Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2016, 20:10:33
Razvanb Razvanb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2016
Mesaje: 2
Implicit De ce sunt eu asa?

De ce daca doi oameni se cearta eu intervin si aplanez conflictul?

De ce imi plange sufletul cand o persoana sau un animal sufera?

De ce vad natura si soarele si ma bucur ca traiesc chiar daca ceilalti in jurul meu sunt suparati?

De ce imi doresc sa fac numai bine desi uneori pic eu cand fac asta?

De ce daca cineva ma jicneste eu ii zambesc si nu ma supara?

De ce daca imi doresc sa fiu rau nu pot? Plang in interiorul meu si imi cer scuze dupa...

De ce ma roade daca stiu ca eu am mancare si altul cerseste si uneori nu pot manca daca nu ii dau si lui?

De ce in viata de zi cu zi imi doresc sa ajut fara sa ma astept la nimic in schimb?

De ce sunt eu asa?

De ce nu pot fi doar eu pentru mine si ai mei asa cum sunt toti in jurul meu?

De ce simt ca mi-as putea da viata pentru a salva o alta?

De ce salvez oameni de la probleme sau de la moarte in diferite situatii care imi apar in cale ?

De ce simt o caldura si o lumina la mine in suflet si simt nevoia sa o maresc si sa impart iubire?

De ce nu pot tine ura nici pe cel mai mare dusman si ii trimit numai ganduri si sentimente de iertare si iubire?

De ce am un suflet bland orice mi s-ar intampla?

De ce sunt eu asa cand majoritatea in jurul meu sunt rai?

Mai sunt si altii ca mine?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2016, 20:15:28
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

De ce, de ce...
Pentru ca il citesti pe Igor, d-aia!....:))))

Si pentru ca abia ai inceput sa tatonezi viata.
Fii linistit, o sa mai dureze nitel, apoi o sa-ti treaca.
Vei deveni si tu un om ca toti oamenii, cu bune si cu rele, cu tot ce crezi acum ca nu va aparea nicicum in viata ta.

P.S. Cati ani ai, sfintisorule?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.08.2016, 20:31:41
Razvanb Razvanb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2016
Mesaje: 2
Implicit

Nu sunt sfant, mai mult mi-as dori sa fi tu sfant si sa imi poti spune tu cuvinte sfinte care sa imi ramana intiparite in suflet.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.08.2016, 20:47:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Razvanb Vezi mesajul
Nu sunt sfant, mai mult mi-as dori sa fi tu sfant si sa imi poti spune tu cuvinte sfinte care sa imi ramana intiparite in suflet.
Nu sunt sfant. De aceea repet ce stiu, asa cum sunt: vei deveni si tu un om ca toti oamenii...
Iarta-ma ca nu iti pot oferi placerea de care ai nevoie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2016, 20:50:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Îți spun eu după ce trece postul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2016, 00:45:44
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Problema nu este la tine, ci la cei cu care te inconjori
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2016, 12:50:14
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Razvanb Vezi mesajul
De ce daca doi oameni se cearta eu intervin si aplanez conflictul?

De ce imi plange sufletul cand o persoana sau un animal sufera?

De ce vad natura si soarele si ma bucur ca traiesc chiar daca ceilalti in jurul meu sunt suparati?

De ce imi doresc sa fac numai bine desi uneori pic eu cand fac asta?

De ce daca cineva ma jicneste eu ii zambesc si nu ma supara?

De ce daca imi doresc sa fiu rau nu pot? Plang in interiorul meu si imi cer scuze dupa...

De ce ma roade daca stiu ca eu am mancare si altul cerseste si uneori nu pot manca daca nu ii dau si lui?

De ce in viata de zi cu zi imi doresc sa ajut fara sa ma astept la nimic in schimb?

De ce sunt eu asa?

De ce nu pot fi doar eu pentru mine si ai mei asa cum sunt toti in jurul meu?

De ce simt ca mi-as putea da viata pentru a salva o alta?

De ce salvez oameni de la probleme sau de la moarte in diferite situatii care imi apar in cale ?

De ce simt o caldura si o lumina la mine in suflet si simt nevoia sa o maresc si sa impart iubire?

De ce nu pot tine ura nici pe cel mai mare dusman si ii trimit numai ganduri si sentimente de iertare si iubire?

De ce am un suflet bland orice mi s-ar intampla?

De ce sunt eu asa cand majoritatea in jurul meu sunt rai?

Mai sunt si altii ca mine?
Ti-a scapat porumbelul.Vezi...nu esti atat de inteligent pe cat te crezi.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2016, 15:21:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Răzvane, crezi că doar tu ești așa? Problema e alta: rămâi cel puțin așa, toată viața... Oricum ai foarte mult de lucru. Toată viața vei avea de lucru, dar, cu bucurie. Chiar și în clipele morții, când plecăm în veșnicie și-atunci vom avea de lucru. Înmulțește măsura, înmulțește-te în Hristos și dăruiește-te, pentru Domnul.

Oricum, bine-ai venit printre noi... pe drumul spre mântuire. Cercetează mai mult din cărți și experiență și mai puțin pe forum.

Fi blând. Fi puternic. Fi înțelept. În iubire și virtuți. Și vorba englezului: keep up the good work.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.08.2016 at 15:29:32.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2016, 15:32:21
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, de ce iei trollul in serios ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2016, 16:02:21
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ei acuma și tu... cum să fie troll ? Un om care trăiește așa întrebări, nu e un om rău, e sensibil, e rănit, suferă, îi pasă.

Nu toți oamenii merită să fie luați în serios? Și oare nu toți oamenii, vrem să fim luați în serios, mai mult sau mai puțin?

Mai ales când avem nevoie. Nu vrei și tu să fi luat în serios, mai ales când cauți răspunsuri, vrei ajutor, un sprijin, să te ajute să iei hotărârile mai ușor, mai ales dacă te simți în pericol sau te simți nu tocmai confortabil, în siguranță... și așa...

Sigur că îl iau în serios. Fiindcă-mi pasă de el. Mă bucur că îi aici, că se întreabă, caută, cercetează, îl ajut cât pot, cu ce pot.
Fă și tu la fel, ia-l în serios, ajută-l. Cu toții să ne luăm unii pe alții în serios, să ne sprijinim spre mântuire.

Și chiar dacă ar fi troll, suntem creștini și îl iubim. Și aici și acum, se detrollarizează tot mai mult... :) slavă Domnului.

Doamne miluiește...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.08.2016 at 16:10:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare