Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.06.2015, 22:16:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit Magna carta libertatum a familiei

Doamne ajută.

MĂ ADRESEZ DEMN ȘI CU RESPECT, TUTUROR ȚĂRILOR, GUVERNELOR, TUTUROR LOCUITORILOR PĂMÂNTULUI, DECI TUTUROR CONȘTIINȚELOR ȘI RAȚIUNILOR, O.N.G.-URILOR ȘI FORMELOR DE ORGANIZARE POLITICE ȘI APOLITICE, CARE AU PRINTRE ALTE SCOPURI DE FUNCȚIONARE ȘI FAMILIA:

În inspirație filologico-socialo-moralo-etică, ofer o variantă de

MAGNA CARTA LIBERTATUM a FAMILIEI, prin care compun, afirm și susțin:

Noi, oamenii, alegem: nimeni și nimic, niciodată, în niciun timp și spațiu, în nicio formă politică, nicio organizare de niciun fel, niciodată, nu are dreptul, nici obligația, cât timp viața nu este pusă în pericol, de a intra în familia noastră, în mediul viețuirii noastre, în proprietatea noastră care este materială și duhovnicească, să impună, să dicteze, să organizeze, să aranjeze, să manipuleze, să distragă atenția, să modeleze, să activeze, să influențeze, să recicleze, să înnoiască, să adapteze, nimic din ceea ce noi alegem că nu ne este de folos spre scopul dorit de noi, oricare ar fi acesta, care nu îngrădește în vreun fel libertatea de toate formele ale tuturor oamenilor și viața lor, ci trebuie să fim cu toți datori și obligați să ne respectăm unii pe alții, iar în spațiile unde convingerile se expun și intră în orice posibil conflict, în acele spații, fiecare să ridice o atitudine neutră, fără instigare la nerespectarea preceptelor de libertate a organizării modului de viețuire ale celorlalți, unde neutralitatea sprijină conviețuirea în pace, unde prin libertatea asumată și responsabilă a fiecărei persoane, echilibrul unei societăți sănătoase din punctele fiecăruia de vedere, este îndeplinită cu succes, urmând ca dacă aceste precepte necesare, sunt încălcate și/sau viața oricărei persoane este pusă în pericol, în orice fel, pe termen scurt sau lung, să se intervină în toate formele posibile, făcându-se în același timp, tot posibilul omenesc necesar, rațional, moral și etic, ca viața nici unei persoane să nu fie pusă în pericol în mod voit, în timpul organizării de reinstaurare a formelor echilibrului exprimate mai sus.

Am fost, suntem și vom fi, responsabili numai noi și nimeni alții, pentru educația care o dăm copiilor noștri, modul cum o oferim, repercursiunile formării caracterelor și personalităților copiilor noștri, prin educația primită, iar fiindcă familia este mai presus de orice guvern și formă de organizare politică, fiindcă familia, este aspațială și atemporală, părinții sunt principalii și cei mai importanți oameni din viața copilului, unde ei, părinții, au cuvântul cel mai înalt, cu prioritatea cea mai mare, pentru un copil, iar prin urmare, orice forme de organizare umană, politică sau apolitică, să se supună părinților și familiei, care prin referendum poștal cu mandat de primire, al fiecărei primării, familia ca parte integrantă alcătuită din toate persoanele majore componente, fără un număr specific de participanți (neparticiparea constituie amenda cu plata unei treimi din venitului total al familie care ocupă o proprietate privată, pe o lună calendaristică în curs), hotărăsc deciziile majore în care e implicată familia, cât timp orice decizie presupune complexitatea vieții copilului-copiilor/fratelui-fraților/surorii-surorilor lor și deci a societății.

DACĂ AM GREȘIT CU CEVA, SAU DACĂ CREDEȚI CĂ TREBUIE ADĂUGAT ORICE, VĂ ROG AJUTAȚI-MĂ ȘI/SAU CORECTAȚI-MĂ, SCRIEȚI ȘI VORBIM DESPRE CONCEPT, IDEE, ATITUDINE, ETC.

SCOPUL DECLARAT AL ACESTEI MAGNA CARTA LIBERTATUM A FAMILIEI, ESTE DE A FI PRELUATĂ ȘI APLICATĂ ORICĂREI FORME DE ORGANIZARE POLITICĂ ȘI APOLITICĂ, DIN CARE FACE PARTE, CA ALCĂTUIRE COMPONENTĂ, FAMILIA.

VĂ MULȚUMESC.

Iertați-mă, dacă v-am smintit.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.06.2015, 22:56:22
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit MAGNA CARTA LIBERTATUM of FAMILIES

God help us.

I turn WORTHY AND WITH RESPECT, TO ALL COUNTRIES, GOVERNMENTS, TO ALL CITIZENS OF THE EARTH, and so to all consciousness and reasoness, N.G.O.S. and any forms of political and apolitical organizations, WHICH AMONG OTHER OPERATING PURPOSES, ARE THE FAMILY:

In the philological-socialo-moralo-ethics inspiration, I offer a variant of

MAGNA CARTA LIBERTATUM of FAMILIES, therefore I compose, affirm and sustain:

We the people, choose: no one and nothing, never, in any time and space, in no political form, any organization of any kind, never, have no right or obligation, as long as life is not in danger, to enter in our family, in our environment of living, our property that is material and spiritual, to impose, dictate, organize, arrange, manipulate, distract, to shape, to work, to influence, to recycle, to renew, adapt, nothing that we choose is not necessary for us, in profitable goal for us to follow, whatever it may be, that does not hinder in any way the freedom of all forms of all people and their lives, but we must be all indebted and obliged to respect each other and in the spaces where beliefs premises are exposed and enter into any possible conflict in those spaces, each is to hit a neutral attitude, without incitement to breach the freedom of precepts of organization by the way of living of others, where neutrality supports coexistence in peace, where true freedom assumed and responsibility of each person assumed, the balance of a healthy society from the points of view of each is completed successfully, the following required if these precepts are violated and / or any person's life is made threatening in any way, short or long term, to intervene in all possible forms, making in the same time, while everything human necessary is done, rational, moral and ethical life of any person to not be jeopardized deliberately during the organization of restoring balance to the above mentioned forms.

We were, are and will be responsible only us and no one other, for education we give to our children, how we offer, training repercussions characters and personalities of our children through their education, and because the family is above any government and form of political organization, because family is spaceless and timeless, parents are the primary and most important people in the child's life, where the parents have the highest word, with the highest priority for a child, and therefore, any forms of human organization, political or apolitical, undergo and obey parents and family who ZIP referendum mandated by the reception of each municipalities, the family as integral form part, gathering fo all major, adult persons, who compose her, consisting of all persons, without a specific number of participants (non-participation is to pay a fine of one third of the total income of the family occupying a private property on the current calendar month), major and principal decisions are to decide by the family, involved in society, while any decision is required in the complexity by life of the child / brother-brothers / sister-sisters and therefore of society.


IF I did something wrong, or if you think ADDED TO ANY, PLEASE HELP ME AND/OR CORRECT ME, WRITE AND TALK ABOUT THE CONCEPT, IDEA, ATTITUDE, ETC.

MAGNA CARTA Libertatum of FAMILY IS BEING to download and apply to any form of political and apolitical organization, WHICH IT BELONGS, as constituting component parts, who is FAMILY.

THANK YOU.

Forgive me if I made you any harm.

God help us.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.06.2015, 04:32:13
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Igor, dar tu devii grandios, omule!
Ai luat altitudine, volum, planetă, nu glumă!
Mai nou, un elan planetar te face să te adresezi, iată, tuturor oamenilor! Nu doar în limba natală ci și în limba planetei albastre!
Măi, tu ești sigur că nu ești noul apostol, de Timișoara, al neamurilor?
Și pe când, nestăvilite tribun, ne vei pricopsi pe forum cu un mesaj către toate planetele, către toate galaxiile, toate universurile, toate epocile, toată ființarea posibilă și imaginabilă, precum și către cea imposibilă și inimaginabilă?

P.S. Igor, ultima dată când ai fost așa expansiv/liber/de necuprins: îți mai amintești ce a urmat?

Last edited by Ioan_Cezar; 07.06.2015 at 04:53:34.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.06.2015, 13:42:16
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Doamne ajută, frate Ioan.

Mă bucură mult intervenția ta. Mă bucură mult modul de îndreptare. Să știi, că îmi cunosc "lungul nasului", cum spunea bunicul meu.

Mi-l cunosc prea bine, dar asta nu înseamnă că dacă vrem să spunem ceva de folos pentru oameni, trebuie să tăcem.

Știi frăția ta ce a spus Hristos, nu? "Îndrăzniți". Și adaogă: "Eu am biruit lumea". Și ne cheamă să-I urmăm. Să biruim și noi lumea.
Chiar a fost azi, poate cele mai expresive Apostol și Evanghelie citite la Sfânta Liturghie, din tot anul. Printre altele spunea: "Cine mă va mărturisi pe Mine înaintea oamenilor, Îl voi mărturisi și eu pe el, înaintea Tatălui Meu Care este în Ceruri și cine se va lepăda de Mine, mă voi lepăda și Eu de el, înaintea Tatălui Meu, care este în Ceruri."
Printre altele: "Au rătăcit în munți, în peșteri, în scorburi de copac, în crăpăturile pământului." Și printre altele: "Cine iubește pe mamă tată, soție, fii, frate, soră, mai mult decât pe Mine, nu este vrednic de Mine."

Doar Benedict al 16-lea, Patriarhul eretic al Romei, a spus la un trust de presă italian: "extratereștrii sunt prietenii noștrii." Da, cu adevărat extratereștrii sunt prietenii "romano-catolicilor", adică franco-latinilor, aceia ce sunt în extra terră, demonii, ce sunt în văzduhuri, spune Sfântul Apostol Pavel. Necurații sunt prietenii rătăciților.

În schimb, noi, creștinii, ne luptăm cu ei, și cu ideile pe care ei, demonii, le inoculează oamenilor; oameni care au căzut în cele 3 mari ispite pe care vrăjmașul i le-a întins și lui Hristos.

MAGNA CARTA LIBERTATUM A FAMILIEI, este o metodă foarte eficace de protajare a familiei, care nu ține de religie, gen, culoare, etc., ci protejează familia și educația sănătoasă a copiilor, oferită de părinți.

Ai citit măcar, frăția ta, CARTA, cap-coadă? Sau doar varianta ei în engleză ți-a sărit în ochi ca un pai, și ai și privit imediat cu celălalt ochi, la bârna din ochiul meu? :)
Poate poți să o îmbunătățești cu ceva, m-aș bucura. Să fi co-autor. E pentru toți oamenii până la urmă.

Să mă ierți frăția ta și să mă pomenești, că precum vezi, sunt neputincios, dar măcar atâta să fi sigur, că s-a milostivit Domnul de mine și învăț din greșelile trecutului sau greșelile altora, ca să mă pot sili, să fac cât mai puține greșeli, în drumul spre mântuirea mea.

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.06.2015 at 14:44:23.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.06.2015, 15:53:15
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Pe mine un singur lucru ma mira, si anume ca nu ti-ai tradus productia, mai intai, in limba rusa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.06.2015, 16:05:54
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pe mine un singur lucru ma mira, si anume ca nu ti-ai tradus productia, mai intai, in limba rusa.
He, he - așteaptă tu, așteaptă. Deocamdată, tribunul nostru lucrează, se pare, la variantele în ebraică și greacă veche, poate chiar la traducerea latinească, nu? Așa cum îi șade bine unui masterand în Teologie.
A tradus mai întâi în română (da!) și în engleză, prin pogorământ - pentru starea noastră a muritorilor de azi, se înțelege....

Last edited by Ioan_Cezar; 07.06.2015 at 16:21:03.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.06.2015, 16:06:17
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Pentru că Rusia are mai puțină nevoie de CARTĂ, la ruși, precum probabil știm, familia e temelia de bază a societății lor, fiind profund creștini.

Iar limbile moarte, latina și greaca veche, nu sunt vorbite, decât în medii universitare și de traducere, deci nici ele nu au nevoie de CARTĂ.

Engleza e singura limbă străină ce o vorbesc fluent, astfel încât am putut traduce Carta.

Dar frățiile voastre sunteți mai tribuni ca mine, eu sunt un biet creștin. Pomeniți-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.06.2015, 16:25:15
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Dar frățiile voastre sunteți mai tribuni ca mine.....
Nu frate, suntem doar buni sau, mă rog, încercăm să fim buni și să te tragem de mânecă spre binele sănătății tale sufletești.
Așadar suntem deocamdată di-buni și trag nădejde că, venind și alții, vom deveni tri-penta-hepta buni, atât cât ai frăția ta nevoie ca să te mai liniștești cu zelul....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.06.2015, 16:54:20
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mulțumesc sincer, frate Ioan.

De ce este greșit să fi zelos ? Sfântul Apostol Petru a fost zelot.
Sfinții Părinți, toți au fost zeloși.
Nebunii pentru Hristos, sunt zeloși. Sfinții Mucenici, Sfinții Apostoli.

Chiar am scris mai sus: "cei ce au rătăcit prin pustiuri, peșteri, scorburi de copac, crăpăturile pământului", de care se vorbea azi în Apostol, din Epistola către Evrei.

Ei au fost zeloși. Un creștin adevărat e zelos. E un nebun pentru restul lumii, pentru "societatea minunată".
Sau poate spun prea radical, reformulez: cu cât vrei să fi mai creștin cu putință, cu atât vei fi luat și considerat mai nebun și tot mai nebun.

Monahii, călugării, sunt "inaptații societății", sunt ciudați, sunt numiți cu felurite nume și forme. Nu sunt ei oare zeloși, în iubirea lor pentru Hristos ?

Chiar Hristos ne-a chemat azi, chiar azi, acum 5 ore, aproape 6, la Sfânta Liturghie, la Evanghelie și a zis:

"Cel ce iubește pe tată, mamă, frați, soț, soție, surori, fii, fiice, mai mult decât pe Mine, nu este vrednic de Mine". Unde-au fost urechile noastre ?

Și tot azi, în urmă cu 5 ore, a mai zis Hristos: "Cel ce lasă pe mamă, tată, frați, surori fii, fiice, și vine și-Mi urmează Mie, înmiit va avea încă din viața aceasta și în Împărăția Cerurilor și o va moșteni". Unde-au fost urechile noastre ?

Crezi că degeaba am scris mai sus, aceste câteva versete ce s-au citit azi, frate Ioan ? Nu degeaba. Am simțit ce este în inima ta. Și iată, ai confirmat.

Să ne dea Dumnezeu zel, în a iubi nemăsurat, a ierta veșnic pe oricine, a înmulți virtuțiile, a fi pe placul lui Dumnezeu, căci doar așa poate fi trăită viața omenească, fără să ne autodistrugem noi singuri și unii pe alții. Doar cu zelul iubirii, zelul gândirii noului testament.

Să fim nu tri-buni, di-buni, ci cât mai buni, urmând pe Hristos !

Amin.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.06.2015, 19:55:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Frate Igor, mai multă cumpătare, mai puțină confundare a identității personale cu Identitatea Domnului și a Apostolilor, mai multă ascultare (de duhovnic, de medic, de frați), mai multă cugetare la pildele sfinților cufundați în isihie (liniștire, frate Igor, liniștire).
Doamne ajută, frate, pacea Domnului fie cu tine, în tine!
Reply With Quote
Răspunde