Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2011, 21:04:41
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit intrebare. Caut raspuns

Ma iertati ca pun aceasta intrebare la care ati putea spune ca din nou este un subiect de barfa, dar am nevoie de un raspuns. De ce calugarii vorbesc de rau de maici si de ce maicile vorbesc de rau de calugari? Adica daca vei merge la o manastire de monahi iti va spune cine stie ce de manastirea din apropiere sau din indepartare, care este de maici, cine stie ce, si viceversa. Va multumesc si ma iertati.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2011, 21:21:25
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Eu nu am auzit așa ceva. De ce nu-i întrebi pe ei sau ele? Crezi că e vreun monah sau vreo monahie printre noi?

Sau mai bine, după părerea mea spusă clar cu o doză de mândrie, de ce nu alungi gândul ăsta, căci eu cred că nu-ți e de vreun folos duhovnicesc.
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2011, 21:31:35
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Credeti ca daca i-as intreba mi-ar raspunde. Si da mi-ar putea fi de un folos asta in cazul in care as urma aceasta cale si atunci bineinteles ca ar trebui sa aleg o manastire si m-ar face sa inteleg totusi de ce exista aceasta problema. Adica totusi daca esti calugar nu trebuie sa urasti femeia dar nici daca esti maica sa urasti barbatul.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2011, 21:45:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Credeti ca daca i-as intreba mi-ar raspunde. Si da mi-ar putea fi de un folos asta in cazul in care as urma aceasta cale si atunci bineinteles ca ar trebui sa aleg o manastire si m-ar face sa inteleg totusi de ce exista aceasta problema. Adica totusi daca esti calugar nu trebuie sa urasti femeia dar nici daca esti maica sa urasti barbatul.
Concurență, aflare în treabă, bârfă, iscușenie sau un ghiveci din toate astea.
Laicii sunt copleșiți de idealizarea monahismului dar monahii sunt mai realiști....știți voi.... diferența dintre turist și rezident.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2011, 22:00:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu niciodata nu am auzit asa ceva. De unde le scoateti?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2011, 08:00:54
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Mai merg la o manastire de maici si imi spun despre calugari tot felul de lucruri, iar cand am stat de vorba cu un calugar dar cu un rang mai mare mi-a zis despre maici. Ambii vorbind in general nu despre o manastire anume. As prefera sa le pastrez anonimatul.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.12.2011, 10:32:40
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Ma iertati ca pun aceasta intrebare la care ati putea spune ca din nou este un subiect de barfa, dar am nevoie de un raspuns. De ce calugarii vorbesc de rau de maici si de ce maicile vorbesc de rau de calugari? Adica daca vei merge la o manastire de monahi iti va spune cine stie ce de manastirea din apropiere sau din indepartare, care este de maici, cine stie ce, si viceversa. Va multumesc si ma iertati.
probabil din aceasi motiv ptr care noi vorbim de calugari sau de alti frati ai nostri.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2011, 11:30:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Ma iertati ca pun aceasta intrebare la care ati putea spune ca din nou este un subiect de barfa, dar am nevoie de un raspuns. De ce calugarii vorbesc de rau de maici si de ce maicile vorbesc de rau de calugari? Adica daca vei merge la o manastire de monahi iti va spune cine stie ce de manastirea din apropiere sau din indepartare, care este de maici, cine stie ce, si viceversa. Va multumesc si ma iertati.
Eu sincer,nu inteleg la ce ti-ar folosi un asemenea raspuns?
Cum te-ar ajuta mai bine in viata?
Poate face acest raspuns o diferenta neta in existenta ta?
Daca da ,cum???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2011, 11:56:44
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Ma iertati ca pun aceasta intrebare la care ati putea spune ca din nou este un subiect de barfa, dar am nevoie de un raspuns. De ce calugarii vorbesc de rau de maici si de ce maicile vorbesc de rau de calugari? Adica daca vei merge la o manastire de monahi iti va spune cine stie ce de manastirea din apropiere sau din indepartare, care este de maici, cine stie ce, si viceversa. Va multumesc si ma iertati.
Nu prea e firesc sa se intample asa, iar daca totusi se intampla, cred ca ei nu fac decat sa se provoace reciproc si sa faca voia vrajmasului. Nu pot sa spun ca am fost prin foarte multe manastiri, dar pe unde am fost, m-a miscat caldura si dragostea lor. Cu o singura MARE exceptie: nu dau nume, ci doar atat: era o foarte cunoscuta manastire de maicute. Mi se parea ca pluteste tensiunea in aer, si nu am vazut altceva decat o anume forma de ascultare, fara dragoste si fara convingere, iar rautatile se imparteau cu generozitate. Si tot acolo, ca si cum n-ar fi fost de-ajuns, m-a socat pretul fixat pentru un acatist de 40 de zile. Poate am prins eu o zi proasta; poate erau epuizati dupa o zi grea, desi era una obisnuita din timpul saptamanii. Si... acum imi amintesc, tot acolo am auzit spunandu-se lucruri nefiresti, pentru o celebra manastire de calugari pe unde tocmai fusesem cu cateva zile mai inainte, unde simtisem toata pacea lumii in sufletele noastre si unde abia asteptau sa stea de vorba cu noi, cei rataciti si stingheri.
La cealalta extrema, din punctul meu de vedere, cred ca pot sa spun ca se afla Manastirea Sihastria. Indiferent de perioada in care mergeam, acolo am cunoscut monahi a caror har dadea pe-afara, fie ca vorbim de cei care-ti primeau pomelnicile, fie de cei de la bucatarie, brutarie, etc... Pentru ei eram exact ceea ce sunt: un strain si un pacatos. Dar m-au tratat ca pe un frate fata de care pareau sa aiba foarte multa intelegere si bunatate. Intotdeauna vizita acolo mi-a facut mult bine, chiar daca poate nici nu realizam asta in primele zile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2011, 18:34:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Mai merg la o manastire de maici si imi spun despre calugari tot felul de lucruri, iar cand am stat de vorba cu un calugar dar cu un rang mai mare mi-a zis despre maici. Ambii vorbind in general nu despre o manastire anume. As prefera sa le pastrez anonimatul.
Asa esti tu noroc sa dai peste astfel de "reprezentati" ai vietii de manastire + ghinionul sa generalizezi..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O intrebare la care nu gasesc raspuns depre viata lui isus alexica Generalitati 107 25.06.2011 23:02:10
O intrebare fara raspuns! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 1 27.12.2010 19:59:39
O intrebare, la care nu gasesc raspuns! nede_mar Intamplari adevarate 2 01.06.2009 11:20:58
caut un raspuns izmenuzza Generalitati 15 12.05.2009 00:17:07
Caut un raspuns Mit_I Botezul 10 26.11.2007 00:53:33