Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.08.2010, 18:33:10
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Biodraci asta e Reiki !!!!!!!!!
Asta da raspuns!!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.08.2010, 18:39:41
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Pai electrosocurile nu cer acceptul sfintei treimi inainte de a lucra pe oameni.

Apai io nu-s asa credincioasa, io-s mai pacatoasa de felul meu si mai ingusta la minte.

Dumnezeu sa aiba mila de tine.




Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Ar trebui sa nu ma mai obosesc sa-ti descretesc mintea. Te las in pace, tu cu mintea si cu ratiunea ta, insa sa nu uiti niciodata, ca orice lucru in viata are 2 fatzete: cu una poti sa aduci alinare si cu alta poti sa faci rau. In orice domeniu este asa. Fiecare alege prin credinta, ce face si cum se foloseste de ele. Intreaba-ti sursa, ce parere are despre electro-socurile aplicate pacientilor bolnavi psihici din sanatorii si spitale? Ce parere are despre resuscitarea pacientilor in stop cardio respirator? Da' curentul electric de acasa, de unde vine? De unde vine energia aceea? E de la Dumnezeu sau e "bio"?
Spre informarea ta, iti spun pentru ultima data: energia de tip Reiki este energie universala, adica energia din jurul nostru, e energie vitala iar initierea reprezinta metoda prin care se deschid cei 7 centri energetici ai corpului pentru captarea ei. Asta e toata filozofia "necurata" la care te indarjesti sa te opui.

Eu sunt un om credincios, deschis oricarei forme de comunicare intre oameni si pentru oameni insa prostia care nu are limite si nestiinta, inchide toate aceste cai.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.08.2010, 18:50:52
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Pai electrosocurile nu cer acceptul sfintei treimi inainte de a lucra pe oameni.

Apai io nu-s asa credincioasa, io-s mai pacatoasa de felul meu si mai ingusta la minte.

Dumnezeu sa aiba mila de tine.
Nici macar nu cer acest drept, doar le folosesc. Faina energie! Nu intreaba pe nimeni daca are voie sa intre in viata ta, intra si gata. Daca nu esti informata despre un lucru, cel mai bine ar fi sa taci si daca te intereseaza domeniul, sa te informezi, sa citesti, sa intrebi pana cand spui ca esti "doctor" la materia asta. Asa procedeaza oamenii care mai merg pe la scoala. Prima data invata si apoi vorbesc ca sa nu "zboare pasarile" cand deschid gura.

Daca tu consideri ca stii despre ce e vorba, atunci treci la tabla si raspunde, da-mi argumente nu-mi veni cu produse "bio". Daca te dor dintii, ce faci? Mergi la dentist sau nu? Ca si acolo "albinutza" e tot energie "bio". Fata draga, nu-i vorba de cat esti de pacatoasa sau nu, pe mine nu ma intereseaza si are cine sa te judece, mai putin eu. Ceea ce ma sperie pe mine e usurinta cu care unii oameni pot fi convinsi de "lucrarea diavolului". Cu mine e mai greu asa, trebuie sa vi cu argumente clare ca am absolvit demult gradinitza.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.08.2010, 20:53:29
eleonor_ro eleonor_ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2009
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eleonor_ro
Implicit

Doamna,

ati afirmat ca sunteti credincioasa si va cred. punctul de vedere ortodox este insa urmatorul: daca inainte de caderea omului acesta era stapanul creatiei si dispunea de energii uimitoare, de capacitate de regenerare si de vindecare (Sfintii Parinti afirma ca apa nu-i putea ineca si focul nu-i putea arde), dupa cadere omul a pierdut aceste capacitati. mai bine zis, dand crezare celui rau a intrerupt accesul la energia curata divina, pentru ca intre om si dininitate s-a interpus aghiuta. din aceasta cauza energia primara a fost pervertita de cel pe care l-a ascultat si nu mai este de prima calitate. de aceea Parintii Bisericii au recomandat oprirea accesului la orice fel de energie pentru ca nestiindu-i provenienta, ne putem vatama, chiar fara sa stim. tot din cauza aceasta sunt privite cu suspiciune visele premonitorii, viziunile etc. deoarece viclenia diavolului este proverbiala si se cunosc cazuri cand acestia s-au transformat in ingeri de lumina pentru a insela pe cei creduli si dornici de harisme rapide.

parintii bisericii nu contesta existenta energiilor, dar nu le socotesc necesare pentru mantuire, deoarece insusi Stapanul cerului ni Se da pe Sine intreg in Biserica Sa. ce nevoie mai avem atunci de aceste energii, care pana nu beneficiem de darul deosebirii duhurilor, sunt foarte periculoase!


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.08.2010, 21:37:23
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eleonor_ro Vezi mesajul
Doamna,

ati afirmat ca sunteti credincioasa si va cred. punctul de vedere ortodox este insa urmatorul: daca inainte de caderea omului acesta era stapanul creatiei si dispunea de energii uimitoare, de capacitate de regenerare si de vindecare (Sfintii Parinti afirma ca apa nu-i putea ineca si focul nu-i putea arde), dupa cadere omul a pierdut aceste capacitati. mai bine zis, dand crezare celui rau a intrerupt accesul la energia curata divina, pentru ca intre om si dininitate s-a interpus aghiuta. din aceasta cauza energia primara a fost pervertita de cel pe care l-a ascultat si nu mai este de prima calitate. de aceea Parintii Bisericii au recomandat oprirea accesului la orice fel de energie pentru ca nestiindu-i provenienta, ne putem vatama, chiar fara sa stim. tot din cauza aceasta sunt privite cu suspiciune visele premonitorii, viziunile etc. deoarece viclenia diavolului este proverbiala si se cunosc cazuri cand acestia s-au transformat in ingeri de lumina pentru a insela pe cei creduli si dornici de harisme rapide.

parintii bisericii nu contesta existenta energiilor, dar nu le socotesc necesare pentru mantuire, deoarece insusi Stapanul cerului ni Se da pe Sine intreg in Biserica Sa. ce nevoie mai avem atunci de aceste energii, care pana nu beneficiem de darul deosebirii duhurilor, sunt foarte periculoase!


Doamne ajuta!
Stimata doamna,

Va raspund. Aveti dreptate in ceea ce spuneti. Fiecare om are posibilitatea de a se mantui pentru ca asa este conceput de Divinitate. Atunci cand ne nastem, centrii nostri energetici sunt deschisi pana la varsta de aprox 4 ani. Ei se inchid din cauza educatiei rigide prin frica, pe care o primim de cele mai multe ori de la parinti sau din mediul social in care traim. Centrii energetici sunt ca niste "rotzi" care se invart in sensul acelor de ceasornic atunci cand functioneaza normal. Cand acestia sunt afectati, ei inceteaza sa se mai invarta sau dispar daca sunt extirpate organe care reprezinta un anumit centru energetic (de exemplu stomacul este unul din cei 7 centri energetici principali). Exista si cazuri in care persoanele isi pastreaza acesti centri deschisi datorita fie unei educatii bazate pe dragoste, fie datorita unor socuri puternice pe care le-au trait in viata (electrocutari sau loviti de traznet, moarte clinica,etc.). De obicei, toate au la baza "socuri energetice", electrice, care au repus in functie acei centri energetici si mai mult, i-au activat mai puternic.

Iertata sa-mi fie remarca, insa de-a lungul timpului, reprezentantii bisericii s-au opus cu vehementa tuturor acelor insusiri umane care au facut legatura directa dintre oameni si Dumnezeu si au considerat ca doar prin intermediul lor, oamenii isi pot gasi mantuirea.
Este adevarat in parte acest lucru insa trebuie odata sa intelegem cine suntem, care ne sunt puterile date de la Dumnezeu si cum ne folosim de ele. Am inceput sa citesc de pe internet cartea recomandata de Simona, "Oameni si demoni" si m-am ingrozit de ce confuzii se fac acolo. Sigur ca exista tot felul de oameni care isi aroga drepturi de mari vindecatori si care pot induce in eroare multi oameni. Nu contest, este adevarat. Eu am dorit sa fac referire la modalitatile de tratament de care oamenii uneori au nevoie.

Cazul ideal de a ne trata este prin rugaciune, spovedanie si toata randuiala bisericeasca ce se impune in functie de fiecare caz in parte. Din pacate, nu toata lumea reuseste din "prima" acest lucru. Exista foarte multe cazuri in care oamenii au nevoie de mai multe etape pana la vindecarea spirituala deplina. Suna foarte frumos la "urechiuse" insa cati dintre noi sunt in stare de acest lucru? Suntem de acord sa desfiintam medicina alopata sau medicina alternativa si sa ne vindecam doar prin rugaciune? Eu nu cred.

Cand vorbesc despre medicina energetica, nu vorbesc despre impostori si despre ametiti. Vorbesc despre o stiinta, o tehnica ce nu a fost inventata ieri de extraterestri ci de oameni, si care are o vechime de sute de ani. Din acest punct de vedere, parintii bisericii multi dintre ei habar nu au ce inseamna energie, va asigur de acest lucru, si propovaduiesc intruna impotriva, atunci cand nu inteleg, cand nu cunosc sau cand culeg informatii care nu au nici pe departe legatura cu subiectul pus in discutie, pentru "a-i indeparta pe oameni de cele necurate". Medicina alopata cu greu a putut "inghiti" medicina alternativa care ii face azi o concurenta nemaiintalnita. Ca sa faca "pace" cu ea, a inceput sa inventeze aparatura necesara pentru a masura energiile cu care se lucreaza. Nu le-a recunoscut in mod oficial insa a inventat la randul ei aparatura care sa "imite" campuri energetice care sa regleze energia corpului uman. Chiar si vestitul aparat RMN are la baza REZONANTA MAGNETICA a corpului omenesc. Prin rezonanta se vede corpul omenesc in interiorul sau cu o asemenea claritate, nu prin alte metode. Radiestezia e tot o forma de rezonanta magnetica a campului electromagnetic.

Cateodata ma simt in Romania in "epoca de piatra" si nu reusesc sa pricep, cum se poate ca un popor care se considera atat de credincios, sa fie atat de "orb" uneori si sa nu faca distinctia intre terapii alopate sau alternative si biserica si mai ales de legatura dintre ele.
Sa-mi fie cu iertare daca v-am suparat, nu am nici cea mai mica intentie in acest sens. Nici pe dvs nici pe altii. Doream sa lamuresc daca se poate aceste aspecte ale vietii noastre.
Va doresc numai bine si sanatate.

Last edited by haitchi; 27.08.2010 at 21:50:13.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.08.2010, 21:53:15
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

La Sfintele Taine sunt cele mai puternice energii CELE NECREATE. Mai mult decat atat nu ne trebuie. Asa ca ar fi bine sa nu lipsim de la Sfanta Liturghie duminica si nici sa cautam ajutor la Aghiuta.
Deocamdata nu stiu exact care e traba cu Reiki dar imi suna a necurat. Mantuitorul nu a avut vreo invatatura secreta ca sa fie nevoie de initiere/ Tot ce a invatat el a fost public si asa a ramas...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 27.08.2010 at 21:57:15.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.08.2010, 22:00:48
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
La Sfintele Taine sunt cele mai puternice energii CELE NECREATE. Mai mult decat atat nu ne trebuie. Asa ca ar fi bine sa nu lipsim de la Sfanta Liturghie duminica si nici sa cautam ajutor la Aghiuta.
Nu cred ca ai gasit un cuvant in cele spuse de mine, ca as fi cumva impotriva bisericii si a randuielilor ei. Foarte bine, sa mearga toata lumea la biserica pentru a se imputina cazurile de boli si suferinte.

Ce te faci atunci cand ai un accident si esti in coma, de exemplu, si nu te poti ruga si poate ca nu are nici cine sa se roage pentru tine? Mai definesti in acest caz ajutorul medicinei, indiferent care ar fi ea, ca fiind ajutor de la aghiuta?
Despre aceste situatii vorbesc eu, despre viata mon cher, despre cazuri reale nu despre cazuri ideale. Despre cum ne putem AJUTA atunci cand avem nevoie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.08.2010, 22:01:56
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Nu cred ca ai gasit un cuvant in cele spuse de mine, ca as fi cumva impotriva bisericii si a randuielilor ei. Foarte bine, sa mearga toata lumea la biserica pentru a se imputina cazurile de boli si suferinte.

Ce te faci atunci cand ai un accident si esti in coma, de exemplu, si nu te poti ruga si poate ca nu are nici cine sa se roage pentru tine? Mai definesti in acest caz ajutorul medicinei, indiferent care ar fi ea, ca fiind ajutor de la aghiuta?
Despre aceste situatii vorbesc eu, despre viata mon cher, despre cazuri reale nu despre cazuri ideale. Despre cum ne putem AJUTA atunci cand avem nevoie.
Depinde de la cine vine ajutorul...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.08.2010, 22:05:46
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Depinde de la cine vine ajutorul...
Parintele Cleopa ii numeste biodraci.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.08.2010, 22:07:09
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Depinde de la cine vine ajutorul...
Keep dreaming...asa am ajuns azi in toate domeniile. Asteptam indurare de Sus dar aici pe pamant, ne facem ca nu vedem pentru ca a vedea, inseamna multa munca si dedicatie in tot ceea ce facem.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 02:27:29
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 17:46:54