Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.01.2011, 23:19:46
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit "Porunca" primilor oameni

Citim in Cartea Facerii ca Dumnezeu ii spune lui Adam: Din toți pomii din rai poți să mănânci, iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!

Imi spunea cineva ca aceste cuvinte pe care Dumnezeu i le adreseaza lui Adam reprezinta mai degraba un sfat decat o porunca. El ii vorbeste omului ca unui prieten apropiat, nu ca unui rob, aratandu-i ca neascultarea sfatului sau il va duce la moarte (în ziua în care vei mânca din el, vei muri). Astfel, Dumnezeu ar fi dat porunci oamenilor dupa, nu inaintea caderii in pacat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.01.2011, 23:29:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Citim in Cartea Facerii ca Dumnezeu ii spune lui Adam: Din toți pomii din rai poți să mănânci, iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!

Imi spunea cineva ca aceste cuvinte pe care Dumnezeu i le adreseaza lui Adam reprezinta mai degraba un sfat decat o porunca. El ii vorbeste omului ca unui prieten apropiat, nu ca unui rob, aratandu-i ca neascultarea sfatului sau il va duce la moarte (în ziua în care vei mânca din el, vei muri). Astfel, Dumnezeu ar fi dat porunci oamenilor dupa, nu inaintea caderii in pacat.
Cuvintele nu prea îmi sugerează sfat, adică ceva la urma urmei opțional, ci mai curând arată imperație. Se evidențiază și rezultatul alegerii celeilalte alternative și se întărește cu "negreșit". Oare hotărârile dogmatice ale Conciliilor Ecumenice care se termină cu "să fie anatema!" ce sunt: sfat sau poruncă ?

Eu nu cred că Dumnezeu S-a schimbat după Cădere. Noi, da.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.01.2011, 23:55:19
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie mi-se pare un avertisment.Sfat ar fi fost: ,,Eu te-as sfatui sa nu..".Porunca ar fi fost: ,,Sa nu maninci"(restrictie precum in cazul celorlalte porunci si atat).Avertismentul este mai mult pentru ca iti arata si urmarea: ,,Nu intrati! Caine rau." La porunca te mai poti intreba: ,,De ce"(daca ai o predispozitie spre insubordonare)dar la acest gen de averisment esti pe regula ,,fara scuze".

Ai fost prevenit(Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci),ti-a fost aratata actiunea(căci, în ziua în care vei mânca din el),ti-a fost spusa urmarea(vei muri negreșit!).Ai avut si optiuni (,,Din toți pomii din rai poți să mănânci,").Esti pe risc propriu.Ai fost avertizat cu privire la toate aspectele si posibilitatile.Se va termina prost in cazul in care te decizi sa ignori avertismentul.

Poate insa avea si valoare de porunca.Exista un argument.In Capitolul 3 din Geneza are loc dialogul dintre sarpe si femeie.Exista cateva particularitati: sarpele o intreba ca fapt divers(nu este exclus sa fi facut asta tocmai pentru a anula caracterul de avertisment/porunca prin aruncarea lui in derizoriu)>,,Dumnezeu a zis El, oare, să nu mâncați roade din orice pom din rai?" Ca si cum ar fi spus ,,Mai femeie,ti-a chiar ti-a spus Dumnezeu asa ceva?"

Ce este interesant este ca raspunsul femeii prezinta doua caracteristici:

-in primul rand incepe cu optiunea care i-ar fi salvat(Roade din pomii raiului putem să mâncăm),deci idee fusese inteleasa din moment ce optiunea era prezenta.Prima data a gandit corect dar indoiala urma sa vina,ca doar sarpele nu intrebase degeaba intr-un mod care arunca samburele indoielii;
-femeia adauga ceva la porunca divina(Să nu mâncați din el, nici să vă atingeți de el, ca să nu muriți!").Undeva in mintea/constiinta ei avertismentul/porunca avusese un ecou atat de puternic incat a mai adaugat de la ea sub imperiul fricii de sanctiune.Se intimpla ca cineva sa-ti spuna ,,Nu ai voie sa intri in camera!".Pe tine te impresioneza asa de tare incat daca te intreaba cineva: ,,Ce a spus?"tu esti tentat sa spui:,,Nu intra ma!Nici sa nu te apropii macar!".La interdictia initiala ai adaugat si temerea ta.Aici se poate argumenta ca a fost o porunca.

Cand femeia aude ca rezultatul poruncii/avertismentului nu este real(Nu, nu veți muri!)toate slabiciunile umane intra in actiune.Eliberata de factorul prohibitiv(care insa in mod paradoxal avea si rol de protectie),prin inselare,ea isi lasa libere simturile si nu ratiunea(prima data s-a gandit la optiunea salvatoare):,,De aceea femeia, socotind că rodul pomului este bun de mâncat și plăcut ochilor la vedere și vrednic de dorit"

(Cred ca exista si o morala fara varsta a acestei situatii: omul,daca gandeste rational, va observa mereu acele optiuni care il protejeaza.In momentul in care ratiunea cade in plan secund atunci intra in rol de judecatori simturile si senzatiile,patimile si dorintele.In situatia Evei,ca mesaj adiacent, poate fi vorba si de o confruntare intre ratiune si pasiune cu tentatia in rol de catalizator.Nu absolutizez rolul ratiunii ci doar incerc sa il pozitionez corect pe scara valorilor.)

Simtul gustativ,vizual precum si dorinta in starea ei de neoprit(vrednic de dorit)au fost prea mult pentru ea.Un iures al senzatiilor a biruit-o si nu numai ca a mancat da i-a mai dat si nefericitului de Adam.In mod paradoxal desi doar Adam asistase la interdictia initiala(Geneza 2:16)raspunsul femeii catre sarpe arata ca Adam o prevenise.Femeia stia de tot avertismentul.Adam insa a cedat la randul lui desi stia si fusese prezent iar Biblia nu ne spune cum de a cedat asa usor. Eternul feminin,superb si misterios,in fata caruia toti cedam atat de vinovati in aparenta dar atat de fericiti in esenta... :)

Last edited by Scotsman; 23.01.2011 at 01:19:19.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2011, 02:11:38
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Mie mi-se pare un avertisment.Sfat ar fi fost: ,,Eu te-as sfatui sa nu..".Porunca ar fi fost: ,,Sa nu maninci"(restrictie precum in cazul celorlalte porunci si atat).Avertismentul este mai mult pentru ca iti arata si urmarea: ,,Nu intrati! Caine rau." La porunca te mai poti intreba: ,,De ce"(daca ai o predispozitie spre insubordonare)dar la acest gen de averisment esti pe regula ,,fara scuze".

Ai fost prevenit(Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci),ti-a fost aratata actiunea(căci, în ziua în care vei mânca din el),ti-a fost spusa urmarea(vei muri negreșit!).Ai avut si optiuni (,,Din toți pomii din rai poți să mănânci,").Esti pe risc propriu.Ai fost avertizat cu privire la toate aspectele si posibilitatile.Se va termina prost in cazul in care te decizi sa ignori avertismentul.
E un punct de vedere intresant. Am putea lua in calcul si aceasta posibilitate, ca Adam sa fi primit un avertisment de care, din nefericire, n-a mai tinut cont.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.01.2011, 10:01:37
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

[quote=George.m;326957]Citim in Cartea Facerii ca Dumnezeu ii spune lui Adam: Din toți pomii din rai poți să mănânci, iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!

dar ce poate sa insemne moartea adusa de cunostinta binelui si raului?
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.01.2011, 12:57:36
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

[quote=Karine;327356]
Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Citim in Cartea Facerii ca Dumnezeu ii spune lui Adam: Din toți pomii din rai poți să mănânci, iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!

dar ce poate sa insemne moartea adusa de cunostinta binelui si raului?
Cand Dumnezeu i-a dat omului acest avertisment, ingerii cazuti intorsesera deja spatele Creatorului. Cu alte cuvinte raul nu mai exista in potenta, ci devenise realitate.

Dumnezeu nu doreste insa ca omul sa cunoasca raul din "experienta", prin partasia la el. Aceasta cunoastere i-a adus omului unirea cu raul, relativizarea binelui si moartea sufleteasca. Moartea cea dupa trup nu este decat urmarea fireasca a celei dintai.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2011, 15:13:41
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul

dar ce poate sa insemne moartea adusa de cunostinta binelui si raului?

Primii oameni au cunoscut raul ascuns in binele iesirii din comuniunea cu Dumnezeu.
Ei si-au dorit autonomia, materializata in refuzul comuniunii cu Dumnezeu. Iar acest refuz a avut urmari dezastruoase asupra propriei lor firi (a fost sparta unitatea firii umane, prin separarea elementelor ce o compun - trup si suflet - prin moarte).


Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2011, 17:40:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu cand aud in biserica cuvinte de genul "pocaiti-va", "faceti bine si celor ce va urasc" ... nu stau sa ma gandesc daca ele sunt o porunca sau un sfat. Ci caut sa le implinesc, pentru ca ele vin de la Cel ce m-a adus la fiinta. Nu fac analiza modului in care mi-au fost adresate, ci caut implinirea lor, caci fara aceasta implinire raman lipsit de unirea cu El.

Asa si cu cerinta lui Dumnezeu de a nu manca din pomul cunostintei binelui si raului. Omul trebuia sa implineasca cuvintele lui Dumnezeu, ca marturie a faptului ca doreste sa se hraneasca cu El, ca nu vrea sa vietuiasca in afara Lui.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.03.2012, 18:56:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Porunca, avertisment, sfat, orice ar fi fost, cert este ca diavolul, prin cuvintele sale mestesugite, a facut ca protoparintii sa o/il dea uitarii. Cuvintele sarpelui au "cantarit" mai mult pe balanta inimii lor decat cuvintele dumnezeiesti.

Si a reusit asta fara a porunci, fara a da avertismente sau sfaturi, ci picurand indoiala in sufletele lor. S-au indoit de cuvintele Domnului.

Numai ca odata cu savarsirea pacatului, cuvintele Domnului s-au plinit, blestemul si moartea au patruns in lume, in timp ce cuvintele diavolului si-au aratat chipul amagitor, omul neajungand nicidecum asemenea lui Dumnezeu.

Ispita diavolului loveste intotdeauna la temelia credintei noastre, deschizand calea pacatului spre a lovi in insasi fiinta noastra.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu si despre Parintele Teofil : "Intalniri cu oameni iubitori de Dumnezeu" cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 72 09.04.2019 02:15:22
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Seria "Limbajul bisericesc" - 1. Parinti,stapan, porunca, afurisenie sophia Biserica Ortodoxa Romana 49 08.04.2012 21:09:40
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42