Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.08.2014, 18:29:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Un parc frumos si Cerul au lucruri in comun: te fac sa te simti bine, te transforma, te vindeca, te ajuta sa te relaxezi, iti trezesc anumite sentimente etc.
Da, stiu si diferenta.

Pai exact indumnezeirea de care spui eu nu prea o regasesc. Adica eu vad la oameni (monahi,preoti etc.) indumnezeirea ca pe o lumina deosebita, ca o relaxare profunda, o blandete deosebita, o frumusete desoebita. Numai cand ma gandesc la parintele Galeriu. Uita-te la el si vezi un sfant.
Si uita-te la o icoana. Nu vezi decat chipuri triste, intunecate, aspre. De ce?
Un nestiutor ar zice: "Doamne, asa te face ortodoxia?"

Ma gandesc ca poate Brancovenii aceia erau deja in nefiinta, poate spiritele lor. Iar doamna, in doliu dupa ei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #112  
Vechi 27.08.2014, 18:54:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Pentru memoria părintelui Galeriu, pe care îl iubești, te rog nu mai folosi expresia „în neființă”, pe care o critica adesea cu durere, ca pe o mărturie a necredinței. Căci Dumnezeu creează, aduce de la neființă la ființă, iar omul când moare nu dispare, nu se duce în neființă, fiind creat pentru veșnicie.

În privința icoanei Brâncovenilor, îți mărturisesc că și mie îmi provoacă un fior, dacă nu tocmai cutremur. Poate, așa cum spunea și Cezar, așa și trebuie. Ea nu se dorește atrăgătoare, blândă, mângâietoare, pentru că și moartea prin care au trecut acei sfinți a fost cutremurătoare. Apoi, mai contează și ochiul cu care privim. De obicei privim cu ochii sufletului. Or icoana nu sufletului îi vorbește, ci duhului. Poate după o asceză serioasă, după un efort de biruire a afecțiunii față de trup să ni se curețe și privirea, să ne subțiem ca să vedem cu alți ochi.

Pentru că la viața duhovnicească - toți sfinții o spun, însă Mântuitorul a spus-o înainte - nu se ajunge fără a muri față de trup și față de afecțiunea sufletului față de trup.

Iar pentru sufletul lipit de trup (așa cum sunt și eu), viața duhovnicească pare un fel de moarte. Domnul a spus „Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului. Ea este lipsită de acea viață în sens biologic.

Dar adevărul este că lucrurile stau tocmai invers: Ceea ce trăim în mod obișnuit, viața aceasta, este moarte. Ca dovadă, ne trecem, îmbătrânim, ne îmbolnăvim și murim. Deci numai dacă vrem să înviem, părăsind această viață trecătoare, vom putea privi, vom avea ochi, vom avea lumină de la Dumnezeu ca să privim și să vedem ceea ce acum nu putem vedea sau înțelege.

Acea icoană, dacă ne cutremură, poate să însemne o chemare a sufletului din moarte la viață.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 28.08.2014, 02:05:58
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Poate ma lamureste de ex. cineva de ce icoana cu Brancovenii (cea de mai sus) este asa? Oamenii patratosi, chei, culorile, etc. Singura mai reusita este doamna. Asa aratau ei? Asa era imbracati (sau goi)?
.......:) Într-un fel, ca să zic așa, aici chiar ai nimerit-o!
Sophia, cu gând bun te întreb: cine crezi că este, oare, "doamna"?
Cumva, soția Sfântului Constantin Brâncoveanu?......:)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 28.08.2014, 02:08:15
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma gandesc ca poate Brancovenii aceia erau deja in nefiinta, poate spiritele lor. Iar doamna, in doliu dupa ei.
Aceeași întrebare și aici, nu te supăra.
..............:)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 28.08.2014, 12:28:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Nu sunt lamurita cu problema cu "nefiinta". Mi se pare un termen foarte frumos. Explicatia din jurul ei insa deja intra in filozofie si aici raman afara.
Pe parintele Galeriu il apreciez, tin la el (cu respect) si il am ca model, dar nu pentru predici ci pentru felul in care a reprezentat si a trait credinta.
Predicile sunt frumoase, foarte frumos exprimate, dar sensurile greu de patruns pentru o nestiutoare ca mine.
Sunt oameni care studiaza teologie, filozofie. Ii admir pentru puterea lor de intelegere mai intai...

2. "Doamna" de care spuneam, cred eu ca este sotia lui. Nu-mi aminteam numele, acum am gasit (Doamna Maria). Au trecut multi ani de cand am invatat despre domnitori...
Totusi s-ar putea sa ma insel, pentru ca nu inteleg simbolurile icoanei (este totusi o icoana, sau un tablou ?).
Uneori nu pot face diferenta...
Este si ceva neclar acolo.
Pare ca doamna Maria are un prunc in pantece. Am citit ca au avut 4 fii (toti ucisi atunci) si 7 fete.
Copiii erau nascuti la intervale apropiate, intre prunc si fii era totusi o diferenta mare. Cel mic avea 12 ani cand a fost ucis. Deci cine era in pantece? Cine era doamna?

Demult vroiam sa ma apuc sa citesc despre domnitorii romani si familiile lor. Iata un motiv in plus.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #116  
Vechi 28.08.2014, 12:41:00
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Nu sunt lamurita cu problema cu "nefiinta". Mi se pare un termen foarte frumos. Explicatia din jurul ei insa deja intra in filozofie si aici raman afara.
Într-adevăr, „neființă” este un termen filosofic, și poate de aceea îl folosesc în mod greșit și unii creștini, pentru că nu înțeleg ce înseamnă.

El vine de la a fi, mai exact de la a nu fi. Tot ce este (există) are ființă. Invers, ceea ce nu este nu are ființă. A trece în neființă ar însemna anularea ființei, desființarea ei, dispariția totală. Or, niciun creștin adevărat nu crede că omul dispare atunci când moare, nu crede că se desființează, că devine un zero.

Ci crede că trece de un prag al vieții, sufletul despărțindu-se de trup și întorcându-se la Dumnezeu, care l-a creat. Prin urmare, nu se duce în neființă, ci continuă să ființeze, să fie.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 28.08.2014, 12:49:34
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. "Doamna" de care spuneam, cred eu ca este sotia lui. Nu-mi aminteam numele, acum am gasit (Doamna Maria).
[...] Cine era doamna?
Ești atât de aproape de adevăr! Biserica o numește și Doamnă, se numește Maria și are în brațe un Prunc. Și chiar de ziua adormirii ei (în care Constantin Brâncoveanu împlinea 60 de ani) a avut loc acest martiriu.

Last edited by CristianR; 28.08.2014 at 13:04:25.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 28.08.2014, 13:37:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mutat la firul potrivit...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 28.08.2014 at 13:51:26.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 28.08.2014, 21:14:06
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
.... continuă să ființeze, să fie.
adormit.
"Cu sfinții odihnește, Hristoase, sufletele adormiților robilor Tăi..."

"Pomenește, Doamne, pe cei ce în nădejdea învierii și a vieții veșnice au adormit, părinții și frații noștri..."

Last edited by Ioan_Cezar; 28.08.2014 at 21:20:44.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.08.2014, 22:09:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Exact. Acesta este cuvântul potrivit în legătură cu cei ce trec pragul acestei vieți în Hristos.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
icoane



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana nicoleta34 Arta bisericeasca in general 21 09.07.2013 20:01:16
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 17:31:55
Ce icoana e? VladCat Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 28.04.2012 15:12:37
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52