Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2010, 21:27:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"Atunci Iisus i-a zis: Întoarce sabia ta la locul ei, că toți cei ce scot sabia, de sabie vor pieri."
Da, fiindcă există o mare probabilitate ca cineva zelos în a apăra pe altul să nu moară în patul lui. Asta însă nu înseamnă că actul de a-L apăra pe Isus cu sabia a fost violență ilegitimă. Deci, părerea mea este că Isus se referă aici la o consecință temporală a scoaterii sabiei și nu la o consecință spirituală (păcat). El nu spune "în iad vor pieri", ci "de sabie vor pieri". Sensul celor spuse (mai evident în "lasă acum !") este că ceea ce urmează să se întâmple (arestarea, patimile și moartea Sa) trebuie să se întâmple și nu că apărarea Sa ar fi un păcat. Părerea mea. De fapt, nu este numai părerea mea.Eu nu-mi amintesc să fi citit vreodată vreo lucrare în care vreun teolog serios să spună că acea încercare de a-L scoate pe Isus din împresurare ar fi păcat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2010, 21:53:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci, părerea mea este că Isus se referă aici la o consecință temporală a scoaterii sabiei și nu la o consecință spirituală (păcat). El nu spune "în iad vor pieri", ci "de sabie vor pieri". .
Parerea mea e ca orice lucru pe care-l facem si Dumnezeu nu e de acord cu el este un pacat. Si orice pacat are o consecinta spirituala si una temporala concretizata in ceea ce in VT se numesc "blesteme" [vezi Deut 28]. Cele nemarturisite si neiertate au ca si consecinta iadul, care este o consecinta temporala la fel de bine ca si una spirituala. Iar Dumnezeu ne-a spus sa ne ferim de pacat tocmai pentru ca are consecinte temporale si spirituale negative asupra noastra si a semenilor nostri.

Nu stiu daca acea incercare de a-l scoate pe Iisus a fost un pacat, cert e ca a fost o greseala, ceva nedorit de Hristos. Persistarea in greseala dupa ce ti s-a spus ca nu e bine se poate numi pacat. Acela a fost un act facut la disperare, iar disperarea vine din necredinta, care este de asemenea ceva nedorit de Dumnezeu, Avand insa in vedere unicitatea si dificultatea incercarilor din zilele acelea, Hristos a avut o mare doza de intelegere fata de ucenicii lui speriati . Si, oricum aceasta nu a fost sigur prima si ultima greseala facuta de ucenicii Lui, insa "dragostea acoperă mulțime de păcate."
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2010, 22:13:43
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Eu nu am inteles care este rolul acestui principiu; in mintea mea el se suprapune indreptatirii mele de a lua anumite decizii, uneori cautand sa vad eu insami doar binele sau cat mai mult bine.

(Este un rationament primitiv, dar asa percep lucrurile. In coada de peste ramane pt. mine si problema eutanasiei in cazul bolnavilor la care nu se mai simte efectul tratamentului. Sau minciuna folosita cu scopul de a proteja pe cel grav bolnav de eventualul soc la aflarea adevarului.)

Last edited by carmina; 11.05.2010 at 22:24:46.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2010, 22:49:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
In coada de peste ramane pt. mine si problema eutanasiei in cazul bolnavilor la care nu se mai simte efectul tratamentului.
Principiul dublului efect ne lămurește imediat că eutanasia este un lucru rău, deoarece încalcă prima regulă. A ucide nu este nici bine și nici moral indiferent, ci este rău.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2010, 23:00:25
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Când s-a pronunțat Biserica Catolică asupra vaccinului Gardasil ? Dacă aveți cunoștință de așa ceva, reproduceți sursa. Dacă nu, lăsați balivernele anticatolice, că sunt sătul.
Sint destule surse, iata una din ele, luata la repezeala
The Catholic Church in Scotland has voiced its concern for a new vaccine designed to eradicate cervical cancer, warning that it may encourage young girls to have sexual relationships, reports Scotland on Sunday.
“There are other sexually transmitted diseases besides HPV (Human Papillomavirus) that can be spread by casual sex, and by eliminating one element of risk it might act as a green light for promiscuous behaviour,” said the Catholic Church spokesman. (asta vorbeste de parca avem noroc ca exista bolile sexuale, ca ii mai sperie pe tineri sa faca sex)
Pina la urma am inteles ca s-au inteles sa administreze vaccinul (in Scotia) dar fara ca fetelor sa le fie aduse la cunostinta ca vaccinul nu le protejeaza de orice boala sexuala.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La ce sfaturi medicale vă referiți ?
Prin opozitia la folosirea contraceptivelor (abortive) in cazul violurilor, interzicerea cu desavirsire a avorturilor chiar in cazuri in care viata mamei e in pericol (in El Salvador, tara catolica), opozitia in cazul folosirii prezervativelor in cuplu, chiar cu riscul ca unul din soti sa aibe HIV, opozitia in cazul folosirii celulelor stem.

p.s. Nu am nimic special cu BC, sint la fel de anticatolic ca anti-orice-religie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.05.2010, 07:32:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sint destule surse, iata una din ele, luata la repezeala
The Catholic Church in Scotland has voiced its concern for a new vaccine designed to eradicate cervical cancer, warning that it may encourage young girls to have sexual relationships, reports Scotland on Sunday.
“There are other sexually transmitted diseases besides HPV (Human Papillomavirus) that can be spread by casual sex, and by eliminating one element of risk it might act as a green light for promiscuous behaviour,” said the Catholic Church spokesman. (asta vorbeste de parca avem noroc ca exista bolile sexuale, ca ii mai sperie pe tineri sa faca sex)
Pina la urma am inteles ca s-au inteles sa administreze vaccinul (in Scotia) dar fara ca fetelor sa le fie aduse la cunostinta ca vaccinul nu le protejeaza de orice boala sexuala.

Prin opozitia la folosirea contraceptivelor (abortive) in cazul violurilor, interzicerea cu desavirsire a avorturilor chiar in cazuri in care viata mamei e in pericol (in El Salvador, tara catolica), opozitia in cazul folosirii prezervativelor in cuplu, chiar cu riscul ca unul din soti sa aibe HIV, opozitia in cazul folosirii celulelor stem.

p.s. Nu am nimic special cu BC, sint la fel de anticatolic ca anti-orice-religie.
Observați vă rog că cele enumerate de dv nu sunt sfaturi MEDICALE, ci MORALE. Mai precis, în primul caz (al Gardasil-ului) purtătorul de cuvânt al Bisericii din Scoția ridică o chestiune morală asupra efectelor psihologice ale utilizării unui vaccin, iar în al doilea (al avortului), Biserica afirmă o interdicție morală. Ca orice lucru, și medicina poate fi pervertită, transformând-o din slujitoare a vieții în slujitoare a morții.

Un alt exemplu: când Biserica cere farmaciștilor catolici ca, dacă se poate, să nu pună în vânzare anticoncepționale, definind acest lucru ca și cooperare materială la păcat (o acțiune sau omisiune care, fără a fi păcat ea însăși, contribuie la răspândirea răului în lume), înseamnă că acționează în interiorul domeniului ei, al moralei, și nu că dă "sfaturi farmaceutice".
Deci, acestea sunt chestiuni morale, asupra cărora Biserica are competență și nu chestiuni medicale, asupra cărora nu are competență. Când Biserica va recomanda o nouă indicație pentru un medicament sau un alt interval de doze, abia atunci vom vorbi despre "sfaturi medicale".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.05.2010 at 07:41:23.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.05.2010, 10:02:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Când Biserica va recomanda o nouă indicație pentru un medicament sau un alt interval de doze, abia atunci vom vorbi despre "sfaturi medicale".
Interdictia e o schimbare de intervale de doze, nu?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.05.2010, 11:35:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Interdictia e o schimbare de intervale de doze, nu?
Nu, interdicția înseamnă declararea caracterului imoral al folosirii unui anumit medicament, indiferent de doza la care este folosit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.05.2010, 11:43:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, interdicția înseamnă declararea caracterului imoral al folosirii unui anumit medicament, indiferent de doza la care este folosit.
Deci inseamna o modificare de doza (scaderea dozei de la x la 0 inseamna o modificare)
Indiferent care ar fi motivul, moral sau nu (discutabil, bineinteles)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.05.2010, 12:14:42
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Nu, topcat, pentru ca nu recomanda "modificarea de doza" din punct de vedere medical, nu se raporteaza la consecintele medicale, ci la cele morale ale administrarii, sau neadministrarii unui medicament.

La fel cum o lege care interzice propaganda rasista sau eugenia nu se pretinde a fi un act stiintific, ci unul legal / moral.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
egipt.bomba cu efect intarziat.ce urmeaza? iulyaan Generalitati 207 01.03.2011 09:18:59
Principiul ICONOMIEI - (Drept Canonic) geo.nektarios Reguli in Biserica 10 12.03.2009 17:42:48
despre principiul fundamental isihast Despre Biserica Ortodoxa in general 2 11.10.2008 00:06:22