Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.10.2011, 21:03:12
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
A murit Dumnezeu la cruce?

Dacă Dumnezeu a murit la cruce, atunci înseamnă că n-a fost Dumnezeu !!

Cine spune că Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, a murit la cruce, acela nu crede de fapt că Hristos a fost și este Fiul lui Dumnezeu și Dumnezeu adevărat. Acesta este un tăgăduitor al Dumnezeirii Fiului, și în mod implicit a Dumnezeirii Tatălui, și este nu doar un necreștin, ci este un anticreștin, este antihrist.
A murit Dumnezeu , dar dupa firea sa umana.Dumnezeu si-a impropriat firea umana , de aceia putem zice ca Dumnezeu a murit.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.10.2011, 21:44:13
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,savonarola

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
A murit Dumnezeu la cruce?

Dacă Dumnezeu a murit la cruce, atunci înseamnă că n-a fost Dumnezeu !!

Cine spune că Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, a murit la cruce, acela nu crede de fapt că Hristos a fost și este Fiul lui Dumnezeu și Dumnezeu adevărat. Acesta este un tăgăduitor al Dumnezeirii Fiului, și în mod implicit a Dumnezeirii Tatălui, și este nu doar un necreștin, ci este un anticreștin, este antihrist.
pe cruce a murit dumnezeu fiul,dezbracat de dumnezeire si nascut prin om supus pacatului.
dumnezeu tatal nu a murit si nu poate sa moara pen ca este fauritorul vietii
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.10.2011, 08:58:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
pe cruce a murit dumnezeu fiul,dezbracat de dumnezeire si nascut prin om supus pacatului.
dumnezeu tatal nu a murit si nu poate sa moara pen ca este fauritorul vietii
Nici nu cred că a afirmat cineva că Dumnezeu Tatăl ar fi murit. Pe cruce, a murit Domnul nostru Iisus Hristos. Cine neagă acest adevăr nu poate fi numit creștin, căci pentru a învia a fost nevoie ca mai întâi să moară. Cum e posibil așa ceva este o taină pentru limitata minte umană. Trebuie doar să credem cuvintele Lui:

"17. Și când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Și El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă,
18. Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului." (Apocalipsa 1)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.12.2011, 11:05:17
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nici nu cred că a afirmat cineva că Dumnezeu Tatăl ar fi murit. Pe cruce, a murit Domnul nostru Iisus Hristos. Cine neagă acest adevăr nu poate fi numit creștin, căci pentru a învia a fost nevoie ca mai întâi să moară. Cum e posibil așa ceva este o taină pentru limitata minte umană. Trebuie doar să credem cuvintele Lui:

"17. Și când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Și El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă,
18. Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului." (Apocalipsa 1)
in cele 3 zile cat a stat in mormant, Isus a fost mort ca om si viu ca Dumnezeu? sau a fost mort ca om, si a inviat ca Dumnezeu dupa cele 3 zile?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.12.2011, 12:13:53
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
in cele 3 zile cat a stat in mormant, Isus a fost mort ca om si viu ca Dumnezeu? sau a fost mort ca om, si a inviat ca Dumnezeu dupa cele 3 zile?
Trupul Lui Hristos a fost mort, dar Persoana Hristos atat cu firea umana cat si cu cea dumnezeiasca, cele doua fiind indisolubile, S-a pogorat la Iad pentru a ridica neamul omenesc din cadere. Iar la inviere a inviat Hristos cu ambele firi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.12.2011, 13:11:57
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Trupul Lui Hristos a fost mort, dar Persoana Hristos atat cu firea umana cat si cu cea dumnezeiasca, cele doua fiind indisolubile, S-a pogorat la Iad pentru a ridica neamul omenesc din cadere. Iar la inviere a inviat Hristos cu ambele firi.

Poate auzim si alte pareri.

De exemplu, eu inclin sa cred ca Isus, in prezent, este Dumnezeu si atat, fara a avea ceva uman in El.

Last edited by Profetul de carton; 16.12.2011 at 13:16:35.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.12.2011, 13:39:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Poate auzim si alte pareri.

De exemplu, eu inclin sa cred ca Isus, in prezent, este Dumnezeu si atat, fara a avea ceva uman in El.
Care este argumentarea e scripturistica pe care va bazati parerea? Si ca sa anticipez posibilitatea de a mi se adresa aceeasi intrebare, va raspund: ma bazez pe invatatura Bisericii, adica de Sf Traditie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.12.2011, 14:43:17
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
in cele 3 zile cat a stat in mormant, Isus a fost mort ca om si viu ca Dumnezeu? sau a fost mort ca om, si a inviat ca Dumnezeu dupa cele 3 zile?
De ce puneți întrebări la care dumneavoastră nu puteți răspunde, ori nu vă sunt clare aceste chestiuni. Căci bănuiesc că nu din sete de cunoaștere ați pus întrebarea. Dacă bănuiala mea este greșită, îmi cer de pe acum iertare!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.12.2011, 15:37:33
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Care este argumentarea e scripturistica pe care va bazati parerea? Si ca sa anticipez posibilitatea de a mi se adresa aceeasi intrebare, va raspund: ma bazez pe invatatura Bisericii, adica de Sf Traditie.
Sincer nu-mi pot imagina cum ar putea Isus, acum, in prezent sa fie si Dumnezeu si om in acelasi timp. Si cred ca ar fi degradant si injositor sa spunem ca Isus nu e numai Dumnezeu si ca are si o parte umana.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.12.2011, 16:15:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Sincer nu-mi pot imagina cum ar putea Isus, acum, in prezent sa fie si Dumnezeu si om in acelasi timp. Si cred ca ar fi degradant si injositor sa spunem ca Isus nu e numai Dumnezeu si ca are si o parte umana.
1. Indiferent din ce confesiune protestanta sau neoprotestanta faceti parte faceti parte pentru ca nu acceptati Sf Traditie ar trebui sa va bazati pe Sf Scriptura cel putin si nu pe ceea ce va puteti sau nu imagina.
2.Si totusi sa presupunem ca ar fi asa cum am zis eu, cum credeti ca va mai puteti raporta la Dumnezeu dupa ce ati spus ca in demnitatea Sa El se autodenigreaza si injoseste? Stiti care cred eu ca este cea mai mare problema a celor care cred in Dumnezeu dar fac cele ale lumii ? Problema e ca omul incearca sa isi faca un dumnezeu pe care sa il urmeze, dar legile pe care dumnezeul vrea sa le urmeze omul sunt cele pe care crede omul ca le poate urma. Deci omul nu incearca il inteleaga pe Dumnezeu, ci incearca sa si-L proiecteze asa cum vrea. Asa si dvs Il proiectati pe Dumnezeu si credeti ca ar fi degradant si injositor sa spunem ca Iisus nu e numai Dumnezeu si ca are si o parte umana. Asa au crezut si altii ca nu poate fi Dumnezeu Unul care S-a nascut in iesle si a murit pe cruce. Si s-au inselat. Cred ca aveti in comun cu ei acest lucru.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
Sfanta Cruce impregnata de Sangele lui Dumnezeu facut Om, va fi adusa la Cluj delia31 Stiri, actualitati, anunturi 1 23.03.2012 15:04:13
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19
nu-a-murit-iisus-pe-cruce? Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 18 07.07.2010 20:09:39
A murit Jean Constantin - Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca maria32 Stiri, actualitati, anunturi 24 31.05.2010 14:08:00