Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2012, 13:31:22
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Sfantul meu nicolae

de cateva zile am inceput sa citesc acatistul SF NICOLAE la indemnul preotului.....ma simt extrem de bine si de linistita.....SFANTUL deja a inceput sa ma ajute enorm de mult....aseara am fost si m-am inscris la un curs de agro-turism....mi-am dorit foarte mult sa ma duc si eu....si SFANTUL ma ajutat,,mai ales ca sotul meu nu era de acord,,aseara nu a spus decat """du-te ma daca tu vrei"".....iti multumesc din suflet SFINTE NICOLAE si te rog din inima sa ai grija de mine si sa ma tamaduiesti de cancer.......voua va este drag SF NICOLAE?va ajutat in anumite probleme?daca doriti ne puteti impartasi cate ceva.multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2012, 14:49:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da, da, da, tare drag imi este mie Sfantul Nicolae, e ca un bunicut si e printre primii cu care am facut cunostinta, de mica. Niciodata nu am reusit sa il surprind in seara de 5 decembrie, desi am stat mereu la panda, dar mereu a fost darnic cu mine, in orice zi din an l-am chemat si mai ales in perioada examenelor. Vezi ca mana lui se gaseste la biserica Sf. Gheorghe Nou din Bucuresti, stiu ca intr-o zi de hram m-a ajutat si pe mine sa stau la coada si sa ajung sa ma inchin lui, pentru ca trebuia sa ajung urgent si altundeva. Dar coada a mers nesperat de repede si am izbutit sa sarut si eu mana aceea nespus de parfumata... Sunt tare frumoase slujbele acolo.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2012, 14:53:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Vezi ca mana lui se gaseste la biserica Sf. Gheorghe Nou din Bucuresti...
Mâna Sf Nicolae se află în biserica Sf Gheorghe Nou tot timpul? Sau doar a fost adusă în perelinaj?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2012, 15:08:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mâna Sf Nicolae se află în biserica Sf Gheorghe Nou tot timpul? Sau doar a fost adusă în perelinaj?
Da, este tot timpul acolo.
Racla stiu ca se deschide atunci cand este ziua Sfantului si pe vremuri se deschidea marti seara, intre anumite ore. Stiu cel putin ca la o intalnire cu forumistii, anul trecut, intr-o marti seara, racla a fost deschisa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2012, 16:12:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Da, este tot timpul acolo.
Racla stiu ca se deschide atunci cand este ziua Sfantului si pe vremuri se deschidea marti seara, intre anumite ore. Stiu cel putin ca la o intalnire cu forumistii, anul trecut, intr-o marti seara, racla a fost deschisa.
Mulțumesc frumos...mare bucurie mi-ai adus. Cu primul drum prin București nu am să evit această biserică. Mai e o biserică în București unde vreau să ajung: biserica Mănăstirii Mihai Vodă din București. Aici se găsește Icoana Maicii Domnului Îndrumătoarea, făcătoare de minuni. În biserica noastră avem o copie a acestei icoane, iar anul acesta în luna ianuarie, această icoană din București a stat 3 zile în biserica noastră.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2012, 16:19:12
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

am avut marea onoare si bucurie sa ajung la biserica GHEORGHE CEL NOU unde se aflla mana dreapta a sf NICOLAE......dar este si icoana facatoare de minuni MAICII PARASCHEVA
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2012, 16:20:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mulțumesc frumos...mare bucurie mi-ai adus. Cu primul drum prin București nu am să evit această biserică. Mai e o biserică în București unde vreau să ajung: biserica Mănăstirii Mihai Vodă din București. Aici se găsește Icoana Maicii Domnului Îndrumătoarea, făcătoare de minuni. În biserica noastră avem o copie a acestei icoane, iar anul acesta în luna ianuarie, această icoană din București a stat 3 zile în biserica noastră.
Ma bucur mult. Biserica sfantul Gheorghe Nou e in centru si e relativ aproape de Mihai Voda, unde se gasesc si foarte multe sfinte moaste. Tot la Sf. Gheorghe Nou sunt si niste icoane facatoare de minuni ale Maicii Domnului si ale Sfintei Parascheva. Si la Biserica Rusa se gaseste o racla cu multe sfinte moaste, printre care si o bucatica de la Sf. Nicolae.
Poate dai o strigare pe forum sau pe privat cand vii prin Bucuresti, cu bucurie as face pe ghidul, daca nu cumva doresti sa te plimbi nestingherit, caci e si asta o placere, chiar si in Capitala.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2012, 16:32:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ma bucur mult. Biserica sfantul Gheorghe Nou e in centru si e relativ aproape de Mihai Voda, unde se gasesc si foarte multe sfinte moaste. Tot la Sf. Gheorghe Nou sunt si niste icoane facatoare de minuni ale Maicii Domnului si ale Sfintei Parascheva.
Cu atât mai mult că sunt aproape una de cealaltă nu am să ezit.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Poate dai o strigare pe forum sau pe privat cand vii prin Bucuresti, cu bucurie as face pe ghidul, daca nu cumva doresti sa te plimbi nestingherit, caci e si asta o placere, chiar si in Capitala.
Cel mai probabil am să vin în luna Septembrie, dar am să vin cu un grup...cu Cenaclul Lumina Lina...la Mănăstirea Mihai Vodă, părintele nostru duhovnic Cătălin Dumitrean este prieten bun cu părintele Adrian de la Mănăstirea Mihai Vodă. Am să anunț când venim, poate partcipi și tu și cei dragi ai tăi la evenimentul de atunci.

Last edited by ovidiu b.; 02.08.2012 at 16:43:46.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2012, 17:50:33
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Ooohh cat de drag imi este Sfantul Nicolae! Si eu m.am rugat lui sa imi daruiasca un pui mic si m.a ajutat. Eu ii port numele si baietelului mei i.am pus numele Nicolas. Simt o mare bucurie cand ma rog lui pentru ajutor. Este un Sfant apropiat de sufletul multor credinciosi. Ajuta-ne Sfinte Nicolae si roaga-te Domnului pentru noi pacatosii. Domnul sa te tamaduiasca patricia.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2012, 18:18:28
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Ooohh cat de drag imi este Sfantul Nicolae! Si eu m.am rugat lui sa imi daruiasca un pui mic si m.a ajutat. Eu ii port numele si baietelului mei i.am pus numele Nicolas. Simt o mare bucurie cand ma rog lui pentru ajutor. Este un Sfant apropiat de sufletul multor credinciosi. Ajuta-ne Sfinte Nicolae si roaga-te Domnului pentru noi pacatosii. Domnul sa te tamaduiasca patricia.
multumesc kikyo.......imi salta sufletul de fericire si imi dau lacrimile cand vad ca si alti oameni au evlavie catre SF NICOLAE si ca au fost ajutati.......
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nicolae dorinastoica14 Diverse Sarbatori 13 18.06.2017 09:16:44
Sfantul Nicolae Velimirovici oana72 Generalitati 2 15.08.2012 17:21:56
Sfantul Ierarh Nicolae Victoria2005 Diverse Sarbatori 17 29.12.2010 16:26:54
Sfântul Nicolae + cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 18 07.12.2009 22:58:59
Sfantul Ierarh Nicolae volga Moaste 1 30.06.2009 22:22:37