Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 17.04.2014, 17:37:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Mi-e teama sa nu fie prea lung mesajul. Acum vreo 2 luni la inceputul postului, cand am avut criza precedenta, am mers la un doctor si a zis ca nu sunt asa grav (probabil vazuse mai rele), mi-a dat untratament usor, a zis ca e oarecum normal sa reactionezi asa cand esti hartuit din toate partile (dp lor dv, nici sa vrei sa te omori nu e asa unusual, probabil cu acuza asta se prezinta multi :)). A fost bine o vreme, dar, de vreo sapt jumate, trag nadejdea ca as putea sa fi ramas insarcinata :) (desi sansele sunt foarte minimale), si in nebunia mea, am evitat sa mai iau pastilele (desi mi-a spus un nebun ca femeile psihopate nu tb sa faca copii, am zis ca poate nu-s chiar asa bolnava). Iar ultima data cand s-a intamplat (al meu deja era bolnav) a zis si el ca poate e cazul sa incercam :). Doar ca ultimele zile mi-a fost f greu la munca, am sunat dr sa vad dc mai pot lua trat, nu a raspuns si azi am vazut ca e in vacanta:). Iar dupa criza facuta azi de al meu am luatsi o pastila si am cerut si o tigara . Iar acum e putin probabil sa gasesc un preot sa ma poata spovedi, la al meu nici numai indraznesc (a avut mereu incredere si l-am dezamagit, mereu spune ca nu evoluez, etc). Barbatul s-ar putea sa se razgandeasca, dupa dezamagirea de azi, sa nu mai vrea copil, iar eu decat sa avortez cred ca prefer sa mor eu (desi nustiu cum poti creste un copil cand tu nu te descurci la serviciu, cand daca te critica sau te ocaraste cineva te gandesti sa-ti dai demisia si sa te lasi de meserie... Acum ma gandesc dc eram la spitalsi ziceam ca ma doare,si dr zicea ca abia mi-a dat, sau sa vada recomandarea care-o am primit-o, si io il faceam dobitoc si retardat, si-l trimiteam la spatii verzi, sau chiar il blestemam, el ce facea, doar nu-si dadea demisia ca asa sugeram eu :)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 17.04.2014, 19:09:34
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Adevărată săptămână a patimilor și pentru tine, nu-i așa? Însă nu uita că, atunci când avem și noi de pătimit, nu suntem singuri în durerea noastră, ci atunci ne unim mai tare cu Hristos. Nu deznădăjdui, ci găsește-ți un răgaz și un loc să te rogi până te vei liniști. Dacă poți, mergi și la biserică, lepădându-te, măcar cât ești acolo, de toate gândurile și fricile care te tulbură.
Nu te lăsa cuprinsă de panică. Dacă va fi să fie un copil, Dumnezeu, care ți-l va fi dat va avea și grijă ca să-l poți crește. Nu te teme!

P.S. Și nu uita să recitești ceea ce ai pus în semnătură!
Reply With Quote
  #183  
Vechi 17.04.2014, 20:25:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci in disperare de cauza, subconstientul tau feminin crede ca facandu-i obligat fortat un copil, se va imbunatati relatia.
Fals.

Daca vrei o cale de iesire din relatia asta, iesi pur si si simplu, nu fa o belea pentru toata lumea (copil inclusiv) ca sa te simti pe urma eroina pentru un gest normal, dar care trebuie facut altfel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 18.04.2014, 12:02:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc, Cristian! Sincer, as fi preferat sa fiu eu bolnava :). Alin, nu vreau copil ca sa salvez relatia, daca o da Dumnezeu, nu ma intereseaza dc il vrea sau nu. Desi vecinul nostru cel rau, care nu e nici el cununat cu dna, si au facut acum al doilea copil, decand au pe prima fetita a inceput sa vina si el la biserica. Din pacate, acasa tot îi reproseaza femeii ca i-a făcut necaz cu copiii, si ea abia a iesit din spital cu bebe
Reply With Quote
  #185  
Vechi 18.04.2014, 12:40:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc, Cristian! Sincer, as fi preferat sa fiu eu bolnava :). Alin, nu vreau copil ca sa salvez relatia, daca o da Dumnezeu, nu ma intereseaza dc il vrea sau nu. Desi vecinul nostru cel rau, care nu e nici el cununat cu dna, si au facut acum al doilea copil, decand au pe prima fetita a inceput sa vina si el la biserica. Din pacate, acasa tot îi reproseaza femeii ca i-a făcut necaz cu copiii, si ea abia a iesit din spital cu bebe
Inevitabil se nasc copii in urma relatiilor...sexuale! Ma intreb pe ce lume traieste acel barbat?!?
El ce ar dori? Sa aiba relatii ani in sir iar cand se hotareste el sa aibe copii sa apese o tasta si sa vina copilul?

A ajuns si el cat de cat pe la clasa a 11-a cand se preda anatomia si fiziologia omului?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 18.04.2014, 13:08:34
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

A ajuns si el cat de cat pe la clasa a 11-a cand se preda anatomia si fiziologia omului?
Sau clasa a 7a. :P
Reply With Quote
  #187  
Vechi 18.04.2014, 14:38:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc, Cristian! Sincer, as fi preferat sa fiu eu bolnava :). Alin, nu vreau copil ca sa salvez relatia, daca o da Dumnezeu, nu ma intereseaza dc il vrea sau nu. Desi vecinul nostru cel rau, care nu e nici el cununat cu dna, si au facut acum al doilea copil, decand au pe prima fetita a inceput sa vina si el la biserica. Din pacate, acasa tot îi reproseaza femeii ca i-a făcut necaz cu copiii, si ea abia a iesit din spital cu bebe
Eu zic sa mai analizezi putin faptele, eventual ia o carte de anatomie, ca sa intelegi ca nu e cu "daca o da Dumnezeu" ci ti-o faci cu mana ta, pardon..nu e mana, dar iti explica manualul mai bine.

Si care va sa zica inspiratia ti se trage de la vecinul, ce ai zis, poate o sa fie ca la el, daca vin copiii - vrea nu vrea el, relatia o sa se imbunatateasca, o sa devina credincios, cine stie..poate te ia si de nevasta..

Esti constienta ca esti intr-o stare de grava dispeare, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 20.04.2014, 20:28:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Daca acum sunt probleme, nu te gandi ca vor disparea prin nasterea unui copil, din contra... Acum sigur ca nici avortul nu e ingaduit si bineinteles nici traiul in pacat.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 21.04.2014, 22:29:42
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Stiu ca barbatii sunt partinitori între ei, ca si noi femeile, insa nu le punem ceva in mancare si nici nu putem concepe copii cu ei in timp ce ei dorm :). Si apoi sa vrei sa te omori si sa spui ca te-a nenorocit femeia ca ti-a facut copii? De ce nu ai luat masuri, sau trebuia femeia sa poarte centura de castitate? Sau mai se intampla o situatie : la momentul conceptiei esti entuziasmat, sau baut, sau gandesti ca daca saptamana trecuta a fost safe, merge si acum, iar a doua zi sau dupa cateva saptamani sau chiar luni te trezesti la cruda rrealitate ca ai doar o camera, un salariu derizoriu si o femeie proasta si nebuna langa tine (sau viceversa), si vrei sa "repari raul" pana nu e prea tarziu...(vecina are o poza cu avortoni, mi-a aratat-o si mie azi, era horror, nici nu m-am uitat ):)

Last edited by fallen; 21.04.2014 at 22:44:32.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 22.04.2014, 00:14:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aluneci cam (prea) mult pe panta ipocriziei cu "explicatiile" astea.

Stii foarte bine ca nu vrea un copil cu tine asa cum nu te vrea nici de nevasta.

Daca acum, cand n-ai alte obligatii/sarcini nu esti capabila sa te desprinzi de relatia asta vicioasa, sa-ti iei viata in maini, ce te face sa crezi ca ai putea face asta cu un copil asa mic de ingrijit?

Da, pentru el e foarte simplu, pentru tine putin mai complicat, dar nu-ti fa iluzii, esti atat de dependenta de el incat i-ai pune la picioare chiar si moartea copilului tau, doar sa pastrezi relatia.

Cum ti-ai gasit atatea scuze "duhovnicesti" pana acum pentru concubinaj, sigur ti-ai gasi si pentru pacatul avortului, dar sa stii ca in realitate nu o sa faca decat sa te impinga si mai departe de sanatatea mentala, de cea duhovniceasca nu mai vorbesc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.04.2014 at 00:18:15.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare