Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.06.2018, 14:06:10
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
As vrea o sursa la"nazdravania" asta. DEci o sursa, dar nu surse de pe Net, ca nu dau nici o ceapa degerata bine,pe sursele alea. Citat dintr-o carte. Auzim?...
uite, daca tu gasesti o sursa, cat de cat serioasa, de oriunde, care sa spuna altceva decat ce ti-am scris eu, nu mai postez nimic aici, niciodata.

baga la cap, de fapt bagati toti la cap, apostolii botezau NUMAI in numele lui Hristos!
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.06.2018, 14:45:24
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
baga la cap, de fapt bagati toti la cap

Stai linistit nu te baga nimeni in seama...Eu citesc comentariile tale doar ca ma fac sa rad. Adevarul Bisericii il aflam de la Biserica ,nu de la sectanti sau troli.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #63  
Vechi 20.06.2018, 14:53:55
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

chiar as fi curios daca biserica e capabila sa spuna altceva despre asta. nu cred ca e posibil asa ceva, probabil o balmajesc, asa cum se procedeaza in toate controversele.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.06.2018, 15:57:25
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
As vrea o sursa la"nazdravania" asta. DEci o sursa, dar nu surse de pe Net, ca nu dau nici o ceapa degerata bine,pe sursele alea. Citat dintr-o carte. Auzim?...
stai asa c-o luam altfel, ia fii atent ce scrie, d'aia mi se parea penibil sa nu stiti, dar poate ati uitat sau n-ati luat seama:

4. Iar Pavel a zis: Ioan a botezat cu botezul pocăinței, spunând poporului să creadă în Cel ce avea să vină după el, adică în Iisus Hristos.
5. Și auzind ei, s-au botezat în numele Domnului Iisus.

Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.

48. Și a poruncit ca aceștia să fie botezați în numele lui Iisus Hristos. Atunci l-au rugat pe Petru să rămână la ei câteva zile.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.06.2018, 23:45:30
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
uite, daca tu gasesti o sursa, cat de cat serioasa, de oriunde, care sa spuna altceva decat ce ti-am scris eu, nu mai postez nimic aici, niciodata.

baga la cap, de fapt bagati toti la cap, apostolii botezau NUMAI in numele lui Hristos!
Ai raspuns la intrebare cu alta intrebare. Tipic.Am mai scris:
Matei Cap.28
18. Și apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer și pe pământ.
19. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,
20. Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin.
Pe vremea aia oamenii erau de cuvant, daca le spunea cineva ceva, asa ramanea. Cu atat mai mult daca le-a zis Iisus.
Tu cred ca ai niste surse "pocaistice" ptr ideile tale.
A existat un crez apostolic inainte de crezul pe care il rostim duminca la Liturghie. Si in acela spune ca credem in Tatal ,Fiul si Duhul Sfant.

Ma gandesc tu cu povestile tale, ce ai cladit aici pe Forum? Cine s-a ajutat de ce ai spus?
Sau sunt doar vorbe in vant? ...
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.06.2018, 02:22:55
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
chiar as fi curios daca biserica e capabila sa spuna altceva despre asta. nu cred ca e posibil asa ceva, probabil o balmajesc, asa cum se procedeaza in toate controversele.

Ali Babu,poate inveti si tu ceva daca tot te-ai ratacit pe un forum ortodox: Biserica a creat Biblia,deci Biserica contine mai multe adevaruri de credinta decat contine Biblia .Biblia nu se poate explica singura cum fac sectarii. Ce faci tu (si alti troli sau/si sectanti) e sa te impusti singur in picior :sa crezi ca Biserica e sursa credibila cand creaza Biblia si imediat dupa aia devine mincinoasa ca sa se potriveasca oricarei naratiuni sectare care are nevoie de Biblie dar nu recunoaste Biserica autentica ,tocmai ca sa poata justifica crearea sectei x sau y
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.06.2018, 09:23:54
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul



Ali Babu,poate inveti si tu ceva daca tot te-ai ratacit pe un forum ortodox: Biserica a creat Biblia,deci Biserica contine mai multe adevaruri de credinta decat contine Biblia .Biblia nu se poate explica singura cum fac sectarii. Ce faci tu (si alti troli sau/si sectanti) e sa te impusti singur in picior :sa crezi ca Biserica e sursa credibila cand creaza Biblia si imediat dupa aia devine mincinoasa ca sa se potriveasca oricarei naratiuni sectare care are nevoie de Biblie dar nu recunoaste Biserica autentica ,tocmai ca sa poata justifica crearea sectei x sau y
In primul rand Biserica nu a creat Biblia,dat fiind faptul ca biblia este o compilatie de texte scrise intr-un interval de aprox 1000 de ani.Corect ar fi sa spui ca Biserica a alcatuit si reunit aceste texte intr-o carte numita cum stim.Peste 80% din ea este de natura iudaica,deci cel putin partea aia se poate explica singura:))Daca admiti ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu revelat nu vei putea spune ca are nevoie de orice alta adaugire,completare sau explicare.Ea este un adevar in sine,nu o anexa la o biserica anume,ea insasi este biserica in sine prin mesajul transmis.Biserica autentica este formata din credinciosi,nu adeptii unui cult anume,ci de adeptii lui Dumnezeu.Celelalte adevaruri de credinta nebiblice....ei tocmai astea ne separa de (neo)protestanti.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.06.2018, 11:21:38
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul



Ali Babu,poate inveti si tu ceva daca tot te-ai ratacit pe un forum ortodox: Biserica a creat Biblia,deci Biserica contine mai multe adevaruri de credinta decat contine Biblia .Biblia nu se poate explica singura cum fac sectarii. Ce faci tu (si alti troli sau/si sectanti) e sa te impusti singur in picior :sa crezi ca Biserica e sursa credibila cand creaza Biblia si imediat dupa aia devine mincinoasa ca sa se potriveasca oricarei naratiuni sectare care are nevoie de Biblie dar nu recunoaste Biserica autentica ,tocmai ca sa poata justifica crearea sectei x sau y
planeta ta e si mai arida decat a lui catalin...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 21.06.2018, 11:35:35
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ai raspuns la intrebare cu alta intrebare. Tipic.Am mai scris:
Matei Cap.28
18. Și apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer și pe pământ.
19. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,
20. Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin.
Pe vremea aia oamenii erau de cuvant, daca le spunea cineva ceva, asa ramanea. Cu atat mai mult daca le-a zis Iisus.
Tu cred ca ai niste surse "pocaistice" ptr ideile tale.
A existat un crez apostolic inainte de crezul pe care il rostim duminca la Liturghie. Si in acela spune ca credem in Tatal ,Fiul si Duhul Sfant.

Ma gandesc tu cu povestile tale, ce ai cladit aici pe Forum? Cine s-a ajutat de ce ai spus?
Sau sunt doar vorbe in vant? ...
dar tu ce ai cladit jonny? sau altul, ce ati "cladit"?

crezi ca ma mai mir cum de nu ti se par aberante chestiuni care se bat cap in cap? crezi ca ma mir ca nu sunteti capabili sa intelegeti ca daca ar fi existat pasajul din matei oameni geniali, cum au existat purtini in istoria omenirii, s-ar fi referit la el inainte de niceea? crezi ca ma mai mira ceva? crezi ca ma mir ca sunteti capabili sa contraziceti cuvintele lui Hristos doar pentru ca biserica v-a invatat gresit? nu ma mira nimic, jonny! zici ca iti raspund la o intrebare prin alta? pai ti-am citat cuvintele lui Hristos!

