Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2007, 08:57:34
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ce-ar fi sa scriem cateva cuvinte despre noi ?
Sinteti asa cum arata fata ? Eu nu . Astazi se obisnuieste sa se defileze cu un zambet comercial pe buze . Eu nu pot .
Fata imi este poate mai aspra , poarta amprenta hopurilor de o viata .
Dar sant un om bland . N-am tipat niciodata nici n-am ridicat mana .
Indiferent cu ce ganduri se apropie cineva caut sa-i consider pe toti trimisii Domnului .
Nu port niciodata in gand vreo arma de aparare , vreun cuvant sau ceva .
Le las pe tote sa vina cum vor , pentru ca stiu ca toate vin de la Domnul .
Fiti cu totii binecuvantati!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2007, 13:04:16
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Ce-ar fi sa scriem cateva cuvinte despre noi ?
Sinteti asa cum arata fata ? Eu nu . Astazi se obisnuieste sa se defileze cu un zambet comercial pe buze . Eu nu pot .
Fata imi este poate mai aspra , poarta amprenta hopurilor de o viata .
Dar sant un om bland . N-am tipat niciodata nici n-am ridicat mana .
Indiferent cu ce ganduri se apropie cineva caut sa-i consider pe toti trimisii Domnului .
Nu port niciodata in gand vreo arma de aparare , vreun cuvant sau ceva .
Le las pe tote sa vina cum vor , pentru ca stiu ca toate vin de la Domnul .
Fiti cu totii binecuvantati!
Maria daca esti asa cum ai descris aici chiar ca esti binecuvintata. Eu sint mereu incruntat, vorbesc mai rastit , spun la om in fata si de bine si de rau. Probabil si hopurile mele din viata (si sa stii ca nu se mai sfirsesc la mine) ma fac sa fiu asa. In schimb am inima calda pot da haina de pe mine si sint gata sa ajut la orice ora, ma rog mult si nu lipsesc de la sfinta liturhie.
Pomeneste-ma Doamne in imparatia Ta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2007, 13:53:42
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumos topic :)
Sunt o persoana vesela,optimista,hotarata,precauta,obiectiva,pozit iva,deloc influentabila si greu de intimidat sau impresionat.Imi place frumosul,arta,natura,oamenii si comunicarea...imi place sa cred ca sunt libera desi LIBERTATEA este relativa.
Ascult dar nu inseamna ca si accept decat in situatii bine argumentate.
Incerc si ma straduiesc sa iubesc tot ce ma inconjoara,sa ma iubesc pe mine si astfel sa dovedesc ca Il iubesc pe DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2007, 14:01:27
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Eu nu stiu ce sa scriu despre mine, ca nu prea am ce. Incerc sa fiu ceea ce sunt. Adevarul e ca sunt senina si destul de vesela, pe aici colegii imi spun ca sunt mereu "zen", ei cred ca cine-stie-ce yoga sau alte ineptii fac, tot vin cu subiecte despre respiratie, despre alimentatie, etc...

Cei care ma cunosc stiu ca seninatatea imi vine din bucuria de a-L fi cunoscut pe Hristos, de fapt din faptul ca peste intunericul meu a venit lumina Sa. Doamne, slava Tie! Ceea ce ma intristeaza este pacatul, atat al meu, cat si al celorlalti, dar le pun pe toate inaintea lui Dumnezeu si stiu ca exista cale de iesire. Si astfel, seninatatea reapare. Mie mi se pare minunat sa traiesc...atat aici cat si vesnic, Hristos este prezent. Sincer, cred ca e mai minunat dincolo, dar mai trebuie sa ma pregatesc. Doamne, ajuta-ne tuturor sa-Ti simtim prezenta si sa fim vesnic cu Tine!

Elena

Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2007, 15:19:04
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Nici eu nu prea stiu ce sa scriu despre mine, imi este greu sa ma descriu pt ca nu imi place. Dar poate ca asa ne putem cunoaste mai bine.
Eu sunt fericita si ii multumesc lui Dumnezeu ca am cunoscut ortodoxia acum 8 ani de zile. Datorita cunoasterii ortodoxiei pot trai cum trebuie si am putere sa trec mai departe peste greutati si incercari. Sunt fericita ca imi pot creste copiii in ortodoxie si ca ei au dragoste sa mearga la Biserica de fiecare data. Sunt fericita in fiecare seara cand imi vad copilasii asezati in genunchi in fata icoanelor si facandu-si rugaciunea de seara.
Eu sunt o fire calma dar uneori sunt impulsiva atunci cand e vorba sa-mi apar Biserica ci credinta. In rest Dumnezeu ma cunoaste mai bine ca mie nu-mi place sa spun cum sunt, imi place sa spun despre fericirea mea traita cu Dumnezeu si ca am avut aceasta seansa de a-L cunoaste pe El si-mi da inima sa-I inteleg calea.
Dumnezeu sa nu ajute tuturor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2007, 20:33:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In Romania eram un om intre oamnei. In strainatate am devenit o romanca printre straini. Cand L-am cunoscut pe Domnul am devenit o crestina.
Cine sunt eu? Un om cu pacate in cautare de Duh Sfant.
Miluieste-ne, pe noi, Doamne, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2007, 21:24:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna, frumos topic intr-adevar ! :)

Eu zic ca sunt asa cum ma arata fata, adica in general sunt vesela si deschisa, la minte si la inima. Si f.f. optimista ! Cred in Dumnezeu si incerc sa vad in toate partea buna, pozitiva a lucrurilor. Cred ca nimic nu e intamplator si are un rol in devenirea noastra. Daca noi il mai uitam pe Dumnezeu cateodata, El nu uita de noi niciodata !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2007, 23:37:24
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Multumita bunicii mele, Dumnezeu s-o odihneasca, pe la 5 ani, in timp ce ne plimbam pe faleza la Tulcea, am aflat de infricosatoarea Judecata de Apoi si am inceput sa pling deoarece ma consideram foarte pacatos, si ca nici o spovedanie nu o sa ma spele de pacate (traume serioase:D. Mai tirziu mi-a mai spus ca orice voi face in viata este bine dar sa nu uit sa merg la Biserica, si dupa multe alte rataciri am ajuns tot la vorba ei.

Intr-un tiziu am revenit, am explorat-o tangential, la inceput mai mult din curiozitate iar acum, de fapt de citiva ani buni, ochii mi s-au deschis destul de mult pentru a nu o mai parasi niciodata, sper, si ma rog zilnic. Nu ma consider optimist dar nici pesimist, ci mai degraba realist(incerc sa nu ma mint ca totul e bine dar nici ca e rau). Cu postul nu am mari dificultati ca sunt blind si rabdator din fire si rezist la greutati cred destul de bine, ca doar am avut marea sansa sa ne nastem in Romania. Si asta o spun din toata inima. Sunt chiar fericit ca m-am nascut in perioda ceausista care o consider pe undeva cu mult mai crestina decit ce se intimpla acum. Cele mai frumoase momente, mistice, pe care le-am trait din plin, pelegrinaje, minastiri, prietenii, munte , mare, conversatii cu oameni de suflet, reali le-am avut ATUNCI, in perioada de liniste si non-competitivitate si fac si o observatie: sa te nasti in America este un mare handicap foarte greu de depasit, poate imposibil. Dar asta este alta discutie...
Impreuna cu Biblia, scrierile parintilor pustiei imi aduc multa alinare , incredere in viata si bucurie in suflet.
Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2007, 23:38:48
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Un calator. Si la propriu si la figurat. Acum cativa ani credeam ca tot ce se intampla are un rost. Acum cred ca se intampla multe nelegiuiri si lucruri care Il fac pe Hritos sa planga cu noi sau pentru noi, dar ca Dumnezeu poate da un rost la tot ce se intampla daca noi vrem sa privim catre El. Adica "In lume necazuri veti avea, dar indrazniti, Eu am biruit lumea".

In rest... incapatanat, idealist, ma impresioneaza delicatetea: interioara, atat cat o percep (la toata lumea), si exterioara (mai ales la fete), cam moralist (pentru un crestin), nediplomat, cad in extreme de comportament (de ex. prietenos sau rece, sincer sau tacut, foarte increzator sau nesigur, foarte implicat sau nepasator).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2007, 20:57:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) foarte interesante postarile la acest topic... cred ca asa intelegem putin mai bine persoana cu care dialogam, daca se regaseste printre acestia care au binevoit sa spuna mai multe despre ei.
Reply With Quote
Răspunde