Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.04.2014, 11:51:23
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Si iarasi ne preocupa mai mult aspectul exterior decat cel interior... nu era deja topicul asta in sectiunea tinuta in Biserica?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.04.2014, 18:41:13
bogdansava21 bogdansava21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2014
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Si iarasi ne preocupa mai mult aspectul exterior decat cel interior... nu era deja topicul asta in sectiunea tinuta in Biserica?

Nu am stiut de acel topic. Si ma preocupa ȘI aspectul exterior atata timp cat Dumnezeu a lasat vreo porunca in acest sens
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.04.2014, 23:31:49
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
Nu am stiut de acel topic. Si ma preocupa ȘI aspectul exterior atata timp cat Dumnezeu a lasat vreo porunca in acest sens
Ti-ai rezolvat toate celelalte probleme si asta a ramas nerezolvata?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.04.2014, 00:10:56
bogdansava21 bogdansava21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2014
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ti-ai rezolvat toate celelalte probleme si asta a ramas nerezolvata?
Nu, nu mi-am rezolvat toate problemele dar pentru mine si asta era o dilema. Te-am deranjat?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.04.2014, 09:10:55
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
Nu, nu mi-am rezolvat toate problemele dar pentru mine si asta era o dilema. Te-am deranjat?
Ma deranjeaza faptul ca unii care simuleaza cautatea sfinteniei isi "cauta" informatiile pe forum. Sfintenia se cauta in Biserica, la duhovnic si in cartile ce contin invataturile Bisericii. Daca aveai un duhovnic il intrebai pe el. Nu puneai intrebarea pe forum unde multi isi dau cu parerea. Daca nu ai duhovnic permite-mi sa ma indoiesc cu privire la motivatia cautarilor tale.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.04.2014, 18:48:16
C0NSTANTIN C0NSTANTIN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2014
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
"Să nu vă tundeți rotund părul capului vostru, nici să vă stricați fața bărbii voastre."
Leviticul 19, 27

Ce oare inseamna asta? Sa nu ne tundem si sa nu ne barbierim? Deoarece nu vad ca spune clar: Nu iti rade barba, sau nu taia firele parului ...
Fratele meu, am facut asta pentru tine sa-ti dai seama de cat de important e mesajul descoperit de tine.... Duhul feminist e satana in trup. Si femeile cad prada acestui duh dupa ce dau de un barbat fara teama de Dumnezeu, iubit de Lume, caruia ii daruiesc totul si nu mai pot darui niciodata niciunui alt barbat asa ceva (pana nu se pocaiesc de "primul nu se uita niciodata"), ci devin misandrele duhului Feminist. De asta au nevoie ca barbatul sa fie "copil" / sa aibe "chip feminin" ca sa se poata implica din nou. Doamne ajuta!

http://postimg.org/image/s1uuosymt/


Last edited by C0NSTANTIN; 12.04.2014 at 18:49:08. Motiv: mi s-a sters automat imaginea format BB-code
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.04.2014, 00:30:06
bogdansava21 bogdansava21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2014
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0NSTANTIN Vezi mesajul
Fratele meu, am facut asta pentru tine sa-ti dai seama de cat de important e mesajul descoperit de tine.... Duhul feminist e satana in trup. Si femeile cad prada acestui duh dupa ce dau de un barbat fara teama de Dumnezeu, iubit de Lume, caruia ii daruiesc totul si nu mai pot darui niciodata niciunui alt barbat asa ceva (pana nu se pocaiesc de "primul nu se uita niciodata"), ci devin misandrele duhului Feminist. De asta au nevoie ca barbatul sa fie "copil" / sa aibe "chip feminin" ca sa se poata implica din nou. Doamne ajuta!

http://postimg.org/image/s1uuosymt/


multumesc pentru postare, dar inca nu sunt decis daca este clar pacat si nu sa te barbieresti. parerile sunt impartite...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.04.2014, 01:09:27
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
multumesc pentru postare, dar inca nu sunt decis daca este clar pacat si nu sa te barbieresti. parerile sunt impartite...
Măi băiete nu-ți mai fă sminteală de unul singur, lasă-ți barbă până la genunchi dacă simți că ar fi un păcat să te bărbirești, ai libertatea să alegi ce crezi că e bine pentru tine. Și nu te spăimânta foarte tare, la Judecata de Apoi eu n-am auzit să se măsoare bărbile, ci alte chestii se măsoară acolo....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 13.04.2014 at 01:12:39.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.04.2014, 20:05:07
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Wink

Cum sa fie @bogdan pacat,acum si la noi exista o continua dezbatere,daca sa ne tundm parul sau nu,daca sa ne vopsim etc,eu am parerea asta nu stiu e buna,rea dupa ea ma ghidez atunci cand voi elimina toate pacatele grele din viata mea atunci voi renunta si la cele mai mici Oricum baietii cu barba,nu mare ,sunt ok.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.04.2014, 21:30:01
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
multumesc pentru postare, dar inca nu sunt decis daca este clar pacat si nu sa te barbieresti. parerile sunt impartite...
Vrei sa te faci calugar si sa urmezi viata monahala ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare