Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.02.2015, 22:35:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Decat sa te smintesti din cauza averii popii mai bine iti spui cu ingaduinta ca poate are o familie bogata,rude plecate in afara care l-au ajutat sa-i faca casa etc.
Ce ai spus tu, imi aduce aminte de o chestiune. Un om a imprumutat masina unui parinte (monah) sa mearga pana in oras, cu treburi. Si toti : uite ce masina are popa. Si nici macar nu era a lui.

Sau, Mitropolia Ardealului, are in curte o masina 4x4 pe care o folosesc in diverse treburi, dar nu e unui om anume, ci a Mitropoliei. Merg cu ea in satele uitate de lume, insirate prin munti, sa le mai duca mancare, haine etc. Mai ales cand vremea e rea, ca ninsoarea din 2012. No, si la canonizarea Sf.Andrei Saguna, televiziunea filma masina din parcare si spuneau, uite ce masina are Vladica. :)) Oricum, suntem in secolul 21, doar nu ne asteptam ca preotii sa mearga cu bicicleta, iar noi cu masina.

In fiecare oras este cel putin un preot bun, cel putin. Cei care critica preotii, asa la modul general, nu stiu sa spuna 5 pe nume. E asa o moda sa spui ca preotii sunt avari, chiar daca nu te-ai interesat sa vezi ce si cum.

Intr-adevar, sunt si oameni care se duc la facultatea de teologie ptr. a deveni preoti ptr. bani. Sunt si dinastia. Dar de ce duce lumea la ei, si nu se duc la preotii buni? Daca majoritatea s-ar duce la preotii cinstiti, hapsanii ar da faliment.

Apoi, cum am mai spus pe forum. Toti sunt parte din Biserica, nu doar preotii. Biserica, ca si cladire, nu este a preotului, iar preotul nu este un simplu angajat. Inainte fiecare familie datea lunar o mica contributie la parohie, iar cand era timpul sa se casatoreasca, sa boteze etc. nu mai cerea nimeni un leu. Asa, nu mergem ani buni la Biserica, ne ducem doar sa facem cununia, si ne miram ca preotul ne cere bani. Pai parohia aia din ce sa traiasca, daca enoriasii nu o ajuta? Salariul preotilor este destul de mic, si impozitat de 2 ori. Dar nimeni nu vede asta.

Lumea ii cere Bisericii sa faca pomana, sa ajute saracii, dar in acelasi timp ii spune sa fie saraca. Ideile astea doua se bat cap in cap. Tipa ca nu sunt sufieciente spitale (desi, asta e treaba ministerului, nu a Bisericii), dar nu vad ca toate spitalele retrocedate Bisericii sunt deschide si dotate cum trebuie. Urla ca nu sunt scoli, dar uita ca multe dintre scoli s-au inchis ptr. ca nu sunt copii. Apoi, nu e treaba Bisericii sa faca scoli, e treaba ministerului. Doar Biserica e separata de stat, nu?

Cei care sunt avari, se uita numai dupa bani. Cei care sunt curvari, vad numai asta.

A fi modest nu inseamna sa fi sarac. Modestia vine din interior, nu din papuci rupti. Apoi, avem si Sfinti care au fost bogati sau foarte bogati (Sf.Constantin Brancoveanu, Sf.Stefan cel Mare etc.), doar ca ei cu bogatia lor faceau lucruri bune, nu erau lipiti sufleteste de ea.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 14.02.2015, 05:39:58
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
A fi modest nu inseamna sa fi sarac. Modestia vine din interior, nu din papuci rupti.
Da, asa este - scurt si cuprinzător. :)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 16.02.2015, 15:45:46
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Preotii pe care i-am cunoscut eu in Romania,locuiau in locuinta din curtea bisericii,locuinta care nu era proprietate personala ci ii revenea preotului paroh pe care o folosea pana la moarte.
Pana si preotii din USA cu care am venit in contact ,au fost de o modestie uluitoare pt posibilitatile de aici.

Acum,lumea,masele,gloatele trebuie sa priceapa ca si preotii sunt in esenta oameni ca si noi si nu sunt imuni coruptibilului. De aceea ca femeie nu-ti poti permite sa apari indecent in biserica ca mai apoi sa te arati socata ca preotul s-a uitat mai staruitor sau altele.
Sau sa aparem in biserica dichisiti,in blanuri,piele,haine scumpe, bijuterii si sa ne aratam iarasi socati ca"popa" ne-a cerut 7 mil pt o inmormantare.
Cine are mai mult si ii prisoseste atunci sa dea mai mult!

Decat sa te smintesti din cauza averii popii mai bine iti spui cu ingaduinta ca poate are o familie bogata,rude plecate in afara care l-au ajutat sa-i faca casa etc.
Acum, daca e o parohie mare, veche si renumita, cu multi enoriasi si slujitori, cum e cea din cartierul tau de bastina, casa parohiala are 3 sau 4 etaje...tinand cont ca locuiesc in ea vreo 3 preoti cu familiile...si cu toate astea, cine mi-a aratat-o prima data s-a exprimat cum ca ar fi " casa parintelui G."....( acum n-ar fi de mirare ca acel parinte s-o fi construit si marit din banii lui si apoi s-o fi lasat parohiei...)

In diaspora, am vazut o scena care m-a socat, la marginea Romei, intr-un parc unde se organiza duminica targ, un preot tinea slujba sub cerul liber, pe o masa, enoriasii statea pe niste scaune de plastic, iar la cativa metri mai incolo era o terasa unde se faceau mici la gratar si se ascultau manele...era locul de intalnire duminicala al romanilor din Roma...acum nu stiu cu ce venea preotul la slujba, cu masina sau metroul, si ce fel de locuinta de serviciu avea, dar slujirea in atare conditii, mi se pare adevarat apostolat...
Reply With Quote
  #104  
Vechi 16.02.2015, 16:07:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dar sa revenim la oile noastre...abia am reusit sa il conving pe al meu ca daca nu mananc carne o saptamana, nu se intampla nimic rau copilului...mai grav e ca inca nu i-am spus ca as fi intentionat ca sapt asta sa nu mananc carne ci doar ovo-lacto, iar urmatoarea sa tin post....adica doar proteina vegetala (nu m-as fi riscat sa ma privez de proteina, as fi mancat linte, fasole, humus, etc)...dar acum ce ma fac daca sapt viitoare nu ma mai lasa ??? Adica nu neaparat ca ma supravegheaza ce mananc, dar o sa ma puna sa cumpar si sa gatesc cu carne, si daca nu mananc si ramane si se strica, o sa observe, si apoi nu-mi convine mie nici sa cumpar si sa car nici sa ma chinui sa gatesc ceva ce apoi sa se arunce, mi-e si asa destul de greu la sfarsit de saptamana sa muncesc atata ( mai ales ca de cateva sapt sesiunea de cumparaturi de " grocery" urmeaza dupa alergarea capiata dupa materiale pt amenajari interioare-gresie, faianta, usi, parchet, etc, care invariabil se lasa cu dureri de cap, picioare, burta, plus nervii de rigoare si exasperarea ca nu se mai termina odata...)...pt saptamana asta am crezut ca ma scot, ca mancarurile cu branza sunt mai usoare si se fac ad hoc, nu pt o saptamana inainte ( ceea ce nici nu era sanatos), dar s-a prins aseara ca nu e nimic de ,mancare pt zilele urmatoare, si m-a certat ca de ce nu am zis ca trebuie sa ne oprim la cumparaturi...( si eu cred ca am dezvoltat rau de transport, nu mai suport deloc plimbarile care se lungesc, la cumparaturi ma plictiseam si inainte, e drept, nu mi-a placut prea mult niciodata, decanderam copil...si culmea, zilele astea chiar am vazut, inclusi in magazinele de amenajari, lume cu copii mici dupa ei...deci pt copiii din ziua de azi mersul cu parintii la cumparaturi e un " must"....)
In fine, ma gandesc ca as putea gati cateva feluri de mancare vegetala care sa contina si carne ( eventual gatita separat), dar eu s-o ocolesc, fara sa observe , atata doar ca el nu serveste orice mancare delegume ( ex praz), dar eu as putea sa-mi fac un praz cu orez, eventual cu ciuperci, o mancare de linte sau de fasole, etc ( la iahnia de fasole ma scot ca prajesc carnatul sau costita separat, dar la ciorba e mai naspa ca tre' s-o fierb imreuna cu ciolanul, si chiar nu-mi place si nici nu-mi face bine...nu stiu cum sa fac...mi-ati zis voi de sare cu aroma de fum, nu am vazut, n schimb pe aici se gaseste boia afumata; nu vreau insa ca toate mancarurile sa aiba gust si miros de afumatura, daca vreau asta pun chiar afumatura, dar candvreau mancare de legume vreau sa fie cat mai naturala...)
De doctor nu mi-e frica pt ca oricum nu i-as spune, si nici nu cred ca-l intereseaza ce mananc, si asa m-a certat azi ca am sunat sa fac programare pt controlul din sapt 12 si nu am stiut exact in ce zi am intrat in sapt 12 :P...( credeam ca sapt incepe de lunea, nu din ziua in care-ai zamislit...sau poate aia e " the first day of the rest of your life :D ???)...mai ales ca ei nici nu numara saptamanile din ziua conceptiei ( cica majoritatea oamenilor ar avea activitati mai intense, poate chiar cotidiene, si nu pot sti exact cand s-a intamplat, dar ce-i drept ca chiar daca ai avut o singura " intalnire", nimeni nu poate sti exact ziua si ora in care s-au intalnit cei doi gameti, se poate intampla si dupa trei zile (72h) de la rendez-vous...), drept pt care acuma doctorii socotesc saptamanile incepand de la ultima perioada a femeii...iar pe ecografia precedenta, facuta in 15 ian, intr-o joi, scria doua dati :7w5d si dedesubt 7w1d...si acum io am socotit ca au trecut 5 sapt de atunci, dar...cand am intrat in sapt 12 chiar nu m-am prins...( adica dc joi sunt 12+5 sau 12+1 ???)....in fine a zis ca ar tb sa ma duc maine dar nu are timp, sa ma duc miercuri...eu voiam joi dar a zis nu, miercuri...( cand am eu cam cea mai grea zi la serviciu...)
In fine, daca totul va fi in regula la acest control, Doamne ajuta, sper sa nu mai astept 2 sapt rezultatele la testul dublu, sunt doar 2 parametri biochimici, daca imi amintesc bine am citit ca iti vine rez cam in 2 zile, si intru in sapt 13, cu voia Domnului, zice ca atunci incepe sa se dezvolte scheletul si ai nevoie de mult calciu - " 4 portii" de lactate pe zi, plus fier, care poti sa-l iei si din vegetale ( spanac, linte) dar mai greu, vit C nu-i problema imi fac sucuri de portocale, dar cu calciul ala ma cam pune pe ganduri ca din cate stiu eu vegetalele astea de primavara ( spanac, urzici, ceapa, salata) cam chelateaza ( fura Ca), dar asta face si carnea, pd alta parte...nu-mi spuneti de soia ca nu stiu daca e ok, e estrogenica ( poate totusi un tofu mic mi-ar placea...), mai e si modificata genetic, iar lapte de migdale si caju nu stiu daca imi permit sa-mi faca asa cantitati indestulatoare..,plus ca uneori le nimerim si cam rancede...dar principala problema ramane ca mi-e frica de ce-o sa zica el, nu ca ar pati ceva copilul, ca doar is atatea mame vegetariene in lumea asta, si are Dumnezeu grija de copii....( la fel cum mi-e frica ca n-o sa fie de acord sa-l tin nemancat dupa 2-3 ani pt impartasanie, desi sunt destule mame care vin duminca cu copiii nemancati si nu am vazut niciunul letargic din cauza asta, cel mult sunt nerabdatori si agitati, mai ales ca alearga si li se face sete si " ei vor acum"...dar de obicei parintii nu le dau, le zic sa aiba rabdare, dupa ce se imparatasesc, si chiar nu am vazut sa lesine niciunul de foame sau de sete....insa daca Doamne fereste un cuplu ajunge la divort si proces pt custodie, se scot la inaintare toate asemenea argumente, ca l-ai tinut duminica nemancat si nebaut la 35°, sau ca nu ai fost atent/a si s-a lovit ( in timp ce tu vorbeai cu altcineva, vezi celebrul "Kramer vs Kramer"), l-a zgariat pisica cand l-ai dus la maica-ta, n-ai aer conditionat si se spuzeste copilul, etc si altele asemenea mizerii...

Last edited by fallen; 16.02.2015 at 16:49:27.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 18.02.2015, 12:23:08
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Poti sa-i zici alui tau ca pur si simplu poftesti legume si ti-e greata cand vezi carnea. Poate merge. Nu trebuie sa-i zici nimic ca vrei sa postesti, dar te poti sustrage motivand poftele :)
La mine una, stiu sigur ca ar functiona, desi si daca ii zic ca postesc, n-are treaba al meu.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 19.02.2015, 17:19:34
simona-marinela simona-marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2015
Mesaje: 1
Implicit

In ce zona va mutati, fallen?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 20.02.2015, 13:15:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

In ce zona? In Vitan. Mai exact intre Vitan si Dudesti. Avem o biserica mai noua in capul strazii ( in Dudesti), Sf. Treime, si una mai mica mai spre Dristor, langa sc. 80. Nu stiu de care vom apartine. Nici de care scoala vom apartine , de 80 ( cea din Dristor) sau de 84, cea din intersectia Vitan x M . Bravu. Eu mer la serviciu spre Berceni, deci cel mai probabil, cat voi mai merge, ma voi opri in zilele de sarbatoare la Targa-Vitan, biserica veche din intersectia mai sus amintita. Saptamana viitoare insa vom fi tot la vechea locuinta si voi merge la canon ( sper sa mai apuc ceva din el ) tot la biserica unde mergeam si pana acum. As vrea dacase mai poate sa mai vin si la Inviere tot aici ( nu e f departe, cateva statii) pt ca ar fi ultima oara cand as mai putea sta la slujba de Inviere toara noaptea, pna va mai creste copilul...( era bine daca ma puteam si impartasi ,dar..nu cred ca se poate, nici macar acum...)
Nu stiu daca ma mai crede ca mi-e sila de carne, pot insa sa invoc alte argumente medicale ( detoxifierea colonului), mai ales ca copilul s-a dezvoltat bine, slava Domnului, n-a ramas in urma, ba chiar dupa calcule avea 12 sapt si 5 zile si dupa dimensiuni 12 sapt& 6 zile :)... totusi nu l-as priva de calciu tocmai acum, ca deja mi s-a rupt o bucata de dinte...( bine, ma asteptam, nu cred ca e de la decalifiere ci pt ca ramasese foarte subtire...); de data asta insa nu am mai savurat asa pe deplin " saptamana branzei", desi mancarurile cu branza si oua imi plac si snt si sanatoase, dar parca prea uscate, chiar simt nevoia de ceva suculente...( salata, loboda, urzici, praz...)...
Am citit sapt asta intr-un articol publicat de Adrian C ( admn) ca miercuri pe 18 se spune pt prma data rug. Sf. Efrem Sirul.???... stiam ca abia de sapt viitoare...dar am spus-o si miercuri, pt ca urma sa merg la control& analize ( dublu-test), si m-am bucurat ca am reusit sa fac si mataniile...acum sa vedem pe viitor..( acum astept pe mail rezultatele la test)...
( Era acolo o fata, saraca, in 19 sapt, trebuia sa repete triplul-test ( nu stiam ca se mai face si ala..), pt ca ii iesise prost - risc de sindr. Edwards- desi la ecografie fatul era absolut normal, nu avea nicio malformatie evidenta...deci uite cum te baga in boala si cu testele astea...)

Last edited by fallen; 20.02.2015 at 13:19:24.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 20.02.2015, 19:27:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Esti obligat sa faci testele?
Eu nu le-as face! Copilul este asa o surpriza,o taina...Iese,cum iese!
Si daca-i fac 3 teste ce? o sa dispara malformatiile sau cum?
O noua metoda de a face bani pe spinarea putinelor gravide care au mai ramas in lume! Urat!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 21.02.2015, 13:19:37
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Esti obligat sa faci testele?
Eu nu le-as face! Copilul este asa o surpriza,o taina...Iese,cum iese!
Si daca-i fac 3 teste ce? o sa dispara malformatiile sau cum?
O noua metoda de a face bani pe spinarea putinelor gravide care au mai ramas in lume! Urat!
Off-topic

Eh, eu acum invat despre cat de multi oameni sunt, cat de bine a mers sistemul chinez cu un singur copil (ilegal sa ai mai mult de un copil, femei sterilizate, femei fortate sa avorteze), din cauza ca africanii fac multi copii sunt saraci, daca o tara este dezvoltata, de lumea I, inseamna ca fertilitatea este redusa etc.etc.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 21.02.2015, 19:26:33
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Esti obligat sa faci testele?
Eu nu le-as face! Copilul este asa o surpriza,o taina...Iese,cum iese!
Si daca-i fac 3 teste ce? o sa dispara malformatiile sau cum?
O noua metoda de a face bani pe spinarea putinelor gravide care au mai ramas in lume! Urat!
Cind ma gandesc la cum se poarta unii medici, ma gandesc cu dragoste la memoria tovarasului Pol Pot.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 10:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 20:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 17:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55