Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.05.2008, 22:01:29
alin.laurentiu alin.laurentiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 37
Implicit

:D Violentele in scoli au fost mereu cel putin cat am fost eu. Doar ca acum au iesit la iveala prin intermediul mass-media!!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.05.2008, 12:02:23
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

si respectul...citeste Biblia ,Apocalipsa si vezi ca ea va veni cand vor fi numai nenorociri,respectul va scadea ...etc
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.05.2008, 13:33:26
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand tigeratlantic9:
Citat:
ma gandesc.... de ce ne mai rabda Dumnezeu? nu ca vreau sa mor dar vad atatea escrocherii ,nenorociri,pe care omul si le face cu mana lui,sa zicem ca ar veni Stefan cel Mare sau altcineva de demult sa vada ce este acum cred ca ar face infarct,atata inselaciune,copii care asculta manele si injura la un minut,fac ,,caterinca' la orele profesorilor,fura,se cred cei mai mari,fiecare au gasca lor,eu m-am saturat! ne ducem la Biserica ,in noaptea de Inviere si ce vad,mai multe gasti care au lumanari in mana dar mananca snacksuri si seminte

Inca o intamplare pe care am trait-o ,eram eu si cu un grup de vreo 5 baieti dar toti pusi pe ,,smecherii' ,era vorba de muzica,eu am zis eu nu ascult manele cand m-au intrebat daca ascult si incep sa rada si sa zica ca sunt un ,,fraier' si m-au intrebat ce ascult si le-am zis de astea rap,pop,dance ,de radio si au inceput sa rada ,asta dovedeste cata lume asculta manele si le ridica in slavi!

multe alte intamplari


aici scriem intamplari si nenorociri care le vedem la omenie,incet cu incet respectul scade...ce va fi in 2050? oare?ma intreb?
Frate Tiger,

Mai bine este a incerca a nu-L judeca pe Dumnezeu cu mintea noastra omeneasca si limitata, punand intrebari de genul: "De ce Dumnezeu...?" Stie mai bine Domnul din ce motiv face ceea ce face si ne lasa sa infruntam atatea nenorociri pe pamant: totul este spre calirea si intarirea noastra duhovniceasca.

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri, frate Tiger.
---------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.05.2008, 17:09:06
alin.laurentiu alin.laurentiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 37
Implicit

Parerea mea: Omenirea poate pe ansamblu este intr-un mic declin. Aici ma gandesc numai la categoria incredere in Dumnezeu, in Dumnezeu, nu in Biserica. Din punctul meu de vedere, trebuie facuta o distinctie intre Dumnezeu si Biserica. In Romania se spune ca lumea mai are incredere doar in BOR. Este un lucru interesanta avand in vedere ca in ultimii ani s-a incercat punerea Bisericii ca institutie intro lumina cat mai proasta mai ale prin intermediul Mass-Media.
Multi din noi zicem, ca na asta, este si BOR coruptie si nepotism, dar vorba aia "Nu fa ce face preotul ci ce zice preotul!".
Cand vine vorba despre evolutie, aici as avea un punct de vedere diferit. Din punct de vedere tehnic, cred ca avansam. Medical, economic, IT s.a.m.d. Dar eu nu am putut sa observ ca multi oameni sunt saturati de stresul zilnic lumesc, de jungla urbana, de saracia rurala si se apropie din ce in ce mai mult de partea spirituala. Multi cred eu se intorc la ortodoxie, se schimba la 180 de grade si incet, incet se aseaza pe drumul drept, daca as putea folosi acest cliseu.
Problema mea este urmatoare. Acuzam societatea ca e prea ocupata sa se gandeasca si la aspectul divin. Acuzam pe toata lumea ca nu face ce se facea odata, dar nu ne gandim la aspectul de evolutie. Lumea se schimba si asta o uitam. Care mai este in ziua de azi drumul cel drept? Cum il mai gasim pe Dumnezeu? Cum sa ne adresam lui? Cum sa facem distinctia intre ce e bun si ce e rau?
E greu si astazi mai mult ca niciodata. Suntem multi din noi, care ne consideram superiori multor oameni ca cica suntem mai apropiati de Dumnezeu si asta ne da dreptul sa acuzam, sa aratam cu degetul, dar "nu vedem barna" din ochii nostri.
Mie personal imi vine greu sa aleg intre bine si rau, pentru ca nu mai merge sa clasificam faptele prin matritele vechi de secole in urma. Foarte multe cunostiinte ale mele se cantoneaza de faptul ca nu mai exista misterul credintei, ca nu e nimic nou. Poate ca asa e, dar cred eu Biblia cred ca e singura carte care, desi e scrisa acum mii de ani poate transpune prin metafore starea lumii de acum.
Ca in principiile de marketing cred ca noi, ca utilizatori ai ortodoxiei ar trebui sa facem o publicitate profitabila pentru credinta...
Poate ce am scris eu e gresit, nu am cunostiinte viabile pentru vorbi eu despre starea lumii, dar sper ca Dumnezeu sa imi arata la toti Drumul Cel Drept....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.05.2008, 17:13:01
alin.laurentiu alin.laurentiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 37
Implicit

Scuzati scrisul cu greseli. Graba strica treaba. Si cer iertare de la cei care i-am ofensat in vreun fel...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.05.2008, 13:03:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Omenirea ese in scadere....Tehnologia creste ..Omenirea si Umanismul scade...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.05.2008, 14:41:45
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

ce va fi in 1050?cine stie.chiar ne intereseaza,cand nici macar nu stim ce va fi cu noi in secunda urmatoare?au rost aceste intrebari care ne prind ca o panza de paianjen?haideti mai bine sa ne rugam lui dumnezeu,cat timp ne plangem pe forumuri.....va fi cu mult mai bine si ne va fi cu mult ma de folos.ce se intampla pe acest forum.......a se citi"parintele paisie si marii initiati ai indiei".este o carte magnifica.haideti sa nu ne mai gandim asa de departe.haideti mai bine sa ne rugam pt cei care gresesc si noi ,la randul nostru sa ne reparam greselile pe care le facem,chiar fara sa stim.....
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.05.2008, 14:49:58
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

alin.laurentiu.....violenta nu a fost din tot-deauna.ACUM este violenta.ca este si mass-media....este si mai rau.pt ca propaga tot ce este mai rau in lume si in societate.asa ca.......violenta.....este in noi dupa adam si eva.dar acum iese la suprafata,in special in balcani unde intunericul,propaganda si cenzura au trezit rautatea si violenta.si din pacate........va fi si mai rau.dumnezeu sa ne ajute
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.05.2008, 21:16:34
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justiniann
alin.laurentiu.....violenta nu a fost din tot-deauna.ACUM este violenta.ca este si mass-media....este si mai rau.pt ca propaga tot ce este mai rau in lume si in societate.asa ca.......violenta.....este in noi dupa adam si eva.dar acum iese la suprafata,in special in balcani unde intunericul,propaganda si cenzura au trezit rautatea si violenta.si din pacate........va fi si mai rau.dumnezeu sa ne ajute
mare dreptate ai!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.05.2008, 22:56:52
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

mai frate tigrule,ignora-i pe "rautaciosi" fii baiat destept,nu pune la suflet,roagate pt ei ca Dumnezeu8 sa le dea minte.
Reply With Quote
Răspunde