Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.02.2013, 16:49:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Depinde de motivații.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.02.2013, 16:54:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Unii care se declara atei, sunt mai degraba anti-Biserica. Sunt destui care spun "da" legalizarii prostitutiei, casatoriilor homosexuala, poligamiei etc. etc... numai pentru ca Biserica spune "nu" .Asta e reperul lor,tot la Biserica se raporteaza :)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.02.2013, 16:59:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Depinde de motivații.
interzicerea este interzicere indiferent de motivație.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.02.2013, 17:00:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Unii care se declara atei, sunt mai degraba anti-Biserica. Sunt destui care spun "da" legalizarii prostitutiei, casatoriilor homosexuala, poligamiei etc. etc... numai pentru ca Biserica spune "nu" .Asta e reperul lor,tot la Biserica se raporteaza :)
pentru că Biserică de bagă în viață mea personală, intimă.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.02.2013, 17:19:25
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce spui, frate? Cum în viața intimă? Problemele apar doar atunci când viața intimă devine publică.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.02.2013, 17:33:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și cum s-ar băga Biserica în viața ta intimă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.02.2013, 21:52:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pentru că Biserică de bagă în viață mea personală, intimă.
Dumitru, ca de obicei imi pare ca nu avem priza la aceeasi realitate.
Voi incerca sa iti dau cateva stiri din realitatea in care traiesc eu si in care cred ca traim de fapt cu totii.

1) Am avut si inca mai am multi amici/prieteni homosexuali. Prietenia noastra consta in afinitati care tin de cultura si alte domenii, nimic altceva. Stiu de la acesti oameni, fara exceptie, ca nu s-au nascut homosexuali ci au devenit, prin jocul unor circumstante, unele terifiante.

2) Personal am fost curtat, agresat si "vanat" sistematic in adolescenta si tineretea mea de multi barbati homosexuali (in gari, pe strada, in tren, la scoala, in biblioteci, in baruri, peste tot...). Din pricina unor particularitati fizice personale si a unei sensibilitati expresive pe care unii o considerau efeminare. Insa aceasta a fost si este rodul staruintei mele, adeseori extreme, de a nu deveni bruta, adica barbat macho. Se trage din marea mea apetenta pentru frumos si cultura si din eforturile epuizante de a citi si studia, cand eram foarte tanar (dupa boala prin care am trecut, am pierdut cea mai mare parte a cunostintelor si abilitatilor mele castigate cu greu; slava lui Dumnezeu! Domnul mi-a aratat ca le folosisem prost). Obsedatii sexual interpreteaza spiritul poetic, blandetea, bonomia, rabdarea, vorba aleasa si dispozitia lirica-visatoare ca semn al unei devieri sexuale. Asa cred ei, deh!
3) Iti dau doar doua exemple care arata de ce homosexualii sunt un pericol pentru tinerii sanatosi, insa lipsiti de educatie/ profilaxie.
Eram in tren, aveam 20 ani, mergeam la scoala in Sibiu. Pe banca din fata mea statea un adolescent, sa fi avut 15 ani cel mult. Un domn impozant s-a asezat langa el si, incet-incet, pe nesimtite a inceput sa il ameteasca cu diverse vorbe mari si mestesugite, pana cand tanarul, coplesit, a inceput sa isi deschida inima, facind diverse marturisiri, ca unul complet dominat de atentia maritului insotitor... Apoi, la momentul potrivit, domnul a inceput sa faca aluzii fine cu tenta homosexuala certa. Pana cand s-a ajuns in punctul ca il presa, ii oferea diverse avantaje, bani, cariera etc. Am asistat la tot acest dialog. Fiind las, mi-a fost frica sa intervin. Nu stiam ce sa fac, desi intelesesem tot ce se intampla. Din fericire, aproape de Sibiu a venit un coleg mai mare, un zdrahon de 2 metri, cam badaran din fire, om din popor. I-am spus despre ce e vorba, a stat langa mine pana s-a dumirit de tot, apoi ... l-a aruncat din tren pe domnul respectiv. Stai linistit, era aproape de gara, nu a patit nimic omul acela, cel mult s-a ales cu o sperietura.

Altadata eram la un examen important. Foarte important, chiar. Unul dintre profesori mi-a lasat o impresie excelenta, era...fermecator, un artist si un gentleman desavarsit. Apoi, seara, la terasa, inainte de afisarea rezultatelor, domnul prof. universitar (azi e in continuare sef de catedra) m-a coplesit cu daruri, cu vin scump, cu o conversatie sclipitoare, cu de toate, mi-a cantat la pian etc. Noaptea m-a invitat la el in birou, sub un pretext oarecare. Acolo mi-a laudat prestatia de la examen, persoana, mintea, inima ... totul. Apoi mi-a cerut deschis ceea ce doar un homosexual poate cere altui barbat. S-a intamplat ca am reusit sa fug. Am picat examenul, care era unul de admitere... Astazi as fi fost, poate, regizor de teatru..... Nu-i bai!

As putea sa adaug alte si alte povesti. Reale, auzite de la amicii mei homosexuali.

Dumitru, fiul meu cel mare a fost deja agresat de un homosexual in scara blocului. Si avea doar 12 ani, fiul meu cel mare, pianistul... Noroc ca il invatasem sa dea cu pumnul si cu genunchiul, lucru deloc crestinesc, mea culpa...

Dumitru, in lumea in care traiesti tu nu exista nici Dumnezeu nici dracu. In lumea in care eu cred ca traim amandoi, se manifesta si Unul si altul. Doar tu nu vrei sa stii asta, probabil pentru ca nu ai inca un fiu care sa devina homosexual in timp ce tu militezi pentru drepturile omului, sau o fiica dornica sa se marite cu unul care il iubeste si pe vecinul ...

Trezeste-te omule!!!
Nu ii urasc pe homosexuali, insa ma tin cu mare, mare vigilenta la discutii cu ei. Resimt pericolul, nu numai fizic...

Last edited by cezar_ioan; 10.02.2013 at 00:04:42.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.02.2013, 21:35:04
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
gay fest este o paradă exotică. în unele țări este obiectiv turistic.
eu nu as da autorizatie nu pentru ca e impotriva credintelor religioase majoritare, eu nu as da pentru ca e vulgara. Sa fac o analogie. Hetero parade: mergem pe strada pe jumatate dezbracati, cu machiaj vulgar, si celebram cum ne percutam cu sotia/amanta/prietena(le)(dupa caz, ca se intampla si asta intr-o societate).

Referitor la faptul ca e destinatie turistica, si cresc incasarile la stat astfel, pai si Olanda e destinatie turistica pentru unele categorii de persoane.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dacă interzicem parada homo, să interzicem si zecile de parade care au în frunte zeci sau sute de preoți. le consider ostentative.
si eu.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.02.2013, 21:51:29
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul

Dumitru, fiul meu cel mare a fost deja agresat de un homosexual in scara blocului. Si avea doar 12 ani, fiul meu cel mare, pianistul... Noroc ca il invatasem sa dea cu pumnul si cu genunchiul, lucru deloc crestinesc, mea culpa...
Psalmul 144

Binecuvântat să fie Domnul, Stânca mea,
Cel Ce-mi deprinde mâinile pentru luptă
și degetele pentru război,

decat sa patesti ceva in situatia aia, un genunchi mi se pare o solutie acceptabila.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 11.02.2013 at 00:37:51.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.02.2013, 01:41:14
andrei2013 andrei2013 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2013
Mesaje: 2
Implicit Mesaj pentru florinys si pt altii ca el

AM AJUNS DIN INTAMPLARE PE SITE UL DVSTRA SI NU M AM PUTUT SA L CORECTEZ PE FLORINYS INTR O CHESTIE CARE SPUNE CA A FI HOMOSEXUAL ESTE O BOALA..SI ISI INTARESTE AFIRMATIA SPUNAND " DIN PUNCT DE VEDERE MEDICAL " :)))

II TRANSMIT PE ACEASTA CALE ACESTUI INDIVID FLORINYS CA : BATI CAMPII BAIETE TOTAL!!


SE STIE F CLAR ..CA DIN 1973 , MEDICINA, PSIHOLOGIA SI PSIHIATRIA AU SCOS DE PE LISTA DE BOLI PSIHICE HOMOSEXUALITATEA , BISEXUALITATEA SAU LESBIANISMUL !!!

SI din de vedere religios , sunt convins ca Dzeu ne iubeste pe toti cu bune si cu rele , iar daca exista homosexuali inseamna ca asa a vrut fiindca Dzeu este perfect si nu greseste cand creeaza ceva ..

v am pupat pe mintile voastre cretze !!!!

ps: sunt heterosexual, ca sa nu se inteleaga ca am fost subiectiv cand am scris mesajul :)))
Reply With Quote
Răspunde