Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 08.05.2013, 10:14:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bebeblu Vezi mesajul
Incep prin a va da acelasi indemn: nu mergeti la ghicitori! Va spun acest lucru din inima ca si cum ati fi fratii mei carora va doresc tot binele.
Intr-un moment de disperare fiind despartita de sotul meu am mers la cineva care mi-a ghicit in cafea. Mi-a spus printre altele ca divortul va fi iminent si ca pot sa merg la cate biserici vreau ca nu voi putea face nimic sa impiedic acest lucru. La fel ca si in povestea anterioara tot ceea ce mi-a spus femeia aceasta pana acum s-a indeplinit, nefiind prima oara cand imi ghiceste. Asadar din acel moment viata mea a luat o intorsatura dramatica. Nu mai am liniste, nu ma pot odihni, la serviciu nu mai dau randament, intr-un cuvant nu mai sunt om. Imi rasuna in cap mereu cuvintele ghicitoarei. Mi-am dat seama abia acum ca acesti oameni lucreaza cu diavolul. Imi doresc din inima sa nu-mi fi dat seama prea tarziu de acest lucru si sa nu se adevereasca spusele ghicitoarei. M-am spovedit insa nu m-am linistit. Sper din suflet ca Dumnezeu sa-mi ierte pacatele si sa aiba mila si de mine pacatoasa, sa nu aibe loc divortul
Hristos a inviat !
Ca sa va gasiti linistea ,postiti 3 zile si mergeti la un duhovnic cu har.
Spovediti-va dupa un indreptar de spovedanie ,al par.Cleopa sau cel de la man.Lainici
Ca sa nu ajungeti la divort mergeti in fiecare duminica la sf.Liturghie si sa va spovediti macar in cele 4 posturi de peste an.
Postiti miercuri si vineri.
Diavolul de multe ori lucreaza prin autosugestie si Dumnezeu va poate reda libertatea de care aveti nevoie
Revin cu o precizare ,e bine sa va spovediti din copilarie

Last edited by anita; 08.05.2013 at 10:21:52.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 08.05.2013, 16:44:09
bebeblu bebeblu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Mesaje: 5
Implicit

Adevarat a Inviat! Anita multumesc ptr gandurile bune am mare nevoie de ele in perioada aceasta grea. Pe langa asta cu ghicitul mi am facut si o astrograma natala din aceea gratuita pe internet din care reiesea ca voi avea 2 casnicii ceea ce m a facut la vremea respectiva sa deznadajduiesc si mai mult corespunzand astfel cu ceea ce a zis ghicitoarea ca voi divorta acum si voi avea o a doua casnicie care va fi si ultima. A picat cerul pe mine vazand aceasta concordanta. Ma aflu intr un impas si am mare nevoie de ajutor.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 08.05.2013, 16:59:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bebeblu Vezi mesajul
Adevarat a Inviat! Anita multumesc ptr gandurile bune am mare nevoie de ele in perioada aceasta grea. Pe langa asta cu ghicitul mi am facut si o astrograma natala din aceea gratuita pe internet din care reiesea ca voi avea 2 casnicii ceea ce m a facut la vremea respectiva sa deznadajduiesc si mai mult corespunzand astfel cu ceea ce a zis ghicitoarea ca voi divorta acum si voi avea o a doua casnicie care va fi si ultima. A picat cerul pe mine vazand aceasta concordanta. Ma aflu intr un impas si am mare nevoie de ajutor.
Sub nici o forma sa nu te mai gandesti la vrajitoare
Daca aveti copiii incercati sa fiti impreuna cu ei cat mai mult timp
Si mergeti la un preot cu har ,in Bucuresti e parintele Ciprian de la man.Sihastria
In nici un caz sa nu ii spui ca ai incredere in ce ti-a spus vrajitoarea
Raul a fost facut ,duhovnicul meu mi-a interzis sf.Impartasanie o perioada de cateva luni din cauza ca am rugat pe cineva sa se uite in o cafea ,asta cu multi ani in urma
Viitorul ni-l facem noi
Citeste psalmul 90 si vei vedea ca Dumnezeu nu ne lasa
Ar trebui sa deznadajduiesti nu pentru prostiile spuse de vrajitoare ci pentru pacatul de a fi mers acolo ,un foarte mare pacat care il supara pe Dumnezeu
Reply With Quote
  #204  
Vechi 11.05.2013, 12:18:48
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ar trebui sa deznadajduiesti nu pentru prostiile spuse de vrajitoare ci pentru pacatul de a fi mers acolo ,un foarte mare pacat care il supara pe Dumnezeu
Nu ar trebui sa deznadajduiasca deloc, pentru nimic! Nici pt pacatul facut, nici pt prostiile spuse de vrajitoare! Ca nu exista nimic mai puternic ca puterea Lui Dumnezeu! Nu exista rau sau pacat pe care ajutorul Lui Dumnezeu sa nu il poata trece, daca cere ajutorul Lui Dumnezeu prin rugaciunile sale si ale preotilor si il cauta pe Dumnezeu si se hotaraste sa nu mai pacatuiasca, ca sa nu mai aiba de-a face cu ala rau. Iar pe Dumnezeu il poate gasi in biserica, cu perseverenta, spovedindu-se pentru iertarea pacatelor si schimbandu-si viata, iar Impartasirea cu Hristos va vindeca ruptura, departarea dintre om si Dumnezeu, produsa prin pacatul omului.

Doar sa se tina de biserica (mers la biserica, spovedit repetat, schimat viata in sensul de a se stradui sa nu mai pacatuiasca) si sa creada in puterea Lui Dumnezeu (care ne poate schimba viata spre bucurie si fericire), sa nu mai creada in spusele vrajitoarei


Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Si mergeti la un preot cu har ,in Bucuresti e parintele Ciprian de la man.Sihastria
Toti preotii au ACELASI Har primit prin aceeasi randuiala a hirotoniei!
Pentru ca Harul este de la Dumnezeu, este AL LUI Dumnezeu (nu al omului), iar Dumnezeu nu este diferit ci acelasi!
Toti preotii au primit aceeasi putere de a lega si dezlega pacatele oamenilor!
Asa ca sa mearga la preot ca la Dumnezeu, nu ca la un om, caci Harul preotului este de la Dumnezeu, dat de Dumnezeu preotilor, iar puterea vindecatoare este a lui Dumnezeu, nu a preotului ca om.

Daca il cauta pe Dumnezeu la spovedanie, il va gasi pe Dumnezeu! Daca la spovedanie ii va vorbi Lui Dumnezeu, va primi raspuns de la Dumnezeu prin gura preotului sau duhovnic!

Daca cauta un om cu har... (ceea ce inseamna o indoiala fata de prezenta Harului lui Dumnezeu in acel preot, adica se indoieste, nu crede cu tarie in puterea Lui Dumnezeu in acel preot, nu il cauta pe Dumnezeu)... va gasi doar un om...
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 11.05.2013 at 12:32:13.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 14.05.2013, 17:18:48
bebeblu bebeblu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Mesaje: 5
Implicit

Intr adevar daca il cautam pe dumnezeu El ne poate schimba viata. Viitorul este intr o continua schimbare depinde doar de noi. Asta ca sa ma linistesc in privinta ghicitoarei. Dar cum fac sa mi scot din minte ca am citit in interpretarea astrogramei natale de o a doua casatorie. Daca puteti sa ma lamuriti si cu aceste astrograme natale v as fi recunoscatoare. Ar fi totusi cam bizar ca o persoana nascuta in aceeasi zi la aceeasi ora cu mine sa aibe acelasi destin ca al meu. Help!!
Reply With Quote
  #206  
Vechi 14.05.2013, 17:27:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Prostii pentru tulburat mințile mai influențabile, stai liniștită!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #207  
Vechi 22.05.2013, 15:25:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bebeblu Vezi mesajul
Intr adevar daca il cautam pe dumnezeu El ne poate schimba viata. Viitorul este intr o continua schimbare depinde doar de noi. Asta ca sa ma linistesc in privinta ghicitoarei. Dar cum fac sa mi scot din minte ca am citit in interpretarea astrogramei natale de o a doua casatorie. Daca puteti sa ma lamuriti si cu aceste astrograme natale v as fi recunoscatoare. Ar fi totusi cam bizar ca o persoana nascuta in aceeasi zi la aceeasi ora cu mine sa aibe acelasi destin ca al meu. Help!!
Asta e alta poveste ,e pacat sa credeti in astograme
Eu m-am nascut in aceeasi azi si ora cu o persoana care s-a casatorit de doua ori ,cu al doilea sot a emigrat in Canada
O viata total diferita de a mea .
Reply With Quote
  #208  
Vechi 25.05.2013, 00:05:24
bebeblu bebeblu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Mesaje: 5
Implicit

Anita dar la astrogramele acestea se mai introduce si locul nasterii in afara de ora si locul nasterii. Sper ca v ati nascut in acelasi loc . Oricum ma simt mai bine am inceput sa nu mai deznadejnuiesc si sa am rabdare.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 25.05.2013, 09:11:37
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bebeblu Vezi mesajul
Intr adevar daca il cautam pe dumnezeu El ne poate schimba viata. Viitorul este intr o continua schimbare depinde doar de noi. Asta ca sa ma linistesc in privinta ghicitoarei. Dar cum fac sa mi scot din minte ca am citit in interpretarea astrogramei natale de o a doua casatorie. Daca puteti sa ma lamuriti si cu aceste astrograme natale v as fi recunoscatoare. Ar fi totusi cam bizar ca o persoana nascuta in aceeasi zi la aceeasi ora cu mine sa aibe acelasi destin ca al meu. Help!!

Cuvintele sunt 'fiinte vii'.
Pot fi angelice dar si demonice.

Expresiile de genul "vei muri", "te vei desparti", "vei avea accident" patrund rapid in profunzimea mintii, in amigdala creierului.

Oricat de rational ai fi, aceste mesaje se agata cu putere in subconstient, pentru ca "eul" se simte amenintat.

‘Natura’ a programat creierul sa mentina cu putere constientizarea amenintarii pentru ca este vitala supravietuirii individului. Este un act reflex profund.

Odata intrate in minte, aceste mesaje distructive se comporta ca niste demoni care fac ravagii, imprastie frica si nesiguranta.

Daca nu ne ingrijim de aceasta boala care a intrat in noi, poate sa se cronicizeze si sa produca efecte.

Vindecarea este un lung proces de intelegere a lipsei unui fundament rational al acestor “preziceri”, de multe ori lent si poate dureros.

Cei infectati cu aceste forme de intelesuri trebuie sa se curateasca cat mai repede de ele, sa se elibereze complet de sub puterea lor.

Antidotul direct este sa nu le dai crezare, pe baza concluziilor unor rationamente simple.

Si insanatosirea mintii este o forma de arta.
__________________

Reply With Quote
  #210  
Vechi 25.05.2013, 11:35:21
bebeblu bebeblu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Mesaje: 5
Implicit

Dragii mei imi doresc sa mi castig din nou libertatea liberul arbitru pe care ni l a lasat Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 04:54:45
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 15:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
ce mi-a spus parintele.... NiCcoleta Arta bisericeasca in general 17 20.02.2007 20:13:14
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 21:05:48