DAR! pasajul din matei este o adaugire demonstrata cu mult timp in urma. la niceea au fost multe discutii in contradictoriu, adeptii trinitariarismului au "descoperit" taman atunci pasajul respectiv. nu are nicio legatura cu protestantismul, dar daca asta face protestantismul inseamna ca au dreptate! daca protestantii elimina minciunile bisericilor de stat, foarte bine ca o fac!

inca o data, eu nu contest consubstantialitatea sau sfanta treime, este o alta demonstratie despre cum a "evoluat" biserica.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.06.2018, 16:03:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ramai pe planeta ta, dar pasajul este definitiv, nu ar implica absolut nicio discutie daca ar fi fost real. nu a stiut nimeni de existenta lui timp de 300 de ani. evident ca te doare-n cot...
Aceeasi poveste ca intotdeauna, tu gasesti un neadevar pe net, eu iti arat care e adevarul, iar apoi tu continui cu acea minciuna pana in panzele albe, neinteresandu-te ca ti-am aratat ca e eronata. E evident ca nu te intereseaza adevarul. Pana in anul 300 au fost multi parinti care au scris exact acel citat asa cum e in Sfantul Matei (Tertulian, Sfantul Ciprian etc.). Ti-am mai spsu ca acel lucru se refera la alt pasaj, dar tu oricum nu stii prea multe, nu stii nici daca le incuric si ce incurci. Nu exista niciun manuscris care sa nu contina acel pasaj. Singurul erguemnt e doar un pasaj din Eusebiu din Cezareea, dar se pare ca si aici e fals, nefiind vorba de citarea Sfintei Evanghelii. Aici sunt toate detaliile, azi nu mai sustine nimeni asemenea lucru, doar fanaticii antitrinitarieni. https://hermeneutics.stackexchange.c...w-2819-changed
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
deh, asa ziceti voi? dar despre trinitate tot atunci s-a scris acolo? ca sunt cateva mii de variante... dar lasa, iti zic tot eu, nici pomeneala ca in primul secol sa se fi scris asa ceva.
Stiu ca tu crezi ca esti infailibil, dar ce zici tu nu e un argument. Te-ai inselat, scrie chiar in Sfanta Scriptura, renunta la ura impotriva crestinismului. Nu te-ai gandit pana acum ca nu e bine sa lupti impotriva lui Dumnezeu?
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
n-ai demonstrat nimic, aproape niciodata. te-oi jigni pe tine care traiesti pe planeta ta, intreaga istorie a bisericii este plina de minciuni si de rastalmaciri, si astazi este exact la fel, din motive diverse, pentru ca nu ar fi putut supravietui, pentru a se apara, din motive politice, s.a.
Iar afirmatii fara acoperire. Arata unde s-a intamplat sa ai tu dreptate vreodata, ca nu-mi amintesc sa fi scris tu vreun adevar de cand ai intrat pe forum. Ti-am zis sa nu mai denigrezi credinta, e un punct din regulamentul forumului. Nu s-a obosit nimeni sa dea report pentru ca nu ia nimeni in seama ce spui. Nu ai putut sa gasesti pana acum nicio minciuna in istoria Bisericii, e doar dorinta de de a denigra credinta crestina, prin minciuni.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
scriam de constantin si de niceea, dar una peste alta iar esti habarnist.
Ia sa vedem despre ce ai scris, pasajul la care am raspuns: "m-am referit la monofiziti si la duofiziti stiind ca au respins conciliul de la calcedon." Tu negi si ce ai scris tu.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
iorest nu a stiut, pur si simplu, ca apostolii botezau numai in numele lui Iisus. pe tine te banuiesc ca stiai.
O asemenea aberatie nu stie nimeni, in afara de tine si de martorii lui Yehova. Tu esti impotriva ortodoxiei, dar esti fan al martorilor.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
eu ti-am mai spus de cateva ori, de data asta este ultima oara, 90% din ceea ce scriu aici nu este de pe net, tu esti cel influentat 100% de internet, tu nu ai alte surse de informatii.
Deci ai o carte si citezi in fiecare saptamana cate un capitol de acolo?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manuscrisele de la marea moarta pavel92 Generalitati 3 14.06.2018 15:17:08
Christofobie în Marea Britanie laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 107 26.04.2012 17:27:30
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 18.02.2011 23:03:22
Marea schisma paradosis Biserica Romano-Catolica 25 14.01.2011 09:39:43
Marea Judecata Capy Generalitati 6 21.01.2008 23:57:54