Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.08.2013, 14:53:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
O perceptie duhovniceasca au mai multi ,dar viata in "lume" cu ispitele care sunt ne poate schimba perceptia asupra acestui eveniment ,adica sa gandim ca ar fi ceva obisnuit .Asta in situatia cand ne impartasim des.
Aiurea.
Perceptia duhovniceasca nu e ca marca preferata de ciocolata care consumata in exces produce saturatie.
La un om care se hraneste duhovniceste, apetitul se deschide spre tot mai mult.

Bagatelizarea se produce exclusiv din cauza pacatului.

Citat:
Ma gandeam ca intervine oarecum rutina ,stiu ca saptamanal trebuie sa fac acest lucru.
Daca e un gest cvasi-formal, da.

Citat:
Poate sunt persoane ,asa cum spune Antonia care sunt permanent cu gandul la Dumnezeu si in acest caz nu cred ca ar fi o problema ,se pot impartasi saptamanal.
Pai nu toti ar trebui sa fim asa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.08.2013, 14:54:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ekaterina,



Rezultă implicit că orice preot care recomandă aceste perioade postesc în mod necesar tot atît înainte de fiecare Liturghie pe care o săvîrșesc.

Oare așa fac?
E o logica eronata.
Nu toti au aceeasi boala deci nu necesita acelasi tratament.

Poti sa o iei in felul asta: preotul datorita misiunii, harului, slujirii Sf. Liturghii, nu are nevoie de acelasi "tratament" ca mireanul pentru care 3 zile de mancare vegetariana (pe saturate!) reprezinta o incercare duhovniceasca (si nu doar) iesita din comun.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.08.2013 at 15:05:49.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.08.2013, 14:56:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sfînta Împărtășanie e ceea ce este mai sfînt în Biserica Ortodoxă. Cine dintre creștinii serioși are tendințe de bagatelizare?
Cei care nu reusesc sa perceapa semnificatia profund duhovniceasca a gestului sau mai bine zis cei la care gestul nu a trecut peste forma lui ritualica.

Ex. o persoana care se impartaseste de ani de zile si (relativ) brusc, intr-o zi, crede ca a descoperit "lumina" la neoprotestanti.

Poti spune ca in persoana respectiva Sf. Impartasanie a trezit vreo perceptie duhovniceasca?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.08.2013, 14:58:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pe mine nu numai că mă privește, dar mă și doare. Ceea ce e valabil pentru mireni e valabil și pentru preoți. Altfel se numește tehnica dublului standard.
Democratia si duhovnicia casa buna nu fac.
Este un iz de "neo" aici.
Ca maine o sa ai pretentia sa slujesti si tu Sf. Liturghie ca doar ai preotie "universala" iar universal > particular, logic, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.08.2013 at 15:06:15.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.08.2013, 15:01:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu vreau să fac altceva decât spun.
Te rog, roagă-te pentru mine să reușesc!
.
Sa reusesti, ce?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.08.2013, 15:03:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu văd nici un motiv ca să ne oprim de unirea în scopul facerii de copii cînd e zi de post. Da, înainte de Împărtășire e necesară măcar o zi de curăție și după aceea la fel - aici văd sensul, înțeleg și sînt de acord.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Care greșeală?

Cine scrie, Gabriela Tudor? :)

”Pentru cei căsătoriți sau nu, există marele "pericol " să apară o sarcină, ca urmare a săvârșirii păcatului.”

Deci care păcat în cazul celor căsătoriți?

Pai n-ai scris si tu ca termenul de "curatie" (fara pacat?) nu e compatibil cu ideea de act sexual, chiar si in cadrul casatoriei, chiar si avand ca scop conceperea de copii?:)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.08.2013, 15:24:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Florin-Ionut

1. Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un preot despre aceste intrebari ale tale. Poate gasesti unul (nu stiu daca te afli in tara) care sa aibe timp si sa te lamureasca. Si asculti de el.

2. Eu spuneam mai sus ca exista oameni care trebuie sa tina anumite diete. N-am spus ca ei trebuie sa manance numai carne.
Stiu, tu si altii ca tine nu accepta asta, dar exista medici care recomanda anumite diete.
Un diabetic trebuie sa stie exact ce mananca, la ce ora si cat mananca. Sunt produse, inclsuiv legume si fructe pe care nu are voie sa le manance.
Altul nu suporta legume si fructe, are probleme digestive. Nu-l poti obliga.
Altul trebuie sa aibe o alimentatie completa (pentru calciu, anemii etc.)

Si da, am citit si despre un caz al unui tanar care are o intoleranta grava. El nu poate mananca decat produse din carne. Medicii n-au gasit inca o solutie mai buna. Altceva organismul lui nu poate prelucra si este alergic.

3. Femeile gravide, cele care alapteaza si copiii mici, pana la 7 ani, nu postesc. Nici nu au voie. Preotii insisi recomanda sa nu se tina post asa aiurea.

4. Nu cred ca exista un standard in ortodoxie. Exista mai multe trepte: la manastiri este cel mai sever. Este alegerea lor.
Preotii de mir au si ei canoanele si prescriptiile lor. Nu stiu ce fac cei care sunt bolnavi. Probabil ca au dezlegare de la duhovnicul lor, sau de la episcop.
S-ar putea ca unii sa posteasca mereu.
Mirenii au reguli mai putin aspre. In plus, in caz de boala sau alte situatii speciale, primesc dezlegari.

Eu una mai am o problema: nu inteleg de ce postul trebuie sa fie pentru toti la fel si in acelasi timp. Citeam undeva (chiar aici pe site), ca la inceputuri nu a fost asa. Fiecare postea cum putea si considera pentru credinta lui. Unul o zi, altul 10. Unul renunta la un aliment, altul la altceva.
Fiecare om trebuie sa poata sa-si ordoneze viata si credinta.
Important este s-o faca la anumite perioade si sa mearga pregatit la Sfanta Impartasanie.
De ce sa ii punem pe toti in aceeasi oala? Unul e bolnav si nu poate posti intr-o perioada, dar daca se face bine, poate posti in alta. Altul are o munca speciala, o deplasare mai lunga, in alta tara, altul are sesiune si trebuie sa munceasca mai mult. Femeile au si ele necesitatile lor (ciclu, sarcina, alaptat, hormoni etc.).
Adica daca eu (indiferent cine) de ex. nu pot posti 40 zile ci 10, sau nu pot posti in luna martie ci in mai, inseamna ca-l iubesc mai putin pe Dumnezeu, sau sunt mai putin credincioasa? Unde scrie asta?

Unul poate ca intr-o perioada (cand nu este post mare) poate si vrea sa tina un post special (chiar negru) , sau se nevoieste oricum in alt mod (are de tinut un regim special). Este el mai putin credincios?

De ce sa sunam clopotelul si toti sa manancam acelasi lucru si in aceleasi zile?
Si Sfanta Impartasanie o putem luam in atatea altea zile din an. Important este felul in care o luam, motivul si pregatirea.
Ca si daca te duci la fiecare slujba s-o iei, nu inseamna ca esti neaparat pregatit, sau mai bun decat altul.

5. Cred ca gresesti putin socoteala cu postul trupesc (3 zile inainte si 3 dupa). Daca tu tii post de joi, vineri si sambata ca sa te impartasesti duminica si mai tii apoi si duminica, luni si marti, atunci cand te mai duci la sotie? Mai tii si miercuri si vineri, ca sunt zile de post si s-a dus saptamana.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 27.08.2013 at 15:29:17.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.08.2013, 15:25:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Care greșeală?

Cine scrie, Gabriela Tudor? :)

”Pentru cei căsătoriți sau nu, există marele "pericol " să apară o sarcină, ca urmare a săvârșirii păcatului.”

Deci care păcat în cazul celor căsătoriți?
Nu vreau sa te superi pe mine, ca eu nu ma duc sa te trag de urechi. Eu doar spun ce-am auzit de pe la altii. Si mie mi s-a intamplat sa cred ca procedez corect si sa nu fie chiar asa.

,,Se intelege, insa, de la sine ca postul, ca abtinere de la mancare, bautura si pofte trupesti, nu este singurul mijloc de desavarsire si cea mai importanta datorie crestineasca. Postul trupesc trebuie dublat negresit de cel sufletesc, de rugaciune, de milostenie si de orice fapta de caritate. Numai asa el este un post deplin. Din acest punct de vedere, putem spune ca postul are o importanta sociala, constituind un mijloc si o forta de progres, de intrajutorare. Sub aceasta forma el este strans legat de o alta virtute si anume de cumpatare, care cere omului sa foloseasca din bunurile pe care Dumnezeu i le da, numai atat cat ii trebuie. Prin intrebuintarea rationala si echilibrata a bunurilor materiale, prin renuntarea de buna voie la consumarea indreptatita a lor, crestinul poate oferi si celui care nu are posibilitatea de intretinere si de existenta."

Sursa: http://www.crestinortodox.ro/biseric...lui-99629.html

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10451

Last edited by antoniap; 27.08.2013 at 15:28:50.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.08.2013, 15:48:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aiurea.
Perceptia duhovniceasca nu e ca marca preferata de ciocolata care consumata in exces produce saturatie.
La un om care se hraneste duhovniceste, apetitul se deschide spre tot mai mult.
O spui din proprie experienta ?
Dupa cum arunci sageti in drepata si in stanga ,nu prea as crede.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai nu toti ar trebui sa fim asa?
Si suntem ?
Esti ?

Dar cu preotii iti dau dreptate
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.08.2013, 16:20:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
O spui din proprie experienta ?
Dupa cum arunci sageti in drepata si in stanga ,nu prea as crede.
Faina intrebare capcana.
Daca spun nu, cad drept pacatos, daca spun da, drept fundul

P.S. Cred ca ai observat ca n-am dat o nota personala discutiei, asa ca incearca si tu sa te controlezi in sensul asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde