Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2011, 01:11:24
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor

La Multi Ani Romania,frumoasa si incercata tara,Maica pentru toti copii ei si uitata de cei mai multi.Dumnezeu sa te apere si sa te binecuvanteze in veci,asa cum mereu a facut cu acest pamint,o gura de Rai pe un colt de plai.Sa cresti mandra si frumoasa,precum o craiasa aleasa si de-or veni timpuri de jale sa-ti pui nadejdea in fii patimirii tale. De ce m-ați dus de lângă voi? De ce m-ați dus de-acasă? Să fi rămas fecior de plug,să fi rămas la coasă...Atunci eu nu mai rătăceam pe-atâtea căi răzlețe, Și-aveați și voi în curte-acum un stâlp la batrânețe.Așa... vă treceți, bieți bătrâni, cu rugi la Preacurata,si plânge mama pe ceaslov,si-n barbă plânge tata...

Maica Buna si Preasfanta, cum privesti tu din poarta casei noastre la praful ridicat pe drumul celor ce te-au uitat,lacrimand dupa fiecare, strangand la piept stergarul amintirilor cand ne cantai cantece de leagan.Pune-ți, copile, capul pe pernă,te-asteaptă vise, prunc adormit,in vise viața este eternă,cu ceruri blânde și fără sfârșit.Ce știi tu-n lume câte se-ntâmplă,nici nu e bine tu să le ști,lumea-ngenunche la a ta tâmplă,si, lângă tine suflet, cor de copii.

Ce stiam noi Maica,cum ne va rupe lumea haina ta cea curata si ne pune-n zdrente,cum ne vom instraina haini de tine si de noi,cum te-om lasa in ghearele lacome ale celor ce te lovesc fara de mila pentru fiecare lacrima care iti curge.Si tu taci si ne privesti cum stam cu capul plecat,vanduti pentru o punga fara de arginti,si ne astepti sa ne intoarcem in pamintul tau,ca sa fim iar una,daca prin lume am pribegit straini unii de altii,atat de mult.

Dar tot lucrul lasă sămânța sa prin care din nou se naște: din tulpina bătrână și putredă a fagului încolțesc vlăstare tinere; așa și din robie se naște slobozenia, din neorânduială iese rânduială .Jugul aduce mântuirea, precum furtuna liniștea.Ridică capul, țară bântuită de vijeliile lumii, țară legată de jugul durerii.

As dori sa urez La Multi Ani soldatilor romani care la ora asta isi risca viata in Afganistan si pe toate teatrele de operatiuni din lume unde datoria ii cheama.Dumnezeu sa va aiba-n paza Sa.

Last edited by Scotland The Brave; 01.12.2011 at 15:41:09.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2011, 01:58:17
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Romani de pretutindeni LA MULTI ANI!Nu uitati fiti mandrii ca sunteti romani .fiti buni si credinciosi pentru ca bunul Dumnezeu nu ne va lasa.Pace tuturor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2011, 04:35:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mulțumim frumos celor care au fost nevoiți să plece din țara lor de baștină și regretă nostalgic acest lucru.

La mulți ani românilor de pretutindeni, care nu și-au uitat propria limbă și care încă își mai învață propriii copii românește. Și pe cei din jurul lor Ortodoxia!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2011, 08:46:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

La Multi Ani,Romania,tara mea iubita,Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa iti dea zile scaldate in lumina iubirii si pacii!


http://www.youtube.com/watch?v=84dZj...ayer_embedded#!

__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2011, 12:04:09
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

La multi ani tuturor romanilor !
__________________
Sa nu deznadajduim, prieteni !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.12.2011, 13:43:39
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

La multi ani !!draga mea Romania trimit si eu de peste ocean un gind bun pentru toti romanii de pretutindeni, nu uitati fratilor de unde ati plecat si fiti mandri ca sinteti romani si crestini nu va pierdeti nadejdea Domnul e cu noi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.12.2011, 13:57:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La multi ani cu multa bucurie tuturor romanilor de pretutindeni!

Astazi am fost si eu pentru prima data la slujba de Te Deum din 1 decembrie, la biserica din cartier. S-a facut parastas pentru eroii neamului si i-am multumit Domnului pentru toate binefacerile revarsate de-a lungul anilor peste acest popor crestin-ortodox. S-a cantat multi ani traiasca de patru ori (pentru patriarh, pentru dregatori si armata, pentru poporul binecredincios si apoi pentru toti romanii, la final).

La sfarsit, la predica, a fost un fel de mica lectie de istorie, in care s-au amintit semnificatia zilelor nationale (anterioare si actuale): 10 mai, 23 august, 15 ianuarie, 1 decembrie, dar si intelesul notiunii de patriotism, strans legata de ortodoxie. Ne-a sfatuit sa fim recunoscatori ca suntem romani, ca suntem ortodocsi, ca ne-am nascut in acest pamant sfintit de sangele eroilor si al sfintilor mucenici si sa facem pana la moarte cinste acestor nume!

Vesnica pomenire eroilor nostri!

http://www.youtube.com/watch?v=YlPHSK1TfxA


http://www.youtube.com/watch?v=dmkri...eature=related


Si la multi ani! http://www.youtube.com/watch?v=n7TjBpILf8s
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.12.2011, 15:08:35
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Aniversare

Tuturor romanilor de aici si de peste hotare, sanatate si credinta nestramutata in Bunul Dumnezeu, Singurul care ne mai poate salva sufletele si TARA de la pieire!
Doamne, pentru rugaciunile Stapanei noastre, Preasfanta,Preacurata si pururea Fecioara Maria, izbaveste Gradina Maicii Tale de toate rautatile veacului ce-l traim !
LA MULTI ANI,ROMANIA !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.12.2011, 15:10:03
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Glykys, eu una tin sa-ti multumesc pt linkuri, ca nu am fost azi la biserica (n-am iesit din casa de fapt).

Scotland The Brave, mi-a placut ce ai postat, cine este autorul primei parti?

La multi ani, romani cu suflet mare!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.12.2011, 15:16:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Azi am văzut români frumoși: senini, bucuroși; adică normali.
Bunici și părinți ducându-și de mânuțe copiii - deloc puțini - spre și dinspre Arcul de Triiumf.
Atmosferă neașteptat de bună. Deși foarte aglomerat, oamenii s-au purtat bine unii cu alții. Se simțea o solidaritate tacită.
Am văzut că putem avea și noi un naționalism firesc, adevărat, fără emfază și fără prefăcătorie. Cred că azi ne-am iubit mai mult unii pe alții.
Vă îmbrățișez pe toți în inima mea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tara Sfanta Lyllyana Pelerinaje la locuri Sfinte 24 04.09.2015 06:42:19
vacanta la tara lore86 Generalitati 2 26.01.2011 16:24:43
Tara mea Hartford Generalitati 274 10.02.2010 06:44:02
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 01:08:14