Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.02.2008, 20:03:52
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
De vreme ce in Liturghier se cere in una din rugaciuni:"Si acum, insuti Stapane, trimite mana Ta din sfantul Tau locas si uneste pe robul Tau (N), si pe roaba Ta (N), pentru ca de la Tine se uneste barbatul cu femeia. Uneste-i pe dansii intru unirea gandului, incununeaza-i intr-un trup, daruieste-le lor roada pantecelui, castigare de prunci buni", consider ca a rosti altceva decat scrie in liturghier este necanonic. Nu inteleg de ce mai e nevoie de casatorie daca cei doi declara ca vor sa traiasca neintinati toata viata. Nu pot birui ispitele daca nu se privesc? Daca nu-si vorbesc? Ma tem ca e o cale sigura spre intinarea mintii si nu spre luminarea ei.
Fi serios! Tu vezi valoarea nuntii numai in placerile intime? pai, inseamna ca, daca asa vezi nunta, nu stii cum se deschide un MOLITFELNIC sau AGHIASMATAR, pentru ca n-ai sa vezi NUNTA in Liturghier!!! Cred ca ai citit alt ceva, in nici un caz liturghier!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.02.2008, 21:38:47
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Cautati de curiozitate cati din Sfintii casatoriti au practicat fecioria si dupa casatorie. Nu mai stiu exact acum si nu vreau sa dau exemple gresite de astfel de sfinti, dar este o practica bineplacuta lui Dumnezeu
Cel mai bine discutati cu duhovnicul vostru, nu credeti? El este in masura sa dea explicatii, noi doar presupunem si putem gresi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.02.2008, 21:53:56
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my
Cautati de curiozitate cati din Sfintii casatoriti au practicat fecioria si dupa casatorie. Nu mai stiu exact acum si nu vreau sa dau exemple gresite de astfel de sfinti, dar este o practica bineplacuta lui Dumnezeu
Cel mai bine discutati cu duhovnicul vostru, nu credeti? El este in masura sa dea explicatii, noi doar presupunem si putem gresi.
hai sa fim seriosi, fecioria e pt calugari nu pt persoanele casatorite
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.02.2008, 23:04:30
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Casatoria e pentru nasterea de prunci dar au fost si sunt cupluri care traiesc în castitate.

Eu stiu de Sf. Ioan de Kronstadt.

Ma întreb: daca o femeie si un barbat vor sa traiasca împreuna fara a avea relatii trupesti, e ceva rau? Mai e necesara slujba cununiei în acest caz?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.02.2008, 00:03:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nosam, eu faceam referire la postarea lui filotheos care spunea ca la o astfel de casatorie preotul a spus atunci cand era vorba de nastere de prunci - "duhovnicesti". De ce sa spun altceva? Doar sa par mai inteligent? Sau ca eu ma cred mai aproape de adevar decat cei care au alcatuit continutul liturghierului?
Stai linistit, casatoria nu o vad numai in placeri intime. Dar ma bucur cand vad ca asa se pot aduce la viata persoane. Cunosc cazuri din Scriptura, cand au fost nasteri si ca rod al rugaciunii. Eu nu am ajuns la un asa nivel de sfintenie. Cat despre o astfel de casatorie, declar ca nu-mi plac jumatatile de masura: nici monah, nici sot.
Citatul a fost din Liturghier, iar daca am reusit sa-l postez, inseamna ca am fost capabil sa-l deschid.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.02.2008, 01:01:31
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

NUNTA NU SE GASESTE IN LITURGHIER!!! CE NU INTELEGI? NUNTA SE GASESTE IN AGHIASMATAR, IN MOLITFELNIC. IN LITURGHIER GASESTI DOAR CEEA CE TINE DE SFANTA LITURGHIE!!
-ACESTA D FOST PRINTRE ULTIMELE MESAJE POSTATE DE MINE PE ACEST FORUM, DIN MOTIVE GENERATE DE MESAJELE PRIVATE SI DE ANUMITE TOPICURI, RESPECTIV FORUMISTI.
DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.05.2008, 13:42:11
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Despre calugaria alba: "nici cal ,nici magar....un fel de catar"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.09.2008, 11:58:18
Gaspar Gaspar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2006
Mesaje: 5
Implicit

Se cheama casatoria alba. Calugaria alba inseamna trairea in lume singur in curatie.
Casatoria alba este in opinia mea o creatia a monahilor. Ce scop are aceasta casatorie?
Oricat ne-am gandi ea nu se poate numi casatorie, poate obste monahala mixta. In primele veacuri ale crestinismului erau frecvente manastirile mixte. Au fost interzise ulterior. Aceasta situatie de mai gaseste sporadic in Romania, cand in manastirile de calugari se mai gasesc si maici. In China exista femei care contracteaza casatorii in care sunt excluse relatiile sexuale.Se pot gasi totusi cateva justificari sau motive pentru care unele persoane doresc o astfel de legatura:
-intretinerea materiala de catre sot
-asigurarea securitatii
Nu cred ca fecioria ar fi singura cauza. Persoanele care nu au relatii sexuale intreaga lor viata in general nici nu agreaza prezenta persoanelor de sex opus, barbatii sunt misogini, iar femile misandre.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.09.2008, 13:17:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le Sfantul Spiridon ala mare de l-a biruit pe Arie era casatorit si avea si o fiica.
(care a fost si dansa Sfanta).
Ce nu stie este ca in vechime era voie ca episcopul sa fie casatorit.
(nu era neaparat sa fie calugar).
Impreunarea nu este rea daca se face in cadrul casatoriei pentru nasterea de prunci.
Satana traieste in feciorie da la ce ii foloseste.
Daca arhiereii respectivi au incuviintat asa ceva ar trebui caterisiti ca au incalcat canoanele Sfintilor Parinti.
(sa faca nunta alba).
Sfantul Ioan de Kronstadt cred ca nu a facut prunci fiindca era instiintat de Dumnezeu sa faca asa pentru a putea sa aiba mai multa grija de credinciosi.
Sfantului Ioan nu i s-a facut nunta speciala si tinea in secret ca nu se impreuna cu nevasta.
Dar mai frate Nosam ai auzit mata de marele Sfant isihast Teolipt de a fost mitropolit si scrie in filocalie?
Stia mata ca acela a fost casatorit?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.09.2008, 17:07:19
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaspar
Se cheama casatoria alba. Calugaria alba inseamna trairea in lume singur in curatie.
Casatoria alba este in opinia mea o creatia a monahilor. Ce scop are aceasta casatorie?
Oricat ne-am gandi ea nu se poate numi casatorie, poate obste monahala mixta. In primele veacuri ale crestinismului erau frecvente manastirile mixte. Au fost interzise ulterior. Aceasta situatie de mai gaseste sporadic in Romania, cand in manastirile de calugari se mai gasesc si maici. In China exista femei care contracteaza casatorii in care sunt excluse relatiile sexuale.Se pot gasi totusi cateva justificari sau motive pentru care unele persoane doresc o astfel de legatura:
-intretinerea materiala de catre sot
-asigurarea securitatii
Nu cred ca fecioria ar fi singura cauza. Persoanele care nu au relatii sexuale intreaga lor viata in general nici nu agreaza prezenta persoanelor de sex opus, barbatii sunt misogini, iar femile misandre.
Aceasta situatie de mai gaseste sporadic in Romania, cand in manastirile de calugari se mai gasesc si maici.

bati cimpii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 23:37:30
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 17:20:47
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 03:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 16:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 01:21:52