gagauta!
Las'o mai moale cu prostiile astea, te avanti si te adancesti tot mai tare in ridicol. Chiar nu iti dai seama? Articolul spune clar ca in urma investigatiilor efectuate de politisti s'a aflat ca acei caini apartineau unui fermier care'i lasase liberi, probabil pentru a'i apara pretioasa proprietate de copii nevinovati care ar vrea sa'i fure o gaina. Nu'mi garanta tu nimic, eu oricum nu'mi pun baza in cuvintele celor dereglati la mansarda!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 22.01.2012, 19:44:02
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit da !

curios cata patima depun fanele maidanezilor !

cat ai apara ,pana in panzele albe ,pe acesti ucigasi cu colti,in dauna semenilor lor oameni !

si faptul ca nu le pasa nici de copii morti in sant, nici de batranii ce nu se pot apara...e dincolo de orice cuvinte !!!


am tot rugat pe cineva, de pe saitul asta cu calificare de preot, sa ne raspunda : omul sau maidanezul ???
Reply With Quote
  #118  
Vechi 22.01.2012, 19:46:12
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Tu inca nu ai priceput ca in cazul tragic al copilului nu a fost vorba de caini maidanezi? A fost vorba de niste tarani prosti care si'au crescut cainii sa fie agresivi si apoi i'au lasat liberi, sa ucida pe cine au chef. Ce e greu de inteles?
problema e lipsa totala a unei legislatii potrivite sa starpeasca aceasta problema !!!

iar acei oamenii de la cap,sau ce era, ar trebui condamanati pt omor din culpa...

sa stie si alti tembeli ce risca pe viitor,daca isi lasa potaile pe uliti in nestire !
Reply With Quote
  #119  
Vechi 22.01.2012, 21:18:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
curios cata patima depun fanele maidanezilor !

cat ai apara ,pana in panzele albe ,pe acesti ucigasi cu colti,in dauna semenilor lor oameni !

si faptul ca nu le pasa nici de copii morti in sant, nici de batranii ce nu se pot apara...e dincolo de orice cuvinte !!!


am tot rugat pe cineva, de pe saitul asta cu calificare de preot, sa ne raspunda : omul sau maidanezul ???
N-ai cu cine. Nu vezi cum ajung oamenii la nervi,acuze,jigniri etc. Si pentru ce? Pentru niste javre! Javre care sunt acuzate nu pe nedrept,ci atunci cand mutileaza sau omoara pe cineva! E strigator la cer! Cica acei caini aveau stapan... Nu zau? Cum imi demonstreaza cineva asta? Sau mergem pe incredere? Nu nu! Sa-i omoare,clar! Eu animalul mi-l tin in casa,am grija de el,nu interactioneaza cu nimeni,deci pot spune ca e al meu. Dar nu poate fi valabil si pentru javrele alea!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 22.01.2012, 21:56:58
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit Parerea mea!

Ar trebui sa incheiati acest subiect,am citit pana acum toate mesajele voastre fiecare cu parerea lui mai mult sau mai putin importanta...la o concluzie finala nu veti ajunge...si ce rezolvati insa pana la urma doar ura intre voi,cuvinte urate...!Si eu mi-am scris parerea in aceasta problema si sa schimbat ceva in societatea noastra nu!Nu putem noi cei mici cei de jos face mai nimic...Ma iertati pt indrazneala nu am o experienta de viata asa de mare k a dvs de aici dar e dureros sa vezi cum din prieteni sau chiar de nu sunteti toti prieteni dar credeti in acelasi Dumnezeu sa ajungeti sa va vorbiti in asa fel!Cred ca fiecare va doriti binele pt aproapele vostru!Fiecare aveti cei 7 ani de acasa,aveti o educatie buna,crestineasca doar ca ganditi diferit...si va exprimati din propriile experiente.Va rog sa nu ma intelegeti gresit nu iau partea nimanui eu mi-am exprimat parerea mai de mult,insa e pierdere de timp cu aceste neintelegeri!Este o problema majora intradevar dar atat timp cat nu putem face ceva in solutionarea ei,cred ca o rugaciune ar ajuta mai mult.Aceasta a fost parerea mea fiecare are vointa libera sa faca ce doreste...puteti continua...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
eutanasierea cainilor Mirela0110 Generalitati 686 14.09.2013 09:14:42
Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!! guardian knight Generalitati 134 21.02.2011 20:07:32
Franta: interzicerea purtarii valului islamic in public este constitutionala horatiu.miron Religia Islamica 120 24.10.2010 23:22:10
Cainii vagabonzi- eterna problema a romanilor ! Radu32 Generalitati 141 15.08.2010 21:57:15
Am respins Crestinismul Razvan_Mihai Generalitati 41 29.12.2009 14:42:59