Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2010, 02:17:40
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Exclamation UE: Toti teroristi sunt musulmani... cu exceptia 99,6%

http://www.loonwatch.com/2010/01/terrorism-in-europe/
Sa vedem bine:
99,6% din atacuri teroriste în Europa în ultimii trei ani au fost comise de către non-musulmani.

Doar 0,4% (ai citit bine, ZERO VIRGULA PATRU PROCENTE) din atacurile teroriste în Europa în ultimii trei ani au fost de musulmani.

Ce ignoranta in aceasta lume! Cate prejudecati zic eu! Cata fobie!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2010, 09:56:28
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
http://www.loonwatch.com/2010/01/terrorism-in-europe/
Sa vedem bine:
99,6% din atacuri teroriste în Europa în ultimii trei ani au fost comise de către non-musulmani.

Doar 0,4% (ai citit bine, ZERO VIRGULA PATRU PROCENTE) din atacurile teroriste în Europa în ultimii trei ani au fost de musulmani.

Ce ignoranta in aceasta lume! Cate prejudecati zic eu! Cata fobie!
Cand citesc o astfel de postare a ta ma umfla rasul. Ori esti copil ori nu stii ce vorbesti. Lasa .... Europa. Uita-te in tari ca Pakistan, Iraq, Kenia, Sudan, Afganistan, in care este in medie cate un atac terorist pe zi. Se omoara musulmanii intre ei.
Uite un exemplu din Pakistan. Ultimul a fost pe 23 august, 24 morti. Atentat la moscheie.
Penultimul a fost pe 21 august, 6 morti, a.s.m.d.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...tan_since_2001

In Sudan se omoara pentru petrol.
In Filipine, China, India, Thailanda si in alte locuri unde sunt minoritari se grupeaza in grupuri teroriste rebele si fac atentate. Nu sunt in stare sa convietuiasca pasnic intr-o tara si cu alte credinte.

Last edited by Hector; 25.08.2010 at 10:19:14.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2010, 10:25:52
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Trebuie sa intelegi ceva legat de terorism si de scolile terorismului.
Ce sperie la musulmani este ca terorismul lor este legat de religie. Coranul le indica posibilitatea omorarii necredinciosilor..In evul mediu timpuriu, dupa moarte lui Mahomed, clerul islamic a inventat o scoala de sinucigasi criminali, initial pt a-i inlatura pe cei care ar fi vrut sa preia controlul imperiului, altii decat cei din familia lui Mahomed..

Mai tot terorismul se bazeaza pe cate o organizatie, institutie, ceva..., ceea ce presupune si o scoala, insa cand aceasta scoala este una cu plecare din religie, atunci se schimba situatia... Aici nu poti elimina organizatia si gata, aici trebuie sa elimini Coranul !

Tot in evul mediu timpuriu Papa a creat Ordinul Templier ! Din punct de vedere militar acestia erau formidabili tocmai pt ca aveau o doctrina de lupta care se baza pe religie. Pana si musulmanii erau speriati de ei ! Deci iata ce face religia daca este folosita ca doctrina de lupta. Ordinul Templier a fost posibil sa fie desfintat pt ca doctrina lor de lupta nu se putea regasi in dogma crestina. Doctrina de lupta fuse-se inventata ! Teroristii islamici nu pot fi desfintati nici de clerul islamic, caci doctrina lor se regaseste in Coran !

Last edited by IonelS; 25.08.2010 at 10:32:19.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2010, 10:48:04
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Istoric vorbind...

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ce ignoranta in aceasta lume! Cate prejudecati zic eu! Cata fobie!
In fiecare natie gasim dementi:

●Din punct de vedere istoric, terorismul a aparut în jurul anului 1000 (anul 489 al Hegirei), pe pamântul Islamului, cu secta Nizari, ramura iraniana disidenta a ismailismului fatimid. Nizarii refugiati apoi în Siria si-au întemeiat comanderiile Fida'i si executau la comanda asasinate.http://ro.wikipedia.org/wiki/Asasinii
Despre istoria lor pe larg in linkul urmator http://www.studiidecaz.ro/index.php?...UL-SI-ASASINII

In prezent 15% dintre cele mai importante organizatii teroriste de pe glob se afla în în lumea musulmana. Doar în Palestina, se presupune ca organizatiile teroriste profita de loialitatea a 25-40% din populatie, ajungându-se la 60-70% în unele zone din Fâsia Gaza.Asta este partea intunecata.Exista analize(am cautat)si pe acest site:
http://www.crestinortodox.ro/editori...lui-70240.html

dar si valori culturale:

●Din lumea araba au venit insa:,,nu numai ca algebra vine din lumea araba, dar cuvantul in sine este de origine araba: vine de la Al-Jabr (ceea ce inseamna, pare-se, “restaurare”) si a fost pomenit pentru prima oara intr-un tratat al matematicianului persan Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi, considerat parintele algebrei. De la numele lui se trage un alt cuvant important pentru matematica: algoritm.Unul din primele dispozitive optice care au dus la descoperirea aparatului de fotografiat era o instalatie simpla, fara lentila, alcatuita dintr-o cutie de carton cu un orificiu mic prin care lumina proiecteaza o imagine inversata a unui obiect. Dispozitivul a fost descris pentru prima oara de fizicianul arab Ibn al-Haytham.La un moment dat, oamenii s-au saturat sa scrie tot inmuind penita in calimara cu cerneala. Cand cel care a ajuns la concluzia ca s-a saturat a fost chiar califul Egiptului, in anul 953, supusii lui s-au gandit ca nu e de glumit si i-au construit stiloul cu rezervor, care sa nu-i murdareasca mainile si hainele.

Un caz fascinant este cel al legendarului amiral chinez Zheng He (1371-1435),poreclit ,,San Bao">cel despre care se spune ca ar fi fost eroul din spatele legendei lui Simbad Marinarul.Se presupune ca ar fi fost musulman.

Astronom Ali ben Isa (secolul al IX-lea)împreună cu Khalid bin Abdulmalik a măsurat circumferința Pământului.Averroes (1126-1198)a fost un celebru filozof, matematician, medic.Al-Battani (850-929): astronom, matematician. Cea mai mare realizare a sa o constituie determinarea anului solar. A pus bazele trigonometriei moderne introducând câteva funcții trigonometrice.Geber (721-815): un adevărat geniu multidisciplinar, considerat părintele chimiei, pune bazele metodei de cercetare științifică de mai târziu accentuând rolul experimentului sistematic. Eliberează astfel alchimia de superstiții, orientând-o pe drumul științei.Ibn Khaldun (1332-1406), istoric, filozof și sociolog, considerat părintele sociologiei.http://altmarius.ning.com/profiles/b...ource=activity

,,Din aceeași floare albina face mierea și șarpele veninul" (proverb arab)

Last edited by Scotianul; 25.08.2010 at 17:11:19.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2010, 11:10:09
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Aveți o prezentare a atacurilor teroriste (deci nu e vorba de cele din cadrul războaielor sau de crime obșnuite și doar de cele teroriste) comise de musulmani aici:

http://www.thereligionofpeace.com/

Iată ce citim pentru ultimele două zile:

2010.08.24 (Mogadishu, Somalia) - A barbaric assault on a hotel by Muslim terrorists leaves women, children and more than a dozen visiting lawmakers dead.
2010.08.23 (Landikotal, Pakistan) - Local Taliban burn two men alive in their truck.
2010.08.23 (Baiji, Iraq) - Suspected al-Qaeda shoot seven oil workers to death.
2010.08.23 (Matni, Pakistan) - Three people are blown to bits by Mujahid bombers at a market
2010.08.23 (Baghdad, Iraq) - A mortar attack and separate bombing at a coffee shop leave three dead.
2010.08.23 (Pattani, Thailand) - Two civilians are machine-gunned to death by Muslim insurgents in separate attacks.



Dacă derulați mai mult aceeași pagină veți găsi lista cu atacurile teroriste musulmane pe ultimele luni, având prezentat distinct numărul de morți și răniți din fiecare zi. Practic nu e zi să nu fie câteva atacuri soldate cu morți, iar uneori e vorba de zeci de morți.



Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Din punct de vedere istoric, terorismul a aparut în jurul anului 1000 (anul 489 al Hegirei), pe pamântul Islamului, cu secta Nizari, ramura iraniana disidenta a ismailismului fatimid. Nizarii refugiati apoi în Siria si-au întemeiat comanderiile Fida'i si executau la comanda asasinate.[COLOR=#0066cc]http://ro.wikipedia.org/wiki/Asasinii[/COLOR]
Despre istoria lor pe larg in linkul urmator [COLOR=#0066cc]http://www.studiidecaz.ro/index.php?ifile=text_full&id_text=250&id_text2=bf4 a6f88eef365376566b20ed645fee5&caption=ORIGINILE-TERORISMULUI-ISMAILISMUL-SI-ASASINII[/COLOR]
In prezent 15% dintre cele mai importante organizatii teroriste de pe glob se afla în în lumea musulmana. Doar în Palestina, se presupune ca organizatiile teroriste profita de loialitatea a 25-40% din populatie, ajungându-se la 60-70% în unele zone din Fâsia Gaza.

Bazele ideologice ale teorismului islamic sunt mai vechi, fiind puse de însuși falsul profet mahomed:

The tradition has been narrated on the authority of 'Abdullah b. Qais. He heard it from his father who, while facing the enemy, reported that the Messenger of Allah (may peace be upon him) said: Surely, the gates of Paradise are under the shadows of the swords. A man in a shabby condition got up and said; Abu Musa, did you hear the Messenger of Allah (may peace be upon him) say this? He said: Yes. (The narrator said): He returned to his friends and said: I greet you (a farewell greeting). Then he broke the sheath of his sword, threw it away, advanced with his (naked) sword towards the enemy and fought (them) with it until he was slain.

Sahih Muslim [COLOR=#0066cc]Book 020, Number 4681[/COLOR]




Narrated Abu Huraira:
Allah's Apostle said, "I have been sent with the shortest expressions bearing the widest meanings, and I have been made victorious with terror (cast in the hearts of the enemy), and while I was sleeping, the keys of the treasures of the world were brought to me and put in my hand." Abu Huraira added: Allah's Apostle has left the world and now you, people, are bringing out those treasures (i.e. the Prophet did not benefit by them).

Sahih Bukhari Volume 4, Book 52, Number 220



Nu știu de unde a luat Bast-et datele, bănuiesc că de pe un forum musulman. Evident, e o mare minciună, 90% din atacurile teroriste din anul curent (sau din anii recenți) sunt comise de musulmani:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ncidents,_2010
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2010, 15:50:15
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu știu de unde a luat Bast-et datele, bănuiesc că de pe un forum musulman. Evident, e o mare minciună, 90% din atacurile teroriste din anul curent (sau din anii recenți) sunt comise de musulmani:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ncidents,_2010
Unde scrie ca toti au fost musulmani? Ce fain sa dai vina pe un popor intreg pentru orice bomba, atac sau nu stiu ce. Eu nu vad motivul pentru care sa pui o bomba in Canada, sau in Filipine... musulmani care omoara musulmani.. inseamna ca primi nu sunt cu adevarat religiosi. Aia sunt extremisti! Si in Vechiul Testament scrie sa faci crimine, sa omori cine nu este crestin dar acuma cine mai se ia dupa acele scripturi?

Pakistan? Acolo au dictatura, regim care foloseste toti bani de la stat pentru armate si arme nucleare. China? Acolo au o lege unde poti avea numai un copil pe famiglie si cine are mai multi este nerecunoscut de catre stat si isolat. India? Politica este controlata de catre americani, jumatate din popolatie sunt analfabeti (0.5 miliarde), viata decenta intereseaza numai cei care traiesc in aree urbane si sunt o doar mica percentuala.

In Africa, estremisti afrikaner atrag atentia pentru putin de spaziu in ziare, 80% din pamanturi sunt controlate de catre minoranta alba, 40% din negri traiesc cu mai putin de 2 dollari pe zi.

Eu cred ca toate razboaiele astea si suferinta si saracia sunt din cauza politicii, tarilor europene si USA.

Totusi sunt si oameni musulmani cinstiti, am cunostinte si sunt oameni de treaba. Nu cred ca este drept sa condamnam un popor intreg. Mah, cea ce am invatat e ca religia instiga la violenta si la intoleranta. Inclus crestinismul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2010, 16:59:39
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Unde scrie ca toti au fost musulmani? Si in Vechiul Testament scrie sa faci crimine, sa omori cine nu este crestin dar acuma cine mai se ia dupa acele scripturi?
Incerci te rog sa reformulezi ce ai scris aici ca eu nu am priceput.
Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Mah, cea ce am invatat e ca religia instiga la violenta si la intoleranta. Inclus crestinismul.
Asta e o prejudecata sau poate o informatie gresita pe care ai asimilat-o fara sa verifici., ca ar indemna crestinismul la violenta.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2010, 17:56:03
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Incerci te rog sa reformulezi ce ai scris aici ca eu nu am priceput.
Pe acel site wikipedia nu specifica toate atacurile au fost facute de catre musulmani. Eu cred ca acesti oameni au interpretat gresit sau au luat la litera pe litera Coranul. Asa cum eu daca as lua VT as ucide necredinciosi.

Citat:
Asta e o prejudecata sau poate o informatie gresita pe care ai asimilat-o fara sa verifici., ca ar indemna crestinismul la violenta.
Violenta nu, dar la intoleranta, azz, eu vad in Romania multa discriminare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.08.2010, 18:26:04
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Violenta nu, dar la intoleranta, azz, eu vad in Romania multa discriminare.
Pe cine vezi tu discriminat?(nu te intreb pentru ca nu ar fi oameni discriminati, ci sunt curios la cine te referi)
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2010, 18:44:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
http://www.loonwatch.com/2010/01/terrorism-in-europe/
Sa vedem bine:
99,6% din atacuri teroriste în Europa în ultimii trei ani au fost comise de către non-musulmani.

Doar 0,4% (ai citit bine, ZERO VIRGULA PATRU PROCENTE) din atacurile teroriste în Europa în ultimii trei ani au fost de musulmani.

Ce ignoranta in aceasta lume! Cate prejudecati zic eu! Cata fobie!
E posibil ca cifrele sa fie reale, dar asa cum ai mentionat: doar pentru ultimii 3 ani! Realitatea provine din faptul ca majoritatea musulmanilor din Europa sunt probabil acei care si-au dat seama ca tara lor proprie le vinde un islamism inacceptabil pentru ei.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 18:14:41
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 12:52:42
Un ghid al armatei SUA incadreaza crestinii ca potentiali teroristi tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 09.03.2009 19:01:35
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 02:39:19