Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 20.04.2009, 00:43:07
CatalinInsusi CatalinInsusi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2009
Mesaje: 16
Implicit catre Emanuel2007

mai Emanuel, tu ne spui asta din propriile tale omilii la Vechiul Testament sau mai ai si vreo alta sursa in afara de propria-ti intelepciune. nu de alta, dar parca te mai paraseste harul din cand in cand. cat despre scurgerea de sange, inteleg ca nu esti femeie si prin urmare nu prea ai de ce sa te plangi de pacatul asta. prin urmare te-ai gandit, mai milostiv fiind, sa le scuturi tu nitel pe ratacitele astea care inca mai au ciclu. bine ca ai ridicat problema asta tinere, si sa speram ca se dezvata de naravul asta grav. daca mai ai si alte halucinatii scripturistice te rugam sa ni le comunici neintarziat.
  #402  
Vechi 20.04.2009, 01:06:10
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CatalinInsusi Vezi mesajul
mai Emanuel, tu ne spui asta din propriile tale omilii la Vechiul Testament sau mai ai si vreo alta sursa in afara de propria-ti intelepciune. nu de alta, dar parca te mai paraseste harul din cand in cand. cat despre scurgerea de sange, inteleg ca nu esti femeie si prin urmare nu prea ai de ce sa te plangi de pacatul asta. prin urmare te-ai gandit, mai milostiv fiind, sa le scuturi tu nitel pe ratacitele astea care inca mai au ciclu. bine ca ai ridicat problema asta tinere, si sa speram ca se dezvata de naravul asta grav. daca mai ai si alte halucinatii scripturistice te rugam sa ni le comunici neintarziat.
Este tarziu,dar tot am indraznit sa ma amuz...cate bazaconii ajunge sa le debiteze mintea unora,imbalsamata de prea multa credinta si ce raspunsuri pe masura pot da altii...mai putin anesteziati.
Bravo,altfel nici ca se poate...
Mie,oricum mi se face sila de atata indobitocire,pardon,de atata informatie mistica,incat ajungem sa renegam pe Insusi Dumnezeu si nici macar nu ne dam seama.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #403  
Vechi 20.04.2009, 01:54:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
cate bazaconii ajunge sa le debiteze mintea unora,imbalsamata de prea multa credinta .

Ori , asta nu este o dovada de prea multa credinta. Fanatismul si habotnicia este , dupa parerea mea exact opusul bogatiei sufletesti adusa de credinta.

Un credincios este un om se observa ce face si ce spune, care nu da in extreme, echilibrat in gindire, care are mare grija de sanatatea lui mintala.
  #404  
Vechi 20.04.2009, 02:05:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ori , asta nu este o dovada de prea multa credinta. Fanatismul si habotnicia este , dupa parerea mea exact opusul bogatiei sufletesti adusa de credinta.

Un credincios este un om se observa ce face si ce spune, care nu da in extreme, echilibrat in gindire, care are mare grija de sanatatea lui mintala.
Semnalul de alarmă, în acest sens, l-am tras de mult timp, dar am fost ignorat cu răutate, sau mustrat cu și mai multă răutate. Ce suportați și tolerați, veți culege din plin ! Deja discuțile pe această temă, de la acest topic, aduc a sminteală combinată cu miștocăreală ieftină de cartier.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #405  
Vechi 20.04.2009, 03:19:58
CatalinInsusi CatalinInsusi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2009
Mesaje: 16
Implicit catre cristiboss, ory si andreicozia

dar voua nu vi se pare ca omuletul asta halucineaza? nu vi se pare ca o polemica cu citate reciproce din Scriptura duce la un sir nesfarsit si penibil de elucubratii pseudospirituale. intreg topicul e o cazatura din start, cu argumentatii gen daca nu poti face rugaciunea neintrerupta pe parcursul unei actiuni - e pacat. a incercat vreo data cineva dintre cei prezenti sa faca dragoste cu sotia lui si sa faca si rugaciunea mintii in acelasi timp. nu numai orgasmul, ci si tot restul momentului sunt din cu totul alt registru. nu vedeti ca dintre sfintii Parinti, numai Traditie si Emanuel vin cu toata povestea asta. e cumva cineva de-aici in situatia de rugaciune neintrerupta? topicul asta nu ar exista in fata unei discutii cu un duhovnic. serios, hai sa nu se mai continue acest topic, e penibil. si inca ceva, hai sa concluzionam ca orgasmul e moartea sufletului, ca ciclul menstrual e un pacat, are cineva dintre voi parerea ca aceasta concluzie ar avea vreo consecinta pentru vreunul dintre noi? oare suntem pusi la punct cu "restul" de pacate si patimi pe care Scriptura si Sfintii Parinti chiar le mentioneaza?
  #406  
Vechi 20.04.2009, 03:31:11
CatalinInsusi CatalinInsusi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2009
Mesaje: 16
Implicit catre Traditie si Emanuel

fratilor, n-am nimic cu voi, mi-e drag ca vad multa lume pe un forum ortodox si-mi aduc aminte de Pastile de prin 87, 88, cand nu erau mai mult de 10-15 credinciosi in biserici prin Bucuresti. Tot ce va rog e ca atunci cand va indarjiti pe un punct de vedere al vostru, pe care vedeti ca multa lume va contrazice, intrebati un duhovnic, cereti un cuvant de folos ca nu strica. Iertati, daca va sta in putere, daca v-am parut acid, dar , sincer, sunt convins ca o discutie cu un duhovnic ar aduce lumina in problemele pe care ,cu nitica superficialitate, le puneti.
  #407  
Vechi 20.04.2009, 03:52:27
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Lumina este Hristos, iar Lumina lumineaza in intuneric si intunericul nu a cuprins-o pe ea. Deci, daca stam in hotarele Dreptei Credinte si a Bisericii Lui Hristos, automat ca lumina ne va călăuzi la calea cea mantuitoare a luminii duhovnicesti.
  #408  
Vechi 20.04.2009, 07:43:39
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CatalinInsusi Vezi mesajul
intreg topicul e o cazatura din start, cu argumentatii gen daca nu poti face rugaciunea neintrerupta pe parcursul unei actiuni - e pacat. a incercat vreo data cineva dintre cei prezenti sa faca dragoste cu sotia lui si sa faca si rugaciunea mintii in acelasi timp. nu numai orgasmul, ci si tot restul momentului sunt din cu totul alt registru.


Tot ce va rog e ca atunci cand va indarjiti pe un punct de vedere al vostru, pe care vedeti ca multa lume va contrazice, intrebati un duhovnic, cereti un cuvant de folos ca nu strica.
E un punct de vedere, nu te strânge nimeni de gât. Noi trebuie sa ne straduim pentru cele bune, nu cautam ce e permis. Din alt registru? Adica în momentul actului trupesc nu trebuie sa te simti în fata lui Dumnezeu si safaci cu sfintenie numai ce trebuie? Nu consideri ca trebuie sa ne înfrânam toate miscarile, privirile, gândurile?

Dar tu ai întrebat un duhovnic? Eu o sa întreb si o sa va spun.

Mentionez ca nu sunt de acord cu tot ce Emanuel a spus, lucrurile cu scurgerile le consider gresite dar cu celelalte ce le spune sunt de acord.
  #409  
Vechi 20.04.2009, 07:51:06
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ori , asta nu este o dovada de prea multa credinta. Fanatismul si habotnicia este , dupa parerea mea exact opusul bogatiei sufletesti adusa de credinta.

Un credincios este un om se observa ce face si ce spune, care nu da in extreme, echilibrat in gindire, care are mare grija de sanatatea lui mintala.
Problema e ca tu (altii) nu analizezi realmente lucrurile ci instinctiv desconsideri ceva numai pentru ca ti se pare atipic. Deci te ghidezi dupa un model al majoritatii credinciosilor, fiind convins ca taranul român nu greseste în ce face, ca el reprezinta bunul simt. Împartirea credinciosilor în doua categorii, una - calugarii, carora li se potriveste asceza si alta - mirenii, care pasamite nu trebuie sa se rastigneasca lumii fiindca suferintele le sunt suficiente pentru mântuire este o doctrina pe care nu o gasim la Mântuitorul sau la Sfintii Parinti. Si calugarii si mirenii trebuie sa caute îndumnezeirea, care se realizeaza prin unirea omului cu Dumnezeu prin rugaciune neîntrerupta.

Deci tu si altii predicati o normalitate si echilibru care nu sunt adevarate si nu duc la mântuire.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alinarea sufletului ranit bogman margareta Generalitati 34 12.06.2013 20:12:39
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19