Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.11.2010, 17:54:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusebiu Vezi mesajul
Bună ziua!
Sânt un om destul de în vârstă. Vreau să-mi întăresc credința,să mi-l apropii pe Dumnezeu dar fără practici prea "bisericoase" ci așa, ca și cum mi-aș apropia un prieten.
Am vreo șansă?
Un prim pas extrem de important este CUNOASTEREA INVATATURII DE CREDINTA.
Daca pana acum nu ati prea fost la biserica (cred ca la asta se refera "practici bisericoase"), foarete probabil ca NU cunosteti credinta crestina, ca urmare nu aveti ce intari.
Va recomand sa cititi pe acest site:
Invatatura de credinta ortodoxa
Si daca timpul permite:
Catehism (de Sf. Nicolae Velimirovici)

Despre credinta ortodoxa (de par. Ilie Cleopa)

Acestea ar fi niste lecturi elementare care va vor da raspunsul multor intrebari (comune pt cei care au mers mai rar la biserica) si va vor da o idee despre ceea ce aveti de facut spre intarirea credintei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.11.2010, 18:00:32
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

io unu zic ca prin fapte !
puteti foarte bine sa va inscrieti voluntar la vreo asociatie in slujba diverselor cauze umanitare !

ce e oare mai de folos pentru un crestin,decat fapta concreta si clara ?!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.11.2010, 18:15:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si totusi nu vad cum am putea sa ne apropiem cu adevarat de Dumnezeu daca nu iubim Biserica, locul de intalnire reala a omului cu Dumnezeu?!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.11.2010, 19:14:12
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Draga eusebiu Dumnezeu nu este pe un forum,Dumnezeu nu este intr-o cladire,Dumnezeu nu este inchis intr-o cutie de cadou pe care tu astepti sa o deschizi,si pe Dumnezeu nu-L poti prinde atunci cand tu vrei.Nu vrei dodandi un folos deplin facand practici religioase daca tu nu vei fi cunoscut Logosul.Vreio sa-+L intalnesti pe Dumnezeu?Vorbeste cu el asa cu simti ,spune-i sa vina si sa te intregeasca cu prezenta lui.Insa mai intai cauta un duhovnic care sa povatuiasca pe calea drepta ORTODOXIA
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.11.2010, 19:15:06
Mihaita Mihaita is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Iti recomand sa citesti un "secret" :

"Si pe unii i-a pus Dumnezeu, in Biserica: intai apostoli, al doilea prooroci, al treilea invatatori; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecarilor, ajutorarile, carmuirile, felurile limbilor.
Oare toti sunt apostoli? Oare toti sunt prooroci? Oare toti invatatori? Oare toti au putere sa savarseasca minuni?
Oare toti au darurile vindecarilor? Oare toti vorbesc in limbi? Oare toti pot sa talmaceasca?
Ravniti insa la darurile cele mai bune. Si va arat inca o cale care le intrece pe toate:
De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.
Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.
Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.
Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.
Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.
Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
"

Si sper ca acest Apostol sa te lamureasca !
__________________
Chiar si unui prost ii trebuie putin creier sa realizeze asta !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.11.2010, 12:45:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusebiu Vezi mesajul
Bună ziua!
Sânt un om destul de în vârstă. Vreau să-mi întăresc credința,să mi-l apropii pe Dumnezeu dar fără practici prea "bisericoase" ci așa, ca și cum mi-aș apropia un prieten.
Am vreo șansă?
Fara Biserica Dumnezeu ramane Cineva langa dumneavoastra, prin Biserica El devine una cu dumneavoastra. Depinde ce va doriti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.11.2010, 14:34:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Un prim pas extrem de important este CUNOASTEREA INVATATURII DE CREDINTA.
Daca pana acum nu ati prea fost la biserica (cred ca la asta se refera "practici bisericoase"), foarete probabil ca NU cunosteti credinta crestina, ca urmare nu aveti ce intari.
Va recomand sa cititi pe acest site:
Invatatura de credinta ortodoxa
Si daca timpul permite:
Catehism (de Sf. Nicolae Velimirovici)

Despre credinta ortodoxa (de par. Ilie Cleopa)

Acestea ar fi niste lecturi elementare care va vor da raspunsul multor intrebari (comune pt cei care au mers mai rar la biserica) si va vor da o idee despre ceea ce aveti de facut spre intarirea credintei.
Omul asta a fost cit se poate de clar ca pe el il intereseaza sa se APROPIE de Dumnezeu si sa-l CUNOASCA mai bine nu sa-si umple biblioteca cu maculatura dupa care toba de citit sa stea si sa viseze la cai verzi pe pereti si la cit de crestin este el si ce fapte face .....IN VIS!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.11.2010, 14:39:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Omul asta a fost cit se poate de clar ca pe el il intereseaza sa se APROPIE de Dumnezeu si sa-l CUNOASCA mai bine nu sa-si umple biblioteca cu maculatura dupa care toba de citit sa stea si sa viseze la cai verzi pe pereti si la cit de crestin este el si ce fapte face .....IN VIS!
Calm down.
Faptele tale de pe forum sunt vizibile.
(adica ce folos in ceea ce faci- presupunand ca faci ceva - daca o hulesti public pe Sf. Maica a Domnului sau negi minunile lui Hristos, sau spui ca Hristos are frate pe vishnu si alte mizerii ce ai scris in decursul timpului).

(Credinta si faptele sunt o cale, nu finalitate.. catre dobandirea Sfantului Duh, fara de care nu exista mantuire ptr. ca nimic necurat nu intra in Imparatia Cerurilor. Cu hula nu dobandesti nimic.)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.11.2010, 15:21:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Calm down.
Faptele tale de pe forum sunt vizibile.
(adica ce folos in ceea ce faci- presupunand ca faci ceva - daca o hulesti public pe Sf. Maica a Domnului sau negi minunile lui Hristos, sau spui ca Hristos are frate pe vishnu si alte mizerii ce ai scris in decursul timpului).

(Credinta si faptele sunt o cale, nu finalitate.. catre dobandirea Sfantului Duh, fara de care nu exista mantuire ptr. ca nimic necurat nu intra in Imparatia Cerurilor. Cu hula nu dobandesti nimic.)
Cei care muncim si ajutam zilnic pe aproapele suntem obisnuiti cu asemenea reactii isterice din partea ta si celor ca tine, care sta acasa pe computer de ani de zile cu argumentul clasic ca vei "creste" copilul ...etern...pina la pensie:). In locul tau as lucra mai mult la demnitatea de femeie nu m-as ascunde dupa perdeluta....numai ca "sistemul" nu te lasa, nu..stii tu despre ce vorbesc si care este conjunctura la voi!..vezi articolul despre ipocrizie foarte elocvent de pe prima pagina!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.11.2010, 15:32:58
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit Doamne iarta-ne

sa te fereasca Dumnezeu de ura "crestinului"!
de multe ori dupa masca de crestin se ascunde atata ura, rautate, dorinta de a lovi mereu in celalalt, ca nu cumva sa cazi mai prejos, sa pici intr-o postura nu tocmai demna.

Oare nu se intristeaza inima Domnuli vazand Toate astea?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23