Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.03.2012, 20:27:36
JustNicol JustNicol is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Sau o sa "sufere" linistite cu si pe banii celor pe care i-au prostit, in puf.

Chestiile astea sunt deja de copii mici. Ce e asa de greu de acceptat ca sunt oameni si oameni pe lumea asta, situatii si situatii....
Pai e logic, sunt oameni si oameni, situatii si situatii....acum depinde cum le vede fiecare!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.03.2012, 03:02:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

De obicei,cei care isi aleg partenerii dpdv fizic,odata cu trecerea anilor sunt dezamagiti de schimbarea fizica produsa de inaintarea fireasca in varsta si trec la divort una-doua.Multe neveste sunt aruncate dupa nasterea a 2-3 copii si inlocuite cu femei mai tinere,mai svelte,mai"intelegatoare".

Exista barbati,la care imaginea de sine a ramas undeva suspendata la varsta de 25 de ani,iar ei chiar daca au acum 65 de ani,chelie si burta tot incearca sa flirteze cu vreo cocheta de 20 de ani.Tipic masculin...
Insa aceste cazuri se echilibreaza cu divorturile initiate de femeile ai caror barbati si-au pierdut jobul,caci vedeti pt barbati este foarte important aspectul iar pt femei siguranta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.03.2012, 08:55:40
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JustNicol Vezi mesajul
Mai baieti, mai conteaza ce varsta am, ce sa zic, am 25 de ani....Parca am manca din fizic sau traim cu fizicul.....Eu una nu ma uit la fizic si nici nu caut un baiat cu bani, pt ca nu astea sun importante.Sunt genul de fata care ma atasez in timp, nu ma indragostesc repede.....Mai mult caut un om de care sa ma indragostesc sufleteste si apoi fizic......Nu uitati ca frumusetea fizica e trecatoare, nu e vesnica, oricand va poate insela......
Asa ca aveti grija ce va doriti, totate trebuiesc facute cu binecuvantarea lui Dumnezeu. Mai tarziu s-ar putea sa suferim mult mai mult ..........mai bine duc greu acum si imi este bine pe viitor.....
Doamne ajuta!
Eu am fost invatat cu fete frumoase, de asta mereu incerc sa gasesc o fata draguta... sincer sa fiu o singura data am fost indragostit, de o fata perfecta din punctul meu de vedere... desi puteam sa am altele mai frumoase, eu m-am indragostit de ea.... dupa doi ani ne-am despartit, au mai trecut doi ani de atunci, inca o iubesc, poate mai mult ca atunci..... si ea ma iubea la fel de mult si cred ca inca ma iubeste, nu aveam nici masina atunci, eram si mai urat, dar pe ea am primit-o cadou de la Dumnezeu..... nu am mai iubit si nici nu o sa mai iubesc..... mereu am fete in preajma, mereu atrag fete noi, dar nu merg niciodata mai departe cu nici una, pentru ca stiu ca nu o pot iubi si o sa o ranesc...... eu am doua criterii mari si tari cand aleg o fata... primul e sa fie ortodoxa, pentru ca am intalnit si de alta religie care imi ascundea lucrul asta, si al doilea criteriu e sa nu fi facut vreun avort, asta e pacatul suprem, e o crima, asa ceva nu pot sa suport..... eu am 22 de ani, incep sa ma gandesc la o casatorie, dar sunt din ce in ce mai speriat cand vad ca nu ma pot indragosti, ca nu gasesc nici o fata de care sa ma indragostesc, desi am numai ingeri de fete in preajma mea, care abia asteapta sa fac eu primul pas....... dar ramane nadejdea si increderea in Dumnezeu..... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.03.2012, 12:02:46
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Eu am fost invatat cu fete frumoase, de asta mereu incerc sa gasesc o fata draguta... sincer sa fiu o singura data am fost indragostit, de o fata perfecta din punctul meu de vedere... desi puteam sa am altele mai frumoase, eu m-am indragostit de ea.... dupa doi ani ne-am despartit, au mai trecut doi ani de atunci, inca o iubesc, poate mai mult ca atunci..... si ea ma iubea la fel de mult si cred ca inca ma iubeste, nu aveam nici masina atunci, eram si mai urat, dar pe ea am primit-o cadou de la Dumnezeu..... nu am mai iubit si nici nu o sa mai iubesc..... mereu am fete in preajma, mereu atrag fete noi, dar nu merg niciodata mai departe cu nici una, pentru ca stiu ca nu o pot iubi si o sa o ranesc...... eu am doua criterii mari si tari cand aleg o fata... primul e sa fie ortodoxa, pentru ca am intalnit si de alta religie care imi ascundea lucrul asta, si al doilea criteriu e sa nu fi facut vreun avort, asta e pacatul suprem, e o crima, asa ceva nu pot sa suport..... eu am 22 de ani, incep sa ma gandesc la o casatorie, dar sunt din ce in ce mai speriat cand vad ca nu ma pot indragosti, ca nu gasesc nici o fata de care sa ma indragostesc, desi am numai ingeri de fete in preajma mea, care abia asteapta sa fac eu primul pas....... dar ramane nadejdea si increderea in Dumnezeu..... Doamne ajuta!!!
Daca vei ramane totdeauna cu gandul la fosta prietena, e putin probabil sa ajungi sa mai apreciezi si sa iubesti o alta fata. Vezi sa nu ajungi sa traiesti in trecut, ca vei avea mult de suferit...
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.03.2012, 17:04:42
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cristi,desi poate nu am spus-o pana acum,ma regasesc destul de mult in postarile tale si cred ca inteleg perfect. Poate cel mai bine dintre toti membri forumului. Si tot 22 de ani am si eu,si privesc lucrurile ca tine.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.03.2012, 19:29:57
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Eu cred ca totul tine de increderea in tine. Oamenii care au incredere in ei sunt ca niste magneti pentru ceilalti. Important este sa faci tot ce-ti sta in putinta ca sa fii multumit de tine, apoi vei intalni si persoana potrivita personalitatii tale.

Eu una asa gandesc trebuie sa fac in primul rand pentru mine si viata mea tot ce-mi sta in putinta ca sa-mi fie bine. Daca ma concentrez asupra mea intr-un mod realist, nu egoist, voi putea sa fiu EU. Si daca sunt Eu va aparea si EL.

Din pacate cred ca oamenii ar trebui sa se casatoreasca mai de tineri cand inca sunt nevinovati si mai putin pervertiti si pretentiosi ... of! Altfel creste dragostea intre doi tineri "fragezi" din toate punctele de vedere. De asta se zice ca prima dragoste nu o uiti niciodata pentru ca prima e cand esti mai tinerel si mai bun si mai nevinovat si toate au alta dimensiune si alta frumusete. Apoi se aseaza praful "pacatelor" si vedem totul mai urat.
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.03.2012, 20:13:10
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Dar până la urmă răspunde cineva la întrebarea inițială (există dragoste adevărată?) sau continuăm să horim cu toții la nesfârșit în jurul problemei ?

Pănă acum am luat la cunoștință o reclamație generalizantă la adresa băieților, după care au intrat și fetele ”în culpă”, dar tot nu ne-am apropiat de miezul subiectului.

Sau facem și aici ca la fetele cuminți care, din păcate, nu mai sunt la modă, fără să știm cine sunt fetele cuminți, dacă ele există și în realitate (nu doar în proiecții digitale idealizate) și ce înseamnă să să fii la modă.

Meditația asupra încrederii în sine din postarea anterioară poate să deschidă o adevărată ”cutie a Pandorei” în ceea ce privește legile știute și neștiute, ale atracției între sexe. O poveste lungă, controversată și cu puține șanse la happy end.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.03.2012, 20:47:37
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dar până la urmă răspunde cineva la întrebarea inițială (există dragoste adevărată?) sau continuăm să horim cu toții la nesfârșit în jurul problemei ?

Pănă acum am luat la cunoștință o reclamație generalizantă la adresa băieților, după care au intrat și fetele ”în culpă”, dar tot nu ne-am apropiat de miezul subiectului.

Sau facem și aici ca la fetele cuminți care, din păcate, nu mai sunt la modă, fără să știm cine sunt fetele cuminți, dacă ele există și în realitate (nu doar în proiecții digitale idealizate) și ce înseamnă să să fii la modă.

Meditația asupra încrederii în sine din postarea anterioară poate să deschidă o adevărată ”cutie a Pandorei” în ceea ce privește legile știute și neștiute, ale atracției între sexe. O poveste lungă, controversată și cu puține șanse la happy end.
parerea mea este ca exista dragoste adevarata...... nu o sa dispara niciodata acest lucru..... ar fi tragic...... Doamne ajuta!!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.03.2012, 20:54:06
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Cristi,desi poate nu am spus-o pana acum,ma regasesc destul de mult in postarile tale si cred ca inteleg perfect. Poate cel mai bine dintre toti membri forumului. Si tot 22 de ani am si eu,si privesc lucrurile ca tine.

Doamne-ajuta!
multumesc raoul.... ai dreptate, doar cei care au trecut prin astfel de lucruri pot sa inteleaga... nu e asa usor sa uiti pe cineva atunci cand iubesti cu adevarat..... in familia mea, si tatal meu, si bunicul, si unchiul, si strabunicul au avut doar o singura femeie toata viata, sotia fiecaruia..... numai moartea ii poate desparti..... nu au iubit alte femei... de asta si eu nu stiu ce sa mai fac pentru ca stiu ca nu o sa mai iubesc... toti au spus ca o sa treaca totul cu timpul..... dar au trecut doi ani groaznici, in care am invatat sa traiesc fara ea...... chiar nu stiu ce o sa mai fie in viitor..... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.03.2012, 21:21:53
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
parerea mea este ca exista dragoste adevarata...... nu o sa dispara niciodata acest lucru..... ar fi tragic...... Doamne ajuta!!!!
Ne bucurăm că există.... acum să vedem ce este dragostea adevărată și prin ce se deosebește ea de variantele falsificate?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 09:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29