Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 24.02.2015, 15:44:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Esti obligat sa faci testele?
Eu nu le-as face! Copilul este asa o surpriza,o taina...Iese,cum iese!
Si daca-i fac 3 teste ce? o sa dispara malformatiile sau cum?
O noua metoda de a face bani pe spinarea putinelor gravide care au mai ramas in lume! Urat!
Normal ca nu dispar sau ca nu poti sa previi, combati, malformatiile, daca Doamne fereste le are ...( inca de la conceptie, in unele cazuri)...apropo de asta, m-a amuzar o faza pe care am citit-o, ca daca mananci soia in perioada asta ( fitoestrogeni), nu se mai dezvolta cum trebuie caracterele sexuale secundare in cazul fatului de sex masculin :) .Desigur sexul e determinat genetic, dar in ce priveste organele anexe, cu totii avem " mugurii", premisele ambelor variante, asa ca pot aparea unele mici sau mai mari exagerari ale unor caractere ale sexului opus..."amuzant"ar fi insa sa creada cineva ca mancand una sau alta, va putea influenta sexul copilului...
Reply With Quote
  #112  
Vechi 24.02.2015, 16:44:37
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cat despre postul acesta ( care se pare a cam luat pe multa lume pe neasteptate, a venit prea devreme), am cam luat startul cu stangul, din prima zi .... . Am inceput enervandu-ma pe colege si pe sefi ( care se pare ca nu ii intereseaza daca am plati sau nu mi-am luat salariul, ei iau tot ce considera de cuviinta..) ulterior dandu-mi seama ca si eu mai fac unele greseli, apoi indopandu-ma peste masura, cu 2 feluri de mancare, din care una m-a umflat ca pe-un cimpoi, plus un desert ( fructe, nuci, stafide); apoi m-am enervat ca nu puteam ajunge la canon,( a sunat al meu ca e bolnav, se simte rau), si pe net nu reuseam sa vad nimic ca lumea( videoclip); astazi m-am indopat din nou, am cheltuit peste masura si in interes personal, si in interes de serviciu (am luat eri salariul, dupa o sapt de intarziere, noroc ca am lasat cea mai mare parte din bani acasa, am mai avut doar 100 de lei la mine, prea multi se pare, pt ca 30 i-am cheltuit eu pe prostii- am luat naut, susan, zahar brun, suc de rosii, nuci si stafide; si restul am pus la plati), si m-am mai si enervat ca a venit sa-mi ceara bani cineva care nu era in schema, dar a insistat ca trebuie sa-i dau bani, asa ca de unde eram datoare la mine vreo 70 lei si la vecini ( amanet) 200, a trebuit sa ma mai indatorez cu inca 200 ...asa de rau m-am intristat ca as fi dorit sa fumez sau sa beau ceva...dar neputand face asa ceva, am mers si mi-am luat o bucata de halva, am mai adaugat vreo 6 lei la ce am cheltuit azi ( poate ar fi bun un test de glicemie, sa mai imi taie elanul de la consumul de astfel de lucruri...)...cred ca pe viitor nutrebuie sa mai iau decat bani de paine, iar cerceii ori sa-i las acasa, ori sa-i dau inapoi mamei, ca sunt primiti de la ea...(bine ca nu-s de la al meu sau de la soacra-mea :); macar in virtutea acestui fapt pot sa spun ca i-au trebuit mamei bani si i-am dat cerceii sa-i amaneteze ea...desi nu e tocmai normal nici asa, odata ce ai primit ceva de la cineva e lucrul tau, nu e ok sa ti-l ceara inapoi cand are nevoie de bani..).dar ar fi de incercat, sa vedem ce vor mai zice furnizorii cand nu voi mai avea ce sa amanetez sa le dau bani..ce-o sa-mi mai ia, hainele de pe mine, pachetul cu mancare??? Mai grav e ca atunci cand sunt suparata sin aceste pricini, nu mai am rabdare nici cu clientii, desi e clar ca numai de ei depinde sa-mi recuperez banii...
Asadar, in ritmul asta, se pare, nici macar aghiazma mare nu voi fi vrednica sa iau in acest post, daca continui tot asa ...nu mai zic ca nici nu cred ca reusesc sa tin macar saptamana asta ( mi-a dat o colega o bucata de prajitura cu ou, am facut si eu ciorba de salata si am pus un ou in ea, ma gandesc daca nu cumva gresesc ca am refuzat sa mananc oua cu al meu, cand m-a invitat...ar fi tare sa se mai deschida si pizzeria langa noi si sa ne mai " cinsteasca " odata...).
Defapt mai importanta ar fi ultima saptamana, ca atunci se ia aghiazma mare, lasfarsit...insa a zis parintele, si asa zice mereu, ca ar vrea toti " enoriasii lui" sa se spovedeasca si sa se impartaseasca de doua ori in acest post, odata la inceput odata la sfarsit; chiar s-a exprimat ca e dispus sa incerce sa spovedeasca pe cat mai multi sapta asta si sa ii impartaseasca duminca...desigur pe cei care au dezlegare, nu si pe restul pacatosilor.... ideea e ca de Pasti mai mult ca sigur nu vom mai fi acolo, si nici vorba sa ma pot spovedi atunci, in Saptamana Mare...poate in alta parte daca e mai liber, mai aproape, mai rapid, etc...dar la cate am de zis...ar fi cam greu pt cineva care nu imi cunoaste tot " istoricul"...doar sa spun din capul locului situatia in care sunt si ca vreau doar aghiazma mare...ar fi si asta o varianta...dar cu toate astea as vrea din tot sufletul sa ajung la slujba de Inviere tot acolo, pt ca ar fi ultima data cand pot sta panadimineata, de acum si pana va creste copilul mare sa mearga si el sau sa ramana acasa cutaica-su, dar pe de alta parte, ar fi primul Paste in casa noua...dar pana la urma sunt 3 zile de Pasti pe care sa le petrecem acasa, si pana la urma aceasta sarbatoare nu are nicio semnificatie inafara celei fundamental religioase...( nu e precum Craciunul si sarbatorile de iarna, care marcheaza sfarsitul anului...ma rog, cand eram mici si " comunisti" ni se zicea ca Pastele semnifica/venirea primaverii, si ulterior a verii, de aceea Iepurasul ne aduce preponderent hainute si lucruri de vara...)

