Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.09.2015, 05:17:03
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Pe vremea când în România funcționa din plin telefonul cu taxă inversă (nu știu dacă mai e de actualitate), un domn, filolog și poet de oarece stimă printre poeți, era foarte apreciat de o doamnă, filoloagă și poetesă... Cu sau fără vreo inspirație deosebită, poeta îl suna uneori (iar cu vremea a început să-l sune deseori) și stăteau la taclale nevinovate, îndeosebi noaptea... De-ale poeților!
De la o vreme, domnul se cam săturase însă de clișeul discuțiilor pe care nu le declanșa, dar pe care, din amiciție, delicateță ori din spirit de breaslă, le suporta. A încercat să-i sugereze doamnei că ar fi bine să o mai rărească, un pic. Măcar că domnul mai avea și familie și obligații profesionale și noi apucături literare (începuse să lucreze la un roman), precum și-un început de cardiopatie (care, am aflat de curînd, l-a și răpus). Inutil demers, telefoanele reveneau și, ca un făcut, parcă chiar se prelungeau. Uneori pe banii domnului, alteori pe cheltuiala doamnei.
În fine, sătul de atâtea delicatețuri și nereușind omul să spună clar ce îl supăra (ciudate inhibiții au și poeții ăștia uneori! - mai ales când e vorba de admiratoare înfocate), domnul a hotărât să încheie în forță toată tărășenia. A procedat astfel:
Într-o seară, motivînd că nu poate suporta bănește convorbirea din motivul x, a rugat-o pe admiratoare să accepte o convorbire "numai 5 minute, dragă!" cu taxă inversă. Era în jur de opt, ora locală, la munte. I-a "mărturisit" doamnei că avea o revelație, o viziune, o inspirație colosală care se cere musai împărtășită etc. - altfel spus i-a livrat, cunoscîndu-și bine omul, o chestie care place mult amatorilor și amatoarelor de pretext de poezie. Și a subliniat că ar dori ca ea să fie prima (evident!) care să afle "taina". Căzînd în plasă, doamna s-a arătat foarte fericită de întâmplare și s-a grăbit să fie confidenta norocoasă. Atunci, omul, un orator extraordinar (l-am auzit nu o dată vorbind ore, fără să ai impresia că au trecut mai mult de câteva minute; rămâneam cu toții cu gura căscată și cu regretul că maestrul s-a oprit), s-a apucat să "meșterească" o snoavă cum numai el știa... Un roman consumat oral, pe care, dacă-l scria, ar fi luat o mențiune, ceva, la vreun concurs cu chiolhanuri prin provincie... E drept că n-a dormit omul toată noaptea, dar în dimineața zilei care a urmat a lăsat prin nordul Moldovei, total bulversată și ultraindignată, și evident vindecată, o doamnă cu o notă de telefon care depășea pe atunci cel puțin două salarii de profesoară....
Așa s-a încheiat, în sfârșit, povestea cu telefoanele nocturne. Știu pățania asta mai întâi de la doamna - care nu reușise să îl ierte nici după ani buni de la pățanie. Ulterior mi-a confirmat-o, cu un aer încă plictisit de acele vremuri, însuși poetul.
Curioase lucruri se petrec uneori între oameni. De dragul poeziei și nu numai. Pe firul telefoanelor nocturne.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare