Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.08.2009, 12:16:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Cateva raspunsuri

1. Preoteasa si preotul sunt mai intai de toate oameni si ca la orice cuplu de oamen i trebuie sa aibe ceva comun, sa-i uneasca ceva si sa fie compatibili, asemanatori (ca temperament, preocupari, hobby-uri, etc.).
In cazul lor special, trebuie sa-i uneasca pasiunea pentru teologie, credinta si munca in comunitate.
Ideal ar fi sa poata fi pregatite preotesele pentru aceste cerinte speciale: sa faca o scoala teologica (altfel cum sa stie si sa inteleaga activitatea sotului, postul, abstinenta, semnifictia slujbelor etc.).
Ideal ar fi sa lucreze impreuna macar in timpul liber al ei, daca ea are serviciu. Adica: sa-l ajute sa faca predicile, sa ajute in biserica, sa scrie impreuna reviste, carti, sau sa formeze corul/strana, sa se ocupe de probleme sociale (saraci, batrani, copii orfani, etc.).

2. Am spus ca sunt oameni mai intai. Preoteasa (se presupune ca preotul stie ce presupune profesia lui) trebuie sa stie si ea ce greutati o asteapta si sa se gandeasca in prealabil daca le accepta: saracie adeseori, abstinenta trupeasca si in casa si in pat (preotul este atat de mult in biserica si unde mai are treaba si prea putin acasa), post indelungat, anumite lucruri care nu ii sunt permise, infatisare adecuata (nu toate femeile pot fi calugarite in lume), etc.
Daca acestea nu sunt cunoscute, discutate inainte de casatorie si acceptate din suflet, pe parcurs suferinta/frustrarea va iesi la iveala si va duce tot la...ruptura, iar cel care sufera va fi preotul (caci nu mai are voie sa-si faca alta familie).

3. Problema cu gelozia si femeile din biserica.
Mai intai ca iarasi si iarasi, vorbim de oameni. Preotul este om si daca este mai atragator fizic si moral, sau stiu eu cum, pentru alte femei, este ceva normal, natural. Daca el stie drumul lui, iar femeile stiu sa inteleaga acest lucru, nu se intampla nimic rau. Eu n-am auzit de probleme de acest fel la preoti, adica adultere.
Sentimente pot exista si nu poti sa le impiedici sa apara, ci doar sa le infranezi si sa nu le dai la iveala. Adica, trebuie sa fie toti rationali si bine-credinciosi.
Stiu ca si preoteasa este femeie si poate avea temeri, mai ales daca este mai sensibila. O va ajuta increderea reciproca, si ma ales cea in Dumnezeu.

Referitor la acest punct sunt f.surprinsa de aceste intrebari. Vorbim atata de femeie si cum poate sminti ea barbatul si cum trebuie sa se fereasca si sa se acopere si barabtii sa se izoleze pe Athos. Dar nu vorbim niciodata cum pot fi smintite si femeile si cum sa se fereasca ele, cum sa facem cu barbatul, cum sa-l infasuram si izolam.
Si atunci va intreb eu: cum sa faca un preot sa nu sminteasca femeile? Sau sminteala e reciproca? Nu-mi dau seama.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.08.2009, 20:06:07
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit Un blog despre preoteasa

Eu tot navigand pe internet am gasit acest blog http://slujireapreotesei.blogspot.com/2009/06/o-preoteasa-trebuie-sa-fie-in-primul.html .

Sa ne fie de folos!
Doamne ajuta!
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.02.2010, 22:25:02
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Pentru cazul in care va mai intra doamna preoteasa sa citeasca.

Va rog mult urmariti mai intai cele povestite la mine aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...460#post209460

apoi am sa va explic urmatoarele. Dupa cum scriam si in acea postare, mie preoteasa, sotia preotului meu duhovnic, imi place f mult. si cum arata, cum se imbraca, cum vorbeste cu oamenii, ca este mereu prezenta la biserica, de multe ori o vad asteptand rabdatoare ca parintele sa termina spovedaniile ca sa plece impreuna acasa (eu fac parte dintre cei care-l retin pana tarziu pentru ca ajung cam tarziu la biserica din cauza programului de la birou).
Unul dintre lucrurile care m-a facut sa ma simt cel mai prost si mai prost in acea situatie in care m-am trezit ispitita si cu ganduri necurate fata de parintele meu duhovnic a fost si acesta. Faptul ca este sotul unei astfel de femei minunate. O admir enorm.
Imi venea sa intru in pamant de rusine cand mi se adresa cu blandete, ma povatuia daca o intrebam ceva, etc.
Asa ca, sfatul meu, ca reprezentanta a sexului slab care s-ar putea constitui intr-o eventuala ispita pentru sotul tau ar fi acesta: poarta-te cat mai frumos poti mai ales cu tinerele femei care vin la biserica. Acestea vor observa atitudinea ta. O femeie iubitoare, blanda si blajina nu poate fi decat o femeie sigura pe ea, o femeie care este perfect constienta de dragostea sotului ei si de faptul ca binecuvantarea pe care Dumnezeu a dat-o casniciei ei o va feri de orice rau si de orice ispita.
Si eu am suferit de gelozie si este intr-adevar o boala f grea. Insa apropierea de Dumnezeu si de Sfanta Biserica m-a ajutat foarte mult in acest sens.
Iti doresc din suflet multa pace sufleteasca si o casnicie binecuvantata. Sa te ajute Bunul Dumnezeu sa fii o preoteasa f buna, un adevarat model pentru enoriasele din parohia sotului tau si pentru toate femeile in general.
Uite ca tot vorbind despre asta am ajuns sa ma gandesc si eu daca as fi putut sa devin preoteasa, daca as fi fost in stare sa port aceasta responsabilitate.
Insa, nu prea are rost in situatia mea sa ma mai gandesc la asa ceva. La varsta mea nu mai am sanse sa cunosc un viitor preot in cautare de sotie :)

P.S. imi cer scuze ca am trecut fara sa vreau de la adresarea la persoana a III-a la adresarea la persoana a II-a. Pur si simplu am simtit ca ma adresez unei surori intru credinta si rog sa nu mi se interpreteze ca o lipsa de respect. Mai ales ca am inteles ca sunteti mai tanara decat mine.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 07.02.2010 at 22:28:06.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.02.2010, 13:18:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Cum trebuie sa fie preoteasa???? Pai eu nu cred ca trebuie, dar chiar deloc sa isi anihileze firea pentru ca e preoteasa...ci trebuie doar sa ia in considerare si ca se inhama la o casnicie putin mai jertfelnica...si mai expusa sa zicem asa!

Avand in vedere acest lucru, cred ca preotul trebuie sa tina cont ca orice sot normal si de doleantele sotiei, sa se implice si in familie, si in educatia copiilor..si sa nu neglijeze nici un aspect din cele care il caracterizeaza.

Legat de gelozie, cred ca un preot demn de respect trebuie sa inspire respect in primul rand, si nu sa incurajeze relatii incerte cu enoriasele. Nu cred ca preotul trebuie sa fie cine stie ce frumusete pentru ca enoriasele sa intreaca anumite limite...pentru ca uneori si preoti dintre cei mai urati sunt priviti ca un target pentru femeile care nu au de lucru.

In concluzie cred ca preoteasa trebuie sa fie o femeie puternica si vigilenta daca e cazul
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.02.2010, 13:33:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Daca as fi vreodata preot, mi'as dori ca preoteasa mea sa intruchipeze tot ceea ce as propovadui despre purtarea cuviincioasa a femeii ! Bineinteles, iar eu m'as stradui dupa putina a intruchipa tot ceea ce Sfintii Parinti recomanda cu putere preotului.

Atunci cand preotesei nu i se poate reprosa nimic, cuvantul preotului capata mai multa putere.
Atunci cand preotului nu i se poate reprosa nimic, faptele acestuia devin si mai intaritoare pentru ceilalti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.09.2014, 14:11:44
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta Vezi mesajul
Ce se astepta de la o preoteasa,cat de dedicata trebuie sa fie ea familiei,cat comunitatii,ma intereseaza perceptia voastra despre cum ar trebui sa fie sotia preotului?Cata intelegere trebuie sa aiba fata de preot?Ce loc trebuie sa ocupe in viata acestuia?Ce impresie v-au facut(daca a-ti cunoscut )sotiile de preot?E musai sa aiba studii teologice sotia..ce credeti?Astept parerile voastre.
Preoteasa trebuie sa il iubeasca si sa il asculte pe preot, sa se teama de el , asa cum spune Sf. Ap. Pavel, si sa fie un model de credinta si buna-cuviinta. De restul se ocupa Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
conditii pentru viitoarea preoteasa mihaix Preotia (Hirotonia) 6 10.09.2014 18:00:05
Vreau sa fiu preoteasa ... Mihaela83 Nunta 47 02.09.2014 14:08:08
Cum ar trebui sa fie o preoteasa model a sec. XXI v_oana2006 Preotul 40 21.02.2014 20:56:31
A adormit o sfântă preoteasă în patra Simply_me Preotul 5 28.12.2012 19:20:08
preoteasa in devenire mariusica_nou Generalitati 5 20.05.2008 08:28:25