Cred ca ideal ar fi, in Sfantul si Marele Post, sa muncim cu totii fara remuneratie, eventual sa dam marfa clientilor fara bani, nici furnizorii sa nu ne mai ceara noua, sa nu ni se ceara nici chirie, nici intretinere nici mesterii care muncesc la mine acasa sa nu ne ceara bani, de mancat sa nu mancam nici unii dintre noi, nici sa ne cumparam alte lucruri de uz personal, nici copiii si animalele sa nu ne ceara de mancare, iar daca se imbolnavesc, sa ni se dea medicamente gratis pt ei...

Last edited by fallen; 24.02.2015 at 17:46:26.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 23.03.2015, 14:14:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Exclamation Important pt viitoarele mamici

Daca sunteti din Bucuresti sau imprejurimi ( nu stiu alte judete) puteti face ecografia de trim. II ( si III) gratuit la spit. Filantropia dar trebuie sa va programati cu minim 2 luni inainte ( adica pe la 12-14 sapt., ea facandu-se in sapt. 21-23). Va trebuie desigur trimitere de la mf si adeverinta de salariat ( ea nu este in mod normal decontata de casa de asigurari, dar acolo se desfasoara un program ).

( Cat despre post, mie mi-a spus duhovnicul ca nu trebuie sa tin, chiar m-a certat ca am tinut in prima saptamana din postul mare...)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 23.03.2015, 14:38:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Normal ca nu dispar sau ca nu poti sa previi, combati, malformatiile, daca Doamne fereste le are ...( inca de la conceptie, in unele cazuri)...apropo de asta, m-a amuzar o faza pe care am citit-o,
Amuzant ca amuzant, dar realizezi totusi ce ti s-a spus deja apropo de testele astea?

Adica din moment ce consimti sa le faci este clar ca te impaci si cu ceea ce decurge dintr-un eventual rezultat problematic.
Adica avort.

Practic, intra la capitolul "pacate cu gandul" iar faptul ca sunt doar cu gandul nu sunt mai putin problematice spiritual.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 23.03.2015, 17:22:21
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Multumim pentru informație, Fallen!
Cat despre post, eu, in prima sarcina, in urma cu vreo doi ani si ceva, am tinut toate posturile fără vreo greutate si analizele îmi erau foarte bune, copilul s- născut sănătos si frumos :) Chiar nu mi- am închipuit nicio clipa ca o cana cu lapte ar putea face mai mult bine copilului decât rugăciunile către Dumnezeu. Pr.duhovnic mă sfatuise sa fac cum pot. Daca ma simt in stare sa tin post, daca nu, nu. Mi- a dat si exemplul unei mămici care tinuse postul Pastelui fără ulei. M- a ajutat Dumnezeu si am postit si cat am alaptat...mai bine de 1 an si jumatate. Acum.sunt in săptămâna a 9 - a de sarcina si dupa primele trei săptămâni pe care am reusit sa le tin, m- am autodezlegat. Nu am pofte, nici nu cred in existenta lor, dar din cauza greturilor si a stărilor de rau duc foarte greu primele luni de sarcină si am căpătat o repulsie fata de mâncarea de post. Mi se face rau si mi se intoarce stomacul numai daca vad orez, cartofi, fasole pastai ....( in prima sarcina nu am suportat mirosul de ciocolata, de dulciuri in general) Poate o fi si vreo ispita, nu zic nu, cert este ca am cedat si printre singurele alimente pe care le accept usor este iaurtul. Oricum sunt îngrozită de toate mirosurile de detergenti, produse de igiena...nu mai stiu pe unde sa mă ascund prin casa. Am aruncat tot ce se poate, dar tot sunt multe care îmi dau o stare de rau până la granita cu moartea.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #116  
Vechi 23.03.2015, 17:40:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Multumim pentru informație, Fallen!
Cat despre post, eu, in prima sarcina, in urma cu vreo doi ani si ceva, am tinut toate posturile fără vreo greutate si analizele îmi erau foarte bune, copilul s- născut sănătos si frumos :) Chiar nu mi- am închipuit nicio clipa ca o cana cu lapte ar putea face mai mult bine copilului decât rugăciunile către Dumnezeu. Pr.duhovnic mă sfatuise sa fac cum pot. Daca ma simt in stare sa tin post, daca nu, nu. Mi- a dat si exemplul unei mămici care tinuse postul Pastelui fără ulei. M- a ajutat Dumnezeu si am postit si cat am alaptat...mai bine de 1 an si jumatate. Acum.sunt in săptămâna a 9 - a de sarcina si dupa primele trei săptămâni pe care am reusit sa le tin, m- am autodezlegat. Nu am pofte, nici nu cred in existenta lor, dar din cauza greturilor si a stărilor de rau duc foarte greu primele luni de sarcină si am căpătat o repulsie fata de mâncarea de post. Mi se face rau si mi se intoarce stomacul numai daca vad orez, cartofi, fasole pastai ....( in prima sarcina nu am suportat mirosul de ciocolata, de dulciuri in general) Poate o fi si vreo ispita, nu zic nu, cert este ca am cedat si printre singurele alimente pe care le accept usor este iaurtul. Oricum sunt îngrozită de toate mirosurile de detergenti, produse de igiena...nu mai stiu pe unde sa mă ascund prin casa. Am aruncat tot ce se poate, dar tot sunt multe care îmi dau o stare de rau până la granita cu moartea.
Felicitari pt sarcina si numai bine,sper sa te mai linistesti cu starile astea de rau.
Doamne ajuta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 23.03.2015, 17:50:41
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Felicitari pt sarcina si numai bine,sper sa te mai linistesti cu starile astea de rau.
Doamne ajuta!
Mulțumesc frumos!
Doamne ajuta!
Post cu liniste, bucurie și biruință!
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #118  
Vechi 24.03.2015, 15:57:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Amuzant ca amuzant, dar realizezi totusi ce ti s-a spus deja apropo de testele astea?

Adica din moment ce consimti sa le faci este clar ca te impaci si cu ceea ce decurge dintr-un eventual rezultat problematic.
Adica avort.

Practic, intra la capitolul "pacate cu gandul" iar faptul ca sunt doar cu gandul nu sunt mai putin problematice spiritual.
La primuk test intr-adevar mi-a fost frica ca ar putea sa mi se sugereze sa faca avort, si nici n-am vrut sa il fac, dar acum in trimestrul doi la 23 de saptamani cand se face morfologia cum doamne iarta-ma sa mai faci avort ??? Si apoi nu pot sa stau asa fara sa vad ce face copilul, daca e viu si nevatamat si se dezvolta corespunzator, mai ales ca auzisem in prima parte de sarcini oprite in evolutie si retinute chiar si pentru cateva saptamani...asa ca cel putin pana incepe sa miste mai consistent nu am nici un semn de la el ca e totul in regula, si nici atunci nu cred ca imi va comunica ceva precis. Uneori se misca mai mult, alteori mai putin, ambele situatii putand sa te ingrijoreze daca nu ai mai avut copii si nu stii ... si apoi daca doctorul care te urmareste iti zice vorbim dupa ce faci ecografia sau testul urmator, nu stiu cum poti sa-i zici ca nu vrei sa il faci sau de ce tre' sa-l faci ( asa a intrebat si al meu de ce tre' s-o mai fac si pe asta, ca nu prea mai avem bani, dar ma tem ca si altii mai amarati ca noi au dat 300 de lei cand a fost pt copil, si nu pregeta sa dea nici dupa nastere, cand e nevoie...deh, poate asa sunt medicii din ziua de azi mai prosti decat erau pe vremuri, de nu se descurca fara analize si ecografii, asa ni se spunea si noua, asa mai imi zice si acuma cate una daca vine sa-i dau tratament de la tejghea, ori poate sintem doar nenorociti si vrem sa dam prognostice fatale, inainte nu stiam si mergeam doar pe mana lui Dumnezeu...)...dar acum nare rost sa zic ca duhovnicul a zis sa ma duc sa le fac fara frica fiindca n-o sa va feriti probabil sa ziceti ca ar putea fi si acela vreun incompetent...
Reply With Quote
  #119  
Vechi 24.03.2015, 16:12:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Multumim pentru informație, Fallen!
Cat despre post, eu, in prima sarcina, in urma cu vreo doi ani si ceva, am tinut toate posturile fără vreo greutate si analizele îmi erau foarte bune, copilul s- născut sănătos si frumos :) Chiar nu mi- am închipuit nicio clipa ca o cana cu lapte ar putea face mai mult bine copilului decât rugăciunile către Dumnezeu. Pr.duhovnic mă sfatuise sa fac cum pot. Daca ma simt in stare sa tin post, daca nu, nu. Mi- a dat si exemplul unei mămici care tinuse postul Pastelui fără ulei. M- a ajutat Dumnezeu si am postit si cat am alaptat...mai bine de 1 an si jumatate. Acum.sunt in săptămâna a 9 - a de sarcina si dupa primele trei săptămâni pe care am reusit sa le tin, m- am autodezlegat. Nu am pofte, nici nu cred in existenta lor, dar din cauza greturilor si a stărilor de rau duc foarte greu primele luni de sarcină si am căpătat o repulsie fata de mâncarea de post. Mi se face rau si mi se intoarce stomacul numai daca vad orez, cartofi, fasole pastai ....( in prima sarcina nu am suportat mirosul de ciocolata, de dulciuri in general) Poate o fi si vreo ispita, nu zic nu, cert este ca am cedat si printre singurele alimente pe care le accept usor este iaurtul. Oricum sunt îngrozită de toate mirosurile de detergenti, produse de igiena...nu mai stiu pe unde sa mă ascund prin casa. Am aruncat tot ce se poate, dar tot sunt multe care îmi dau o stare de rau până la granita cu moartea.
Felicitari si sarcina usoara in continuare!
Nici eu n-am putut in primele saptamani de sarcina sa mananc orice, ma deranja stomacul la cruditati si mi.era si greata, tot asa mai mult iaurturi si uscaturi. Dar slava Domnului mi-au trecut repede, pana a inceput Postul Pastelui mi-am revenit, analizele au fost bune, copilul s-a dezvoltat bine, si cred ca as fi putut sa tin, desigur echilibrat, nu aspru ( paine goala si fructe crude sau ceaiuri), si fara sa ma infometez. Si asa alimentele de origine animala pot fi de multe ori de calitate indoielnica...( si daca le cresti tu nu poti sa nu le vaccinezi si tratezi daca se imbolnavesc pt ca iti mor in masa, bantuie atatea boli ca nmic nu mai e safe, nici nu poti sa nu tratezi impotriva daunatorilor pt ca iti distrug tot, atat plante cat si animale, si daca le cresti in conditii de izolare, atunci nu mai sunt " naturale":))...
Cat despre ecografii nu stiu cum puteau sta mamele noastre asa, fara sa ne vada, nu neparat sa stie ce suntem ( fete sau baieti), de asta as mai fi stat, dar sa vada daca suntem bine...eventual dac eram prea mici sa manance mai bine, sa ia vitamine, sa nu mai fumeze/bea cafea, sa o lase mai usor cu efortul si cu stresurile ( bine, banuisec ca dc e bine dezvoltat asta nu inseamna acum ca pot sa fumez, beau si mai imi iau inca un job...:)), nu ma duc la ecografie ca in caz ca nu-mi place culoarea parului sa-l dau afara...( ma rog, si eu am intalnit persoane care nu au vrut sa faca analize de teama unor vesti proaste, dar asta nu a facut altecva nici macar sa amane inevitabilul, ba din contra sa-l grabeasca, dand medicului mult mai putine optiuni de tratament, practic a mers pe bajbaite si a " tratat" pe baza de presupuneri ipotetice...si culmea unii chiar au fost nemultumiti de rezultate ...)

Last edited by fallen; 24.03.2015 at 16:16:58.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 24.03.2015, 16:34:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
La primuk test intr-adevar mi-a fost frica ca ar putea sa mi se sugereze sa faca avort, si nici n-am vrut sa il fac, dar acum in trimestrul doi la 23 de saptamani cand se face morfologia cum doamne iarta-ma sa mai faci avort ???
Pai parca ziceai ca intri in 13 saptamani ?
Si atunci ce rost mai are dublu test acum?
Se face in saptamanile 11-14

Citat:
Si apoi nu pot sa stau asa fara sa vad ce face copilul, daca e viu si nevatamat si se dezvolta corespunzator, mai ales ca auzisem in prima parte de sarcini oprite in evolutie si retinute chiar si pentru cateva saptamani...asa ca cel putin pana incepe sa miste mai consistent nu am nici un semn de la el ca e totul in regula, si nici atunci nu cred ca imi va comunica ceva precis. Uneori se misca mai mult, alteori mai putin, ambele situatii putand sa te ingrijoreze daca nu ai mai avut copii si nu stii ...
Pentru asta o ecografie e suficienta.
Te agiti degeaba.

Citat:
si apoi daca doctorul care te urmareste iti zice vorbim dupa ce faci ecografia sau testul urmator, nu stiu cum poti sa-i zici ca nu vrei sa il faci sau de ce tre' sa-l faci
Pai il refuzi pentru ca nu se mai face acum.
Si nu costa 300 lei ci 140

http://www.synevo.ro/dublu-testtrim-i/

Citat:
( asa a intrebat si al meu de ce tre' s-o mai fac si pe asta, ca nu prea mai avem bani, dar ma tem ca si altii mai amarati ca noi au dat 300 de lei cand a fost pt copil, si nu pregeta sa dea nici dupa nastere, cand e nevoie...deh,
Nu, n-au dat.

Citat:
poate asa sunt medicii din ziua de azi mai prosti decat erau pe vremuri, de nu se descurca fara analize si ecografii, asa ni se spunea si noua, asa mai imi zice si acuma cate una daca vine sa-i dau tratament de la tejghea, ori poate sintem doar nenorociti si vrem sa dam prognostice fatale,
Ba se descurca si fara si daca nu e sa se descurce nu se descurca nici cu.

Dar trebuie sa faca si niste bani pe spinarea celor neinstruiti.
Stii cum se zice, domnia si prostia se platesc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.03.2015 at 16:37:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 10:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 20:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 17:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55