Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2013, 14:41:49
mamidegemene mamidegemene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit Caut GAZDA Bucuresti pt o mama cu 2 copii !

Buna ziua tuturor
initiez acest topic pt a o ajuta pe Dna Luminita, mama cu 2 copii care momentan doarme cu cei 2 copilasi intr-o Dacie. Acest caz a aparut la stiri : http://www.kanald.ro/Video/Stirile-K...-VIDEO/16118/#
Am contactat-o pe dna Luminita, am pregatit deja un pachet pt dansa, vom merge sambata la ea, dar are nevoie urgent de un locsor cald unde sa stea. Fetita, am inteles ca are o problema cu vederea, este foarte racita din cauza curentului si frigului.
De aceea sunt dispusa sa platesc pt dansa aprox 250-300 lei pt o camera gazda, intr-un apartament undeva in zona Mihai Bravu, Dristor, Nicolae Grigorescu. Ajutati-ma sa-i ajut.
Nu cer nimanui nimic, doar daca este cineva care are de oferit o camera, de inchiriat in schimbul sumei de bani mentionate mai sus. In ziua de azi nu se prea ofera camere familiilor, am vazut anunturi cu ''exclus copii'' cum se poate asa ceva???
O camera modesta, eventual pat, dar daca se poate sa aiba caldura.
Este cineva printre Dvs care ofera o camera in schimbul sumei de 300 lei?!?
Multumesc anticipat.
Cristina
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2013, 14:54:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dar sunt camere de gazduit facute de primarie pentru iarna, unde nu se plateste si unde se poate duce, eu o stiu pe cea de pe Serban Voda, cred din cate tin minte eraintre intersectia cu strada Frigului si intersectia cu Olimpului.

Acolo sunt containere din alea mari, cu mai multe paturi, este destul de cald. Cred ca merita sa stea peste iarna acolo si ea si copiii, pana se gaseste o solutie.

Dar numai sa vrea. Si este o solutie temporara destul de buna.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2013, 15:10:08
mamidegemene mamidegemene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar sunt camere de gazduit facute de primarie pentru iarna, unde nu se plateste si unde se poate duce, eu o stiu pe cea de pe Serban Voda, cred din cate tin minte eraintre intersectia cu strada Frigului si intersectia cu Olimpului.

Acolo sunt containere din alea mari, cu mai multe paturi, este destul de cald. Cred ca merita sa stea peste iarna acolo si ea si copiii, pana se gaseste o solutie.

Dar numai sa vrea. Si este o solutie temporara destul de buna.

Nu sunt locuri nicaieri. Nu este vorba ca nu vrea. Si eu m-am interesat, teoretic sunt atatea adaposturi pt oamenii strazii, dar tot ii vedem la colturile strazii tremurand. M-am interesat si in iarna pt un baiat orfan care doarme afara, tot cu gandul sa voi plati pt el un pat/o camera... nimic, nici la Samusocial nu sunt locuri.

Ce ma indigneaza foarte tare este faptul ca sunt exclusi copii din ecuatia unei inchirieri de camera... cum se poate asa ceva? De ce nu inchiriaza unei femei care are copii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2013, 15:34:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

O sa merg diseara sa verific si eu aici, si daca este vreun loc liber pun un post.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2013, 15:35:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din câte știu, adăposturile sociale sunt deschise pe perioada iernii pentru toată lumea. Atâta doar că mulți preferă strada acelor adăposturi, care se pare că nu sunt curate, iar persoanele care le populează nu te fac să te simți în siguranță, mai ales ca femeie, și mai ales când ai copii.

Știu că pentru mame cu copii sunt multe fundații care oferă sprijin. Nu știu dacă este real sau mai mult teoretic, însă trebuie încercat.

Dar cu primăria trebuie luată legătura în primul rând. Cu cea unde are domiciliul pe C.I. Ei vă vor îndruma unde trebuie.

Mai sunt fundații și pe lângă Patriarhie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2013, 15:37:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mamidegemene Vezi mesajul
Nu sunt locuri nicaieri. Nu este vorba ca nu vrea. Si eu m-am interesat, teoretic sunt atatea adaposturi pt oamenii strazii, dar tot ii vedem la colturile strazii tremurand. M-am interesat si in iarna pt un baiat orfan care doarme afara, tot cu gandul sa voi plati pt el un pat/o camera... nimic, nici la Samusocial nu sunt locuri.

Ce ma indigneaza foarte tare este faptul ca sunt exclusi copii din ecuatia unei inchirieri de camera... cum se poate asa ceva? De ce nu inchiriaza unei femei care are copii...
Mai sunt Centre Mama si copilul, sau Centre pentru victimele violentei domestice, stiu ca este si Casa Ioana, un loc in care se ofera adapost, contra unei sume de 100-150. Dau link mai jos
http://www.casaioana.org/suntetipers...post/?limba=Ro

In general proprietarii se gandesc ca cei mici sunt galagiosi, le strica mobila, bunurile si pun aceste lucruri mai presus de dorinta de a ajuta un om. Este trist ca nu mai avem inima buna, fiecare se gandeste doar la bine lui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2013, 16:09:38
mamidegemene mamidegemene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

am dat mail la Casa Ioana, sa vedem daca se gaseste vreo camera.
Dna doreste sa ramana in Bucuresti, aici merge baiatul la scoala si dansa mai face diverse treburi prin piata pt 15-20 lei. Fata am inteles ca are o problema la vedere, necesita operatie, de aceea nu merge si ea la scoala, ci doar baiatul. Pe mine m-a impresionat enorm acest caz, si eu am copii si daca vreodata as ajunge in strada mi s-ar rupe sufletul sa vad indiferenta lumii.
Societatea noastra din pacate uraste copii, am simtit si eu pe strada asta... eu am 2 fete de 3 ani gemene foarte dragalase, sufletele noastre dragi, dar mi s-a intamplat sa fiu tratata urat fiindca ''incomodez'' cu copiii in tramvai.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.02.2013, 08:57:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mamidegemene Vezi mesajul
Dna doreste sa ramana in Bucuresti, aici merge baiatul la scoala si dansa mai face diverse treburi prin piata pt 15-20 lei.
Am vazut si eu cazul la stiri si m-a impresionat,este aproape de neimaginat ca unii semeni ai nostri pot trai in astfel de conditii intr-o tara care se doreste a fi civilizata si apartinand UE.Totodata,este admirabil ca doriti sa va implicati si sa le intindeti o mana de ajutor acestor suflete amarate.
In alta ordine de idei,este posibil ca in Bucuresti,un oras destul de scump dealtfel sa nu se poata gasi atat de usor o solutie.Nu stiu daca exista biserici care se implica in zona in astfel de cazuri sociale,poate s-ar putea incerca...
In rest,poate doamna ar fi bine sa ia in calcul si varianta mutarii intr-un alt oras in cazul in care se gaseste o varianta mai buna si care sa ii ofere,poate si posibilitatea castigarii unui banut.Suma de 15-20 de lei pe zi nu stiu daca este atat de motivanta,incat sa doreasca cu orice pret sa ramana acolo,iar scoli se pot gasi si in alte orase.
S-ar putea incerca si prin alte fundatii din tara,manastiri care ar putea oferi gazduire si eventual si posibilitatea castigarii unui banut,cat de cat.In plus,intr-un alt oras mai mic,nici preturile nu cred ca ar fi atat de mari cum sunt in Bucuresti.
Situatia este tragica ,mai ales pentru bietii copii, si le afecteaza dezvoltarea din toate punctel de vedere,mai ales ca cea mica are probleme mari de sanatate si nici nu mai poate frecventa scoala,deci este nevoie urgent sa se gaseasca o solutie rezonabila.

PS:Vedeti ca acolo unde este postat articolul,pe site-ul KanalD exista mai jos o rubrica de comentarii si am observat ca mai exista si alte persoane dornice sa ajute.
Un exemplu de comentariu:

" As vrea si eu sa iau leg cu aceasta familie ptr a le oferi un adapost deasupra capului. Mama mea(50 ani, sanatoasa) locuieste singura intr-o casa ff incapatoare cu gradina, curte si animale la cativa km deBuc . Cred ca ptr copii ar fi minunat. Coincidenta face ca numele mamei de familie coincide cu cel al acestei familii. Multa sanatate si putere, si Dumnezeu sa ii aiba in paza sa."


anca

07 Februarie 2013 | la 09:36
"O puteti contacta: Luminița Florea 0765703644"
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 18.02.2013 at 09:14:28.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2013, 20:08:32
mamidegemene mamidegemene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

am fost si noi smabata la dansa, ne-a aratat masina, copii nu erau acolo, dormeau la o vecina, fata era racita, noi am ajuns seara pana ne-am invartit pe acolo cu masina, am gasit greut locul si de aceea nu i-am gasit si pe copilasi. Ce pot sa zic... masina sta parcata intr-o curticica, pe acolo sunt aruncate multe gunoaie, nici nu prea ai loc sa calci. Am inteles ca i-a oferit cineva un locsor undeva la tara, nu prea mai stiu detalii.

Am sunat si am mai dat si eu mail, am cautat si anunturi, m-am enervat, m-am indignat pt ca nu vor sa primeasca copii am renuntat sa dau telefon dupa gazda pt ca pur si simplu nu puteam continua discutia cand mi se spunea din start fara copii, parca ar fi boala nu binecuvantare de la Dumnezeu.

Mare lucru nu am facut pt dansii, o picatura intr-un ocean. Punandu-ma in situatia dansei parca nici eu nu as da cioara din mana (adica masinuta aceea) pt promisiuni desarte. Cel putin un mic culcus au. De la a scrie pe forum cum ca vrei sa ajuti pana la ajutorul propriu-zis e cale lunga... am vazut din proprie experinta cat de greu este sa faci un mic bine.

Momentan a ramas in pom ca sa zic asa... imi pare rau ca nu am luat camera foto sa le fac poze, intr-adevar este un caz real si daca ar mai putea cineva sa le duca ctae ceva de-ale gurii, din cand in cadn ar fi binevenit, eventual hainute.
O seara frumoasa tuturor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2013, 00:05:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am fost si cativa forumisti pe acolo, cazul e real, din pacate. Am ajuns acolo fara a fi dat vreun telefon in prealabil, care sa anunte venirea noastra. Am gresit mai greu locul, e o zona foarte neplacuta, un cartier gri cu blocuri nefinisate si cu muulte materiale de constructie, caini si gunoaie. Nu am gasit-o din prima pe femeie acasa. Am intrat in minimarket-ul friguros la care vinde o femeie care o mai ajuta din cand in cand. Luminita plecase la spital cu fetita. Ne-a aratat un porcoi de copii de acte medicale si ne-a povestit ca dupa moartea sotului, femeia a fost data afara de soacra, cu copii cu tot si de atunci nu au un acoperis deasupra capului. Vanzatoarea sta cu chirie si o mai primeste din cand in cand la ea. Au venit televiziunile, au facut reportaje, au plecat. Au mai venit oameni, cu tot felul de promisiuni, nu s-a realizat nimic. Baiatul e la scoala, in cadru, programului a doua sansa. Fetita nu a putut fi scolarizata, a cazut de la etaj acum cativa ani, a avut un traumatism cerebral si are probleme cu ochii. Luminita are buletin de Bucuresti, sector 3, copiii au certificat medical si dosar medical, e si un certificat de deces al sotului.
Intre timp, a ajuns si ea. Isi lasase copiii la o vecina.

Pe mine m-a impresionat demnitatea si taria ei. Nu miroase, nu cerseste, e muncitoare si foarte bataioasa, e politicoasa cu oamenii, nu e tupeista. E chiar un exemplu de bun simt. Pentru copiii ei ar face orice. Ne vorbeste clar, cu actele pe masa. Nu pare a avea probleme psihice. Ne-a aratat curtea in care are parcata Dacia. Cred ca este un centru de reciclat, sunt numai sticle de plastic peste tot pe jos, foarte multa mizerie. Cea mai mare dorinta a ei este aceea de a-i putea plati operatia de strabism a fetitei (30 milioane vechi), apoi de a avea un adapost al ei. Se pare ca a avut oferte la tara, dar ea vrea sa ramana in Bucuresti, pentru ca aici crede ca au mai multe sanse copiii ei - aici are scoala si medicul de familie. Munceste cu ziua prin Obor. Au facut demersuri peste tot, si la primarie, si la presidentie, toate usile li se inchid, sunt liste lungi de asteptare... E in evidenta primariei cu o cerere, dar va avea muuult de asteptat. E foarte trist, e multa discriminare si nepasare din fata autoritatilor si a oamenilor din jur.


Am facut si poze ale actelor si ale curtii in care e parcata masina. Ii rog pe colegii forumisti care au participat sa posteze impresii si pozele.

M-as bucura daca ar putea cineva sa o ajute, cu cat de putin. Forumistii din Bucuresti se pot deplasa la fata locului, ca sa vorbeasca cu ea sau o pot suna pe acel numar. Pentru mine personal, intalnirea cu aceasta femeie a fost o lectie de viata. E un exemplu de lupta si de nadejde, in cele mai mizere conditii, si un exemplu de daruire pentru copiii ei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde